Σελίδες με επίκεντρο τους επισκέπτες.

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Katerina

Δημοσίευση από Katerina » 01 Ιαν 1970 02:00

Γεια,
θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν στο εμπόριο βιβλία σχετικά με τα web sites . Ενδιαφέρομαι για βιβλία που έχουν ως θέμα το web usability αλλά και case studies, έτσι ώστε να μπορέσω να βοηθηθώ στην δουλεία μου.
Είμαι Project Manager σε μια Ιντερνετ εταιρία.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Ιαν 1970 02:00

αα.. δε μου αρέσει να αγχώνω τους ανθρώπους.. <P>Πιστεύω ότι μπορείς να βγάλεις λεφτά από μια σελίδα, χωρίς να επιβαρύνεις τους επισκέπτες της με "σκουπίδια". Απλά πρέπει και αυτές να γίνουν targeted.. <P>Εάν δεν έχεις το απαραίτητο λογισμικό για να τις κάνεις targeted ανάλογα με την ώρα, την ημέρα, την φυσική τοποθεσία του επισκέπτη, τότε μπορείς να τις κάνεις targeted σε σχέση με το περιεχόμενο της σελίδας, μιας και γνωρίζεις ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των επισκεπτών έρχονται για αυτό, συν κάποιους άλλους που πέρασαν απλά για να δουν τι παίζετε.<P>Αν π.χ. έχεις μια σελίδα για τον Πειραιά και το Λιμάνι τότε υπάρχει πιθανότητα κάποιος να μπει να δει τι ώρα φεύγει το πλοίο για το νησί, εάν σε εκείνη την σελίδα του έχεις την δυνατότητα να αγοράσει τα εισιτήριά του (ίσος και με κάποια έκπτωση) τότε έχεις πετύχει. Μπορεί κάποιος να μπει για να δει την πορεία της αγαπημένης του ομάδας που έχει έδρα τον Πειραιά, εάν από εκείνη την σελίδα μπορεί να αγοράσει εισιτήρια διαρκείας για την συγκεκριμένη ομάδα τότε έχεις πετύχει. Εάν κόβεις εισιτήρια για τα πλοία που φεύγουν από Θεσσαλονίκη ή δίνεις ακόμα και δωρεάν διαρκείας για της ομάδες τις Θεσσαλονίκης, τότε έχεις αποτύχει, γιατί είσαι εκτός target group της σελίδας σου..<P>Το θέμα είναι οι διαφημίσεις που θα έχεις να είναι χρήσιμες για τους επισκέπτες σου, να γίνονται μέρος του περιεχομένου, και να μην είναι ξεκάρφωτα γραφικά που κουνιούνται δεξιά κι αριστερά για να μπορέσουν να τραβήξουν το μάτι του επισκέπτη και πιθανόν το κλικ το πολυπόθητο.
<P>------------------
---
<B>John Sclavos</B>
<A HREF="http://www.freestuff.gr" TARGET=_blank>freestuff.gr</A>
<A HREF="http://www.way.gr" TARGET=_blank>way.gr</A>

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Ιουν 2001 21:03

Μέσα από αυτές τις συζητήσεις θα προσπαθήσουμε να μάθουμε πώς να κάνουμε τις σελίδες μας φιλικές προς τους χρήστες / επισκέπτες μας. <P>Γιατί πάνω απ' όλα αυτό πρέπει να μας ενδιαφέρει.. Ο επισκέπτης να φεύγει ευχαριστημένος από την σελίδα μας, έχοντας βρει εύκολα αυτό που έψαχνε χωρίς να σπαταλήσει τον πολύτιμο χρόνο του.<P>Ένας ευχαριστημένος χρήστης, θα γυρίσει κι άλλες φορές αναζητώντας κι άλλες πληροφορίες, θα πει για την σελίδα μας στους φίλους του και τους γνωστούς του, θα μας βάλει σύνδεσμο από την σελίδα του ώστε να επωφεληθούν και οι επισκέπτες του από αυτό που βρήκε σε εμάς. <P>Ας δώσουμε, επιτέλους, βάση σε αυτό που θέλουν οι επισκέπτες μας πρώτα, και μετά σε αυτό που θέλουν οι διαφημιστές, γιατί μια σελίδα χωρίς επισκέπτες αποκλείεται να έχει διαφημίσεις.
<P>------------------
---
<B>John Sclavos</B>

diamond
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από diamond » 21 Ιουν 2001 14:20

Χμμμ να ξεκινήσω εγώ πρώτα με τις γκρίνιες μου;
Λοιπόν! Με εκνευρίζει τρομερά κάθε φορά που θέλω να πάω σε ένα site να πετάγονται από εδώ και από εκεί νέα παράθυρα! Δεν κάθομαι ούτε μισό λεπτό σε τέτοια site! To πρώτο που κλείνω είναι το παράθυρο του ίδιου του site, και συνεχίζω με τα άλλα...
Με εκνευρίζουν τα πολλά banners! Ειδικά όταν είναι πιό πολλά από την πληροφορία που δέχομαι επειδή εγώ το θέλω... Ενα-δύο banner exchange τα δέχομαι σε κάθε σελίδα, αλλά εώς εκεί και όχι παραπάνω! Δεν μπορεί κάποιος να περιμένει να μείνω στη σελίδα του όταν βλέπω ένα "καλώς ήρθατε" και από κάτω καμιά δεκαριά banners! (στην τελική για αυτό υπάρχει και το junkbuster)
Τρομερός όγκος πληροφοριών σε μία σελίδα, με αγχώνει.. Ειδικά όταν πρόκειται για ένα αξιόλογο site! Οσο και να είναι, δεν είναι καλό ένα site να μοιάζει με εφημερίδα...
’πειρα frames χωρίς λόγο... Καλά τα frames όταν χωρίζουν τη σελίδα μας σε μενού, index και banner, αλλά να υπάρχει και κάποιο μέτρο...
Με εκνευρίζει να πηγαίνω χωρίς να θέλω σε κάποιο άλλο site... Όταν κάνω log off εννοώ logoff! και όχι "πάμε μία βόλτα σε όποιο site του τη βαρέσει αυτουνού που το έχει σχεδιάσει!"
Flash εδώ, flash εκεί, flash παραπέρα! Και εδώ ισχύει το "παν μέτρον άχρηστον" για τους περισσότερους που ανακάλυψαν ξαφνικά τα flash και το site τους δεν έχει τίποτα άλλο εκτός από παρουσιάσεις τέτοιου είδους... Αν ήθελα κάτι τέτοιο θα πήγαινα στο official site της flash!
Σχεδίαση σελίδων σε ανάλυση 190.000χ12500 ! ρε παιδιά, μπράβο! Έχετε μεγάλη οθόνη και σε εσάς αρέσει να έχετε μεγάλες αναλύσεις.. Κοιτάξτε όμως το site πρώτα τι βλέπει ο κάθε άμοιρος που δεν έχει 21'' οθόνη! Εγώ ας πούμε που δουλεύω μονίμως σε ενάλυση 800χ600 καταντάω να έχω πρόβλημα να δώ sites! Δηλαδή τι φανταστρουμφικά γραφικά έχετε βάλει στα sites σας και ΠΡΕΠΕΙ κάποιος να τα δεί σε 1024χ768; ΕΛΕΟΣ!
Χμμ εδώ κάπου λέω να κόψω τη γκρίνια, και να κάνω και καμιά δουλειά.. :-)
Φιλικά Μιχάλης...

ntanlas

Δημοσίευση από ntanlas » 22 Ιούλ 2001 21:36

Νομίζω πως πριν κάποιος φτιάξει ενα site,πρέπει να εχει ξεκαθαρίσει γιατί το φτιάχνει,σε ποιόν απευθύνεται,και επίσης πόσοι αλλοι και με ποιόν τρόπο απευθύνονται στο ιδιο κοινό-στόχο.Μπορεί λοιπόν κάποιος να φτιάχνει sites ικανοποιώντας κάποια εσωτερική του ανάγκη για εκφραση.Η εκφραση αυτή μπορεί να αφορά το περιεχόμενο του site η την μορφή του.Σε τέτοιες περιπτώσεις που δεν εχουν φιλοδοξίες να απευθυνθούν σε ευρύτερο κοινό-στόχο το web usability ερμηνεύεται στενα και εκφράζει αποκλειστικά τις απόψεις του "κτήτορα".Εάν το site απευθύνεται σε κάποιο κοινό τότε θα πρέπει ο σχεδιασμός,τα χρώματα,το περιεχόμενο,η χωροθέτηση, να εχουν ολα αποφασισθεί με βάσει πως σκέφτεται,πως ενεργεί και τελικά πως αποφασίζει αυτό το κοινό.Πρέπει να εχουμε ξεκαθαρίσει τι ειναι αυτό που προσφέρουμε στο κοινό που νομίζουμε πως μπορούμε να εκφράσουμε με το site μας.Επίσης και αυτό ειναι το πιό βασικό πρέπει να δούμε εάν αυτό που προσφέρουμε μπορεί να εχει θέση στο internet.Εδώ νομίζω πως πρέπει να τονίσω οτι η ανάλυσή μας στην συμπεριφορά του¨"καταναλωτή" πρέπει να λάβει υπ'οψιν της πως αυτός αντιμετωπίζει αυτό που του προσφέρουμε στον "φυσικό κόσμο".Στην συνέχεια αφου η ανάλυση μας μας οδηγήσει στο συμπέρασμα οτι πραγματικά μπορούμε να πάρουμε και εμείς θέση στην αγορά ως πωλητές η παροχείς,πρέπει να δούμε πως αυτοί που προσφέρουν το ιδιο με εμάς εκφράζονται στο site τους.Δεν εννοώ να κάνουμε copy το site τους.Ο τρόπος που εχει στήσει κάποιος το site του αποτελεί την δική του απάντηση σε κάποια ερωτήματα που εθεσε ο ιδιος πριν το φτιάξει.Μελετώντας το site του μπορούμε να δούμε τι ερωτήσεις εθεσε ωστε να δώσει αυτές τις απαντήσεις.Σε αυτό το σημείο πρέπει να κάνω μια σημαντική παρατήρηση.Για να γίνει ενα καλό site σήμερα πρέπει να γίνει απο ομάδα η οποία εχει μελετήσει απο κοινού το αντικείμενο τα απαιτούμενα γραφικά την χωροθέτηση και αλλα λειτουργικά θέματα του site.Ολη αυτή η διαδικασία μας θυμίζει την παραγωγή κινηματογραφικής ταινίας.Στο μέλλον λοιπόν πιστεύω πως τα sites δεν θα τα υπογράφει μονο ο webmaster.Θα εχουν προγραμματιστή,υπεύθυνο περιεχομένου κ.α.Σήμερα παρατηρείτε το φαινόμενο να υπάρχουν αμέτρητα και δωρεάν resources και ομως να μην υπάρχει σημαντική μεταφορά επιχειρήσεων στον virtual world.Αυτό συμβαίνει γιατί αυτοί που γνωρίζουν προγραμματισμό δεν εχουν ολες τις υπόλοιπες γνώσεις για να φτιάξουν ενα site.Ετσι καταλήγουν να σκοτώνουν την δυναμικότητά τους σε ετοιμες λύσεις τύπου commision junction.θα κλεισω αυτή την τοποθέτηση με προσωπικό παράδειγμα.Εγω εχω αποφασίσει να φτιάξω δύο sites.Εχω διαλέξει το κοινό-στόχο που απευθύνομαι το στύλ του site και οπωσδήποτε το αντικείμενο.Οι γνώσεις μου σε προγραμματισμό ειναι περιορισμένες,και ενώ με την βοήθεια κάποιου πιο ειδικού απο εμένα θα ειχα τελειώσει σε δυο μέρες το πολύ ειμαι υποχρεωμένος να "μεταμορφώσω" τις γνώσεις μου σε αρκετές ωστε να μπορέσω να αποδώσω τελικά μέρος αυτού που θέλω.Διότι οσο και εαν αυξήσω τις γνώσεις μου πάντα θα εχω κάνει κάτι που δεν θα ειναι αυτό που θα ηθελα να κάνω.Τελειώνοντας με το web usability θέλω να σας πω οτι τους τελευταίους δύο μήνες ερχομαι κάθε μέρα σε αυτό το site και συγκεκριμένα στά forums διότι αυτά που περιέχουν τα forums μου δίνουν λύσεις και κατευθύνσεις και με αυτό θέλω να δείξω οτι δεν ειναι αναγκαίο κάποιο site να ειναι εξ ολοκλήρου αυτό που θέλει κάποιος επισκέπτης αλλά και μόνο ενα τμήμα του,ανάλογα με τις ανάγκες του που ικανοποιεί.
ntanlas@yahoo.gr

Άβαταρ μέλους
stavroula

Δημοσίευση από stavroula » 25 Ιούλ 2001 09:06

Εμένα παντως με έχει αγχώσει λίγο αυτό το freestuff( αν και περισσότερο με έχει βοηθήσει...)
Έστω και διαλέγεις το target group, τα χρώματα, το περιοχόμενο, τα γραφικά.
Έστω και το site που θέλεις να φτιάξεις δεν είναι θέμα χόμπυ ή "ψώνιου" αλλά είναι η δουλειά σου.Από κάπου δεν θές να βγάλεις λεφτά;;...
(OXI:Οι χρήστες είσαι σίγουρος πως δεν θέλουν πολλά διαφημιστικά banner)
Θέλεις να τους γλυτώσεις κλικ
(ΟΧΙ:οι χρήστες δεν θέλουν παραφορτωνένες σελίδες)
Θέλεις να μην βαρεθούν την σελίδα σου
(ΟΧΙ:Δεν θέλουν πολλά flash και άλλα φαντασμαγορικά)
......
Τέλως πάντων, το να φτιάξεις ένα "σωστό" site είναι σαν να ακροβατείς μεταξύ σωστού και λάθους. Δεν ξέρεις, υποθέτεις και παίρνεις ρίσκα γιατί αν κάνεις κάτι που έχει ξαναγίνει(και ενδεχομένως πάει καλά) θα είναι μόνο ένα αντίγραφο. Και σε κάνέναν δεν αρέσουν οι κόπιες. ’ρα προσπαθείς συνέχεια να είσαι κοντά στο σκοπό σου και να μην χαθείς σε αυτά που εσένα σου αρέσουν.
Θέλω να γράψω και άλλα, αλλά μάλλον κρίση είναι και θα μου περάσει. Να μην σας κουράζω άλλο... Καλή πλοήγηση<P>
<p>[This message has been edited by stavroula (edited 25-07-2001).]

Άβαταρ μέλους
stavroula

Δημοσίευση από stavroula » 25 Ιούλ 2001 14:27

Για αυτό σε παω...
Το κατάλληλο άτομα την κατάλληλη ώρα.
Thanks again...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 25 Ιούλ 2001 20:59

Το κακό είναι πως δεν υπάρχουν και πολλά Ελληνικα sites που να έχουν ΤΟΣΕΣ πολλές διαφημίσεις ώστε να μπορείς να παίξεις targeted banners τι λες και εσύ;
Δεν είμαστε και altavista ή yahoo ώστε να μας δίνουν αβέρτα banners και να έχουμε τέτοιες πολυτέλειες... :smile:
Κατά τα άλλα σαν θεωρία συμφωνώ απόλυτα!

Panathas

Δημοσίευση από Panathas » 27 Ιούλ 2001 12:18

Gia se olous ke eidika stin Katerina :smile: :smile: :smile:<p>[This message has been edited by Panathas (edited 27-07-2001).]

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 27 Ιούλ 2001 19:57

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Arial">quote:</font><HR>Originally posted by dimsis:
<B>Το κακό είναι πως δεν υπάρχουν και πολλά Ελληνικα sites που να έχουν ΤΟΣΕΣ πολλές διαφημίσεις ώστε να μπορείς να παίξεις targeted banners τι λες και εσύ;
Δεν είμαστε και altavista ή yahoo ώστε να μας δίνουν αβέρτα banners και να έχουμε τέτοιες πολυτέλειες... :smile:
Κατά τα άλλα σαν θεωρία συμφωνώ απόλυτα!</B><HR></BLOCKQUOTE><P>Αυτή τη στιγμή η κατάσταση της διαφήμισης, μέσω web, στην Ελλάδα είναι σε παιδικό έως εφηβικό επίπεδο. <P>Ένα μικρό έως μικρομεσαίο site δεν έχει την πολυτέλεια να βάλει το dart και τα παρεμφερή γιατί θα παίρνουν πιο πολλά οι μεσάζοντες παρά ο ιδιοκτήτης του site, για να μη σου πω ότι θα βάζει και από την τσέπη του.<P>Ένα μικρομεσαίο site πρέπει να βγει στην γύρα για να βρει διαφημίσεις. Στους φίλους που έχουν κάποια επιχείρηση, στα μαγαζιά.. περπάτημα δηλαδή.. <P>Εάν έχεις συγκεκριμένο περιεχόμενο τότε αρχίζεις να ψάχνεις πιο συγκεκριμένα πράγματα για να διαφημίσεις. <P>Εάν έχεις μια σελίδα που περιγράφει τρόπους λεύκανσης των δοντιών δε θα ψάξεις να διαφημίσεις τσιγάρα και καφέδες, αλλά οδοντόκρεμες.. άντε και τσίχλες. <P>Μπορεί να καταφέρεις να τα πάρεις μια φορά από έναν που πουλάει καφέδες, αλλά θα δει ότι δεν του αποφέρει κάτι η διαφήμιση που του κάνεις και θα φύγει.. ενώ από την άλλη έχεις περισσότερες πιθανότητες η διαφήμιση της οδοντόκρεμας να πετύχει και να χώσουν κι άλλο χρήμα στην σελίδα σου. Που είναι και ο στόχος σου για να μπορέσεις να την κάνεις καλύτερη..<P>Πολυτέλειες στην Ελλάδα δεν υπάρχουν σε αυτόν τον τομέα και αυτός είναι ο λόγος που αναγκάζονται οι ιδιοκτήτες πολύ καλών σε περιεχόμενο σελίδων να βγαίνουν στον δρόμο για να βρουν διαφημιζόμενους.<P>Εμένα προσωπικά μου έχουν κάνει τέσσερις - πέντε για διαφήμιση στο freestuff.gr, αλλά δεν έχω εταιρεία για να παρέχω τέτοιες υπηρεσίες.. αλλά εάν είχα σίγουρα δε θα μπορούσα να ζήσω με αυτούς τους τέσσερις - πέντε διαφημιζόμενους.<P>
<P>------------------
---
<B>John Sclavos</B>

Showme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Showme » 30 Ιούλ 2001 13:35

Όλα ωραια αύτα που λέτε...για targeted ads κλπ, αλλά τι να πείς όταν το 50% των ελληνικών sites ειναι απαράδεκτα και το 40% σχεδόν απαράδεκτα, δηλαδή το 90% δεν αξιζεί. <P>Τι να το κάνεις που ο έλληνας επιχειρηματίας δεν ξέρει να ξεχωρίσει το καλό απο το χάλια site και οι "πονηροί" του τα πέρνουν χοντρα και φτιάχνουν σελιδες στο Word(!!!) με μια δυο φωτο και δυο κειμενάκια (!!!). <P>Αυτά, που αναφέρω είναι αληθηνά και τα έχω συναντησεί άπειρες φορές. Ο καθένας "πονηρός" που αντιλαμβάνεται την αξια του Internet "βαπτίζεται" web-designer-programer-master ή "Φτιαχνω Σελίδες στο Ιντερνετ για όλα τα γούστα".<P>Το αποκορύφωμα είναι μια νέα εταιρία στην ελλάδα (θα ξεκινήσει σύντομα) που θα φτιάχνει sites βασισμένα σε templates (δηλαδή η όλη δουλεία θα είναι η αλλαγή φώτο και κειμένων) και θα τα χρεώνει πάνω απο 600.000 έκαστο (!!!!!!!).<P>Βέβαια, ο καθένας ότι θέλει κάνει, αλλά νομίζω ότι πρέπει ο κόσμος να ενημερωθεί για να μην έχουμε τέτοιες καταστάσεις, δίοτι κατά αυτό τον τρόπο το internet στην ελλάδα θα καταλήξει σαν το χρηματηστήριο. Ο κόσμος θα το βλέπει με δισπιστία αν επενδύσει χρήματα και αυτά δεν "πιάσουν τόπο".<P>Βέβαια υπάρχουν και καλά sites και χρήσιμα, αλλά όλοι όσοι ασχολούμαστε με αυτά πρέπει να προσπαθούμε περισσότερο.

Άβαταρ μέλους
stavroula

Δημοσίευση από stavroula » 01 Αύγ 2001 13:14

Akoma kai an ta pososta auta einai alithina kai oxi iperbolika, to 10% den mou fainetai kai poli mikro an analogistei kaneis poso eukola mporei na bgalei tin douleia tou sto internet. Eksallou, apo kapou prepei na ksekinisei kaneis kai i diadromi einai auto pou metraei kai oxi o terma.
Twra auto pou les oti o kathenas dilwnei oti thelei, diakiwma tou. Kanenas den eipe "eimai kalos webdesigner". Eipe aplws webdesigner kai autos pou ftiaxnei selides kakes i kales auto einai.
Min stenaxwriesai gia tous epixeirimaties den tha peinasoun, alithia sou lew. Eksallou se ola ta epaggelmata iparxon apatewnes, kai antistoixa blakes pou tsimpane
Auta...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 01 Αύγ 2001 20:27

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Arial">quote:</font><HR>Originally posted by John Sclavos:
<B>
Αυτή τη στιγμή η κατάσταση της διαφήμισης, μέσω web, στην Ελλάδα είναι σε παιδικό έως εφηβικό επίπεδο. <P>Ένα μικρό έως μικρομεσαίο site δεν έχει την πολυτέλεια να βάλει το dart και τα παρεμφερή γιατί θα παίρνουν πιο πολλά οι μεσάζοντες παρά ο ιδιοκτήτης του site, για να μη σου πω ότι θα βάζει και από την τσέπη του.<P>Ένα μικρομεσαίο site πρέπει να βγει στην γύρα για να βρει διαφημίσεις. Στους φίλους που έχουν κάποια επιχείρηση, στα μαγαζιά.. περπάτημα δηλαδή.. <P>Εάν έχεις συγκεκριμένο περιεχόμενο τότε αρχίζεις να ψάχνεις πιο συγκεκριμένα πράγματα για να διαφημίσεις. <P>Εάν έχεις μια σελίδα που περιγράφει τρόπους λεύκανσης των δοντιών δε θα ψάξεις να διαφημίσεις τσιγάρα και καφέδες, αλλά οδοντόκρεμες.. άντε και τσίχλες. <P>Μπορεί να καταφέρεις να τα πάρεις μια φορά από έναν που πουλάει καφέδες, αλλά θα δει ότι δεν του αποφέρει κάτι η διαφήμιση που του κάνεις και θα φύγει.. ενώ από την άλλη έχεις περισσότερες πιθανότητες η διαφήμιση της οδοντόκρεμας να πετύχει και να χώσουν κι άλλο χρήμα στην σελίδα σου. Που είναι και ο στόχος σου για να μπορέσεις να την κάνεις καλύτερη..<P>Πολυτέλειες στην Ελλάδα δεν υπάρχουν σε αυτόν τον τομέα και αυτός είναι ο λόγος που αναγκάζονται οι ιδιοκτήτες πολύ καλών σε περιεχόμενο σελίδων να βγαίνουν στον δρόμο για να βρουν διαφημιζόμενους.<P>Εμένα προσωπικά μου έχουν κάνει τέσσερις - πέντε για διαφήμιση στο freestuff.gr, αλλά δεν έχω εταιρεία για να παρέχω τέτοιες υπηρεσίες.. αλλά εάν είχα σίγουρα δε θα μπορούσα να ζήσω με αυτούς τους τέσσερις - πέντε διαφημιζόμενους.
</B><HR></BLOCKQUOTE><P>Με βρίσκεις σύμφωνο σε όλα όσα λες. Αυτό που δεν μου αρέσει εμένα προσωπικά στον Ελληνικό web χώρο και ειδικότερα σε σχέση με τις διαφημίσεις είναι οι κλίκες που δημιουργούνται και τελικά τα sites που είναι εκτός αυτών των κυκλωμάτων, όχι απλώς δεν παίρνουν διαφημίσεις, αλλά τους την "λένε" κιόλας ή τους χτυπάνε ανοιχτά οι μεγαλοκαρχαρίες...
Μετά είναι δυνατόν να αντέξει ανεξάρτητο content site στο Ελληνικό διαδίκτυο;
Έχουμε φτάσει σε σημείο να δίνουμε τζάμπα περιεχόμενο και όχι να βγάζουμε κέρδος αλλά να πληρώνουμε και αρκετά χρήματα από τις τσέπες μας...
Βλέπε: hosting, software development (όσοι δεν το κάνουν μόνοι τους), web design, πολλές φορές πληρώνεις τους συντάκτες/συνεργάτες για την ύλη που σου παρέχουν, άσε τον χρόνο που σου τρώει από την προσωπική σου ζωή η συντήρηση ενός content site...
με τελικό όφελος ποιό;
Την ψώρα μας, το κέφι μας, την αγάπη μας για ότι κάνουμε και με την ευχή πως ίσως κάπου, κάποτε να αποδώσει και τίποτα πίσω, έστω και αυτά που δίνουμε :smile:
Για target διαφήμιση έχεις απόλυτο δίκιο όπως τα λες, και όποιος ασχολείτε και έχει την κίνηση και πουλάει και βγάζει όντως κέρδος από τα banners, απαραιτήτως πρέπει να έχει σχετικές με το περιεχόμενο του site του διαφημίσεις, για να είναι ευχαριστημένος και ο πελάτης αλλά και να γίνετε ΌΝΤΩΣ διαφήμιση και όχι απλώς να τα "πάρουμε" και ότι θέλει ας γίνει.
Αλλά targeted διαφήμιση στο στυλ google, altavista κλπ δηλαδή να μπορείς να δείχνεις διαφήμιση αναλόγως με το τι ψάχνει ο επισκέπτης το ξεχνάμε για Ελλάδα...
Ακόμα και τα μεγάλα portals ΔΕΝ έχουν τόσες διαφημίσεις ώστε να μπορούν να "στοχεύσουν" και να έχουν αποτέλεσμα... Έχετε ακούσει από κανένα site να έχει τόσες διαφημίσεις ώστε να μπορεί να διαλέξει ποια θα παίξει για το Χ διάστημα ή να ΜΗΝ δέχετε άλλες διαφημίσεις από πελάτες;
Α ναι πολύ θα ήθελα να μάθω ποιοι είναι...<P>Φιλικά,
Δημήτρης Σισκόπουλος<P>

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 01 Αύγ 2001 20:36

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Arial">quote:</font><HR>Originally posted by Showme:
<B>Όλα ωραια αύτα που λέτε...για targeted ads κλπ, αλλά τι να πείς όταν το 50% των ελληνικών sites ειναι απαράδεκτα και το 40% σχεδόν απαράδεκτα, δηλαδή το 90% δεν αξιζεί. <P>Τι να το κάνεις που ο έλληνας επιχειρηματίας δεν ξέρει να ξεχωρίσει το καλό απο το χάλια site και οι "πονηροί" του τα πέρνουν χοντρα και φτιάχνουν σελιδες στο Word(!!!) με μια δυο φωτο και δυο κειμενάκια (!!!). <P>Αυτά, που αναφέρω είναι αληθηνά και τα έχω συναντησεί άπειρες φορές. Ο καθένας "πονηρός" που αντιλαμβάνεται την αξια του Internet "βαπτίζεται" web-designer-programer-master ή "Φτιαχνω Σελίδες στο Ιντερνετ για όλα τα γούστα".<P>Το αποκορύφωμα είναι μια νέα εταιρία στην ελλάδα (θα ξεκινήσει σύντομα) που θα φτιάχνει sites βασισμένα σε templates (δηλαδή η όλη δουλεία θα είναι η αλλαγή φώτο και κειμένων) και θα τα χρεώνει πάνω απο 600.000 έκαστο (!!!!!!!).<P>Βέβαια, ο καθένας ότι θέλει κάνει, αλλά νομίζω ότι πρέπει ο κόσμος να ενημερωθεί για να μην έχουμε τέτοιες καταστάσεις, δίοτι κατά αυτό τον τρόπο το internet στην ελλάδα θα καταλήξει σαν το χρηματηστήριο. Ο κόσμος θα το βλέπει με δισπιστία αν επενδύσει χρήματα και αυτά δεν "πιάσουν τόπο".<P>Βέβαια υπάρχουν και καλά sites και χρήσιμα, αλλά όλοι όσοι ασχολούμαστε με αυτά πρέπει να προσπαθούμε περισσότερο.</B><HR></BLOCKQUOTE><P>Εγώ προσωπικά πιστεύω πως υπάρχουν πολύ καλές ανεξάρτητες προσπάθειες στο Ελληνικό διαδίκτυο που δεν έχουν όμως την υποστήριξη που θα έπρεπε να είχαν.
Ορισμένα sites που έχω δει στην Ελλάδα αν
έπαιζαν στο εξωτερικό (ίσως όχι τώρα που υπάρχει κάποιος ψιλο=κορεσμός και έχει ανέβει αρκετά το επίπεδο αλλά λίγο παλιότερα) θα είχαν βγάλει αρκετά χρήματα.
Το ποσοστό τώρα που λες, δηλαδή ένα 10% καλών sites, ίσως και να είναι πραγματικό, αλλά σίγουρα θα ήταν αρκετά μεγαλύτερο αν απέδιδε όσα άξιζε το κάθε content site, εγώ προσωπικά αυτό πιστεύω.
Τώρα για τα templates και τα σχετικά... αυτά γίνονται στο εξωτερικό εδώ και χρόνια καιρός δεν ήταν να έρθουν και στην Ελλάδα; μέχρι και η network solutions που δεν το έχουν ανάγκη το κάνει στο κάτω κάτω: <A HREF="http://www.imagecafe.com/?affiliate_id=13" TARGET=_blank>http://www.imagecafe.com/?affiliate_id=13</A>
και όσο υπάρχουν κορόιδα να δίνουν 600.000 για έτοιμα templates τόσο περισσότερα τέτοια sites θα βγαίνουν...
Τον άσχετο εύκολα τον ξεγελάς, το θέμα είναι όταν θα τον ξαναδείς και θα έχει καταλάβει ότι τον κορόιδεψες με τι πρόσωπο θα τον κοιτάξεις στα μάτια;<P>

ntanlas

Δημοσίευση από ntanlas » 02 Αύγ 2001 22:32

Θα ηθελα να διευκρινίσω κάποια σημεία της προηγούμενης τοποθέτησής μου,και να τονίσω και κάποια αλλα ωστε να βοηθήσω και εγώ την συνέχεια αυτής της σημαντικής συζήτησης.<P>Πρώτα απ'ολα,για να μην αγχώνω και την stavroyla,το τέλειο ειναι εχθρός του εφικτού.
Αν παρατηρήσεις γύρω σου,οτι είναι τέλειο αποτελεί την εξαίρεση.Απλά το οριοθετούμε,ωστε να μπορούμε να ξέρουμε την θέση και την αξία των δικών μας δημιουργημάτων,υπολογίζοντας την απόστασή τους από αυτό.Είναι ενα μέτρο αξιολόγησης.
Επίσης το τέλειο πολλές φορές το αναγνωρίζουμε πολύ αργότερα απο την δημιουργία του.Η Τζοκόντα ειναι ενα τέλειο εργο,ομως κανείς δεν σταμάτησε να ζωγραφίζει επειδή δεν μπορούσε να ζωγραφίσει "Τζοκόντες".
Ο ζωγράφος οταν εφτιαχνε την Τζοκόντα του,ειναι σίγορο οτι εφτιαξε πολλά σχέδια,εσχισε σχέδια,τροποποίησε σχέδια,μπορεί να την ζωγράφισε πολλές φορές,μέχρις οτου μας δώσει την τελική του εκδοχή.<P>Γνωρίζουμε πολύ καλά οτι στο θέατρο μια πολύ καλή παράσταση στηρίζεται σε αμέτρητες καταπονητικές πρόβες,ενας πρωταθλητής στηρίζει την επιτυχία του σε αμέτρητες ωρες προπονήσεων,και βέβαια ποτέ δεν κάνει το ρεκόρ με την πρώτη του εμφάνιση.Αυτό μας δείχνει οτι το τέλειο εναι το τέλος μιας πορείας μεσα απο λάθη,διορθώσεις,διδασκαλία,απόκτησης εμπειρίας.Απλά γνωρίζοντας τις ιδιότητες του τέλειου η σωστού,που μας αφορά,ειναι σημαντικό γιατί μας ξέρουμε τον δρόμο που πρέπει να ακολουθήσουμε.Αυτό πρέπει να μας βοηθά και οχι να μας αγχώνει.<P>Για το επίπεδο απορρόφησης του internet-mix,στην Ελλάδα εχω να παρατηρήσω τα εξής.
Υπάρχει μεγάλη προσφορά internet-mix,ομως υπάρχει δυσανάλογα μικρή ζήτηση.
Αυτό κατά την γνώμη μου μπορεί να οφείλεται σε δύο λόγους:<P>1.Η προσφορά δεν εκφράζεται σωστά,και δεν μπορεί να δελεάση και να παρακινήσει την ζήτηση.Δηλαδή η προσφορά ειναι ανήμπορη να δημιουργήση ζήτηση.Πολλές φορές πρέπει εμείς να ενημερώσουμε τον πελάτη για τις δυνατότητες που του παρέχουμε,ωστε να μας ζητήση να του τις προσφέρουμε.
2.Δεν υπάρχει μεγάλο επίπεδο αυτοκινούμενης ζήτησης.Δηλαδή δεν υπάρχει μεγάλη μερίδα κοινού που να γνωρίζει τι θέλει,και να ζητά κάποιον να του το προσφέρει.<P>Αυτά τα δύο συμβαίνουν γιατί το internet-mix,δημιουργήθηκε για να εξυπηρετήση οργανωμένες κοινωνίες.Για αυτές τις οργανωμένες κοινωνίες το internet-mix,δεν ειναι κάτι που συνέβη ξαφνικά.Ειναι ο κρίκος σε μια αλυσίδα που ερχεται απο παλιά και δεν εχει τέλος.Το internet-mix,ειναι συνέχεια της πολύ διαδεδομένης δικτυακής επικοινωνίας,ως επίλυση επιχειρηματικών και κοινωνικών αναγκών.Χοντρικά το internet-mix ειναι ενα πιο τέλειο εργαλείο στην διαχείρηση της ηδη υπάρχουσας δικτυακής υποδομής.<P>Στην Ελλάδα που η κοινωνία της ειναι ανοργάνωτη και οι πολίτες δεν εχουν μάθει να προγραμματίζουν,να σχεδιάζουν και εν τέλει να οργανώνονται,υπάρχει δυσκολία αφομοίωσης του internet-mix,γιατί δεν υπάρχουν οι προηγούμενοι κρίκοι της αλυσίδας,που θα συνδέσουν την επίλυση επιχειρηματικών και κοινωνικών αναγκών,μεσω αυτού του εργαλείου.<P>Εδώ θα δώσω ενα παράδειγμα και θα τελειώσω.
Για εναν Σουηδό,το κινητό του τηλέφωνο ειναι το κινητό του γραφείο.Οι υπηρεσίες που του προσφέρει το κινητό ειναι σχεδιασμένες για να του επιλύουν ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ ανάγκες και ετσι
χρησιμοποιεί το 90% απο αυτές.
Ενας Ελληνας χρησιμοποιεί το 20% των υπηρεσιών του κινητού του,γιατί ο τρόπος που εχει μάθει να οργανώνει τις δραστηριότητές του,δεν του επιτρέπει να χρησιμοποιεί το κινητό του ως εργαλείο.
Ετσι οταν στην χρήση των κινητών ξεκολήσουμε απο τις αναπάντητες,τα μυνήματα και την αναγνώριση κλήσεων και γίνουμε πιο απαιτητικοί,εκείνη θα ειναι η ωρα που το internet-mix,θα εχει γίνει αναγκαίο για την καθημερινή μας εκφραση,και τότε η ζήτηση απο μόνη της θα συναντήση την απαξιωμένη προσφορά.<P>Με φιλικούς χαιρετισμούς<P>ntanlas@yahoo.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες