Μηχανικα πληκτρολογια

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μηχανικα πληκτρολογια

Δημοσίευση από mechpanos » 06 Φεβ 2014 09:21

Χα χα χα, θεός!!! :hammer: :hammer: :hammer: :D 8)
Αναμένουμε οδηγίες και για χαλασμένα mouse!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Μηχανικα πληκτρολογια

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Φεβ 2014 13:06

Όσο τα mouse ήταν μηχανικά, ίσχυαν τα ίδια.
Τώρα που γίναν οπτοηλεκτρονικά, υπερευαίσθητα, από υλικό που χαλάει (θαμπώνει) με το παραμικρό, γύρευε τι καθαριστικό να βάλεις.

Αν και κάποια καλά (όπως ένα παμπάλαιο USB/LASER της Microsoft, που έχω) δεν ζητούν και πολλά.....
Ένα ξυσιματάκι, πού και πού, στα πελματάκια, με το νύχι, για να φύγει/ξεκολλήσει η μάκα. Αν έχει μαζέψει τίποτα στο 'ματάκι', καθάρισμα με χαρτομάντηλο... Κι όξ' απ' την πόρτα! :P

Αν το mouse είναι 'πιτσος electronics', ό,τι κι αν του κάνεις... Εκτός αν -το όποιο συγκεκριμένο- 'σηκώσει καμμιά πατέντα', και πάρει παράταση χρόνου Ζωής επ' αόριστον! :wink:

ResilientAssault

Μηχανικα πληκτρολογια

Δημοσίευση από ResilientAssault » 07 Φεβ 2014 17:16

Εγω με οινοπνευμα τα καθαριζω τα mouse απο την μπιχλα που μαζευουν και δεν μου εμφανιστικε ποτε προβλημα.
Blood, sweat and beer

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μηχανικα πληκτρολογια

Δημοσίευση από Zizo » 07 Φεβ 2014 20:49

Είχα έναν φίλο με χειρότερο πρόβλημα στα χέρια αλλά και μένα ιδρώνουν λίγο. Έχω ένα άζαξ κάπου στο γραφείο και κάθε τόσο βγάζω τις μπίχλες ακριβώς εκεί που τελειώνουν τα 2 δάχτυλα στο ποντίκι.

Έχω παρατηρήσει ότι μετά από μήνες χρίσης άζαξ συνήθως μόνο το πληκτρολόγιο αρχίζει και χάνει αυτήν την glossy επιφάνεια και είναι πολύ πιο ελκυστικό σε σκόνη και βλακείες. Ακόμα και να το πλύνω πλέων δεν αλλάζει κάτι σε τέτοιο στάδιο, ίσως γίνει και χειρότερα.

Άμα πάρω ποτέ ακριβό πληκτρολόγιο θα κοιτάξω να πάρω κάποιο flat ή κάποιο που να είναι φτιαγμένο για να το πλένεις με αποτέλεσμα και χωρίς φόβους. Ωραία τα super duper ακριβά gaming πληκτρολόγια αλλά δεν έχει νόημα άμα γίνονται χάλια επειδή τα χρησιμοποιώ.

Ίσως τα φθηνά να είναι τα καλύτερα τελικά. Άσε που τι... μετά από 10 χρόνια σχεδόν καθημερινής χρίσης υπολογιστή δεν υπάρχει θέμα ταχύτητας ή LED φωτάκια στα πλήκτρα, το βρίσκω μόνο αισθητικό και swag. Περισσότερο χρόνο τρώω γυρνώντας πίσω να διορθώσω τα ορθογραφικά παρά να πληκτρολογήσω αυτά που σκέφτομαι.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μηχανικα πληκτρολογια

Δημοσίευση από Zizo » 26 Απρ 2014 05:57

Με το που το είδα θυμήθηκα αυτό το τόπικ.
Οπότε, να... https://www.youtube.com/watch?v=7Qtr6D2TWBE
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες