Πως συγκρινουμε routers

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
ResilientAssault

Πως συγκρινουμε routers

Δημοσίευση από ResilientAssault » 01 Φεβ 2014 00:15

Εχω το εξης "προβλημα", εχω ενα παλιο links router και το router που μου εδωσε ο ΟΤΕ. Προς το παρων εχω συνδεσει αυτο του ΟΤΕ, εδω και 4 μερες που μου εχει κανει την συνδεση και ειχα ενα προβλημα αποσυνδεσης εχτες το βραδυ, για την οποια δεν ξερω και αν ευθυνετε το router.

Το ζητημα ειναι, υπαρχει καποιος λογος να συνδεσω το linksys; Θα μπορουσε να ειναι καλυτερο σε κατι; Ποια χαρακτιριστικα πρεπει να ψαξω; Ειμαι εντελος ανιδεος σε οτι αφορα αυτα τα θεματα και η αληθεια ειναι πως ποτε δεν χρειαστικε να κανω οτιδηποτε εκτος απο το να τα συνδεσω και να αλλαζω username και password...
Blood, sweat and beer

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πως συγκρινουμε routers

Δημοσίευση από giannis17 » 01 Φεβ 2014 00:37

Αρκεί να αλλάξεις SSID και κωδικό στο ασύρματο καθώς οι εργοστασιακοί κωδικοί πλέον έχουν σπάσει σε (σχεδόν) όλα τα router με ένα απλό generator.

Από την άλλη μπορεί όλα τα router να κάνουν την ίδια δουλειά αλλά πάντα υπάρχουν βελτιώσεις ή μειονεκτήματα όχι μόνο από router σε router αλλά και ανάμεσα σε εκδόσεις firmware στο ίδιο router ενώ όσον αφορά το ασύρματο δίκτυο μεγάλο ρόλο παίζει και ο δέκτης που συνδέεται (ασυμβατότητες, μικροδιαφορά στον συγχρονισμό συχνότητας με αποτέλεσμα χαμένα πακέτα κ.α.) οπότε κανείς δεν μπορεί να σου πει πιο είναι καλύτερο γιατί σε κάθε περίπτωση οι συνιστώσες αλλάζουν. Δοκιμάζεις για 2-3 μέρες το καθένα και βλέπεις διαφορές μόνος σου.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

ResilientAssault

Πως συγκρινουμε routers

Δημοσίευση από ResilientAssault » 01 Φεβ 2014 01:38

Τι ειδους διαφορες μπορει να εντοπισω δηλαδη; Διαφορα στην ταχυτητα; Εκτος αυτου δεν μπορω να σκεφτω τιποτα...
Blood, sweat and beer

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πως συγκρινουμε routers

Δημοσίευση από giannis17 » 01 Φεβ 2014 11:01

διαφορά σε ταχύτητα, διαφορά σε ping, συχνότητα αποσυνδέσεων, ισχύς ασύρματου σήματος, παροχή ειδικών λειτουργιών (upnp, port forwarding, dynamic ip client κ.α.)
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

ResilientAssault

Πως συγκρινουμε routers

Δημοσίευση από ResilientAssault » 01 Φεβ 2014 17:49

Δεν νομιζω πως διαφορες σε ταχυτητα ή ping θα μπορεσουν να γινουν αντιληπτες απο την χρηση που κανω. Μονο με τεστακια θα μπορω να δω την διαφορα, αφου προς το παρων δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε σε games ουτε σε torrents.
θα το δοκιμασω βεβαια για την πλακα του!
Ειδικες λειτουργιες δεν εχω χρειαστει μεχρι στιγμης, για αυτο και δεν εχω ψαχτει περισσοτερο με τα router.
Ευχαριστω για της πληροφοριες!
Blood, sweat and beer

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες