Ο,τιδήποτε για το WordPress

Εδώ μπορείτε να παρουσιάσετε την σελίδα σας. Να γνωρίζετε όμως ότι κάθε δημόσια προβολή φέρνει και τις αντίστοιχες κρίσεις και γνώμες. Αν θέλετε την λεπτομερή γνώμη μας για την σελίδα σας τοποθετήστε ένα θέμα εδώ...

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 14 Ιαν 2014 20:24

@geomagas: Στο content.php, line 62, άλλαξε το the_content σε the_excerpt. Σε ένα testing installation του WordPress που το δοκίμασα, δούλεψε (με τις default ρυθμίσεις του theme).

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από artemioskas » 14 Ιαν 2014 20:34

@burnmind Όντως λειτουργεί. Το έψαχνα και εγώ πριν λίγο καιρό, και όταν το δοκίμασα δούλεψε κανονικά.

@geomagas Πολύ καλύτερο αυτό το theme!
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --
Ψάχνεις ανδρικά και γυναικεία παπούτσια; | Personal Blog

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 14 Ιαν 2014 21:26

Ευχαριστώ παιδιά! Θα το κάνω μόλις φτιάξω ένα child.

Προς το παρόν, παλεύω με άλλα...
Έβαλα το WP-Members και, long story short, μου έκανε reset όλα τα passwords... :crash:
Μέχρι να πάρω χαμπάρι ότι είχε στείλει e-mail σε όλους με τα νέα passwords, ήμουν κλειδωμένος απέξω! :o
Πάνω που ήμουν έτοιμος να βάλω χέρι στη βάση, είδα τα mail μου...

Τέλος καλό, όλα καλά.

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 19 Ιαν 2014 16:01

Λοιπόν, επανέρχομαι για να ρωτήσω γνώμες σχετικά με τα feeds.

Ξέρω ότι πολλοί χρησιμοποιούν τρίτες υπηρεσίες (πχ feedburner) για πολλούς και διάφορους λόγους. Θα μπορούσα να ανακατευθύνω όλα τα feeds του site σε κάτι τέτοιο.

Όμως θέλω το περιεχόμενο γενικά να είναι προϊόν συνεργατικής προσπάθειας και να δώσω τη μέγιστη δυνατή ελευθερία στον κάθε author να διαχειρίζεται ό,τι τον αφορά. Συμπεριλαμβανομένου και του τρόπου που θέλει να προωθήσει το περιεχόμενο που έχει συνεισφέρει.

Σκέφτομαι λοιπόν να δώσω τη δυνατότητα σε κάθε author να ανακατευθύνει το δικό του feed όπου αυτός νομίζει καλύτερα, και να βρω έναν default τρόπο για όλα τα υπόλοιπα.

What say you?

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 25 Ιαν 2014 15:55

...Κανείς;

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 26 Ιαν 2014 13:04

Προσωπικά χρησιμοποιώ feedburner, κυρίως λόγω των στατιστικών (που τελευταία δεν πολυκοιτάω) και της δυνατότητας να έχεις εύκολα email subscriptions, αν και υποθέτω πως πλέον θα είναι εύκολο να συνδέσεις το feed σου με το mailchimp (ή άλλη υπηρεσία του είδους) και να αναλάβει να κάνει αυτό όλη τη δουλειά αυτόματα.

Επίσης, το feedburner φαίνεται παρατημένο από τη google εδώ και χρόνια, οπότε δε θα μου φανεί περίεργο αν κάποια μέρα αποφασίσει να το κλείσει (όπως έκανε με το reader, κλπ).

Μάλλον θα πρέπει να αλλάξω τακτική τώρα που το ξανασκέφτομαι! :lol:

Anyway, σχετικά με το να δώσεις τη δυνατότητα σε κάθε author να ανακατευθύνει το feed του, από τη μία έχει λογική (αυτό που είπες, μέγιστη δυνατή ελευθερία στον κάθε έναν), από την άλλη μπορώ να σκεφτώ 2 θέματα: πρέπει σίγουρα να τον εμπιστεύεσαι (ώστε να μη βάζει ό,τι να 'ναι links) και πως ίσως να δημιουργήσει σύγχυση σε κάποιους χρήστες (υπο προϋποθέσεις), καθώς μπορεί π.χ. να πάνε να γραφτούν στα feeds τριών authors του ίδιου site, και να καταλήξουν σε 3 διαφορετικές υπηρεσίες.

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 26 Ιαν 2014 16:00

Τις ανησυχίες που εκφράζεις για το feedburner τις έχω κι εγώ.
Ακόμα κι αν δεν αποφασίσει η "μαμά" google να το καταργήσει, με τόση απαξίωση που πλανάται στον αέρα, το βλέπω να αυτο-καταργείται...
burnmind έγραψε:...πρέπει σίγουρα να τον εμπιστεύεσαι (ώστε να μη βάζει ό,τι να 'ναι links)
Ναι εκεί έχεις ένα δίκιο... Αλλά θα κάνει κακό στον εαυτό του, έτσι δεν είναι;
Και επίσης, στη γενική περίπτωση, μπορείς να το παραμετροποιήσεις ώστε, αν δεις ανάρμοστη συμπεριφορά, να του "κόψεις" το αντίστοιχο "προνόμιο". Ή να του το παρέχεις μόνο εφ' όσον έχει δείξει "δείγμα γραφής" και έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη σου.
burnmind έγραψε:και πως ίσως να δημιουργήσει σύγχυση σε κάποιους χρήστες (υπο προϋποθέσεις), καθώς μπορεί π.χ. να πάνε να γραφτούν στα feeds τριών authors του ίδιου site, και να καταλήξουν σε 3 διαφορετικές υπηρεσίες.
Αυτό δεν το θεωρώ και τόσο σημαντικό, διότι ένας χρήστης που έχει γραφτεί σε feeds από διάφορα sites, το πιθανότερο είναι να χρησιμοποιεί ήδη 2-3 διαφορετικές υπηρεσίες και να είναι εξοικειωμένος.
Αντίθετα, θεωρώ αρκετά σημαντικό για τον κάθε author να μπορεί να παρουσιάζει το feed του όπως αυτός θέλει, στους χρήστες που αποφασίζουν να τον παρακολουθήσουν.
Και, σε κάθε περίπτωση όπως είπα, θα μπορεί κάποιος να επιλέξει τη default συμπεριφορά του site.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σας παρουσιάζω την σελίδα μου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες