Ο ρόλος που παίζει το domain name στο SEO (ερώτηση)

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
braindebug

Δημοσίευση από braindebug » 10 Φεβ 2014 21:38

Καλησπέρα σε όλο το Forum Αρχικά.
Έχω κάποιες ιδέες για websites αλλά όντας εντελώς νέος στον χώρο έχω πολλές απορίες.
Η ερώτηση μου είναι η εξής. Βοηθάει το domain name στο SEO? Δηλαδή αν για παράδειγμα θέλω να φτιάξω ένα site για σώβρακα :kaloe: παίζει κανένα ρόλο στην κατάταξη μου αν έχω το sovraka.gr Ή είναι ακριβώς το ίδιο με το να έχω το random.gr?

Άβαταρ μέλους
lefta4klik
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefta4klik » 10 Φεβ 2014 23:16

προσωπικά πιστεύω ότι δεν παίζει ρόλο, πάρε ένα domain εύκολο, με το που το ακούει ο άλλος να το θυμάται δηλαδή και αν έχει και το keyword που σε ενδιαφέρει μέσα ακόμα καλύτερα

gotham78

Δημοσίευση από gotham78 » 11 Φεβ 2014 00:00

Να ρωτησω και εγω πανω στο παραδειγμα του φιλου για να μην ανοιγω νεο νημα.

Αν ειναι κατοχυρωμενο το sovraka.gr (καλα πεθανα με το παραδειγμα), αξίζει να παρει κάποιος το sovraka.info, .me, .eu κλπ κλπ ?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
lefta4klik
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefta4klik » 11 Φεβ 2014 00:37

Αν εννοείς να πάρεις ένα όνομα με όλες τις καταλήξεις, πιστεύω πως αξίζει μόνο αν θα κάνεις κάτι σοβαρό!

GnMind

Δημοσίευση από GnMind » 11 Φεβ 2014 00:47

Παίζει ρόλο αν το domain περιέχει το keyword που θες να στοχεύσεις.Αλλά είναι μόνο ένα από τα πολλά που παίζουν ρόλο.

Προσωπικά τα προτιμάω ,έχω την αίσθηση ότι μπορώ να το ανεβάσω πιο εύκολα εκεί που θέλω.

Τώρα για το αν θα κατοχύρωνα τις πιο γνωστές καταλήξεις,ναι θα το έκανα αν επρόκειτο για κάτι πιο σοβαρό.

gotham78

Δημοσίευση από gotham78 » 11 Φεβ 2014 05:51

lefta4klik έγραψε:Αν εννοείς να πάρεις ένα όνομα με όλες τις καταλήξεις, πιστεύω πως αξίζει μόνο αν θα κάνεις κάτι σοβαρό!
Οχι δεν εννοω αυτο. Ας πουμε οτι θελω να φτιαξω ενα site που θα πουλαει κορνιζες. Ψαχνω λοιπον για domain και βλεπω οτι το korniza.gr kai korniza.com τα εχουν αλλοι. Αν κατοχυρωσω εγω το korniza.eu ή το korniza.info, υπαρχει ποτε περιπτωση να τους περασω στο rank?
Εικόνα

artonweb
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από artonweb » 11 Φεβ 2014 09:27

Να σου απαντήσω με ένα "ζωντανό" παράδειγμα;
Αναζήτησε "κατασκευή ιστοσελίδων" και δες στα αποτελέσματα που βρίσκονται αυτοί που έχουν ακριβώς αυτές τις λέξεις μέσα στο domain name.
5η σελίδα στο Google!
Tι σημαίνει αυτό;
Ότι όπως είπε και ο φίλος GnMind το domain name παίζει ένα ρόλο αλλά είναι μόνο μία παράμετρος για την προώθηση της ιστοσελίδας σου.
http://artonweb.gr Μελέτη,Σχεδιασμός και Δημιουργία ιστοσελίδων.

Άβαταρ μέλους
lefta4klik
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefta4klik » 11 Φεβ 2014 13:51

Συμφωνώ και εγώ μαζί σας, αλλά αυτή ο παράμετρος σίγουρα θα έχει βαρύτητα 0,..%
Με λίγα λόγια μπορεί ένα site χωρίς το keyword στο domain να βγαίνει πιο ψηλά από πολλά άλλα που το έχουν (εννοείτε ίδιο niche)

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 11 Φεβ 2014 14:53

Ναι, παίζει ρόλο το domain στο seo και μάλιστα πολύ σημαντικό.

Από εκεί και πέρα παίζουν πάρα πολλά πράγματα ρόλο.

Διάβασε εδώ
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=24064

Και εδώ

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=62249

και γενικά θα βρεις πολλά μέσα στο freestuff.

artonweb

δεν συμφωνώ με αυτό το παράδειγμα που έδωσες. παίζουν πολλά πράγματα ρόλο εκτός του domain, αλλά μην το μηδενίζεις κιόλας.

( γνώμη μου )

braindebug

Δημοσίευση από braindebug » 11 Φεβ 2014 15:24

Οπότε πέρα από branding παίζει σίγουρα κάποιο ρόλο και στο seo (μικρό ή μεγάλο). Η ελλάδα βέβαια λόγω αλφαβήτου είναι ιδιάζουσα περίπτωση στον τρόπο με τον οποίο γίνονται τα searches. Κάποιοι ψάχνουν με ελληνικά κάποιοι με greeklish. Ας πούμε ότι θέλουμε να φτίαξουμε κάτι με θέμα τις μηνύσεις ώστε να πάρουμε like από κούγια :lol:.

προφανώς ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των αναζητήσεων θα γίνει στα ελληνικα Και ένα μικρότερο στα greeklish. Βοηθάει να έχουμε και το μηνύσεις.gr πέρα από to mynhseis.gr?

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 11 Φεβ 2014 15:57

Δεν έχω απάντηση να σου δώσω αλλά κάτι ίσως σχετικό που ξέρω είναι το εξής:
Σε πείραμα που είχα κάνει πριν καιρό, για το keyword π.χ. μάντολες και mantoles, έδειξε ότι αν έχει seo-δουλευτεί το keyword και σε greeklish (πχ backlinks με anchor=mantoles), υπάρχει διαφορά στο αποτέλεσμα. Αν όχι, είναι το ίδιο πράγμα είτε ψάξεις με ελληνικούς χαρακτήρες είτε με greeklish (και κάνει το google mapping στους χαρακτήρες / λέξεις με όποιο τροπο το κάνει).

Επίσης, σε καμμία περίπτωση δεν θα είχα βασικό domain σε σοβαρό project κάτι με ελληνικους χαρακτήρες, που σε κάποιες περιπτώσεις θα φαίνεται ως xn-zgkrntnmps.gr και θα νομίζω ότι είναι ρώσος χάκερ.

Θα έλεγα ότι βοηθάει να το έχεις, αλλά όχι εσένα, κάποιον άλλο για να μην προσπαθήσει να κάνει κάτι ανάλογο και φάει τα μούτρα του.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες