Περίεργα κολλήματα με windows.

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 21 Ιαν 2014 16:54

Καλησπέρα,
τον τελευταίο καιρό συμβαίνει το εξής περίεργο. Εκεί που δουλέυω στο pc αρκετά σπάνια κολλάει hard (δε κουνιέται φίλο) και είτε κάνει μόνο του επανεκκίνηση είτε κάνω εγώ. Επίσης, όταν λείπω από το σπίτι πάντα το πισι έχει κάνει επανεκκίνηση (το καταλαβαίνω γιατί το βρίσκω στην αρχική οθόνη των win8). Δύο τινά μπορεί να συμβάινουν: τον τελευταίο καιρό έχω αλλάξει κάρτα γραφικών και έχω βάλει SSD kingston. Αν μπορεί κάποιος να κατλάβει τί έχω από την περιγραφή (κάποιο γνωστό πρόβλημα του SSD ή της gtx 460) θα ήταν τέλεια. Αν όχι, ξέρετε πως μπορώ να καταλάβω τί παίζει; Δηλαδή να κάνω κάποιο torture test για να το αναπαράγω; Υπάρχει κάποιο dump των windows πριν το κόλλημα;

Να σημειώσω ότι έχω win8.1 Core2Quad Q6600 OC στα 3GHz (άρα ίσως παίζει και κάποιο πρόβλημα με το OC - στα torture test με το prime97 τα πάει τέλεια για πολλές ώρες) gtx 460

Ευχαριστώ.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 21 Ιαν 2014 20:20

Το πρώτο πράγμα που θα δοκίμαζα θα ήταν να ξαναβάλω τον παλιό σκληρό και να το δουλέψω κανα2 μέρες έτσι. Έχω κακή εμπειρία με τους kingston.

Επίσης αφού θα ανοίξεις το κουτί ρίχτου ένα καλό καθάρισμα στις ψύχτρες και τσέκαρε οπτικά την μητρική για χαλασμένους πυκνωτές.

Αν όλα είναι καθαρά και στο κάνει χωρίς τον SSD μετά ίσως έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό, κάποια μικροδιαρροή που δημιουργεί στιγμιαία πτώση τάσης και κολλάει το σύστημα.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 22 Ιαν 2014 10:40

afou me to linux exeis arketa kalh epafh ....
vale ena live linux kai kane mount olous tous diskous
ora pou einai na fygeis kai asto etc anoixto
kai look otan gyrisis an exei kanei restart
ase ena glxgears na metraei kai fyge

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες