Σύνδεση ηλεκτρικής κιθάρας και pc πως γίνεται, τι χρειάζομαι ;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
laspoor

Δημοσίευση από laspoor » 30 Ιαν 2014 21:34

Πάντα είχα αυτή την απορία και με την ευκαιρία του φόρουμ σας λέω πια να το ρωτήσω !

Θέλω αγοράσω μια ηλεκτρική κιθάρα αλλά το όνειρο μου είναι να την συνδέσω με κάποιο τρόπο με το pc μου, άραγε με ποιον τρόπο μπορεί να γίνει αυτό ; ξέρει κάποιος να μου εξηγήσει ; Τι χρειαζόμαστε από hardare ; Θέλω να παίζω μια μελωδία στη κιθάρα και να καταγράφεται ως .mp3 στο pc μου τόσο απλά.

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 30 Ιαν 2014 22:00

1) Θα πας σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών και θα πάρεις έναν adaptor "καρφί σε mini-jack". Κόστος ~1 ευρώ. Με αυτό, θα συνδέσεις την κιθάρα σου στην είσοδο του μικροφώνου.
2) Θα εγκαταστήσεις το audacity. Με αυτό, θα αρχίσεις να ηχογραφείς.
3) Ακολούθησε τις οδηγίες εγκατάστασης του LAME encoder για τη δημιουργία MP3.

Υπάρχουν, φυσικά, και πιο "επαγγελματικές" λύσεις, αλλά με το ανάλογο κόστος...

laspoor

Δημοσίευση από laspoor » 31 Ιαν 2014 00:25

Είσαι τεράστιος δεν φανταζόμουν ότι θα ήταν τόσο απλό ! Έχω εγκατεστημένο το audicity από παλιά μαζί και το mp3 LAME encoder. Μπορείς να μου δώσεις όμως και κανένα link για το καλώδιο αυτό από κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα για να το παραγγείλω ; Έψαξα αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι το σωστό αυτό που βρίσκω και για να μην αγοράσω κάποιο που δεν κάνει αν μπορείς δώσε κανένα link.

ResilientAssault

Δημοσίευση από ResilientAssault » 31 Ιαν 2014 01:53

http://www.thomann.de/gr/jack_plugs_and ... 3-5mm.html

Ενα τετοιο θελεις. Στην θεση σου δεν θα εμπαινα στην διαδικασια να το παραγκειλω απο internet, θα πηγενα απλα στο πιο κοντινο φυσικο καταστημα
Blood, sweat and beer

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 31 Ιαν 2014 09:18

Όπως σου είπε και ο ResilientAssault , δεν αξίζει να πληρώσεις μεταφορικα ή/και να περιμένεις γι αυτό. Ο Σταυριανός, πχ, το έχει .25 λεπτα! Το βύσμα είναι τόσο κοινό που θα το βρεις και σε κομπιουτεράδικα, καταστήματα μουσικών οργάνων, Media Markt, κλπ.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 07 Φεβ 2014 20:29

Για την ακρίβεια πρόσεχε, μπορείς να κάψεις την κάρτα ήχου έτσι.
Καταρχήν η κιθάρα δεν έχει προενίσχυση... γιαυτό και αγοράζουμε ενισχυτή.
Έχει κιθάρες που είναι passive και άλλες που είναι active. Μια απαυτές, δεν θυμάμαι ποια, παίρνει μπαταρίες... Έχω μπάσο που παίρνει μια μπαταρία. Η μπαταρία απλή και τετράγωνη και δεν έχει να κάνει με το αν το όργανο είναι παιχνιδίστικο ή κάτι τέτοιο... Νομίζω πως έχει να κάνει με το πως δουλεύουν οι μαγνήτες.

Ακόμα και με μπαταρία ο ήχος είναι τόσο σιγανός που θα πρέπει να βάλεις τέρμα όλες τις εντάσεις από παντού για να καταφέρεις να ηχογραφήσεις κάτι καλό (τουλάχιστον αυτό το θέμα είχα εγώ).
Οπότε χρειάστηκα ενισχυτή που ήδη είχα έναν. Ο ενισχυτής μπορεί να βγάλει πολύ ρεύμα για μια απλή κάρτα ήχου + συνήθως το βάρος και το τράβηγμα ενός καλωδίου ηλεκτρικής κιθάρας μπορεί να το κάνει να μην έχει καλή επαφή και σε μικρό χρονικό διάστημα να κάψεις την είσοδο της κάρτας ήχου... όπως την έκαψα και γω.

Οπότε μετά από κιθάρα και ενισχυτή, χρειάζεται και μια καλύτερη ή εξωτερική κάρτα ήχου που έχει θύρα για τέτοιο μεγάλο βύσμα/καρφί. Είχα και φίλο που έβαζε το καλώδιο απτον ενισχυτή του στο line-in του PC του και ηχογραφούσε καλούτσικα την κιθάρα.
Ίσως ορισμένη ενισχυτές δεν είναι για απευθείας σύνδεση με το PC.

Εγώ θα πρότεινα αν δεν βρεις καλύτερες συμβουλές να πας και να ρωτήσεις σε κάποιο μαγαζί με μουσικά όργανα ή κάποιο studio ηχογράφησης/πρόβας τα οποία είναι πολλά σε διάφορες πόλης. Πες τους τι hardware έχεις και αν γίνετε ασφαλής δουλειά έτσι.

Κανονικά έχει κάποιες κάρτες ήχου ή/και interface λέγονται που κάνουν τέτοιες δουλειές. Ή ακόμα και μίνι κονσόλα.
Εικόνα
What you waiting for?

ResilientAssault

Δημοσίευση από ResilientAssault » 07 Φεβ 2014 23:48

Δεν χρειαζετε να μπει σε τοση λουμπα το παιδι. Δεν ξερω αν μπορει να κανει ζημια σητν καρτα αν βαλει απευθιας την κιθαρα, αλλα σιγουρα μπορει να βρει ενα interface που να εχει και προενισχυση και δεν θα εχει κανενα προβλημα. Εναν φιλος μου με ενα interface των 15ευρο μια χαρα κανει την δουλεια του, εχει και ενισχυτη αλλα δεν υπαρχει λογος να τον συνδεσει. Οποτε και το παιδι μπορει να γλιτωσει λεφτα απο τον ενισχυτη.

Οσο για τους active μαγνητες.
Πρωτα απο ολα active ειναι αυτοι που χρειαζονται μπαταρια για να λειτουργισουν και passive αυτοι που λειτουργουν μονο με το ρευμα που περνουν μεσω του καλωδιου.
Οντως εχει να κανει με τον τροπο που λειτουργουν, σε τεχνικες λεπτομεριες ομως δεν ξερω να μπω.
Blood, sweat and beer

seeder

Δημοσίευση από seeder » 08 Φεβ 2014 00:27

Αν έχεις μια απλή κάρτα ήχου θα βάλεις την κιθάρα στην είσοδο του μικροφώνου και θα κάνεις την δουλεία σου.

Πρόβλημα θα έχεις αν θέλεις να έχεις real time monitor , δηλαδί να ακούς τον ήχο σου ταυτόχρονα την ώρα που ηχογραφείς. Αυτό θα σου δημιουργεί latency δηλαδί καθηστέριση στον ήχο που θα σε μπερδέυει στο παίξιμο.

Αν θες καλύτερη ποιότητα μπορείς να βρείς και να βάλεις τους ASIO4ALL Drivers που μπουστάρουν την κάρτα σου και έχεις μικρότερο latency.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 08 Φεβ 2014 05:22

Ο φίλος μου με την κιθάρα τα πήγε μια χαρά.
Εγώ πάντως με το μπάσο την έκαψα :P

Άλλη μια συμβουλή που έχω είναι να μην βγάζεις και βάζεις τα καλώδια με ανοιχτό ενισχυτή.
Γενικά η τεχνολογία έχει βγάλει πολλά μικρά και φθηνά γκατζετάκια που ηχογραφούν ότι παίρνει καλώδιο ή και με μικρόφωνο.
Και σίγουρα θα βρεις πολλές ιδέες με google και youtube.
http://www.youtube.com/watch?v=IS3Z73eXsnI
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης