Βλεπει το ασυρματο δικτυο αλλα δεν μπαινει στο ιντερνετ.

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
vaggelis7172

Δημοσίευση από vaggelis7172 » 27 Ιαν 2014 21:01

Καλησπερα!!Ενας φιλος μου που μου ζητησε βοηθεια εχει ενα netbook HP,μεσα εχει τρια λειτουργικα:ενα εργοστασιακο που πρωτη φορα το βλεπω,win xp home και ubuntu linux.Ενω το netbook συνδεεται κανονικα με το ασυρματο ρουτερ δεν μπορει να μπει στο ιντερνετ(να ανοιξει σελιδες).Αυτο συμβαινει μονο με τα windows xp.Με τα αλλα δυο λειτουργικα μπαινει κανονικα.Το firewall ειναι απενεργοποιημενο.Καμια βοηθεια?

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 27 Ιαν 2014 21:47

Τι ρυθμίσεις έχει η κάρτα στα xp?

vaggelis7172

Δημοσίευση από vaggelis7172 » 27 Ιαν 2014 21:51

dva_dev έγραψε:Τι ρυθμίσεις έχει η κάρτα στα xp?
Αυτοματη αποδοση IP διευθυνσης και DNS(δεν ειμαι τωρα μπροστα στο netbook,το εχει στο σπιτι του ο φιλος μου)αν εννοεις αυτο.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 27 Ιαν 2014 22:22

Λογικά πρέπει να είναι εντάξει.
Κάνε μια δοκιμή πάντως να απενεργοποιήσεις την κάρτα και να την ξαναενεργοποιήσεις για να ξανασυνδεθεί πάλι στο ασύρματο δίκτυο. Μετά από το command prompt τρέξε τις εντολές:
ipconfig /flushdns
ipconfig /renew
Και δοκίμασε να δεις αν έχεις πρόσβαση στο internet.

Σε κάθε περίπτωση πάντως μπορείς να μπεις σε κάποιο από τα άλλα λειτουργικά που παίζει και να δοκιμάσεις να βάλεις τις ίδιες ρυθμίσεις.

Σε ένα netbook που έχω στο σπίτι πολλές φορές, συναντώ το παράδοξο να χάνει το δικό μου ασύρματο (που είναι στα 3 μέτρα) και βλέπει μόνο των γειτόνων. Αν απενεργοποιήσω και ξαναενεργοποιήσω την κάρτα, παίζει καλά μέχρι να το ξαναπιάσει το βίτσιο του.

vaggelis7172

Δημοσίευση από vaggelis7172 » 27 Ιαν 2014 23:56

dva_dev έγραψε:Λογικά πρέπει να είναι εντάξει.
Κάνε μια δοκιμή πάντως να απενεργοποιήσεις την κάρτα και να την ξαναενεργοποιήσεις για να ξανασυνδεθεί πάλι στο ασύρματο δίκτυο. Μετά από το command prompt τρέξε τις εντολές:
ipconfig /flushdns
ipconfig /renew
Και δοκίμασε να δεις αν έχεις πρόσβαση στο internet.

Σε κάθε περίπτωση πάντως μπορείς να μπεις σε κάποιο από τα άλλα λειτουργικά που παίζει και να δοκιμάσεις να βάλεις τις ίδιες ρυθμίσεις.

Σε ένα netbook που έχω στο σπίτι πολλές φορές, συναντώ το παράδοξο να χάνει το δικό μου ασύρματο (που είναι στα 3 μέτρα) και βλέπει μόνο των γειτόνων. Αν απενεργοποιήσω και ξαναενεργοποιήσω την κάρτα, παίζει καλά μέχρι να το ξαναπιάσει το βίτσιο του.
Θα το κανω αυριο και θα σου πω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες