Ασχετοσύνη ή εξαπάτηση απο την Angellight Web services.

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rc31
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rc31 » 02 Φεβ 2014 12:34

Στις 31/1/2014 ξεκίνησε η ταλαιπωρία μου με την κάποτε ελληνική εταιρεία Angellight Web services .

Στην εν λόγο εταιρεία έχω πάνω απο 20 domains διαφόρων καταλήξεων και στις 31/1/2014 βάση των σχετικών email μου έληγε ενα σε .EU .

Εξόφλησα κανονίκα την ανανέωση στις 31/1/2014 το πρωι και έλαβα το σχετικό τιμολόγιο ανανέωσης και έδω ξεκίνησε το προβλημά μου μαζί τους .

Με την ολοκλήρωση της διαδικασίας βλέπω στο control panel τους οτι ενω έχει ανανεωθεί κανονικά για 1 έτος το status του είναι ληγμένο .

Επίκοινωνώ κατευθείαν με την εταιρεία και με ενημερώνουν οτι καθηστέρησα την πληρωμή και θα έπρεπε να την έχω κάνει στις 30/1/2014 το αργότερο 31/1/2014 02:00 αφού το σύστημα λειτουργεί με βάση της Γερμανίας.

Εκεί τα πέρνω και ρωτάω σε ποια απο την ειδοποιήση αναφέρει συγκεκριμένη ώρα και αφού όλα τα παραστατικά αναφέρουν πληρωμή στις 31/1/2014 και πλήρωσα στις 31/1/2014 τότε ποιο είναι το προβλημα και δεν ανανεώνεται ;

Μου απαντάνε οτι το domain μπήκε σε καραντινα για 40 ημέρες και δεν μπορουν να κάνουν τίποτα πριν τις 40 ημέρες .

Τους απαντάω οτι δεν μπορώ να το χάσω το domain και τι μπορουμε να κάνουμε ; και απαντάνε δώστε μας 40 ευρώ + 8,5 για την ανανέωση και τότε μπορουμε να σας το φτιάξουμε.

Επείδη δεν είχα εμπειρία με .EU μπάινω στην eurid και διαβάζω οτι τα .eu domain μπορουν να ανανεωθούν ή και να μεταφερθουν κανονικά μέσα σε 40 ημέρες απο την μέρα λήξης τους στον ιδιοκτήτη τους χωρίς κάποια επιβάρυνση . Μιλάω και με άλλους καταχωρήτες και μου λένε τα ίδια .

Ξανα μιλάω μαζί τους (aws) και μου λένε οτι η eurid και οι άλλοι καταχωρητές μου λένε μαλακιες και αυτοί ξερουν καλήτερα.

Συμπέρασμα το domain μεταφέρθηκε κανονικά σε άλλον καταχωρητή στις 31/1/2014 μέσα σε 10 λεπτά .Μου κόστισε ολη η διαδικασία 9,9 ευρώ για μεταφορά και ανανέωση για ένα έτος και μετέφερα και τα υπόλοιπα domain μου .

Συμπέρασμα :

Είτε στην aws δεν ξέρουν τι τους γίνετε ποια , είτε δεν μπορούν να δουλέψουν με .eu domains είτε απλώς νομίζουν οτι όλοι έιμαστε ηλίθιοι και προσπαθούν να αρμέξουν 40 ευρώ με ηλίθια τεχνάσματα .

Μπορεί να έχασα τον χρόνο μου μαζί τους άλλα αυτοί θα χάσουν πολλά περισσότερα ,τους πελάτες τους.

Είμαστε πελάτες δεν είμαστε μ*****ς .

υ.γ Όλη η αλληλογραφία με την aws καθώς και τα email και το τιμολογιο ανανέωσης υπάρχουν στην διάθεση κάθε αρμόδιου φορέα .

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 03 Φεβ 2014 22:19

Καλησπέρα,

Καταρχήν να αναφέρω ότι η εταιρία που λες δεν εμφανίζεται σαν καταχωρητής .eu domain στη σελίδα http://www.eurid.eu/el/apoktiste-ena-eu ... katahoriti , οπότε πιθανόν να ακολουθεί τις διαδικασίες και τον τιμοκατάλογο της εταιρίας στην οποία είναι μεταπωλητής.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 06 Φεβ 2014 00:04

Εαν ισχύει η παραπανω ταλαιπωρία του φιλου τι να πω... τα ειπε ο ίδιος ολα με την προτελευταία του φράση!
Μπράβο ποθ δημοσιοποιησες το θέμα, ελπιζω την επόμενη φορά να βαλουν μυαλό!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες