Πρόβλημα - ενσύρματο δίκτυο - (ethernet)

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Pulp

Δημοσίευση από Pulp » 08 Ιαν 2014 23:14

Έχω ένα pc στα χέρια μου στο οποίο αντιμετωπίζω πρόβλημα με το δίκτυο, δεν μπαίνει ιντερνετ.
Του έκανα φορμάτ και πέρασα drivers.(μητρική: GA-EP31-DS3L)
Στον οδηγό εγκατάστασης δικτύου μου βγάζει δύο συνδέσεις. Σύνδεση 1394 Προσαρμογέας δικτύου και Τοπική σύνδεση Realtek PCle GBE Family Controller...το δοκίμασα και με τα δύο να αναφέρω. Δεν λειτούργησε κανένα.
Βεβαια η τοπική σύνδεση είναι για etherνετ.οκ.
Επομενό...
Μου βγάζει μήνυμα <η ολοκλήρωση του Οδηγού εγκατάστασης δικτύου δεν είναι δυνατή.
Παρουσιαστηκε ένα σφαλμα... μπορείτε να ρυθμίσετε εσείς τις παραμέτρους του δικτύου σας η μπορείτε να εκτελέσετε τον αδηγό ξανά με διαφορετικες ρυθμίσεις.

Καμια ιδέα?

*Οι συσκεύες λειτουργουν κανονικά.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 09 Ιαν 2014 09:40

Δοκίμασε στο ίδιο καλώδιο να συνδέσεις κάποιον άλλο υπολογιστή (ένα laptop πχ) να δεις αν αυτό συνδέεται οπότε να σιγουρευτείς πως η καλωδίωση και τα switch/router είναι ΟΚ.

Αν είναι οκ μπορείς να απενεργοποιήσεις την ενσωματωμένη κάρτα δικτύου και να πάρεις μια φτηνιάρικη από εδώ: https://www.skroutz.gr/c/128/kartes-wif ... phrase=pci
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
&#8211; Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Pulp

Δημοσίευση από Pulp » 09 Ιαν 2014 10:04

Ναι με ίδιο καλώδιο και ρουτερ σε NetBook δουλεύει μια χαρά.

Αφαιρώ και modem και lan δικτύωση;

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Ιαν 2014 11:59

Πολλή Καλημέρα σου, και Χρόνια Πολλά! :D
a)
Pulp έγραψε:Ναι με ίδιο καλώδιο και ρουτερ σε NetBook δουλεύει μια χαρά.
Θέλω να πιστεύω, ότι δεν εννοείς: "με ακριβώς ίδιου τύπου καλώδιο και ρουτερ", αλλά "με ακριβώς αυτά - τα ίδια καλώδιο και ρουτερ"!!!!!!
b) Επίσης δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου:
Pulp έγραψε:Αφαιρώ και modem και lan δικτύωση;
c) Δεν καταλαβαίνω -βέβαια- τι εννοείς, γράφοντας:
Pulp έγραψε:Βεβαια η τοπική σύνδεση είναι για etherνετ.οκ.
Αν θέλεις /και μπορείς, ας είσαι λίγο πιο σαφής σε όσα γράφεις, ρωτάς κλπ...
Δεν υπάρχει λόγος πανικού, ώστε να χάνεις τα λόγια σου! Ηρέμησε κι εδώ είμαστε κι εμείς γιά σένα... Δεν θα είναι ούτε η πρώτη, ούτε κι η τελευταία φορά! ...Όπως -εξάλλου, κι εσύ είσαι για 'μάς...:wink:

Αν και αφού το συνολάκι "καλώδιο και ρουτερ" δούλεψε "μια χαρά, σε NetBook", όπως γράφεις, τότε:
1) Σίγουρα κάτι συμβαίνει με τη δική σου σύνδεση Ethernet.

2) Επίσης υποψιάζομαι, ότι το Λειτουργικό σου Σύστημα είναι κάποια έκδοση των Windows XP! Ο λόγος είναι ότι αυτά (τα Windows XP) πότε-πότε 'κλώτσαγαν' όταν 'έβλεπαν' ταυτόχρονα δύο ενεργές (enabled) συνδέσεις/κάρτες δικτύου.
Από το 'Control Panel' --> 'Network Connections' βεβαιώσου, ότι μόνο αυτή η σύνδεση/κάρτα, που χρησιμοποιείς, είναι ενεργή (enabled)!
Στην άλλη σύνδεση/κάρτα, που δεν χρησιμοποιείς, κάνεις 'δεξί κλικ' (στο αριστερό μέρος, όπου εμφανίζεται ο τύπος και/ή το μοντέλο της), και επιλέγεις 'disable' (απενεργοποίηση).

3) Πριν καταλήξεις στο συμπέρασμα, ότι και οι δύο συνδέσεις/κάρτες σου είναι χαλασμένες, προτείνω να τις δοκιμάσεις -εναλλάξ-, με τον προηγούμενο τρόπο.
Κάθε σύνδεση/κάρτα ethernet έχει τη δική της έξοδο-υποδοχή στο πίσω μέρος του PC.
Εννοείται, ότι με κάθε 'εσωτερική' εναλλαγή enable/disable, θα εναλλάσσεις εξωτερικά και το καλώδιο από την έξοδο-υποδοχή της 'disabled' σύνδεσης/κάρτας στην αντίστοιχη έξοδο-υποδοχή της 'enabled' σύνδεσης/κάρτας.

4) Μόνο, αν -με καμμία τέτοια εναλλακτική δοκιμή- δεν γίνει κάτι, τότε προχωράς στην αγορά νέας κάρτας δικτύου!

Κατόπιν:
1) Μετά την τοποθέτηση του νέου υλικού (κάρτας δικτύου), θα αφαιρέσεις -τελείως- την παλιά!!
2) Αφού εγκαταστήσεις την νέα κάρτα δικτύου και μέσω λογισμικού (σωστοί drivers), θα εμφανιστεί χωρίς πρόβλημα, και αυτή, στο παράθυρο 'Network Connections'.
3) Βεβαιώσου ότι μόνο η νέα σύνδεση/κάρτα είναι 'enabled', ενώ -ταυτόχρονα- η άλλη σύνδεση/κάρτα είναι 'disabled'
4) Βεβαιώσου ότι έχεις συνδέσει το καλώδιο δικτύου στην έξοδο-υποδοχή της νέας 'enabled' σύνδεσης/κάρτας.

Περιμένουμε νεώτερά σου! :D

Υ.Γ
Στην σύνδεση/κάρτα όπου δεν μπορεί να 'περάσει' o driver, δοκίμασε τη διαδικασία αυτή, εγκατάστασης του driver, ενώ -ταυτόχρονα- η άλλη σύνδεση/κάρτα θα είναι 'disabled' :wink:
Είναι -βλέπεις- κι αυτό μιά 'ρύθμιση παραμέτρου του δικτύου' όπως σου γράφει και στο μήνυμα! :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Ιαν 2014 13:13

giannis17 έγραψε:Δοκίμασε στο ίδιο καλώδιο να συνδέσεις κάποιον άλλο υπολογιστή (ένα laptop πχ) να δεις αν αυτό συνδέεται οπότε να σιγουρευτείς πως η καλωδίωση και τα switch/router είναι ΟΚ.
Pulp έγραψε:........Αφαιρώ και modem και lan δικτύωση;
Ο Γιάννης σου πρότεινε κάτι πάρα πολύ απλό:
1) Βάζεις π.χ. το NetBook, που αναφέρεις, πάνω (ή πάρα πολύ κοντά) στο PC σου.
2) Βγάζεις/αποσυνδέεις το φις Ethernet από την υποδοχή, πίσω από το PC σου, και το συνδέεις κανονικά στην υποδοχή Ethernet του NetBook σου.
3) Αν, από το NetBook σου, συνδεθείς κανονικά, με Internet, αυτό σημαίνει ότι, -Μάλλον- φταίει μία από τις δύο (ή και οι δύο) κάρτες δικτύου του PC σου, ή το γεγονός ότι και οι δύο είναι -ταυτόχρονα- 'enabled'

Έλεγξε και τα προηγούμενα, που σου γράφω....
....Και πού' σαι;! :wink:
Εδώ είμαστε, και -όπως είπαμε- περιμένουμε νέα σου! :P

Άβαταρ μέλους
Pulp

Δημοσίευση από Pulp » 09 Ιαν 2014 22:45

Καλησπέρα και καλή χρονιά... :)
Λοιπόν...

το ιντερνετ δουλεύει μια χαρά με ethernet, εγώ έκανα βλάκεια, και τι βλακεία?-αντί να βάλω το καλώδιο στo Lan 1 (στο ρουτερ) το έβαζα στην υποδοχή stb... :lol:

thanx για τις απαντήσεις giannis george, σίγουρα δεν πάνε χαμένες , για την επόμενη φορά...τις κρατάμε.. :wink:

και για του λόγου το αληθές:
b) Επίσης δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου:
Pulp ανέφερε:
Αφαιρώ και modem και lan δικτύωση;
sorry αλλα δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό, μιας και δεν θυμάμαι τι εννοούσα. :P
Δεν καταλαβαίνω -βέβαια- τι εννοείς, γράφοντας:
Pulp ανέφερε:
Βεβαια η τοπική σύνδεση είναι για etherνετ.οκ.
σε αυτό εννοούσα. οταν μου έβγαλε το παράθυρο για να κάνω την εγκατάσταση οδηγου δικτύου, σε κάποιο απο τα <επομένα> μου εβγαλε το ''τοπική σύνδεση". και γραφοντας αυτο , ηθελά να καταλάβεται και να τσεκάρω και εγώ αν είναι σωστό ότι η "τοπικη συνδεση" ειναι η σύνδεση ethernet....
γκάφα! ειναι αυτό που ειπές. Θέμα πανικού αλλά ο λογος είναι οτί επρεπε να βιαστώ γιατι θα μου έπερναν και το netbook που έγραφα στο φορουμ εκείνη την στιγμή.
σορυ...

και πάλι thnx george.... χρήσιμο ότι έγραψες. 8)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 10 Ιαν 2014 10:24

Pulp έγραψε:Καλησπέρα και καλή χρονιά... :)
Πολλή Καλημέρα και Καλή Χρονιά και σε σένα φίλε Pulp! :D
Pulp έγραψε:Λοιπόν...
το ιντερνετ δουλεύει μια χαρά με ethernet, εγώ έκανα βλάκεια, και τι βλακεία?-αντί να βάλω το καλώδιο στo Lan 1 (στο ρουτερ) το έβαζα στην υποδοχή stb... :lol:
Χαίρομαι, που αποκαταστάθηκε η σύνδεσή σου με το Internet.
Τη "βλακεία" πότε την κάνεις εσύ, πότε εγώ, πότε κάποιος απ' όλους μας!... Το θέμα είναι στο να εντοπίζεται -σχετικά- έγκαιρα και να διορθώνεται. Την 'πάτησες' με την stb, που -εξάλλου- μοιάζει πολύ με τη LAN! ....Πλην όμως δεν είναι LAN!
Διότι -κύριέ μου- "Επαφές υπάρχουν πολλές! LAN όμως μία!", όπως έλεγε και το spotάκι για το γνωστό γάλα Ν@@Ν@@ :P
DGeorge έγραψε:b) Επίσης δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου:
Pulp έγραψε:Αφαιρώ και modem και lan δικτύωση;
Pulp έγραψε:sorry αλλα δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό, μιας και δεν θυμάμαι τι εννοούσα. :P
Αμίμητο!!! :yea: :respect: :clap: :yea: :respect: :clap: :yea: :respect: :clap:
Άπαιχτο!!! :lol: :hammer: :lol: :hammer: :lol: :hammer: :lol: :hammer: :lol: :hammer:
Pulp έγραψε:..........γκάφα! ειναι αυτό που ειπές. Θέμα πανικού αλλά ο λογος είναι οτί επρεπε να βιαστώ γιατι θα μου έπερναν και το netbook που έγραφα στο φορουμ εκείνη την στιγμή.
σορυ.........
Αν δεν κάναμε γκάφες, θα ήμασταν Θεοί, κάπου αλλού, και -σίγουρα- όχι Άνθρωποι εδώ... :)
Όσο για τον πανικό... Είναι φαινόμενο, που συμβαίνει συχνά, σε απροειδοποίητες βλάβες/καταστάσεις! Άλλη φορά, έχε κατά νου, ότι θα μπορούσες, να γράψεις σε χαρτί, όλα όσα θα ήθελες να μας 'πεις', και μετά να μας τα 'γράψεις' -πιο άνετα- από κάποιο Internet-Caffe, που θα βρίσκεται κοντά σου.
Όσο για κάποιο δεύτερο computer-οειδές, για κάποια δοκιμή κλπ, πάντα κάποιο βρίσκεται διαθέσιμο από κάποιον συγγενή, γνωτό, ή/και φίλο!

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 10 Ιαν 2014 10:34

DGeorge έγραψε:Αν δεν κάναμε γκάφες, θα ήμασταν Θεοί, κάπου αλλού, και -σίγουρα- όχι Άνθρωποι εδώ...
mpa... ki ego pou eimai theos kano gafes.....

Άβαταρ μέλους
Pulp

Δημοσίευση από Pulp » 14 Ιαν 2014 03:45

:) :p
George και πάλι ευχαριστώ..

Χρήσιμα όσα λες... Τα ξανά λέμε εδώ γύρω..

;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης