Μηχανικα πληκτρολογια

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
ResilientAssault

Μηχανικα πληκτρολογια

Δημοσίευση από ResilientAssault » 30 Ιαν 2014 00:34

Εδω και αρκετο καιρο εχω παρατιρισει μια ταση προς τα μηχανικα πληκτρολογια, σε κατασταση μοδας. Ολη αυτη η ταση ομως, με κανει και αρκετα επιφυλακτικο, πιο πολυ σε μοδα μου κανει, παρα σε ουσιαστικη αναγκη. Ωστοσο, βρησκομαι στην αναγκη για αγορα καινουργιου πληκτρολογιου και δεν μπορω να παραβλεψω το γεγονος οτι ολοι μιλουν για ανεση και βελτιωση ταχυτητα, ειτε ειναι σε απλο γραψιμο, ειτε σε συγγραφη κωδικα, ειτε σε gaming. Μπορει να μην ειμαι ουτε hardcore gamer, ουτε συγκραφεας, ουτε να γραφω πολυ κωδικα, αλλα εν τελη χρησιμοποιω το πληκτρολογιο πολυ στην διαρκεια τις ημερας, αν οντως ειναι πιο βολικα, αξιζει να το σκεφτω.

Υπαρχουν χρηστες μηχανικων πληκτρολογιων εδω; Πιστευετε οτι υπαρχει ουσιαστικη διαφορα αναμεσα σε ενα μηχανικο και σε ενα απλο πληκτρολογιο; Και αξιζει την διαφορα τιμης;
Blood, sweat and beer

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μηχανικα πληκτρολογια

Δημοσίευση από Zizo » 30 Ιαν 2014 04:33

Χωρίς να ξέρω κάτι για τα μηχανικά πληκτρολόγια πιστεύω πως δεν αξίζει.
Πιθανότατα να δίνει την αίσθηση της πληκτρολόγησης καλύτερα και να έχεις καλύτερη επιστροφή κουμπιού...
Από κει και πέρα δεν νομίζω να κάνει κάτι καλύτερο. Δεν είναι και πιάνο.
Έχω φτάσει στο μέγιστο που θα μπορούσα σε ταχύτητα κιαυτό με ότι να ναι πληκτρολόγια εδώ και μια ζωή.

Το Blood, sweat and beer είναι από Machine Head? :P
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Μηχανικα πληκτρολογια

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Ιαν 2014 14:17

Αν ως 'μηχανικό πληκτρολόγιο' εννοείς το κλασσικό με τα πλαστικο-κοκκάλινα πλήκτρα, που πιέζονται κι επανέρχονται με ελαττήριο, αυτό λέγεται "Κλασσικό Πληκτρολόγιο". ...Τουλάχιστον στο Google, με το λήμμα "μηχανικό πληκτρολόγιο", έδωσε εικόνα του δικού μου -κλασσικού.

Εσύ, βλέπω, διαχωρίζεις το 'μηχανικό πληκτρολόγιο' από κάποιο 'απλό πληκτρολόγιο'.
Εξήγησέ μου, σε παρακαλώ, τι επισόδεια έχω χάσει???? .....Τι εννοείς με την ορολογία σου????
:think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think:

Αναφέρεσαι, ίσως, κάπου, σε πληκτρολόγιο αφής; Αν Ναι, πώς το χαρακτηρίζεις;

ResilientAssault

Μηχανικα πληκτρολογια

Δημοσίευση από ResilientAssault » 30 Ιαν 2014 15:23

@Zizo
Και εγω, χωρις να ξερω, τα ιδια σκεφτομαι. Αν δεις μερικα video στο youtube (κυριος απο unboxers) ολοι τα εκθειαζουν, λενε οτι οσοι αγοραζουν μηχανικο μετα δεν μπορουν με τιποτα να επιστρεψουν στα απλα κλπ.
Αν δεν εχεις δουλεψει και με μηχανικο ομως, που ξερεις οτι εχεις φτασει την μεγιστη αποδοση;

To blood, sweat and beer το εχω δανιστει απο το Fast n loud, μια Αμερικανικη σειρα ππου φτιαχνει αυτοκινιτα. Οχι οτι δεν μ'αρεσουν και οι Machine Head βεβαια!

@DGeorge Νομιζω τα πληκτρολογια με ελατηριο (αυτα πρεπει να ειναι πολυ παλια, αν δεν κανω λαθος) εχουν εναν τυπο μηχανικου switch. Δεν ειμαι σιγουρος ομως.
Ως "απλο" πληκτρολογιο ενοω τα πληκτρολογια που κατω απο τα πληκτρα εχουν μεμβρανη. Για εμενα τουλαχιστων, ολα τα πληκτρολογια που εχουν περασει απο τα χερια μου, ητανε τετοια πληκτρολογια, και μαλιστα απο τα πιο φθηνα της αγορας.
Τα μηχανικα τωρα, εχουν ενα μηχανικο switch κατω απο καθε πληκτρο. (http://cchotspot.com/wp-content/uploads ... ch-pic.jpg) Λενε πως εχουν καλυτερη επαναφορα, πως δεν χρειαζετε να τα πατησεις μεχρι κατω τερμα για να ενεργοποιηθουν και οτι εχουν πολυ μεγαλυτερη διαρκεια ζωης απο τα πληκτρολογια μεμβρανης. Μετα υπαρχουν διαφορα switch, το καθενα απο τα οποια εχει καποια συγκεκριμενα χαρακτηριστικα, διαφερουν στο ποση δυναμη πρεπει να εφαρμοστει για να πατηθουν, ποσο χαμηλα πρεπει να πατηθουν και τι επαναφορα εχουν. (http://i1.ytimg.com/vi/SynJd0Nlslo/hqdefault.jpg)

Το θεμα με την διαρκεια ζωης το βρισκω απλα γελιο. Οσο περισσοτερη διαρκεια ζωης και αν εχει ενα μηχανικο λοιπον, δεν βγαινεις κερδισμενος οικονομικα, δεδομενης της τιμης του, και του ποσο μπορουν να αντεξουν και τα πιο φθηνα πληκτρολογια.

Επισης, καθε τυπος μηχανικου switch εχει και καποιον χαρακτηριστικο ηχο, τον οποιο λατρευουν οι χρηστες μηχανικων πληκτρολογιων, αλλα το βρισκω χαζο σαν κριτιριο υπερ ενος πληκτρολογιου. Δεν λεω, ειναι πολυ ωραιος ηχος, αλλα σιγουρα οχι θετικο η αρνητικο κριτιριο σε συγκριση με οποιοδηποτε πληκτρολογιο)

Η ανεση και η ταχυτητα στην πληκτρολογιση σιγουρα ομως ειναι ενα πολυ καλο κριτιριο. Και δυστιχος δεν γνωριζω καποιων που να εχει μηχανικο πληκτρολογιο ωστε να μπορεσω να δω πως ειναι χωρις να πληρωσω την τσουχτερη τιμη.
Blood, sweat and beer

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Μηχανικα πληκτρολογια

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 30 Ιαν 2014 19:36

[entelos off]
einai agapimenh frash genika
yparxoun kai afta ta pitsirikia http://www.youtube.com/watch?v=6REWmoNG5ac (safos epireasmenoi apo aftous http://www.youtube.com/watch?v=dOKgcIxIJSw)
pou gia neoi exoun "paliohxo"

kai eida otan epsaxna aftous kai afton http://www.youtube.com/watch?v=5Q1v-ZMR5fk se poio country hxo
[/off]

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Μηχανικα πληκτρολογια

Δημοσίευση από DGeorge » 31 Ιαν 2014 09:46

ResilientAssault έγραψε:.......Μπορει να μην ειμαι ουτε hardcore gamer, ουτε συγκραφεας, ουτε να γραφω πολυ κωδικα, αλλα εν τελη χρησιμοποιω το πληκτρολογιο πολυ στην διαρκεια τις ημερας, αν οντως ειναι πιο βολικα, αξιζει να το σκεφτω.......
ResilientAssault έγραψε:.......Το θεμα με την διαρκεια ζωης το βρισκω απλα γελιο. Οσο περισσοτερη διαρκεια ζωης και αν εχει ενα μηχανικο λοιπον, δεν βγαινεις κερδισμενος οικονομικα, δεδομενης της τιμης του, και του ποσο μπορουν να αντεξουν και τα πιο φθηνα πληκτρολογια........
Το πρώτο, με το δεύτερό σου, αλληλοαναιρούνται! Και εξηγούμαι:
Αν, για οιονδήποτε λόγο, είσαι heavy keyboard user, ως επαγγελματίας, τότε ένα φτηνό, απλώς θα 'εγκαταλείπει' πολύ σύντομα, και θα χρειάζεσαι καινούργιο.
Αντίθετα ένα ακριβό-(ποιοτικό) θα σ' αφήσει πιο δύσκολα, ή/και θα επισκευάζεται (ακόμα-ακόμα) προκειμένου να μην αντικατασταθεί/ξαναγοραστεί! Οπότε, όσο ακριβότερο θα είναι το 'πληκτρολόγιο'/'εργαλείο' σου (ό,τι είδους κι αν είναι), σ' ενδιαφέρει σίγουρα να κάνει απόσβεση στο κόστος του, και -ει δυνατόν- να βγάλει και κέρδος 'εργατώρες'! :wink:
Επομένως, το θέμα 'διάρκεια ζωής' κάθε άλλο από 'γελοίο' είναι, από τη στιγμή που ζητάς/ψάχνεις ένα εργαλείο δουλειάς!
Το φτηνό επαγγελματικό εργαλείο, τις περισσότερες φορές, 'κοστίζει' πολύ ακριβότερα, από το ακριβότερο-ανάλογό του. ..Γι'αυτό πρόσεχε στις επιλογές σου!

Η γνώμη μου: Είτε απλό, είτε μηχανικό, είτε ο,τιδήποτε πληκτρολόγειο θελήσεις, πρέπει να είναι ποιοτικό (άπαξ και το θέλεις ως 'Επαγγελματικό'). Και το ποιοτικό προϊόν, πολύ σπάνια ~ έως ποτέ, το βρίσκεις 'φτηνό'! :wink: :wink:

Προσωπικά, είμαι κι εγώ, heavy keyboard user, ως επαγγελματίας. Χρησιμοποιώ εδώ και αρκετά χρόνια, ένα πληκτρολόγιο 'ανώνυμο', σχετικά παλιάς τεχνολογίας, από κυρία-χρήστη που δουλεύει στο λογιστήριο αδελφής-συσστεγαζόμενης εταιρείας.
Επισκεύασα (με πατέντες) το μηχανισμό του πλήκτρου 'Space', όπως και του 'Enter' της αριθμητικής πινακίδας (δεξιά-κάτω), και από τότε πάει 'σφεντόνα'. Του έχω 'αλλάξει τα φώτα' στη χρήση.

Γράφω αρκετά γρήγορα, αλλά όχι -φυσικά- με την ταχύτητα παλιάς, πεπειραμένης δακτυλογράφου!
Ωστόσο, τολμώ να πω, ότι -και από θέμα ταχύτητας- είμαι πλήρως καλυμμένος.
Φυσικά, δεν 'τραγουδάνε' τα πλήκτρα... Αλλά έναν IT, ποσώς τον ενδιαφέρει κάτι παρόμοιο!!!!

Έχω επισκευάσει, πατεντοειδώς, πολλά (αξιόλογα-κατ' εμέ) πληκτρολόγια, τόσο στη δουλειά, όσο και στο σπίτι. Τα περισσότερα από αυτά κάνουν και δεύτερη, και τρίτη σταδιοδρομία στην 'παραγωγή'. :D

Το ζήτημα, πάντα, έγκειται στο: "Τι ζητάς;" και "Πόσα διατίθεσαι να δαπανήσεις γι'αυτό, που ζητάς;" :wink:

ResilientAssault

Μηχανικα πληκτρολογια

Δημοσίευση από ResilientAssault » 31 Ιαν 2014 21:14

Γενικά καταλαβαίνω την λογική σου και συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό. Ωστόσο θα μου επιτρέψεις να εξηγηθώ και εγώ για την διάρκεια ζωής. Ένα μηχανικό πληκτρολόγιο κοστίζει γύρο στα 100 ευρώ. Από οικονομικής και μόνο μεριάς, αντιστοιχεί σε 10 πληκτρολόγια των 10 ευρώ. Επομένως, θα πρέπει η διάρκεια ζωής του να είναι τουλάχιστον 11 φορές μεγαλύτερη από αυτήν του πληκτρολόγιου που κοστίζει 10 ευρώ για να βγαίνεις κερδισμένος. Από την προσωπική μου εμπειρία κρίνω ότι τα πληκτρολόγια όσο φθηνά και αν κοστίζουν, είναι ανθεκτικά στον χρόνο και την χρήση. Ακόμα και αν θεωρήσουμε ότι στα 2 χρόνια χαλάει ένα πλήκτρο, απλά πετώντας το πληκτρολόγιο και αγοράζοντας καινούργιο θα μας πάρει πάνω από 20 χρόνια για να φτάσουμε τα 100 ευρώ του μηχανικού. Άραγε στα 20 αυτά χρόνια, το μηχανικό θα ζει ακόμα; Και ακόμα και αν ζει, δεν θα το έχουμε αντικαταστήσει για άλλους λόγους; Τουλάχιστον με τα φθηνά πληκτρολόγια τα δίνεις λίγα-λίγα τα λεφτά, πράγμα που έχει την σημασία του!

Αυτό βεβαία μόνο σε οικονομικό τομέα. Αν μπορεί να αυξήσει την παραγωγή, να κάνει πιο άνετη την εργασία κλπ, αυτά αλλάζουν το ισοζύγιο. Και εκεί εντοπίζεται και η απορία μου, προσφέρει αρκετά πράγματα ώστε να αφήσεις στην άκρη το οικονομικό;

Από εκεί και πέρα συμφωνώ για την ποιότητα και όλα τα σχετικά. Τα φθηνά εργαλεία είδα σε άλλες εργασίες πόσο περισσότερο κοστίζουν και πλέων είμαι πάντα διατεθειμένος να πληρώσω ώστε να πάρω ποιότητα. Δεν ξέρω όμως ποια είναι η ποιότητα στην συγκεκριμένη περίπτωση. Και πόσα λεφτά αξίζει.

Μια μικρή λεπτομέρεια όμως, δεν είμαι επαγγελματίας. Ίσως μια μέρα γίνω, δεν έχω όμως έσοδα αυτήν την στιγμή, επομένως δεν μπορώ να συζητάω για απόσβεση. Θέλω να έχω ένα ποιοτικό πληκτρολόγιο και δεν έχω πρόβλημα να το πληρώσω αν τα αξίζει βάση των δεδομένων της αγοράς, δεν θα έχω επιστροφή από δουλείες όμως, την άνεση μου θα πληρώσω.

Όταν λες ότι ένα πληκτρολόγιο θα «εγκαταλείπει» πολύ σύντομα και θα θέλει αλλαγή, που το βασίζεις; Έχεις δει πληκτρολόγια να καταστρέφονται λειτουργικά σε αρκετά σύντομο χρονικό διάστημα ώστε μόνο για αυτό να αξίζει να επενδύσεις πολλαπλάσια χρήματα;

Είμαι τόσο επιφυλακτικός, καθώς έχω ήδη κάνει την κίνηση με ένα ποντίκι. Το Razer Naga για την ακρίβεια. Κοστίζει πολύ, αλλά έχει εξωπραγματικές δυνατότητες για ποντίκι. Δεν μπορώ να περιγράψω πόσο καλύτερο είναι από τα απλά φθηνά ποντίκια που είχα τόσα χρόνια, ακόμα και για απλό σερφάρισμα, αν όμως δεν χρησιμοποιείς τις δυνατότητες του δεν αξίζει σε καμία περίπτωση τα λεφτά του και σίγουρα μπορείς να βρεις αντάξιο ποιοτικά στα μισά λεφτά.
Blood, sweat and beer

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Μηχανικα πληκτρολογια

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Φεβ 2014 21:49

Πολλή Καλησπέρα σου! :D
ResilientAssault έγραψε:.................Μια μικρή λεπτομέρεια όμως, δεν είμαι επαγγελματίας. Ίσως μια μέρα γίνω, δεν έχω όμως έσοδα αυτήν την στιγμή, επομένως δεν μπορώ να συζητάω για απόσβεση. Θέλω να έχω ένα ποιοτικό πληκτρολόγιο και δεν έχω πρόβλημα να το πληρώσω αν τα αξίζει βάση των δεδομένων της αγοράς, δεν θα έχω επιστροφή από δουλείες όμως, την άνεση μου θα πληρώσω....................
Αν πρόκειται, λόγω 'σκληρής' χρήσης (αυτό θα το κρίνεις εσύ) να το πληρώνεις πολλαπλά (χαλώντας, κι αντικαθιστώντας το), τότε -ακόμα και ως απλός καταναλωτής- θα κάνεις (ή όχι) απόσβεση κόστους, βάσει ποιότητας! :wink:
ResilientAssault έγραψε:.................Όταν λες ότι ένα πληκτρολόγιο θα «εγκαταλείπει» πολύ σύντομα και θα θέλει αλλαγή, που το βασίζεις; Έχεις δει πληκτρολόγια να καταστρέφονται λειτουργικά σε αρκετά σύντομο χρονικό διάστημα ώστε μόνο για αυτό να αξίζει να επενδύσεις πολλαπλάσια χρήματα;....................
Δεν θα σ'το έγραφα διαφορετικά... Φυσικά και το έχω δει επανειλημμένα!
Στο Λογιστήριο της 'αδελφής' εταιρείας γίνεται 'crash-test' πληκτρολογίων!
Γενικά είναι της φιλοσοφίας του φτηνιάρικου, ενώ ταυτόχρονα τα πλήκτρα που 'επισκεύασα ' (στο δικό μου) χτυπιούνται συχνότερα, και ισχυρότερα.... Με αποτέλεσμα, σε αρκετά σύντομο χρονικό διάστημα, να τα αλλάζουν (τα πληκτρολόγια). :wink:
Ως γενικότερος IT, έκανα τις προτάσεις μου, τις έκριναν ασύμφορες, και πληρώνουν -τελικά- το τίμημα: ...Τα διπλά (τουλάχιστον)!
Βλέπεις λοιπόν, ότι το 'φτηνιάρικο' κρέας ούτε οι σκύλοι το πλησιάζουν. Φυσικά υπάρχουν κι οι εξαιρέσεις, οι οποίες επιμένουν και 'παθαίνουν δηλητηρίαση'! :P
Το "Ακόμα και οι Θεοί" (Ισαάκ Ασίμωφ) ενεπνεύστει από το ρητό του Σίλερ, που λέει: "Ενάντια στην ηλιθιότητα ακόμα και οι Θεοί μάταια αγωνίζονται". :whistle: :whistle:

ResilientAssault

Μηχανικα πληκτρολογια

Δημοσίευση από ResilientAssault » 02 Φεβ 2014 01:09

Με εκπλησει αυτο που λες, δεν εχω δει πληκτρολογια να χαλανε, τουλαχιστων οχι σε τετοιο βαθμο. Δεν ειμαι μεσα στο επαγκελμα βεβαια, αλλα απο μερικες φιλικες επισκεψεις σε τμηματα it οπου εργαζονται φιλοι, αλλα ακομα και απο τα διαφορα τμηματα της σχολης μου (βιβλιοθηκη, εργαστηρια) βλεπω πληκτρολογια που μπορει και να εχουν ηλικια ιδια με την δικη μου, και ειναι τα φθηνιαρικα (της τοτε εποχης).

Νομιζω θα το σκεφτω σοβαρα για μηχανικο, αν μου περισευαν αυτην την στιγμη τα λεφτα θα εκανα την παραγγελια αυτην την στιγμη, αλλα θα περιμενω μεχρι να ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν θα μεινω πανι με πανι σε περιπτωση που το κανω.
Περα απο την συζητηση μας, ενα βασικο κινιτρο μου για την σκεψη αυτη, ειναι οτι τις τελευτεες δυο μερες εχω κανει πολυ περισσοτερη χρηση του πληκτρολογιου απο οτι συνιθιζω (και θα υπαρχει αυξηη κατα καιρους, χωρις να προβλεπετε μειωση) και εχουν αρχισει να με πονανε τα χερια και τα δακτυλα μου...

Οταν με το καλο το αποκτισω, θα σας πω και την γνωμη μου για την αποτελεσματικοτητα του!
Blood, sweat and beer

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Μηχανικα πληκτρολογια

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Φεβ 2014 10:55

Σου εφιστώ την προσοχή στο εξής ρίσκο:
Προφανώς η Τεχνολογίς των 'μηχανικών' πληκτρολογίων είναι καινούργια... Διαφορετικά θα ήταν πολύ περισσότερο 'διάσημα', ή -έστω-απλώς- 'γνωστά', απ' όσο είναι τώρα (ακόμα).
Ίσως -όντως- να αντιπροσωπεύουν πολύ καλύτερη Τεχνολογία, απ'ό,τι μέχρι τώρα....
Ωστόσο είναι πολύ νωρίς για οποιοδήποτε συμπέρασμα!
Γεγονός σίγουρο όμως είναι, ότι ως πρωτοεμφανιζόμενη Τεχνολογία θα είναι σίγουρα και πανάκριβη!! (100Ε όπως γράφεις κι εσύ........ Δεν θά 'μαστε καλά!!!)
Είναι ο περίφημος συντελεστής Απόδοση/Κόστος!!! ....Ο οποίος ακόμα είναι πολύ μικρός, λόγω -ακριβώς- του πολύ υψηλού κόστους.
Στο μεσοπρόθεσμο μέλλον, αφ'ενός θα έχει -αναγκαστικά-λόγω ανταγωνισμού- πέσει το κόστος, αφ'ετέρου θα έχει εξελιχθεί και η Τεχνολογία/Ποιότητά τους. Τότε η αγορά τους θα είναι πραγματικά πολύ πιο συμφέρουσα, απ'όσο τώρα-δα.

Δεν ξέρω αν το έχεις υπ'όψιν:
Το κόστος αγοράς των πρώτων PC με CPU: INTEL 80386, ήταν -τότε- ~1.000.000δρχ (~2.900Ευρώ)
Αυτή τη στιγμή, όποιος τέτοιος υπάρχει, ίσως κοστίζει πολύ περισσότερα ως μουσειακό/συλλεκτικό είδος... :D Διαφορετικά, δεν 'πιάνει' φράγκο!!!!
Στάσου ψύχραιμα, και μην αφήνεις τον 'Υπερκαταναλωτή-μέσα σου' να σε κάνει πειραματόζωο για την ανάπτυξη/εξέλιξη της Τεχνολογίας Υλικού/Λογισμικού.
Αν σου περισσεύουν... "Μαγκιά σου!!"
Κράτα 'καβάτζες' για τις μέρες ίσχνών αγελάδων'.... (π.χ. Κλείσ' τα σε λογαριασμούς σε τράπεζες.) Όμως -προς Θεού- μην δίνεις τη χαρά σους διάφορους ξύπνιους, να σ'τα 'τρώνε' "στην υγεία του κορόϊδου/ψώνιου"!
Η Intel (όχι μόνο για τον 80386, αλλά για όλες τις CPU της), κάνει ταχύτατη απόσβεση έρευνας-παραγωγής, κλπ, από τη (ζήτηση)-πώληση σε τρελλές τιμές, που κάνει αρχικά στα κορόϊδα/ψώνια.
Δούλεψε, με όποιο συμβατικό πληκτρολόγιο σε βολεύει καλύτερα! Άσε τα 'καινούργια' να δουλευτούν στην Αγορά, να εξελιχτούν, και -τελικά και- να φτηνήνουν.... Και τότε, αν ακόμα το κρίνεις σκόπιμο με τα τότε δεδομένα σου, προχώρα σε αγορά ενός από αυτά!

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μηχανικα πληκτρολογια

Δημοσίευση από nbc » 02 Φεβ 2014 12:27

Ότι νά'ναι...

1) Η τεχνολογία των μηχανικών πληκτρολογίων είναι τόσο αρχαία όσο και τα ...πληκτρολόγια. Το πρώτο IBM PC, το '81, είχε μηχανικό πληκτρολόγιο. Τα πληκτρολόγια μεμβράνης είναι αυτά που εκτόπισαν (λόγου κόστους) τα μηχανικά, και όχι το ανάποδο.

2) Είμαι ~35 χρόνια στο κουρμπέτι, τουλάχιστον 12 ώρες την ημέρα στο πληκτρολόγιο και ΠΟΤΕ δεν μου έχει χαλάσει ούτε πλήκτρο. Και αναφέρομαι σε αυτά των 5-10 ευρώ. Αυτοί που είναι σε θέση να χαλάσουν πληκτρολόγιο μεμβράνης, μπορούν να χαλάσουν και το μηχανικό. Θυμάμαι - πριν ~28 χρόνια - το γείτονα με MAC-512, να πληρώνει 20.000 δραχμές για 1 (ένα) πλήκτρο! Εγώ είχα Commodore 64, και όλος μαζί (με οθόνη και κασετόφωνο) είχε λιγότερο από 3 πλήκτρα.

3) Η αναβίωση των μηχανικών πληκτρολογίων είναι θέμα marketing, vintage, νόστου, κλικ-κλικ, κλπ. Έχω δοκιμάσει και τους 4 τύπους διακοπτών. Εντάξει, έχει τη φάση του αλλά μέχρι εκεί. Δε με κάνει πιο παραγωγικό. Πιο νευρικό ίσως. Τέλος πάντων, προτιμώ τα απλά.

ResilientAssault

Μηχανικα πληκτρολογια

Δημοσίευση από ResilientAssault » 02 Φεβ 2014 14:23

nbc έγραψε: 3) Η αναβίωση των μηχανικών πληκτρολογίων είναι θέμα marketing, vintage, νόστου, κλικ-κλικ, κλπ. Έχω δοκιμάσει και τους 4 τύπους διακοπτών. Εντάξει, έχει τη φάση του αλλά μέχρι εκεί. Δε με κάνει πιο παραγωγικό. Πιο νευρικό ίσως. Τέλος πάντων, προτιμώ τα απλά.
Αυτο φοβαμε και ειμαι ιδιετερα σκεπτικος. Αυτο το ριμαδι το marketing στον χωρο τον υπολογιτων εχει γινει ιδιο με τα ρουχα και δεν μπορεις πια νε ξεχωρισεις τι σου κανει την δουλια σου και τι ειναι απλα στυλατο...
Blood, sweat and beer

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Μηχανικα πληκτρολογια

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Φεβ 2014 16:13

Στους Η/Υ τα πράγματα είναι πολύ~πάρα πολύ απλούστερα, σε σχέση με τα ρούχα, σε ό,τι αφορά σε μόδες, marketing, και λοιπά κουραφέξαλα.
Όπως γράφω, για πολλοστή φορά, από τη στιγμή που το πληκτρολόγιο (που έχω στο γραφείο) μου κάνει (και μάλιστα άψογα -κατ' εμέ) τη δουλειά μου, δεν βλέπω λόγο να μπω στη διαδικασία αναζήτησης καινούργιου και καλύτερου, ή ίδιου.
Στο δε σπίτι, όπου το PC υπο-υπο-υπο-.....υπολειτουργεί, το πληκτρολόγιο είναι -προίκα- από τον Καποδίστρια :P :P :lol: :lol:
Κι όμως, μ' αυτό σας γράφω τα ΣαββατοΚύριακα ανετότατα!
Η χρήση του, περισσότερο από του ίδιου του PC, μου είναι σπανιότατη! Οπότε και -τουλάχιστον στο δικό μου μυαλό- η αντικατάστασή του, δεν βρίσκεται -ούτε κάν ως τελευταία- στη λίστα των ενεργειών μου. :wink:

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μηχανικα πληκτρολογια

Δημοσίευση από mechpanos » 05 Φεβ 2014 23:52

Εμενα τα πληκτρολόγια που περνάνε από τα χέρια μου έχουν μια συμπάθεια προς τον φραπέ! !!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Μηχανικα πληκτρολογια

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Φεβ 2014 08:39

Για τις περιπτώσιες του Φραπέ, το Freestuff Research Lab έχει μεριμνήσει και σας ενημερώνει:
1, 2 και 3.
Άαααααααντε! Πάλι μασσημένα tips σας δίνουμε! :D :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης