e-shop ερωτησεις

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
trisstann

e-shop ερωτησεις

Δημοσίευση από trisstann » 16 Ιαν 2014 22:03

Σκεφτομαι να κανω ενα eshop και εχω μια απορια οποτε αν καποιος εχει απαντησεις... ευπροσδεκτες.
Η ερωτηση μου εχει να κανει ως προς τα εξοδα που δεν εχω υπολογισει και εννοω οτι στησιμο πλατφορμας domain hosting κτλ τα υπολογισα.
Το κοστος του προϊοντος, τα μεταφορικα στην αποθηκη μου, την συσκευασια για να τα στειλω τα υπολογισα.
Μεταφορικα, Αντικαταβολη, Paypal (προμηθεια) τα υπολογισα.
Εξοδα συστασης εταιριας, λογιστη, ΦΠΑ τα υπολογισα
και υπολογιζω και καποια χρηματα το χρονο για διαφημιση-προωθηση του site.

Η απορια μου ειναι Ξεχασα κατι???

Ps Εκτος απο τον Στουρναρα που διαβαζει κατι τετοια και γελαει πονηρα!!!!! (eshop και εταιρια θες να κανεις στην Ελλαδα??? καλα να παθεις!!)

geomagas
Επικοινωνία:

e-shop ερωτησεις

Δημοσίευση από geomagas » 16 Ιαν 2014 22:38

trisstann έγραψε:Η απορια μου ειναι Ξεχασα κατι???
Την ψυχική οδύνη, τα χάπια για το στομάχι και τα ψυχοφάρμακα.
Μην το γελάς, τα φάρμακα έχουν ακριβύνει!

Πάντως, ότι και να υπολογίσεις, βάλε και κάνα 20-30% επιπλέον, για "πισινή".
Παίρνοντας το χειρότερο σενάριο, έχεις καλύψει τυχόν αστάθμητα, ενώ αν όλα πάνε τελικά καλά, θα σου μείνουν bonus.

Άβαταρ μέλους
trisstann

e-shop ερωτησεις

Δημοσίευση από trisstann » 16 Ιαν 2014 22:41

το θεμα ειναι οτι αν βαλω και 20% (για τον Στουρναρα...) μετα τα προϊοντα δεν θα τα αγοραζει κανεις.... :(
Τα φαρμακα τα λες απο προσωπικη πειρα ή πλακα κανεις?

geomagas
Επικοινωνία:

e-shop ερωτησεις

Δημοσίευση από geomagas » 16 Ιαν 2014 23:35

Ε πλάκα κάνω βέβαια....
Απλά, η διαδικασία είναι ψυχοφθόρα. Ειδικά στην αρχή. Αυτό ήθελα να πω.

platongr
Επικοινωνία:

e-shop ερωτησεις

Δημοσίευση από platongr » 16 Ιαν 2014 23:51

Υπολόγισε αντικαταβολές που θα σου γυρίσουν πίσω (άρα πληρώνεις τα μεταφορικά).

Επιστροφές από λάθη δικά σου, ή του πελάτη, ή ζημιά της μεταφορικής

Μια προβληματική παραγγελία που θα λάβεις εσύ από τον προμηθευτή σου και που δεν θα θέλεις για xyz λόγους να του επιστρέψει το 1 προβληματικό από τα 100 που σου έστειλε...

Άβαταρ μέλους
trisstann

e-shop ερωτησεις

Δημοσίευση από trisstann » 16 Ιαν 2014 23:55

platongr έγραψε:Υπολόγισε αντικαταβολές που θα σου γυρίσουν πίσω (άρα πληρώνεις τα μεταφορικά).
Τι ειναι αυτο? Επιστροφες εννοεις?

Μηπως εχει κανεις κανα μπουσουλα ποσο % επιστροφων εχει ενα eshop ρουχων? θα μου πεις πολλα ρωτας... αλλα... ποτε δεν ξερεις...

platongr
Επικοινωνία:

e-shop ερωτησεις

Δημοσίευση από platongr » 17 Ιαν 2014 00:10

Παραγγελία αντικαταβολή που τελικά δεν θα την παραλάβει αυτός που την έκανε και θα σου γυρίσει πίσω (θα έχεις πληρώσει όμως τα έξοδα)

Άβαταρ μέλους
trisstann

e-shop ερωτησεις

Δημοσίευση από trisstann » 18 Ιαν 2014 10:17

platongr έγραψε:Παραγγελία αντικαταβολή που τελικά δεν θα την παραλάβει αυτός που την έκανε και θα σου γυρίσει πίσω (θα έχεις πληρώσει όμως τα έξοδα)
το εψαξα αυτο 2-3 μερες τωρα και επαθα σοκ με τον κοσμο που αγοραζει κατι λεει οτι θα πληρωσει με αντικαταβολη και οταν παει η courier του λεει οτι δεν εχει λεφτα και παρτο πισω!!! Α ρε ελληνα... δεν παιζεσαι με τιποτα...

sak2012

e-shop ερωτησεις

Δημοσίευση από sak2012 » 18 Ιαν 2014 16:55

trisstann έγραψε:
platongr έγραψε:Παραγγελία αντικαταβολή που τελικά δεν θα την παραλάβει αυτός που την έκανε και θα σου γυρίσει πίσω (θα έχεις πληρώσει όμως τα έξοδα)
το εψαξα αυτο 2-3 μερες τωρα και επαθα σοκ με τον κοσμο που αγοραζει κατι λεει οτι θα πληρωσει με αντικαταβολη και οταν παει η courier του λεει οτι δεν εχει λεφτα και παρτο πισω!!! Α ρε ελληνα... δεν παιζεσαι με τιποτα...
Που το έψαξες, έχεις στοιχεία για ακυρώσεις?

Άβαταρ μέλους
trisstann

e-shop ερωτησεις

Δημοσίευση από trisstann » 18 Ιαν 2014 16:58

Επειδη δεν θα ειναι customade ρωτησα αυτους που πουλανε ετοιμα eshop και τους ζητησα πληροφοριες τοσο για το πριν όσο και για το μετα... Και σε αυτα που μου ειπαν να προσεξω (που δυσκολα υπολογιζονται) ηταν οι επιστροφες απο αντικαταβολες (και μου εδωσαν ενα μπουσουλα για να καταλαβω, οτι τελικα ισως το αντικαταβολη να μην ειναι η καλυτερη επιλογη για ενα eshop οπως τουλαχιστον πιστευα αρχικα)...

ALR
Honorary Member

e-shop ερωτησεις

Δημοσίευση από ALR » 18 Ιαν 2014 23:04

trisstann έγραψε:
Το μεγαλύτερο πρόβλημα θα το αντιμετωπίσεις από τις επιστροφές ρούχων που δεν ικανοποίησαν τον αγοραστή, είτε λόγω ποιότητος είτε λόγω μεγέθους.
Το πως θα αντιμετωπίσεις αυτές τις περιπτώσεις θα παίξει μεγάλο ρόλο στη συνέχεια
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
trisstann

e-shop ερωτησεις

Δημοσίευση από trisstann » 19 Ιαν 2014 01:35

Ελπιζω οτι αυτο θα το αντιμετοπισω ανωδυνα μιας και ο συνεργατης μου ασχολειτε χρονια με τα ρουχα οποτε ελπιζω πως με τις περιγραφες κτλ να μην εχω τρελα προβληματα (χωρις να ξερω βεβαια τι θα γινει). Αλλα νομιζω οτι αυτο ειναι εμπειρικο... Αργα ή γρηγορα μαθαινεις τι και πως πρεπει να περιγραψεις για να καταλαβει καποιος αν "χωραει στο large με στενη γραμμη... " Ευχαριστω παντως για την πληροφορια!

Άβαταρ μέλους
billt

e-shop ερωτησεις

Δημοσίευση από billt » 19 Ιαν 2014 11:08

Όσο και να σας φαίνεται παράξενο η δυνατότητα επιστροφών είναι κρίσιμης σημασίας. Αν πουλάς ρούχα και παπούτσια να σχεδιάζεις με επιστροφές σε ποσοστό 20-30% για τις οποίες θα επωμιστείς τα μεταφορικά.

Είναι επίσης πολύ συνηθισμένο να παραγγέλνει κάποιος 3-4 τμχ ρούχα με σκοπό τελικά να κρατήσει 1 και να ζητάει επιστροφή χρημάτων για τα υπόλοιπα. Αυτό γίνεται σε όλο κόσμο όχι μόνο στην Ελλάδα. Αν μπορείς να ικανοποιήσεις μια τέτοια 'καταναλωτική' συμπεριφορά χωρίς να μπαίνεις μέσα οικονομικά τότε είσαι σε καλό δρόμο

Άβαταρ μέλους
trisstann

e-shop ερωτησεις

Δημοσίευση από trisstann » 19 Ιαν 2014 11:54

billt έγραψε:Όσο και να σας φαίνεται παράξενο η δυνατότητα επιστροφών είναι κρίσιμης σημασίας. Αν πουλάς ρούχα και παπούτσια να σχεδιάζεις με επιστροφές σε ποσοστό 20-30% για τις οποίες θα επωμιστείς τα μεταφορικά.
Πλακα κανεις!!! Και αυτο γιατι δεν τους αρεσουν-κανουν τα ρουχα ή γιατι δεν εχουν τι να κανουν και παραγγελνουν online?
billt έγραψε:Είναι επίσης πολύ συνηθισμένο να παραγγέλνει κάποιος 3-4 τμχ ρούχα με σκοπό τελικά να κρατήσει 1 και να ζητάει επιστροφή χρημάτων για τα υπόλοιπα. Αυτό γίνεται σε όλο κόσμο όχι μόνο στην Ελλάδα. Αν μπορείς να ικανοποιήσεις μια τέτοια 'καταναλωτική' συμπεριφορά χωρίς να μπαίνεις μέσα οικονομικά τότε είσαι σε καλό δρόμο
Οποτε παιρνει ολα τα ρουχα που του αρεσουν και ουσιαστικα αποφασιζει σπιτι του ποιο του αρεσει το κραταει και τα υπολοιπα τα γυριζει? και γω πληρωνω μεταφορικα σαν τον....
Ευχαριστω!!

Ps Βασιλη διαβασω κατα καιρους τα post σου και ειχα στο νου μου καταληγοντας να σου στειλω ενα pm :)

Άβαταρ μέλους
billt

e-shop ερωτησεις

Δημοσίευση από billt » 19 Ιαν 2014 19:23

Αυτή η προσέγγιση είναι δεδομένη από μεγάλο μέρους του καταναλωτικού κοινού. Ήμουν στη Γερμανία πρόσφατα και άκουσα για αυτό το ποσοστό σε 3 διαφορετικές περιπτώσεις.

Μάλιστα θεωρείται μεγάλο συγκριτικό πλεονέκτημα έναντι του ανταγωνισμού ένα e-shop να 'φωνάζει' ότι έχει δωρεάν μεταφορικά και δωρεάν επιστροφές χωρίς ερωτήσεις

Όσο παράξενο και να φαίνεται αυτή η προσέγγιση είναι συμφέρουσα για το e-shop καθώς συνήθως οδηγεί σε αύξηση του conversion rate

PΜ στείλε όσα θες :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες