Επιλογή φορητού υπολογιστή

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 28 Ιαν 2014 14:34

Καλησπέρα σας!

Χρειάζομαι ένα δεύτερο μικρό φορητό pc το οποίο εκτός από απλό σερφάρισμα θα χρησιμοποιώ και για να διαχειρίζομαι
και να εμπλουτίζω ένα μαμαδοblog μου στο blogger (κυρίως σε άρθρα όχι τόσο σε φωτο).
Το budget μου είναι περιορισμένο, όπως και η χρήση που θα του κάνω.
Δεν ξέρω αν ένα tablet ή ένα netbook θα εξυπηρετούσαν για τη δουλειά που το θέλω
ή αν θα πρέπει να επιλέξω κάποιο μινι laptop.. το notebook είναι το ίδιο, σωστά?!

Αν έχετε κάποιες προτάσεις να κοιτάξω και κυρίως κάποιες συμβουλές να προσέξω στα χαρακτηριστικά που θα ψάχνω
μιας και οι σχετικές γνώσεις μου είναι σχεδόν ανύπαρκτες.

Ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από artemioskas » 28 Ιαν 2014 17:26

Καλησπέρα dealwoman!

Αφού λες ότι ενδιαφέρεσαι να γράφεις και κείμενα, θα σου πρότεινα να αγοράσεις κάποιο laptop, και όχι tablet.
Ως mini laptop, εάν εννοείς τα netbook, δεν είναι ακριβώς το ίδιο, και δεν τα συνιστώ για κανένα λόγο.

Θες να μας πεις μέχρι πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις περίπου, ώστε να σου προτείνουμε κάποια;
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 28 Ιαν 2014 20:23

Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Όπως προανέφερα το θέλω συμπληρωματικό μιας και έχω μεγάλο laptop για τις δουλειές μου όλες.
Ως mini laptop, εννοώ ότι δεν θέλω να είναι μεγάλο σε μέγεθος αλλά μικρό και ελαφρύ.
Αν αυτό σημαίνει ταυτόχρονα netbook, δεν ξέρω ακριβώς πώς χρησιμοποιούνται οι όροι..

Τα χρήματα σίγουρα θέλω να είναι τα λιγότερο δυνατά. Γύρω στα 300-350€ θα ήταν το ιδανικό.
Δεν ξέρω αν υπάρχει laptop σε τέτοιες τιμές για αυτό κι αναρωτιόμουν
αν και ένα tablet με εξτρα πληκτρολόγιο θα ήταν αρκετό για να δουλεύω στο blogger..

Ότι έχετε πάντως να προτείνετε, καλοδεχούμενο!

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από artemioskas » 28 Ιαν 2014 21:14

Γενικά δεν χρησιμοποιείται ιδιαίτερα ο όρος mini laptop, για αυτό και το σχολίασα για να καταλάβουμε τι εννοείς.

Εάν μπορούσες να διαθέσεις παραπάνω χρήματα, θα σου πρότεινα να ψάξεις για κάτι στις 14", καθώς θα διαθέτει καλή φορητότητα, τόσο από θέμα βάρους, όσο και διάρκειας της μπαταρίας.

Ωστόσο, με τα χρήματα που μπορείς να δώσεις, μπορείς να κινηθείς σε κάτι γύρω στις 15.6" από laptop.
Με μία γρήγορη αναζήτηση, είδα τα παρακάτω. Ρίξε μια ματιά:
1. HP 655 (E2-1800/4GB/500GB/HD 7340)
2. HP 255 E1-1500/4GB/500GB

Θα μπορούσες να δεις και eshops του εξωτερικού. Μπορεί να βρεις με περίπου ίδια χρήματα, κάτι καλύτερο.

Σε ό,τι αφορά τα tablet, εγώ δεν θα τα προτιμούσα για αυτή τη χρήση, αν και η χρήση εξωτερικού πληκτρολογίου είναι μια λύση...
Είναι προσωπική άποψη αυτά που λέω, οπότε μπορείς να ψαχτείς και να περιμένεις να προτείνουν και οι υπόλοιποι. :)
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 28 Ιαν 2014 21:34

Σε ευχαριστώ και πάλι πολύ.

Είχα δει κι εγώ αυτό ως οικονομικό αν και δεν ξέρω αν είναι όντως καλό
http://www.e-shop.gr/product?id=PER.901166

Ωστόσο το 15,6 με προβληματίζει γιατί μου φαίνεται μεγάλο σε σχέση με το πως το σκεφτόμουν..

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 28 Ιαν 2014 23:03

Δυστυχώς κάτι πολύ ωραία netbook 11-12-13 ιντσών που κυκλοφορούσαν σε αυτό το εύρος τιμών έχουν καταργηθεί. Η καλύτερη λύση για καινούριο θα ήταν κάποιο tablet + εξωτερικό πληκτρολόγιο (bluetooth ή USB με otg) ή αλλιώς να ψάξεις για μεταχειρισμένο netbook. 11,6" μεταχειρισμένα βρίσκεις γύρω στα 200ευρώ.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 28 Ιαν 2014 23:12

Τα μεταχειρισμένα πως μπορώ να τα κρίνω αν αξίζουν? και που μπορώ να τα ψάξω?

Επίσης αν είχες να προτείνεις και κάποιο tablet, γιατί δεν ξέρω τι να κοιτάξω από τα χαρακτηριστικά τους. Πιστεύεις ότι θα μου κάνει δουλειά?

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από artemioskas » 28 Ιαν 2014 23:42

giannis17 έγραψε:Δυστυχώς κάτι πολύ ωραία netbook 11-12-13 ιντσών που κυκλοφορούσαν σε αυτό το εύρος τιμών έχουν καταργηθεί. Η καλύτερη λύση για καινούριο θα ήταν κάποιο tablet + εξωτερικό πληκτρολόγιο (bluetooth ή USB με otg) ή αλλιώς να ψάξεις για μεταχειρισμένο netbook. 11,6" μεταχειρισμένα βρίσκεις γύρω στα 200ευρώ.
Μιας που βλέπω ότι λες για τα netbooks, να σε ρωτήσω...
Δεν σου φαίνονταν αρκετά δύσχρηστα και με αρκετά περιορισμένες δυνατότητες; :-?
Οι εμπειρίες μου με netbooks, ήταν ψιλοαπογοητευτικές, γι'αυτό το λέω. Είναι για αρκετά περιορισμένη χρήση, π.χ. internet, office, και αυτή με μέτρια, κατά τη γνώμη μου, απόδοση.

Εκτός και εάν έτυχαν αυτά, μόνο σε εμένα...

Οπότε, από τις 2 επιλογές που ανέφερες, θα προτιμούσα το tablet...

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 29 Ιαν 2014 00:15

Κάθε άλλο. Προσωπικά θεωρώ τον πιο επιτυχημένο φορητό υπολογιστή ένα netbook που κυκλοφόρησε πριν μερικά χρόνια, το έδινε και η vodafone με κάποια πακέτα της.,το Dell mini 9. Ειδικά για την εποχή του είχε λειτουργίες που σε αυτό το μέγεθος κάναν 3 χρόνια να εμφανιστούν υπό μορφή tablet (3g/bluetooth/wifi/gps/μεγάλη διάρκεια μπαταρίας), τα αναβάθμιζα (είχαν ένα θέμα με τον εργοστασιακό ssd αλλά μόλις τον άλλαζες ήταν τέλεια) κατά δεκάδες.

Το παν είναι να ξέρεις πως να αξιοποιείς το υλικό που έχεις. Τα eeePC 900 ας πούμε που έβγαιναν με celeron ήταν μόνο για συγκεκριμένες lite εκδόσεις linux, εκεί έπαιζαν ικανοποιητικά, στα windows ήταν τελείως άχρηστα. Από την άλλη τα netbook με Atom σειρά D500/N500 (2-core hyperthreading) ήταν αρκετά δυνατά να παίξουν και 3D παιχνίδια όπως need for speed, world of warcraft κ.ο.κ.

Τώρα για να μπαίνεις στο internet και να γράφεις σε ένα blog το κάνεις και με ένα κινητό των 80 ευρώ, το θέμα είναι με ποιο μέσο μπορείς να το κάνεις πιο εύκολα.
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από artemioskas » 29 Ιαν 2014 20:56

Οκ. Μάλλον έτυχε να είναι αρνητική η δική μου εμπειρία. Εμένα είχαν πέσει στα χέρια μου, ένα eeePC, μιας που το ανέφερες, και ένα της HP, και δεν μου είχαν αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις...

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 31 Ιαν 2014 00:30

Επανέρχομαι μπας και βγάλω άκρη τελικά.

Αυτό εδώ πως σας φαίνεται
https://www.e-germanos.gr/e-germanos/pr ... goryId=475

Είναι στο μέγεθος και στα χρήματα που ψάχνω, αν και δεν είμαι καλή στο να κρίνω χαρακτηριστικά..
Εκτός κι αν είχατε να προτείνετε κάποιο παρόμοιο καλύτερο!

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 31 Ιαν 2014 08:50

ΑΑΑ....καλόοοο, πάρτο :kaloe:
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση