Μου κανει το multisite?

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
gotham78

Μου κανει το multisite?

Δημοσίευση από gotham78 » 03 Αύγ 2014 22:20

Το buddy press οπως το βλέπω στο demo είναι άψογο. Οταν το περνάω όμως είναι πανάσχημο και ουτε πεδία έχει ούτε τίποτα
Εικόνα

geomagas
Επικοινωνία:

Μου κανει το multisite?

Δημοσίευση από geomagas » 03 Αύγ 2014 22:51

Ναι, θέλει τη δουλειά του... Βασίζεται στο γεγονός ότι θα κάτσεις να το επεκτείνεις.

Σου προσφέρει τα βασικά για social, αλλά θέλει αρκετό configuration. Και είναι φυσικό, διότι η έννοια "social" είναι πολύ γενική και δεν σημαίνει το ίδιο πράγμα για κάθε site.

Αν θέλεις να το εκμεταλλευτείς στο έπακρο, στο τέλος θα χρειαστεί να προγραμματίσεις στο api του.

gotham78

Μου κανει το multisite?

Δημοσίευση από gotham78 » 21 Αύγ 2014 00:22

Να πω λίγο διαφορετικά τι θέλω να κάνω. Δείτε αναλυτικά τι θέλω παρακάτω... (Μην :hammer: ) :lol:

Κατα καιρούς ψάχνομαι για αυτο που θέλω αλλα μετα ασχολουμε με κατι αλλο και τα παραταω. Τώρα ομως εφτασε ο κομπος στο χτενι και θέλω να το φτιαξω. Μπορείτε να προτεινετε λύσεις στο wp με όσο γίνετε λιγότερο κώδικα.

Δείτε τι λύσεις δοκίμασα (πολύ λίγο)/σκέφτηκα να δοκιμάσω. Απλά προτείνετε και εσείς αν νομίζετε οτι μπορώ με ένα από τα παρακάτω ή προτείνετε κάτι άλλο.

1. Πιστεύω οτι αυτό που θέλω υπάγεται πιο πολύ στα directories. Δοκιμάζω ρε γαμώτο το business directory plugin και το έφερα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ σε αυτό που θέλω αλλα για να κάνεις κάτι απλό θες 50αρικα. (δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω κάτι αλλά αυτό το θεωρω πανάκριβο). Επίσης δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω custom fields / φίλτρα σε συγκεκριμένες κατηγορίες, αλλά ότι φτιάξεις χρησιμοποιείται για όλες τις κατηγορίες.

2. Με το wp-types μπορώ να το πετύχω? (απλα εγκατάσταση το έκανα)

3. Buddypress (δεν καταφερα τίποτα)

4. Multisite (νομίζω οτι δεν κάνει για αυτό που θέλω)

---------- ΤΙ ΘΕΛΩ --------------

α) Καταρχήν θέλω αυτή που θα φτιάχνουν τις καταχωρήσεις να εχουν την δυνατοτητα και με εγγραφη και χωρις.

β) Να έχουν όριο τα μέλη 3 καταχωρισεις/λογαριασμο και μια εγγεγραμενοι 3 καταχωρίσεις/email

γ) Όταν κάνουν login, αναρτηση, διόρθωση, ρυθμιση προφιλ, αποσύνδεση να μην έχουν ΚΑΜΙΑ επαφη με backend και κλασσικό wp (μαύρη μπαρα επάνω κλπ).

--- κατα την αναρτηση ---

α) Να επιλέγουν 1 κατηγορία από αυτες (π.χ. Εστιατόρια, Ψησταριά, Fast food, bar, club)

β) Να συμπληρώνουν τα πεδία (Επωνυμία, Περιγραφή, Ιστοσελίδα, FB, Twitter, embed video κλπ)

γ) Να κάνουν upload photo του μαγαζιού τους

δ) Για την κάθε κατηγορία τώρα να υπάρχουν κάποια εξτρα πεδία. Π.χ. αυτός που διάλεξε εστιατόρια να πρεπει να επιλέξει αν δέχεται κρατήσεις, αν έχει ζωντανή μουσική, το menu , την κουζίνα (ασιατική, ιταλική) κλπ. Δηλαδή αν κάποιος έχει διαλέξει club, θα είναι μαλακία να του εμφανιστεί το πεδίο να επιλέξει μενου.

--- Κατα την εμφάνιση στην σελίδα (λεπτομερής εμφάνιση) ---

Αφού λοιπόν έχουν συμπληρώσει κάποιοι τις καταχωρίσεις τους, οταν μπούμε σε μια από αυτές, να δουμε μια ωραια εικόνα και όχι το ένα κάτω από το άλλο.

Δείτε φώτο kataxorisi.png

----- Λιστα στο site -----

Τώρα στο site να υπάρχει το κεντρικό μενού με τις επιλογές π.χ. Εστιατόρια, Ψησταριά, Fast food, bar, club).

Αν κάποιος επιλέξει π.χ. εστιατόριο, στην sidebar να του βγάλει φίλτρα όπως την παρακάτω εικόνα.

Δείτε φώτο lista.png

Αν τώρα επιλέξει κάποιος π.χ. Ζωντανή μουσική, εννοείτε να μειωθούν τα νούμερα και από τις άλλες κατηγορίες. Τον ιδανικότερο τρόπο λειτουργίας που μπορώ να σκεφτώ είναι όπως το woocomerce με το Ajax Layered Navigation.

Υ.Γ.1 Ξέρω οτι έχω γίνει κουράστικός με αυτό το θέμα αλλά το βλέπω μπροστά μου σε ότι και αν θέλω να φτιαξω το βλέπω μπροστά μου.

Υ.Γ.2 Πιστεύω οτι και μονο για τα σχεδιαγράμματα, αξίζει να βοηθηθώ :lol:
Συνημμένα
kataxorisi.png
lista 1.png
Εικόνα

geomagas
Επικοινωνία:

Μου κανει το multisite?

Δημοσίευση από geomagas » 28 Αύγ 2014 00:30

Για την admin bar, δες wp admin no show. Πάει αυτό.

Κατά τα άλλα, εγώ έχω μπερδευτεί. Αρχικά έλεγες για ολόκληρα subsites με "μυστικά" urls, αλλά τώρα βλέπω ένα κανονικότατο business listing, όπου μάλιστα κάθε καταχώρηση εμφανίζεται σε μία σελίδα με συγκεκριμένο template. Δεν βγάζει και πολύ νόημα...

Και το "όσο γίνεται λιγότερο κώδικα" δεν παίζει με τίποτα. Αφού οι χρήστες σου θα βλέπουν μόνο το frontend, θα χρειαστεί να υλοποιήσεις πολλά πράγματα: τουλάχιστον το custom template και το front end editing. Για να μην αναφερθώ στα custom πεδία ανάλογα με την κατηγορία...

Προσωπικά, να σε βοηθήσω όσο μπορώ. Αλλά λύση έτοιμη δεν υπάρχει, και για το customization που θα χρειαστεί να κάνεις στα έτοιμα plugins που θα βρεις, καλύτερα συμφέρει να φτιάξεις ένα δικό σου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες