Μαθηματικές Πράξεις στον emu8086 (Βοηθεια)

συζητήσεις για assembly

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Bill_k

Δημοσίευση από Bill_k » 14 Ιαν 2014 12:08

Μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να κανω μαθηματικες πραξεις με καποιο ευκολο τροπο στον emu8086?? Ειμαι καινουργιος στην assembly και θα εκτιμουσα καθε βοηθεια.
Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 14 Ιαν 2014 14:15

Πολλή Καλησπέρα σου! :D
Φαντάζομαι ότι έχω καταλάβει τι ζητάς... Ωστόσο δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω με κώδικα (έτοιμα - μασσημένα πράγματα), είτε πιο περιγραφικά.
Ωστόσο είμαι σε θέση, μετά από κάποια έρευνα, νε σε παραπέμψω σε 'λίγο πιο σχετικούς' από 'μένα, όσον αφορά στο θέμα σου.
Κοίταξε λοιπόν αυτό: Help for Emu8086 (Documentation for Emu8086).
Για να μην σε 'πρήζει' πολύ, κάθε φορά, με το Internetικό 'φόρτωμα', σώσ'το στον σίσκο σου, και δούλεψέ το από εκεί.
Από γρήγορη περιήγηση, που έκανα, είδα ότι λειτουργεί καθαρά στο πολύ καλό Αμερικάνικο Μοτίβο: "Τα λέει τόσο απλά, σαν να απευθύνεται σε ηλίθιο!"... Διότι αν καταφέρεις και δώσεις -στον ηλίθιο- να καταλάβει :idea: τα όσα λες, τότε κάθε έξυπνος θα σε καταλάβει αμέσως!!! :wink:

Αν περιμένεις έτοιμη απάντηση/'μασσημένη τροφή' κάνεις υπερβολικό κακό στον εαυτό σου, καθώς δεν πρόκειται έτσι να μάθεις ποτέ την όποια Assembly, ή/και ο,τιδήποτε άλλο.

Οι Γλώσσες Προγραμματισμού, βασικά είναι Μία (το Διάγραμμα Ροής)! :)
Από 'κεί και μετά αλλάζουν απλώς κάποιες εντολές και κάποιες παράμετροι.

Γι'αυτό, όσο μπορείς ακόμα, μάζευε Γνώση! Είναι Θέμα Χρόνου, το "Πότε θα σου χρειαστεί;".
Κι η Γνώση είναι Δύναμη, είναι Εξουσία!!

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 14 Ιαν 2014 20:01

Bill_k γεια,

Οι πράξεις, τουλάχιστον όσο αφορά αριθμητικές πράξεις με ακέραιους αριθμούς γίνονται με απλές εντολές όπως add, sub, mul, div. Ο emu8086 έρχεται με επεξηγηματικό documentation γεμάτο παραδείγματα απλών προγραμμάτων όπου οι εντολές παρουσιάζονται μία προς μία. Που έχεις κολλήσει?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Assembly”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες