Επιλογή hosting

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
diegito

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από diegito » 23 Ιαν 2014 16:35

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα την γνώμη σας για τα παρακάτω

https://www.mediahost.gr/cloudhosting.html -> Cloud Premium
http://www.prohoster.gr/web-hosting/plan-4.html
http://www.tophost.gr/webhosting/linux- ... atinum.htm

Η' αν έχετε να μου προτείνετε ανάλογα πακέτα hosting σε άλλες εταιρίες

Κατά προτίμηση cpanel
A.P

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από giannis17 » 23 Ιαν 2014 20:23

Επειδή τους τελευταίους μήνες ψαχνόμουν κι εγώ το πιο φθηνό που θα βρεις σε GR-IX είναι αυτό της tophost. Αυτό που αξίζει βέβαια πολύ αλλά θέλει γνώσεις και αρκετό χρόνο για παραμετροποίηση είναι τα VPS της prohoster που για κάποιον που ξέρει πως να το στήσει και να κάνει ένα βασικό troubleshooting όταν κάτι πάει στραβά (σπάνιο αλλά τυχαίνει) βγαίνει πολύ πολύ οικονομικά για αυτά που σου προσφέρει.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

artonweb
Επικοινωνία:

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από artonweb » 23 Ιαν 2014 20:32

Καλησπέρα.
Φιλοξενώ σελίδες μου και στους τρεις hosting providers.
Να σε ενημερώσω ότι tophost και prohoster είναι η ίδια εταιρεία.Τα προηγούμενα χρόνια είχαν γρήγορο support και ενημερωμένους τεχνικούς.Τον τελευταίο χρόνο μου φαίνονται λίγο πιο "δυσκίνητοι"
Με τη Media Host έχω λίγες εβδομάδες συνεργασία αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι έχει άψογο support και γρήγορους servers σε πιο καλες τιμές απο τους άλλους δύο.
Δεν ξέρω, βέβαια, τι θα γίνει αν "πλακώσει" πολύς κοσμος στους servers της Media Host
:lol:
http://artonweb.gr Μελέτη,Σχεδιασμός και Δημιουργία ιστοσελίδων.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από giannis17 » 23 Ιαν 2014 20:48

tophost, prohoster, papaki είναι ακριβώς η ίδια εταιρία (τελευταία τους προσάρτηση η prohoster το 2011 με εξαγορά). Συνεργάζομαι από το 2008 μαζί τους και δεν είχα ποτέ κάποιο σημαντικό πρόβλημα. Το 99% των προβλημάτων που μπορεί να παρουσιαστούν είτε τα έχεις προκαλέσει μόνος σου είτε μπορείς να τα λύσεις μόνος σου, το support χρειάζεται σε πολύ extreme περιπτώσεις για να διαπιστώσεις κάποιο hardware πρόβλημα του server ή όταν δεν γνωρίζεις πως να κάνεις κάποια ρύθμιση.

Οπότε πας πρώτα κατά βάση γνώσεων και μετά τιμής. Το 98% των reseller/web designer δεν έχουν ιδέα πως λειτουργεί ο server απλά ξέρουν να δουλεύουν ένα control panel και πουλάνε 100mb hosting για 10 ευρώ το μήνα αλλά έχεις όσο support θες (που λέει ο λόγος), δεν μπορείς να έχεις τέτοιες απαιτήσεις από πακέτα που σου δίνουν 50gb+ στα ίδια χρήματα.
– Milt Bryce

diegito

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από diegito » 27 Ιαν 2014 16:02

Εδώ και ένα χρόνο είμαι σε vps (vps6) της prohoster http://www.prohoster.gr/vps-hosting.html

Ευχαριστημένος είμαι αν και δεν έχω πολλές γνώσεις αλλά το θέμα είναι ότι πρέπει να μειωθεί λίγο το κόστος.

Πληρώνω 56 ευρώ περίπου για το VPS6 managed, με cpanel.

Ψάχνω τρόπους να μειωθεί το κόστος. Άλλη λύση VPS σε ευρωπαϊκό datacenter φθηνότερο από αυτό που έχω γνωρίσει κάποιος?
A.P

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από giannis17 » 27 Ιαν 2014 17:40

Για αυτά που προσφέρει ίσως είναι το φθηνότερο που υπάρχει σε gr-ix.

Αν πας σε server εξωτερικού χάνεις πολλά πιστεύω (latency,seo points,ελληνικό support).

Τι "σηκώνεις" και χρειαζεσαι τόσο δυνατό vps; Εγώ με το πακέτο vps4 είμαι καλυμμένος. Επίσης δεν μου χρειάζεται το cpanel, κάνω την ίδια δουλειά με το δωρεάν webmin.
– Milt Bryce

diegito

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από diegito » 28 Ιαν 2014 00:24

Είσαι στο vps4 της prohoster? Έχεις επιπλέον Ips? support? Τις επιπλέον ip δεν μπορώ να τις αποφύγω λόγω ssl που έχει 1 site. Μου δίνουν μία και πρέπει να πάρω άλλη μία? Επίσης να αποφύγω το support μήπως μειώσω λίγο το κόστος?
giannis17 έγραψε:Για αυτά που προσφέρει ίσως είναι το φθηνότερο που υπάρχει σε gr-ix.

Αν πας σε server εξωτερικού χάνεις πολλά πιστεύω (latency,seo points,ελληνικό support).

Τι "σηκώνεις" και χρειαζεσαι τόσο δυνατό vps; Εγώ με το πακέτο vps4 είμαι καλυμμένος. Επίσης δεν μου χρειάζεται το cpanel, κάνω την ίδια δουλειά με το δωρεάν webmin.
A.P

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από giannis17 » 28 Ιαν 2014 00:57

1) Ναι
3 πυρήνες και 1 gb ram μου είναι υπεραρκετά αυτή τη στιγμή
2) Δεν χρειάζεται
Μπορείς να έχεις όσα SSL certificates θέλεις κάτω από την ίδια IP. SNI ftw
3) Δεν μου χρειάζεται
Support υπάρχει μπόλικο τόσο για το λειτουργικό όσο και για το virtualmin μέσω των επίσημων forum ενώ το ίδιο ισχύει και για τις υπόλοιπες πλατφόρμες (plesk/cpanel), δεν υπάρχει λόγος να πληρώσω extra για κάτι που υπάρχει δωρεάν.

6 χρόνια χρησιμοποιούσα Plesk. Μου πήρε 4 μέρες να παραμετροποιήσω τον vps και το virtualmin να λειτουργούν με τον τρόπο που θέλω, ακολούθησαν 2 ημέρες δοκιμών πάνω σε dummy site και ύστερα από αρκετές διορθώσεις (κυρίως όσον αφορά το config του apache και του Postfix) μετέφερα τις ιστοσελίδες που είχα σε shared στη Γερμανία εκεί (αντιγραφή αρχείων και βάσεων όλο το απόγευμα της Κυριακής και αλλαγή των nameserver ξημερώματα δευτέρας). Κέρδισα χώρο, ταχύτητα, ασφάλεια(κυρίως λόγω πιο καινούριων εκδόσεων λειτουργικού/apache/php) και τον πλήρη έλεγχο του τι γίνεται με ελάχιστα χρήματα παραπάνω από αυτά που έδινα στους Γερμανούς αλλά με αρκετή έως πολύ προσωπική προσπάθεια.

Αν δεν τα πας καλά με config αρχεία, πρωτόκολλα δικτύου, δικαιώματα ασφαλείας και να βρίσκεις τα σφάλματα από τα error logs τότε σου προτείνω να κρατήσεις το cpanel, τουλάχιστον ξέρεις πως θα κάνεις ένα import το backup σου και θα παίξει...εγώ τα έκανα όλα σχεδόν χειροκίνητα.
– Milt Bryce

diegito

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από diegito » 28 Ιαν 2014 08:36

giannis17 έγραψε:1) Ναι
Μπορείς να έχεις όσα SSL certificates θέλεις κάτω από την ίδια IP. SNI ftw
3
Οπότε έχεις μία ή 2 ip? Δεν χρειάζεται τουλάχιστον 2? (ns1/ns2)?
Επίσης είναι κάτι που μπορείς να κάνεις με cpanel και δεν υπάρχει στο virtual admin?
Γνώσεις σε command line έχω (πχ να φορτώσω στην mysql ένα dumpo k.a) αλλά δεν είμαι και admin :-) Θα τα καταφέρω? Βλέπω πάντως έχει αναλυτικό support το virtualadmin
A.P

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από alou » 28 Ιαν 2014 09:26

WARNING: Το SNI δεν παίζει σε windows XP και ο χρήστης θα δει τα unsigned certificate warnings. Και σύμφωνα με στοιχεία Δεκεμβρίου 2013, είναι το 30% των χρηστών κατά μέσο όρο, εγώ δεν θα το ρίσκαρα και θεωρώ την δυνατότητα έξτρα IP απαραίτητη προϋπόθεση.
http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_shar ... ng_systems

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από giannis17 » 28 Ιαν 2014 10:16

alou έγραψε:WARNING: Το SNI δεν παίζει σε windows XP και ο χρήστης θα δει τα unsigned certificate warnings. Και σύμφωνα με στοιχεία Δεκεμβρίου 2013, είναι το 30% των χρηστών κατά μέσο όρο, εγώ δεν θα το ρίσκαρα και θεωρώ την δυνατότητα έξτρα IP απαραίτητη προϋπόθεση.
Βασικά δεν παίζει σε internet explorer από windows xp, σε chrome/firefox/safari παίζει μια χαρά το έχω δοκιμάσει.

Πόσοι πιστεύεις πως χρησιμοποιούν ie στα xp; Και στο κάτω κάτω ας τους εμφανίζει ένα alert πως ο browser τους δεν είναι συμβατός με το πρωτόκολλο ασφαλείας και να κατεβάσουν έναν άλλο. Εγώ σε project που είναι 100% βασισμένο σε jQuery και στο design του όλους τους ie<9 τους κάνω redirect σε παρόμοιο μήνυμα.
diegito έγραψε:Οπότε έχεις μία ή 2 ip? Δεν χρειάζεται τουλάχιστον 2? (ns1/ns2)?
1, όχι απαραίτητα
diegito έγραψε:Επίσης είναι κάτι που μπορείς να κάνεις με cpanel και δεν υπάρχει στο virtual admin?
Δεν έχω χρησιμοποιήσει cpanel και δεν γνωρίζω. Πάντως από το plesk ήδη το θεωρώ ανώτερο από άποψη επιλογών και παραμετροποίησης. Απλά είναι σαφώς πιο δύσχρηστο λόγω της πληθώρας των επιλογών και αρκετά πιο άσχημο. Αν συνηθίζεις να δίνεις κωδικούς cpanel τους πελάτες θα πρέπει να φτιάξεις ένα αρκετά μεγάλο faq page στην σελίδα σου με τις συνιθισμένες εργασίες (δημιουργία χρήστη email, δημιουργία βάσης, aliases, autoresponders κλπ) αλλιώς από μόνοι τους δεν νομίζω να καταφέρουν κάτι.

Το πιο σωστό είναι να επικοινωνήσεις με την εταιρία και να ρωτήσεις αν ισχύει η επιστροφή χρημάτων εφόσον βρεις το περιβάλλον δύσχρηστο. Αν ναι δοκίμασε το καμιά βδομάδα όπως έκανα κι εγώ και μετά αποφασίζεις.
&#8211; Milt Bryce

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από alou » 28 Ιαν 2014 12:19

giannis17 έγραψε:
alou έγραψε:WARNING: Το SNI δεν παίζει σε windows XP και ο χρήστης θα δει τα unsigned certificate warnings. Και σύμφωνα με στοιχεία Δεκεμβρίου 2013, είναι το 30% των χρηστών κατά μέσο όρο, εγώ δεν θα το ρίσκαρα και θεωρώ την δυνατότητα έξτρα IP απαραίτητη προϋπόθεση.
Βασικά δεν παίζει σε internet explorer από windows xp, σε chrome/firefox/safari παίζει μια χαρά το έχω δοκιμάσει.

Πόσοι πιστεύεις πως χρησιμοποιούν ie στα xp; Και στο κάτω κάτω ας τους εμφανίζει ένα alert πως ο browser τους δεν είναι συμβατός με το πρωτόκολλο ασφαλείας και να κατεβάσουν έναν άλλο. Εγώ σε project που είναι 100% βασισμένο σε jQuery και στο design του όλους τους ie<9 τους κάνω redirect σε παρόμοιο μήνυμα.
Το είπα καταρχάς για να το έχει υπόψιν όποιος το δει. Η απόφαση είναι μετά δική του, γνωρίζοντας όμως ότι υπάρχει αυτό το θέμα.

Χωρίς κανένα στοιχείο, η αίσθησή μου είναι ότι όσοι παραμένουν σε XP σε μεγάλο ποσοστό χρησιμοποιούν και τον default browser, που είναι βέβαια ΙΕ. Θα το ξέρεις καλύτερα από μένα, πολλές εταιρείες / οργανισμοί κλπ που έχουν XP σε όλα τα PC (το μεγαλύτερο ποσοστό φαντάζομαι XP έχουν και με την κρίση, αναβάθμιση του αγίου ανήμερα), δεν αφήνουν και πολλά περιθώρια για εγκατάσταση προγραμμάτων (οπότε και εναλλακτικού browser) οπότε εκεί είναι σίγουρο το πρόβλημα. Επιμένω πως για σοβαρό project, δεν είναι σωστή επιλογή.

diegito

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από diegito » 29 Ιαν 2014 11:04

1gb ram για site με magento και joomla είναι αρκετά;
A.P

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από giannis17 » 29 Ιαν 2014 12:06

Αυτό είναι ανάλογα την επισκεψιμότητα. Δες ο vps που έχεις ήδη πόση ram χρησιμοποιεί και αποφασίζεις.

Εγώ με 25 ιστοσελίδες από τις οποίες οι 20 είναι joomla ή wordpress και βάλε mysql+2 email λογαριασμούς στο καθένα χρησιμοποιεί συνήθως 500-600mb ram και 200-300mb swap αλλά όλες έχουν χαμηλή επισκεψιμότητα (συνολικά όλες μαζί να αγγίζουν τις 500 μοναδικές επισκέψεις τη μέρα).
&#8211; Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
philoxenos
Επικοινωνία:

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από philoxenos » 16 Φεβ 2014 14:56

diegito έγραψε:
1gb ram για site με magento και joomla είναι αρκετά;
Αν τα site αυτά αποκτήσουν traffic δεν θα είναι αρκετά. Νομίζω ότι 1GB είναι οριακό για να τρέχει cPanel και μερικά sites με λίγο traffic.

Θα μπορούσες βέβαια να εκμεταλλευτείς κάποιο CDN ή το cloudflare που είναι δωρεάν για να γλιτώσεις μερικά resources από το VPS με 1GB RAM.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες