Μου κάνει το Wordpress για το project που θέλω να ετοιμάσω;

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
taxidromos

Δημοσίευση από taxidromos » 27 Ιαν 2014 14:56

geomagas έγραψε: Ναι προφανώς μπορεί κάποιος να το αναθέσει σε κάποιον άλλο.
Μάλιστα, σε ορισμένες περιπτώσεις είναι και η μόνη επιλογή.
Φοβάμαι μην με γδάρουν :hammer: ή δεν είναι τόσο τρομακτικά τα πράγματα; :banana:

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 27 Ιαν 2014 15:16

Για ακριβώς αυτό που θες να κάνεις μιλάμε για >500ευρώ αν στο φτιάξει κάποιος φοιτητής ή έστω επαγγελματίας εκτός εταιρίας και πάνω από χιλιάρικο αν απευθυνθείς σε εταιρία.

Δεν ξέρω τι συμφωνία μπορείς να κλείσεις με εταιρίες που το κάνουν ήδη (πχ txtme.gr) αν μπορούν να σου φτιάξουν και το site και απλά να είσαι αναγκασμένος να αγοράζεις "μονάδες" από αυτούς σε κάποια όχι και τόσο συμφέρουσα τιμή συνήθως.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 27 Ιαν 2014 15:17

(Με την προϋπόθεση, ξαναλέω, ότι καταλήγεις σε CMS ή κάτι άλλο ημι-έτοιμο)

Έχεις πολλή δουλειά μέχρι να φτάσεις στο σημείο να αποφασίσεις αν θα μάθεις προγραμματισμό ή θα κάνεις έρευνα αγοράς για προγραμματιστή.

Στήσε την πλατφόρμα σου, άρχισε να εξοικειώνεσαι με την παραμετροποίηση, τα plugins, το theme που θα διαλέξεις, τους χρήστες, και μάθε να αναρτάς περιεχόμενο.

Φτιάξε menu, τοποθέτησε widgets πέρα-δώθε, γενικά παραμετροποίησε.

Ψάξε για plugins που σου καλύπτουν μέρος της λειτουργικότητας, εγκατέστησε τα, δοκίμασε τα να δεις τι προβλήματα μπορεί να σου προκύψουν. Έχεις πολλή δουλειά εδώ!

Διάβασε για SEO, παρακολούθηση απόδοσης, βελτιστοποίηση.

Ανέβασε στατικό περιεχόμενο, about, contact, terms κλπ

Μέχρι τότε (δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι βασικό) θα έχεις εξοικειωθεί αρκετά, και θα έχεις καταλήξει στον όγκο της δουλειάς που χρειάζεται για να καλύψεις τα κενά.

Και τότε, κάνεις μία έρευνα αγοράς έχοντας κάτι χειροπιαστό και μετρήσιμο να ζητήσεις.

Άβαταρ μέλους
Sermac

Δημοσίευση από Sermac » 27 Ιαν 2014 20:36

Είτε με cms, είτε τελείως custom, το έργο που περιγράφεις (μέχρι εκεί που διάβασα), θέλει πολύ δουλειά και πολλές σειρές κώδικα για να υλοποιηθεί.

Η γνώμη μου είναι ότι εφόσον είσαι αναγκασμένος να γράψεις τόσο κώδικα, δεν αξίζει να μπλέξεις με Joomla, WordPress κ.λπ. Πιο πολύ θα σε περιορίσει κάτι τέτοιο, παρά θα σε βοηθήσει. Τα cms δεν προορίζονται για τέτοια έργα. Πιο χρήσιμο θα ήταν ένα framework, παρά ένα cms. Επίσης, δεν αρκεί μόνο να υλοποιηθεί το έργο, αλλά θα πρέπει και ελεγχθεί για ένα διάστημα, ώστε να είσαι βέβαιος ότι όλα λειτουργούν σωστά.

Αν δεν γνωρίζεις τέλειο προγραμματισμό, δεν έχεις και πολλές επιλογές εκτός του να αναζητήσεις κάποιον επαγγελματία για να στο κάνει. Το να μάθεις τώρα προγραμματισμό, μόνο και μόνο για το συγκεκριμένο project, sorry αλλά είναι από αδύνατο μέχρι επικίνδυνο. Απ' τη στιγμή που λες ότι θα υπάρχουν χρήστες που θα χρεώνονται με πραγματικά χρήματα, δεν χωράνε πειραματισμοί κι αστεία. Θα πρέπει να είσαι 110% σίγουρος στο τι κάνεις, γιατί από εκεί που δεν θα το περιμένεις μπορεί να βρεθείς μπλεγμένος.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 27 Ιαν 2014 22:15

alou έγραψε:open source αεροπλάνα :P
Νιλς Χόλγκερσον

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 27 Ιαν 2014 22:28

bibisidis έγραψε:
alou έγραψε:open source αεροπλάνα :P
Νιλς Χόλγκερσον
Εννοείς τις χήνες; :D :D :D

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 28 Ιαν 2014 08:51

Sermac έγραψε:Είτε με cms, είτε τελείως custom, το έργο που περιγράφεις (μέχρι εκεί που διάβασα), θέλει πολύ δουλειά και πολλές σειρές κώδικα για να υλοποιηθεί.

Η γνώμη μου είναι ότι εφόσον είσαι αναγκασμένος να γράψεις τόσο κώδικα, δεν αξίζει να μπλέξεις με Joomla, WordPress κ.λπ. Πιο πολύ θα σε περιορίσει κάτι τέτοιο, παρά θα σε βοηθήσει. Τα cms δεν προορίζονται για τέτοια έργα. Πιο χρήσιμο θα ήταν ένα framework, παρά ένα cms. Επίσης, δεν αρκεί μόνο να υλοποιηθεί το έργο, αλλά θα πρέπει και ελεγχθεί για ένα διάστημα, ώστε να είσαι βέβαιος ότι όλα λειτουργούν σωστά.

Αν δεν γνωρίζεις τέλειο προγραμματισμό, δεν έχεις και πολλές επιλογές εκτός του να αναζητήσεις κάποιον επαγγελματία για να στο κάνει. Το να μάθεις τώρα προγραμματισμό, μόνο και μόνο για το συγκεκριμένο project, sorry αλλά είναι από αδύνατο μέχρι επικίνδυνο. Απ' τη στιγμή που λες ότι θα υπάρχουν χρήστες που θα χρεώνονται με πραγματικά χρήματα, δεν χωράνε πειραματισμοί κι αστεία. Θα πρέπει να είσαι 110% σίγουρος στο τι κάνεις, γιατί από εκεί που δεν θα το περιμένεις μπορεί να βρεθείς μπλεγμένος.
+1 στο framework και στην όλη τοποθέτηση

Webmate
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Webmate » 28 Ιαν 2014 14:58

γιατί με λογοκρίνεται και εγώ για framework ειπα... δεν είπα κάτι κακό. >?

Webmate
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Webmate » 28 Ιαν 2014 14:58

γιατί με λογοκρίνεται και εγώ για framework ειπα... δεν είπα κάτι κακό. >?

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης