PCBuild.gr Γνώμες

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

PCBuild.gr Γνώμες

Δημοσίευση από JohnMorf » 19 Ιαν 2014 03:02

Hello! Πριν λίγες μέρες έφτιαξα αυτό το site: www.pcbuild.gr και θα ήθελα τη γνώμη σας. Ακόμα είναι κάτι καινούργιο, δεν υπάρχουν πολλά άρθρα. Τη γνώμη σας για το logo θα ήθελα καθώς και για γενικότερη εικόνα της ιστοσελίδας. Θα μπορούσα να προσθέσω κάτι;
Του Μπι ορ νοτ του μπι; Δατς δε κουέστιον...

andreaslll

PCBuild.gr Γνώμες

Δημοσίευση από andreaslll » 19 Ιαν 2014 08:59

Μήπως να έγραφες και πηγή στα κλόπι/πέιστ άρθρα;

geomagas
Επικοινωνία:

PCBuild.gr Γνώμες

Δημοσίευση από geomagas » 19 Ιαν 2014 13:10

Το στήσιμο είναι καλό. Ενώ όμως είναι responsive και προσαρμόζεται όμορφα σε διάφορες αναλύσεις, το banner είναι... στον κόσμο του!

Το αντικείμενο του site είναι τεχνολογικά νέα; Αν είναι έτσι, μου πήρε ώρα να το καταλάβω. Και το domain δεν υπονοεί κάτι τέτοιο.

Όταν επλέγω το άρθρο με το LG G3 μου "ανάβουν" δυο menu items, Όταν όμως επιλέγω το iPhone 5C μου "ανάβει" ένα. Μπερδεύτηκα!

Δεν μου αρέσει το εφέ της κίνησης του κειμένου στο hover του submenu.

Σε τι γλώσσα θα είναι; Όλα τα άρθρα είναι στα Ελληνικά, αλλά τα περισσότερα γύρω τους είναι Αγγλικά. Και δεν μιλάω για τη μετάφραση του theme.

Το logo είναι αξιοπρεπές για το συγκεκριμένο domain, Το domain δεν μου φαίνεται να ταιριάζει...

Αυτά τα ολίγα. Είσαι σε καλό δρόμο! :)

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

PCBuild.gr Γνώμες

Δημοσίευση από JohnMorf » 19 Ιαν 2014 14:26

@geomagas ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Νομίζω έφτιαξα αυτό που λες με το banner στο header.

Ναι κατάλαβα τι εννοείς για το menu, δεν είχα φτιάξει νομίζω την κατηγορία smartphones όταν το ανέβασα και είναι το ένα menu επιλεγμένο, το διόρθωσα. (δεν θα το είχα παρατηρήσει)

Το site θα έχει περισσότερο custom builds, parts που είναι σε sale καθώς και προτάσεις για περιφερειακά. Αυτή τη στιγμή προετοιμάζω 2 σχετικά άρθρα για custom pcs το ένα στα 500 ευρώ και το άλλο στα 750. Δυστυχώς αυτά τα άρθρα απαιτούν χρόνο, σκέψη, testing κτλ. Ως μαθητής της 3ης Γυμνασίου ακόμα μπορώ να το κάνω, εν μέρη. Αλλά σκέφτομαι σε βάθος χρόνου που θα έχω πολύ διάβασμα θα χρειαστεί να έχω και κάτι άλλο να ανεβαίνει στο site για να μην είναι "νεκρό". Τα technews - gaming news είναι πιο εύκολα σαφέστατα από τα pc builds καθώς απλά απαιτούν μια μικρή μετάφραση ή κάτι τέτοιο.

Όσο για το hover προσωπικά νομίζω ότι είναι όμορφο, αλλά μπορεί να το αντικαταστήσω με κάτι άλλο, αν έχεις κάποια σχετική ιδέα feel free.

Τα αγγλικά γύρω θα τα αλλάξω ναι... το παρατήρησα σήμερα το πρωί, αλλά η σκέψη μου ήταν ότι οι αγγλικές γραμματοσειρές ήταν ανέκαθεν πιο όμορφες και κυρίως περισσότερες από τις ελληνικές, το οποίο με έβαλε σε σκέψεις.

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σου, ή οποιουδήποτε άλλου, ώστε να το βελτιώσω. Οι αρνητικές απόψεις και παρατηρήσεις είναι πάντα ευπρόσδεκτες!

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

PCBuild.gr Γνώμες

Δημοσίευση από JohnMorf » 20 Ιαν 2014 23:49

τελικά αφαίρεσα τελείως το top banner

geomagas
Επικοινωνία:

PCBuild.gr Γνώμες

Δημοσίευση από geomagas » 20 Ιαν 2014 23:59

Πολύ καλύτερα.
Βέβαια, μένει άδειος χώρος, αλλά κάτι θα βρεις.

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

PCBuild.gr Γνώμες

Δημοσίευση από JohnMorf » 21 Ιαν 2014 00:09

Ναι... όταν θα τελειώσω τα gaming builds άρθρα μου, θα μπουν σε ένα scrolling box. Θα περιέχει 3-5 άρθρα και κάθε 4-5 seconds θα κάνει scroll δεξιά δείχνοντας τα επόμενα άρθρα. Πως σου φαίνεται σαν ιδέα;
Επίσης με ιντριγκάρει το γεγονός ότι η σελίδα του facebook έχει ~500 like ενώ έχω 1 twitter follower. Φαίνεται κάπως...

geomagas
Επικοινωνία:

PCBuild.gr Γνώμες

Δημοσίευση από geomagas » 21 Ιαν 2014 00:19

Καλή μου φαίνεται, αλλά άμα δεν το δούμε...
Για τα social, μην αγχώνεσαι. Είναι απλά social. ;)

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

PCBuild.gr Γνώμες

Δημοσίευση από JohnMorf » 21 Ιαν 2014 01:04

thank ya! Θα το δεις... soon enough.
Α... ήθελα να ρωτήσω. Δεν μιλάω για αυτό το site συγκεκριμένα αλλά δίνονται smonsorships και σε sites; Γιατί νόμιζα πως είναι μόνο για youtube channels ή twitch streams, μέχρι που σήμερα πληροφορήθηκα το αντίθετο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες