πρόβλημα με υπομενού.

Joomla! forum. Joomla! Questions and Answers.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
mariakat

πρόβλημα με υπομενού.

Δημοσίευση από mariakat » 26 Ιαν 2014 01:58

Παιδιά καλησπέρα!
Είμαι καινούρια στο joomla βασικα τωρα προσπαθώ να μαθω ολες τις λειτουργίες του με τεστακια και δοκιμές. Λοιπον εχω κολλησει στο εξής προβλημα.
Εχω βάλει 2-3 άρθρα σε μια κατηγορία. η κατηγορία λέγεται αισθηματικά (εννοω ταινίες). Μετά έφτιαξα 2 menu items. Το ένα το ονομάσα Κινηματογράφος και το άλλο το ονόμασα Αισθηματικά. Οπως καταλαβαίνετε θέλω να κάνω ένα drop down menu όπου κάτω από τον Κινηματογράφο θα εμφανίζονται οι κατηγορίες των ταινιών. Αισθηματικά, θρίλερ κλπ.
Αντιστοίχησα το "Κινηματογράφος" με external link βάζοντας # για να είναι "νεκρό" και μετά αντιστοίχησα το menu Αισθηματικά με την αντίστοιχη κατηγορία επιλέγοντας ως menu item type το category blog, και στο choose a category έβαλα την κατηγορία που θέλω. Μετά επέλεξα στο Parent Item κινηματογράφος και εμφανίστηκε κανονικα ως υπομενού. Το θέμα μου ειναι το εξής.
Αν το υπομενού Αισθηματικά το κάνω parent, δηλαδη μενού και οχι υπομενού, μου εμφανίζει κανονικά τα άρθρα που εχω επιλέξει. Αν ομως το κάνω υπομενού του Κινηματογράφος, με βγάζει σε 404 error page.
Πιστευω να ήμουν αρκετά αναλυτική αλλά ειμαι φυσικα στη διαθεσή σας για οποιαδήποτε επιπλέον διευκρίνηση

ευχαριστώ εκ των προτέρων
:)

Άβαταρ μέλους
Insurer

πρόβλημα με υπομενού.

Δημοσίευση από Insurer » 27 Ιαν 2014 20:56

Επειδή λογικά έχεις ενεργοποιημένο το SEF ο σύνδεσμος προσπαθεί να διαβάσει το parent menu item. Σε τι μορφή είναι ο σύνδεσμος στην error page? μήπως πάει mysite.gr/#/aisthimatika όπου και είναι λογικό το error?

mariakat

πρόβλημα με υπομενού.

Δημοσίευση από mariakat » 28 Ιαν 2014 00:47

Λοιπον μου δουλεψε με τα seo settings σε No και τα links είναι τύπου:
http://testsite.mydreamland.gr/index.ph ... Itemid=104
τι γινεται σε αυτή τη περίπτωση? θά εχω κάποιο προβλημα με τις μηχανές αναζήτησης?

alou
Script Master
Επικοινωνία:

πρόβλημα με υπομενού.

Δημοσίευση από alou » 28 Ιαν 2014 09:30

Για να λειτουργήσουν τα rewrites, στο root του site θα βρεις ένα αρχείο htaccess.txt και θα το μετονομάσεις σε .htaccess

Πιθανώς υπάρχει ήδη .htaccess, οπότε κάνεις copy paste τα περιεχόμενα του htaccess.txt στο υπάρχον αρχείο. Μετά βάλε ότι θες στα SEO settings.
(προυπόθεση ο server να είναι linux)

mariakat

πρόβλημα με υπομενού.

Δημοσίευση από mariakat » 28 Ιαν 2014 21:10

Λοιπον παιδια ο μόνος τρόπος που ανοίγουν όλες οι σελίδες είναι με το SEF στο Off. οταν το βαλω στο ον και κάνω μετονομασία στο αρχείο που μου ειπατε, μου βγαζει 500 internal error και οταν αφήνω το παλιό ονομα δεν μου βρισκει τη σελίδα στο υπομενού.
επίσης .htaccess δεν υπήρχε.

Άβαταρ μέλους
Insurer

πρόβλημα με υπομενού.

Δημοσίευση από Insurer » 29 Ιαν 2014 10:51

Ψάξε για htaccess.txt

mariakat

πρόβλημα με υπομενού.

Δημοσίευση από mariakat » 29 Ιαν 2014 11:40

To htaccess. Txt υπήρχε και το έκανα rename όπως μου είπατε

mariakat

πρόβλημα με υπομενού.

Δημοσίευση από mariakat » 29 Ιαν 2014 14:03

Λύθηκε! Έπρεπε να προσθέσω στο .htaccess το "rewriteBase /" .Με βοήθησαν από το helpdesk του host μου. :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες