Δημιουργια Ηλεκτρονικου καταστηματος

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Xristosdr

Δημοσίευση από Xristosdr » 12 Ιαν 2014 02:15

Λοιπον οπως λεει και ο τιτλος θελω να φτιαξω ενα ηλεκτρονικο καταστημα αλλα εχω ψιλο μπερδευτει. Επειδη θελω να κανω πολυ καλη δουλεια κοιταζω και την παραμικρη λεπτομερεια. Εχω απευθυνθει σε εταιρειες και απο οτι εχω δει χωριζονται σε 2 κατηγοριες, σε αυτες που χρησημοποιουν cs cart, open cart, κλπ και σε αυτες που κανουν προγραμματισμο και χρησημοποιουν .net(συγγνωμη αν δεν τα λεω σωστα προσπαθω να τα περιγραψω οσο καλυτερα μπορω). Το ηλεκτρονικο καταστημα θα ασχολειται με την πωληση ανταλλακτικων αυτοκινητων θα εχει αναζητηση βασει μοντελου γενικα θα ειναι αρκετα περιπλοκο και θα περιεχει πολλες πληροφοριες. Θελω να μπορω να το παραμετροποιησω αρκετα στο μελλον γενικα να μην εχει περιορισμους και να εχει πανελ διαχειρησης ψιλο ευκολο να μπορω να το χρησιμοποιω ανετα. Ολα τα καλα αντιστοιχα καταστηματα δεν χρησημοποιουν cs cart κλπ. Αυτο σημαινει οτι ετσι δεν γινεται σωστη δουλεια? Θα ηθεα να ακουσω την γνωμη σας εσεις που ξερετε και πεντε πραγματα παραπανω.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 12 Ιαν 2014 12:20

Λογικά έχεις κάποιο κατάστημα/αποθήκη με ανταλλακτικά αυτοκινήτων, επίσης λογικά έχεις κάποια μορφή μηχανογράφησης (πρόγραμμα ERP). Το πιο σωστό για να μην κάνεις και διπλές δουλειές είναι να ζητήσεις από την εταιρία που φτιάχνει το ERP να σου πουλήσει ένα module για eshop οπότε δεν χρειάζεται να έχεις ξεχωριστό control panel για την σελίδα, ότι κάνεις στο ERP σου (νέα προϊόντα, αποθήκη, παραγγελίες κλπ) θα ενημερώνονται και στο site αυτόματα. Από εκεί και πέρα θα σου δώσουν και κάποιους κωδικούς για την ιστοσελίδα, αυτούς μετά τους δίνεις σε έναν web designer για να σου φτιάξει ένα ωραίο θέμα και τέλος (εκτός αν η ίδια εταιρία στο παρέχει αυτό).

Αν δεν χρησιμοποιείς ERP ή αυτό που χρησιμοποιείς δεν έχει δυνατότητα για eshop module τότε είναι προτιμότερο να το αλλάξεις και να ξεκινήσεις από εκεί παρά να έχεις να κάνεις διπλή δουλειά κάθε μέρα.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 12 Ιαν 2014 12:25

Αν αυτός που θα σου πουλήσει cs-cart, opencart κλπ, γνωρίζει σε βάθος την πλατφόρμα ώστε να την επεκτείνει σε όποια ανάγκη σου παρουσιαστεί, μπορείς άνετα να πας σε κάτι τέτοιο.
Το πρόβλημα είναι πως αυτοί που γνωρίζουν είναι λίγοι και δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να τους ξεχωρίσεις.

Στον custom προγραμματισμό, απλά είσαι σίγουρος πως ό,τι και να ζητήσεις τώρα και στο μέλλον θα υλοποιηθεί.

Xristosdr

Δημοσίευση από Xristosdr » 12 Ιαν 2014 13:00

Μεχρι στιγμης δουλευαμε μονο σαν συνεργειο. Πριν μερικους μηνες εφτιαξα ενα πολυ προχειρο skroutzstore και πηγε παρα πολυ καλα για αυτο τωρα θελω να κανω μια πολυ σωστη δουλεια. Erp δεν εχω ουτε και αποθηκη με κωδικους και αντιστοιχιες. Αυτο που θελω να φτιαξω ειναι ενα πολυ ομορφο σχεδιαστικα eshop το οποιο θα περιεχει και πολλες πληροφοριες για τα προιοντα, αυτο θα το καταφερω εξαγωντας τα προιοντα που με ενδιαφερουν από το tecdoc(κορυφαιο προγραμμα ανταλλακτικων). Εχω μιλησει με πολλες εταιρειες για το eshop καθως και με εταιρειες για το erp.
Αλλα εχω πολλες απορειες που δεν μπορεσαν να μου τις λυσουν οι εταιρειες μου εχω μιλησει
1 Erp για συνεργεια ανταλλακτικα εχω βρει 2 prismawin(megasoft) και emdi(δεν μου γεμισε και πολυ το ματι). Μηπως μπορω να παω σε καποια λυση πιο γενικη πχ softone???(η καποιο αλλο αν εχετε υποψην σας)
2 Το Tecdoc να το ενσωματωσω πρωτα σε eshop ή erp???
3 Επειδη με οσους μιλησα κολαγανε λιγο στην εξαγωγη δεδομενων απο το tecdoc εχω βρει freelancers στο εξωτερικο που το κανουν και πολυ οικονομικα. Αυτο που σκεφτομαι ειναι να συννενοηθω με την εταιρεια που θα μου πουλησει το erp να την ρωτησω σε τι μορφη τα θελει tα αρχεια για να τα περασει μαζικα και να μισθωσω καποιον freelancer να το κανει (το ιδιο ισχυει και το αν θα τα ενσωματωσω πρωτα στο eshop) Μια αλλη επιλογη που σκεφτηκα ειναι να φτιαξω το eshop με freelancer που το εχει ξανακανει με tecdoc και μετα να το δωσω σε καποια εταιρεια εδω να το παραμετροποιησει στα ελληνικα δεδομενα. Ποια ειναι η γνωμη σας για τα παραπανω.
4 Και τελευταιο το eshop και erp θα τα φτιαξω στανταρ αλλα επειδη παντα ειναι ευπροσδεκτη η μειωση των εξοδων μηπως ξερετε αν τρεχει ή θα βγει καποιο προγραμμα εσπα που να μπορω να ενσωματωσω τα παραπανω???

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 12 Ιαν 2014 13:23

Καλή η ιδέα με το tecdoc. Τα αρχεία που θα χρειαστείς είναι εικόνες σε μορφή png/jpg και τα δεδομένα σε μορφή csv που είναι η πιο γενική μορφή για δεδομένα, οπότε αν έχεις αυτά βγαλμένα από το tecdoc μετά ότι πρόγραμμα και να επιλέξεις θα είναι παιχνιδάκι να περαστούν.

Εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις με το ERP, αυτό θα είναι η βάση σου για ότι κάνεις οπότε καλό είναι να γίνει πρώτο και μετά με βάση αυτό να φτιαχτεί site.

Με την megasoft έχω συνεργαστεί αρκετές φορές, είναι από τις πιο αξιόλογες εταιρίες για τα Ελληνικά δεδομένα απλά όπως σε όλα τα software πρέπει να ξέρεις τι ζητάς και να ξέρεις πως να το ζητήσεις για να πάρεις μια σωστή απάντηση αλλιώς μπορείς να χρεωθείς (κυριολεκτικά, για ευρώ μιλάμε) πολλές "λάθος" απαντήσεις.

Άλλες εταιρίες που έχω συνεργαστεί και έχω μείνει ευχαριστημένος είναι η Lexicon και η ΤΕΣΑΕ.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 12 Ιαν 2014 13:52

Καλησπέρα,
αν δεν θέλεις να πας σε ηλεκτρονική τιμολόγηση μπορείς να χρησιμοποιήσεις το cs-cart για τη διαχείριση της αποθήκης, χωρίς χωριστό erp, στο οποίο μπορείς να εισάγεις δεδομένα από το webservice του TecDoc. Έχω δημιουργήσει αρκετά ηλεκτρονικά καταστήματα με ενσωμάτωση ERP, αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει από τώρα να επωμιστείς αυτό το κόστος.

Αντιθέτως πιστεύω ότι πρέπει να προϋπολογίσεις χρήματα για την υποστήριξη και την προώθηση του ηλεκτρονικού καταστήματος.

Xristosdr

Δημοσίευση από Xristosdr » 12 Ιαν 2014 14:49

giannis17 έγραψε:
Με την megasoft έχω συνεργαστεί αρκετές φορές, είναι από τις πιο αξιόλογες εταιρίες για τα Ελληνικά δεδομένα απλά όπως σε όλα τα software πρέπει να ξέρεις τι ζητάς και να ξέρεις πως να το ζητήσεις για να πάρεις μια σωστή απάντηση αλλιώς μπορείς να χρεωθείς (κυριολεκτικά, για ευρώ μιλάμε) πολλές "λάθος" απαντήσεις.

Άλλες εταιρίες που έχω συνεργαστεί και έχω μείνει ευχαριστημένος είναι η Lexicon και η ΤΕΣΑΕ.
Το prisma win το εχω δει απο κοντα και ηταν αρκετα καλο αλλα λιγο ακριβο. Το pegasus το κοιταξα τωρα και ειδα το video παρουσιασης και ειναι πολυ ψαγμενο και εχει πολλα συν και ειναι αρκετα πιο φτηνο απο το prisma win (επισης ειδα ειχε και εκπτωση 50% μεχρι 31/12 για αυτην την εκδοση, αν ισχυε ακομα θα το αγοραζα αυριο πρωι πρωι) Οι δυνατοτητες αυτων των 2 προγραμματων ειναι παρα πολλες και θα παρει αρκετο καιρο να κανω πληρη χρηση τους με την προυποθεση οτι θα παει και πολυ καλα το eshop. Αλλα απο την αλλη αν θελω να φτιαξω ενα καλο eshop με πολλες πληροφοριες θα πρεπει να φτιαξω γερες βασεις αρα ειναι μονοδρομος το ξεκινημα με ενα καλο erp.

Xristosdr

Δημοσίευση από Xristosdr » 12 Ιαν 2014 14:56

billt έγραψε:Καλησπέρα,
αν δεν θέλεις να πας σε ηλεκτρονική τιμολόγηση μπορείς να χρησιμοποιήσεις το cs-cart για τη διαχείριση της αποθήκης, χωρίς χωριστό erp, στο οποίο μπορείς να εισάγεις δεδομένα από το webservice του TecDoc. Έχω δημιουργήσει αρκετά ηλεκτρονικά καταστήματα με ενσωμάτωση ERP, αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει από τώρα να επωμιστείς αυτό το κόστος.

Αντιθέτως πιστεύω ότι πρέπει να προϋπολογίσεις χρήματα για την υποστήριξη και την προώθηση του ηλεκτρονικού καταστήματος.
Εννοεις να ενσωματωσω την εφαρμογη webservice στο cs cart και μετα καποιος designer να μου φτιαξει το eshop οπως το θελω???
Επισης με μια εταιρεια που ειχα μιλησει μου ειχε πει οτι παλαιοτερα ειχαν προσπαθησει να κανουν κατι παρομοιο αλλα η εταιρεια που διαχειριζεται το tecdoc δεν συνεργαζοταν γτ φτιαχνει και αυτη eshop και δεν δινει τα δικαιωματα(τα eshop της ειναι πολυ χαμηλου επιπεδου στο design και marketing). Επειδη το εχω ψαξει το θεμα webservice tecdoc και δεν εχω βρει κατι παραμονο στο εξωτερικο μηπως μπορεις να με κατευθυνεις σε καποια ιστοσελιδα να ρωτησω τι ακριβως πρεπει να κανω για να συνεργαστουμε.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 12 Ιαν 2014 20:14

Ο προγραμματιστής θα σου φτιάξει μια γέφυρα που θα εισάγει τα δεδομένα από xml του tecdoc απευθείας στο cs-cart.

Αυτό που πρέπει να κάνεις εσύ και όλοι όσοι θέλουν να κάνουν ηλεκτρονικό κατάστημα είναι να απευθυνθείς σε κάποιον που θα σου κάνει με αυτή τη σειρά:

1) Ανάλυση Ανταγωνισμού
2) Μελέτη Βάσει Ανάλυσης Αναγκών
3) Κατασκευή e-shop και 'γέφυρας' προς τα προϊόντα
4) Σχεδιασμό Προωθητικών Ενεργειών και Διαφήμισης, SEM

και μετά διαρκώς:
1) Παρακολούθηση Διαφήμισης/Τροποποίηση
2) Τεχνική Υποστήριξη
3) Αξιοποίηση Δεδομένων Επισκεπτών και Conversion Optimization, Testing κτλ

Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ στο ηλεκτρονικό εμπόριο ακόμα και σε αυτούς που δραστηριοποιούνται μόνο στην Ελληνική αγορά. Αρκεί να κινηθείς σωστά.

ΑΛΛΑ:
Μόλις οργανωθείς στο online κατάστημα και κυρίως με τη ροή εργασίας εντός του φυσικού καταστήματος βγες εξωτερικό με το ίδιο κατάστημα ή με δεύτερο.

Στην εποχή μας το πιο εύκολο είναι απλά 'να στήσεις' ένα ηλεκτρονικό κατάστημα. Τα υπόλοιπα από τα παραπάνω που αναφέρω είναι τα πιο σημαντικά και δύσκολα. Δυστυχώς είναι δύσκολο για τον πελάτη να καταλάβει ακριβώς ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στις προσφορές που θα λάβει για το 'e-shop' και θα είναι ανάμεσα σε 500 και 50.000 Ευρώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης