Τον Απέθαντο δείχνουν να έχουν τα Windows XP!!!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Φεβ 2014 16:03

Όσο κι αν έχει βάλει στόχο, καημό, γινάτι, (κι όλα τα σχετικά) η αφέντρα Microsoft να τα ρίξει στο Χρονοντούλαπο της Ιστορίας (πού το θυμήθηκα αυτό πάλι???!!!!), αυτά δείχνουν με πολλαπλούς Τρόπους ότι δεν εννοούν να αποσυρθούν.... Τουλάχιστον αμαχητί!
Έχουν πάθει κάτι σαν το σποτάκι της γνωστής διαφήμισης με την αντίσταση στον θάνατο, λόγω πολυλογίας!!!!!

Η κυρά-αυτοκρατόρισσα Microsoft ανακοίνωσε, όπως είναι γνωστό, προς τους τιποτένιους χρήστες-πελάτες της, ότι τον Απρίλιο που μας έρχεται (2014) παύει πλήρως την οποιαδήποτε υποστήριξή της προς τα Windows XP.
Η π@π@ροδικαιολογία, την οποία έφερε ως πρόσχημα, ήταν ότι: "Το OS είναι παρωχημένο, και συνεπώς ασύμβατο με τις καλπάζουσες απαιτήσεις της ραγδαία εξελισσόμενης Τεχνολογίας (Υλικού ή/και Λογισμικού)"

Με δύο OS (Windows 7 και 8) να προσπαθούν να κυριαρχήσουν στην Αγορά, και το τρίτο (Windows 9) να ανακοινώνεται, η κυρά κι Αρχόντισσα προσπαθεί να μας πείσει ότι οι λόγοι απόσυρσης των XP είναι καθαρά Τεχνικοί, και όχι ότι διψάει ακόρεστα για νέες πωλήσεις νέων προϊόντων. ........Ότι μας περνάει για μ@@@@@κες είναι πλέον ή βέβαιο!!! Το ζητούμενο είναι: Για πόσα κιλά μ@@@@@κες μας περνάει!!!!!!

Από τα Windows 7 ήδη, άρχισε να κόβεται ο ομφάλιος λώρος με drivers για συσκευές (περιφερειακά) παλιές μεν, οι οποίες ωστόσο λειτουργούν άψογα στην παραγωγή.
Οπότε...Μεσούσης μίας Παγκόσμιας Οικονομικής Κρίσης, εκβιάζει χρήστες (απλούς επαγγελματίες) μέχρι και μεγάλες Εταιρείες, σε -εκ βάθρων- ανανέωση Υλικού και Λογισμικού, αδιαφορώντας παγερά αν υπάρχει διαθέσιμο κεφάλαιο για τη διαδικασία αυτή!

Η απειλή: 1) Εκτός από νέες ενημερώσεις (που δεν θα έχετε)
2) Θα είσαστε (οι χρήστες των XP) και απροστάτευτοι στο Internet, καθώς δεν θα υπάρχουν πλέον ενημερώσεις ασφαλείας για τα XP.

Εβρυχήθη, ξαναεβρυχήθη, και ματαξαναεβρυχήθη η Αυτοκράτειρα πάντων των PC (έτσι νομίζει), και σαν να άκουσε να σείεται η Πλάση!

Όντως εσείσθη η Πλάση!!!!!!..... Από τα γέλια των 'υπηκόων' της Αυτοκρατόρισσας, οι οποίοι, με πασίγνωστη άσεμνη χειρονομία, της εξηγούσαν, ευθέως και σαφέστατα, την απόψή τους για τις φοβερές της δηλώσεις! Διότι:
1) Ως προς νέες ενημερώσεις, λειτουργικά συμπηρώματα για τα XP, δεν ενδιαφέρονται καθόλου αν θα πάρουν από την ίδια (την MS), καθώς πλέον 'βράζει' το Internet.
2) Σχετικά με θέμα προστασίας στο Internet, και απροστάτευτοι στο Internet, καθώς π.χ. H Panda Security θα συνεχίσει να παρέχει υποστήριξη anti-malware για τα Windows XP
Βλέποντας να χάνεται χρήμα 'ζεστό' Τα Windows 8.1 αυξάνουν το μερίδιό τους, τα XP ψηλά 2 μήνες πριν σταματήσει η υποστήριξή τους κάνουν τα μεγαλο-κεφάλια του Κολοσσού στροφή επιτόπου ~180 μοίρες, και: "Η Microsoft θα ανανεώνει τα προγράμματα ασφαλείας για Windows XP μέχρι τον Ιούλιο του 2015"
Πηγή: PC Magazine
Ρε για κοίτα τι μπορεί να γίνει με κάποιο συντονισμένο, οργανωμένο 'κράξιμο'!
Κάτι ήξερε ο ένας από τους επτά Σοφούς της Αρχαιότητας, ο Πιττακός ο Μυτιληναίος (650-560 π.Χ) όταν έλεγε: "Ανάγκα και οι Θεοί πείθονται" - "Από την Ανάγκη πείθονται και οι Θεοί!"
Αντίθετα, προς το τι πιστεύεται γενικώς, οι μάζες -ειδικά όταν οργανωθούν- έχουν Τρελλή Ισχύ.
Η Microsoft ως αλλοπαρμένη, καλομοκαβαλάρισσα Αυτοκράτειρα της κακιάς στιγμής, νομίζει ότι ανά πάσα στιγμή θα γίνεται το θέλημά της, ενώ η ίδια θα υπάρχει στο διηνεκές... Μάλλον είναι σε φάση "Upgrading to God" Εικόνα

gotham78

Δημοσίευση από gotham78 » 11 Φεβ 2014 16:25

Πιστευω η microsoft παει καπως εναλλαξ τα καλα λειτουργικα με τα σκαρτα....

Π.χ.
Win 98 καλο
Win me μαπα
Win xp καλο
Win vista ΑΡΧΙΜΑΠΑ
win 7 πολυ καλο
Win 8 (δεν εχω χρησιμοποιησει αλλα δεν ακουω και τα καλυτερα)
Οποτε περιμενω να παω σε win 9
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 11 Φεβ 2014 17:57

επειδή δούλεψα αρκετά τα 7 πριν πάω στα 8 και τώρα 8.1
Κάτι κακό που άκουσες για τα 8? (τουλάχιστον σε Desktop mode?)

Η γνώμη μου είναι πως σίγουρα δεν είναι χειρότερα από τα 7 (συνεχίζω να έχω την ίδια καλή εμπειρία που είχα και στα 7 συν του ότι αν πάρω μια touch screen θα έχω και κάτι που τα 7 δεν έχουν)

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 11 Φεβ 2014 17:59

alakse "win xp" <--> "win 7" se "poly kalo" <--> "kalo" (gia M$)
kai eisai mesa

na ta krineis me vash tin epoxh :p

gotham78

Δημοσίευση από gotham78 » 11 Φεβ 2014 18:54

korgr έγραψε:επειδή δούλεψα αρκετά τα 7 πριν πάω στα 8 και τώρα 8.1
Κάτι κακό που άκουσες για τα 8? (τουλάχιστον σε Desktop mode?)

Η γνώμη μου είναι πως σίγουρα δεν είναι χειρότερα από τα 7 (συνεχίζω να έχω την ίδια καλή εμπειρία που είχα και στα 7 συν του ότι αν πάρω μια touch screen θα έχω και κάτι που τα 7 δεν έχουν)
Βασικα ακουσα οτι ειναι πολυ δυσχρηστα. Και οτι μερικες φορες ψιλοκρασαρει. Επαναλλαμβανω ομως οτι δεν ειναι δικη μου αποψη αυτα. Εγω δεν τα εχω δοκιμασει ακομα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 11 Φεβ 2014 23:52

Όλα τα νοσοκομεία όμως, στρατόπεδα, σχολεία, τράπεζες, NASA κτλπ. έχουν Windows XP και δεν βλέπω να τα αλλάζουν.
Μόνο κάποια πανεπιστήμια και ιδιωτικές εταιρίες έχουν μεγαλύτερες εκδώσεις ή και MAC.
Φυσικά και στα σπίτια που προσπαθούμε να ήμαστε up to date.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 12 Φεβ 2014 09:04

gotham78 έγραψε:Πιστευω η microsoft παει καπως εναλλαξ τα καλα λειτουργικα με τα σκαρτα....

Π.χ.
Win 98 καλο
Win me μαπα
..........................................
Win xp καλο
Win vista ΑΡΧΙΜΑΠΑ
win 7 πολυ καλο
Win 8 (δεν εχω χρησιμοποιησει αλλα δεν ακουω και τα καλυτερα)
Οποτε περιμενω να παω σε win 9
Τα Windows XP δεν ξεφύτωσαν, έτσι ξαφνικά.... (Γι'αυτό και ο Gates είχε πει ότι -και καλά- το XP είχε να κάνει με την Πείρα (eXPerience) , την οποία είχαν αποκτήσει από τα αρκετά επιτυχημένα Windows 2000 for Workstation.
Αυτά (δεν γνωρίζω αν ήταν έτσι από την αρχή, ή όχι) δεν έθεταν ως υποχρεωτική προϋπόθεση την ύπαρξη κάποιου δικτύου, (κάποιου Server) ώστε να εγκατασταθούν.
Προσωπικά τα είχα εγκαταστήσει σε αρκετούς Η/Υ, οι οποίοι όχι μόνο δεν 'έβλεπαν' κάποιο δίκτυο, αλλά κάποιοι δεν 'έβλεπαν' ούτε καν Internet. Οι χρήστες τους, τα ήθελαν για κάποιες ψιλοδουλειές μονάχα, και τίποτε άλλο...
Μολονότι λοιπόν τα Windows 2000 ήταν γεννημένα για Σταθμό Εργασίας Δικτύου, λειτουργούσαν εξ'ίσου άψογα και αυτόνομα.
Αυτά εισήγαγαν, έτσι, το NTFS Partition δίνοντας δυνατότητα -σε κοινά PC- να διαχειρίζονται δίσκους με ασύλληπτες -για την εποχή- χωρητικότητες.
Δεν ήταν λοιπόν τα Windows XP, το απότομο-αιφνιδιαστικό άλμα, από το FAT32 στο NTFS!
Και μάλιστα ήταν το Service Pack 4 των Windows 2000, που έφερε τα τρελλά και παλαβά.

Τότε ήταν, που η Microsoft αποφάσισε να 'αφήνει σιγά~σιγά' το MS-DOS (Windows 98B) και να βασιστεί στον πυρήνα του υπερεπιτυχημένου Λειτουργικού της Windows NT!
Γι' αυτό και όλες οι εκδόσεις των Windows 2000 σημείωναν -κάπου-σαφέστατα- "Based on NT-Core".
(Δείχνοντας -τότε ακόμα- φοβερό χαρακτήρα, η Microsoft, παρ'όλο που έκοβε τη σύνδεση από το FAT32, και το MS-DOS, έδωσε μια καταπληκτική συμβατότητα με Drivers και εφαρμογές του DOS, πράγμα που διατήρησε ακόμα και στα Windows XP!!!! )

Τα Windows 2000 ήταν φοβερά σταθερότερα, σε σχέση ακόμα και με τα πλέον καλοεγκατεστημένα Windows 98B..... Είχαν αρκετά προβληματάκια! Ωστόσο έδειχναν, ότι ήταν μιά σοβαρότατη προσπάθεια της Microsoft, να σταματήσει τον βραχνά του 'Restart', που χρειαζόντουσαν όλα τα Windows, μέχρι τότε.
Η Microsoft, μέχρι τότε τουλάχιστον, έδειχνε να σέβεται το Όνομα της, και συνεπώς και τους Χρήστες-Πελάτες της.

Δεν γνωρίζω τι μεσολάβησε -κυρίως στο Εσωτερικό της Εταιρείας (Διοικητικό-Οικονομικό)- και ξεκίνησε αυτή η φρενήρης-υστερική παραγωγή αλλεπάλληλων Λειτουργικών Συστημάτων, με ταυτόχρονες απειλές για Internetικούς κινδύνους και λοιπές π@π@ριές επειδή θα πάψει να υποστηρίζει το μακράν καλύτερο -μέχρι στιγμής- Λειτουργικό της Σύστημα.

Δεχτήτε ως Προφητεία αυτό, που θα σας γράψω, απλώς επειδή στηρίζεται στα προφανή:
Η Microsoft πρόκειται να γκρεμιστεί σαν χάρτινος πύργος, καθώς εξακολουθεί την Μονοκρατορική Πολιτική της. Δημιουργώντας και συγκεντρώνοντας τόση έχθρα, και τόσο μίσος εναντίον της, εκτός από τα εκατομμύρια των χρηστών, έχει πλέον απέναντί της και Μεγάλες Εταιρείες.
Αυτές άδραξαν την ευκαιρία 'να το παίξουν καλές' απέναντι στους δικούς τους πελάτες (όπως για παράδειγμα η Panda), στηρίζοντας τα Windows XP, μέχρι το 2020.
Θα δείτε ότι με τους χρήστες θα συμπαραταχθούν πολλές Εταιρείες.
Ταυτόχρονα οι εφαρμογές (π.χ. Γραφείου και Διαχείρισης EMail) ανοιχτού κώδικα εξελίσσονται όλο και περισσότερο, παίρνοντας μεγαλύτερο κομμάτι από την πίττα της Αγοράς.
Αναπτύσσονται παράλληλα και τα δωρεάν Λειτουργικά Συστήματα....

Το τελικό αποτέλεσμα θα είναι: Οι λεβέντες της Microsoft τυφλωμένοι από την ακόρεστη απληστία για Υπερκέρδη -πάση θυσία-, θα φέρουν τους πελάτες τους σε τέτοια απόγνωση, ώστε θα γυρίσουν στο LINUX (π.χ.) τόσοι, όσοι θα φτάσουν για να φέρουν τις πωλήσεις του Κολοσσού σε Κατακόρυφη-Ελεύθερη-Ανεξέλεγκτη Πτώση!
Θα μείνουν οι λεβέντες να παράγουν και να πουλάνε Windows μεταξύ τους..... Μέχρι να αποφασίσουν σε ποιούς, και πώς, και πότε θα 'Πουλήσουν' την ΚοσμοΞακουστή Microsoft, ποιός ξέρει για πόσα δολλάρια!!!!!!

Για όσους κόβουν 'διάφορα', ότι αυτό δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ, θα τους υπενθυμίσω ότι ζήσαμε-βιώσαμε την κατάρρευση της Σοβιετικής Ένωσης!!! Ποιός άραγε έχει -πλέον- τον χρόνο για να την θυμηθεί έστω και στιγμιαία....!!!! :wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 12 Φεβ 2014 10:29

Τα λειτουργικά συστήματα έχουν 2 διαφορετικά κοινά πελατών:
1) Αυτός που δεν έχει ιδέα πως λειτουργεί ο υπολογιστής αλλά πρέπει/θέλει να τον χρησιμοποιεί (αυτή είναι η φιλοσοφία των MAC εξ αρχής και κατά εκεί τείνουν και τα windows από έκδοση σε έκδοση). Η μεγάλη διαφορά MAC και Windows ξεκίνησε στην διαφορετική πλατφόρμα υλικού ενώ από το 2006 που πλέον μπορούν να τρέξουν και τα 2 σε οποιοδήποτε μηχάνημα intel (custom builds έχουν βέβαια κάποιο θεματάκι με τους drivers) πλέον πατάνε στην διαφορετική φιλοσοφία του περιφερειακού λογισμικού και όχι τόσο του λειτουργικού αυτού καθεαυτού (icloud, keychain κ.α.)

2) Αυτός που ξέρει τι κάνει και θέλει να έχει τον πλήρη έλεγχο του υπολογιστή. Φυσικά μιλάω για το linux το οποίο μπορεί κάποιος να πει πως μερικές εκδόσεις πια είναι πολύ φιλικές για το χρήστη (βλέπε Ubuntu, Mint κ.α.) αλλά και πάλι σε επίπεδο κελύφους (shell) υπάρχει πλήρης πρόσβαση.

Τέλος θεωρώ δεδομένο πως κάθε νεότερη έκδοση είναι καλύτερη σε γενικές γραμμές από την προηγούμενη. Αστοχίες πάντα θα υπάρχουν, ποιος μπορεί να ξεχάσει την μπλε οθόνη στην παρουσίαση των windows 98? Ακόμα και τα Vista αν τα βάλεις σε ένα 4πύρηνο μηχάνημα με 4gb ram πάνε σφεντόνα, το λάθος τους είναι ότι κυκλοφόρησαν σε εποχή που οι περισσότεροι υπολογιστές ήταν μονοπύρηνοι ή πρώτης γενιάς διπύρηνοι με 1GB ram και γονάτιζαν το μηχάνημα.

I rest my case.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
&#8211; Milt Bryce

ResilientAssault

Δημοσίευση από ResilientAssault » 12 Φεβ 2014 14:42

Τα xp είναι πλέων σχεδόν 15 χρονών λειτουργικό. Για κάντε έναν κόπο, γυρίστε στις αναμνήσεις που έχετε από την περίοδο γύρο στο 2000, όσο αφορά τα τεχνολογικά δρώμενα. Πόσοι είχαν άραγε υπολογιστές στο σπίτι τους; Πόσοι από αυτούς είχαν σύνδεση στο internet; Και αν είχανε, ήτανε dial-up ή ήταν συνδεδεμένοι όλη την ημέρα; Πόσες κινητές συσκευές υπήρχαν; Πόσες δυνατότητες ζητούσε ο απλός χρήστης και πόσες ο επαγγελματίας; Ποία ήταν η καθημερινότητα στο επίπεδο της επιστήμης υπολογιστών;
Θα μου πείτε, όσο και αν άλλαξαν τα πράγματα, τα xp ακόμα αντέχουν. Και δεν διαφωνώ. Στα επόμενα χρόνια όμως, δεν θα αντέχουν. Πρέπει κάποια στιγμή να μπει η ταφόπλακα και αντί οι πόροι να ξοδεύονται στο να καλυφθούν τα κενά που έχουν παλιά συστήματα να συγκεντρωθούν στην υλοποίηση καινούργιων ιδεών, πρωτότυπων συστημάτων, κάτι μελλοντικού.
Μπορεί τώρα η εναλλακτικές που προσφέρει η ίδια η Microsoft, σε επίπεδο λειτουργικών συστημάτων, να είναι τα vista, τα 7 και τα 8, μπορεί να έχουν ανακοινωθεί τα 9 και μπορεί τα xp να μπορούν να κάνουν εργασίες το ίδιο καλά με αυτά (αυτό δεν το γνωρίζω), αλλά θα πρέπει να δημιουργήσει κάτι καινούργιο, κάτι που τα xp ποτέ δεν θα μπορέσουν να είναι.
Το ότι υπέκυψε σε αυτά που ζήτησε ο κόσμος είναι για λόγους οικονομικούς και public relations, ωστόσο κατά την γνώμη μου αυτό είναι λάθος. Αν ένας χρήστης θεώρει ότι τα xp αρκούν για αυτά που θέλει να κάνει και ότι εταιρίες πέρα από την Microsoft μπορούν να του προσφέρουν την ασφάλεια που χρειάζεται, καλά θα κάνει να μείνει στα xp , γιατί όμως να ζητάει περαιτέρω ανάπτυξη αφού αυτά που θέλει ήδη τα έχει;
Blood, sweat and beer

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 12 Φεβ 2014 16:12

Αδελφέ ResilientAssault, δεν θέλω να μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου, λόγω Microsoft!
Κυριαρχεί παγκοσμίως μία Οικονομική Ύφεση/Κρίση, στην οποία -έστω και λιγάκι- έχει βάλει και το λιθαράκι της η Microsoft.
Αν ήθελαν, και αυτοί, αληθινή ανάπτυξη, θα προσλάμβαναν έναν σωρρό από χακεράδες, και θα γινόντουσαν τα Windows XP, σε χρόνο dt, Windows 3000XP.
........Δεν Θέλουν!...... Οι δόλιοι, οι καημένοι, χτυπημένοι κι αυτοί από την Κρίση, δεν έχουν λεφτούλια για να προσλάβουν αποδοτικό προσωπικό!!! Προτιμούν να ενισχύουν το Νομικό Τμήμα τους, για την αντιμετώπιση των τόσων δικαστικών διασυρμών τους. (Φοβερά παραγωγικές επενδύσεις!!!!! )
Θέλουν να επιβάλουν/πουλήσουν νέα Λειτουργικά Συστήματα, που τα παράγουν σαν κουρ@δες πλέον.... Υπάρχει ακόρεστη δίψα για υπερκέρδος, άσχετα αν θα μπορέσουν οι χρήστες-πελάτες να αγοράσουν/ψωνίσουν -ή όχι!!

Εδώ είμαστε όλοι!.......................... Θα τα ζήσουμε αυτά!
Θα το χάσουν το παιχνίδι Κατά Κράτος! Η υποχώρηση θα μετατραπεί σε Άτακτη!
Από το επίπεδο Ψυχρή Εταιρική Μηχανή, πέρασε στο επίπεδο Απάνθρωπη Εταιρική Μηχανή!
Δημιουργούν/Συγκεντρώνουν πολύ Μίσος-Έχθρα εναντίον τους!
Αυτό το Μίσος/Έχθρα κατοικεί ακόμα στον Κόσμο των Ιδεών του Πλάτωνα. Εκεί τρέφεται με μιζέρια, διαφθορά, ξιπασμό, κι άλλα τέτοια χαριτωμένα! Θα έρθει η στιγμή, όπου η Ιδέα αυτή θα λάβει Σάρκα και Οστά!! Το Γιγαντωμένο πλέον Μίσος/Έχθρα θα υλοποιηθεί και θα αναλάβει ενεργό δράση.
Τότε... Δεν θα ήθελα να βρίσκομαι κοντά στα κεντρικά, ή στα περιφερειακά υποκαταστήματα του Κολοσσού, διότι δεν μπορώ να φανταστώ τι πρόκειται να συμβεί....... Πώς πρόκειται να ξεσπάσει τόση συσσωρευμένη Οργή/Δυναμική Ενέργεια.......
Πάντως κάποιοι θα την πληρώσουν Πάρα Πολύ Άσχημα!!! Τότε δεν θα μπορέσει να τους σώσει ούτε ο Θεός, ούτε ο Δι@@@ολος. Δεν αποκλείω, ούτε την πιθανότητα να 'τρέξει' αίμα!!!!!
Σας μιλώ/γράφω για τέτοιες καταστάσεις! Θα πέσει πολύ Hard Core Heavy Metal Rock.

Θα βρει μπροστά της συνασπισμένους, τόσους, όσους δεν θα χωρέσει ούτε η Γονιμότερη Φαντασία, ούτε ο μεγαλύτερος Δίσκος τους!!

Αδελφέ ResilientAssault, η ανάπτυξη που αναφέρεις, σε τι τομέα αναφέρεται;
Διότι Computerίστικα -μεσούσης Κρισάρας- αυτός που ίσα-ίσα βγαίνει, δεν ζήτησε ανάπτυξη Λ.Συστήματος, ή κάτι σχετικό!
Γενικότερη ανάπτυξη στη ζωή του όμως μπορεί να ζητήσει, καθώς των πέταξαν άγαρμπα στον Τάρταρο. Και τέτοια ανάπτυξη δεν γίνεται πάνω στις στάχτες Ζωών, Σπιτιών, Κρατών.
Τέτοιου είδους αναπτύξεις επαγγελόντουσαν μόνο κάτι περίεργες Φιλοσοφίες, που αναφερόντουσαν σε Καθαρές Φυλές, Καθαρές Καταστάσεις και άλλα τέτοια πανέμμορφα.

Οι Ανθρώπινες αναπτύξεις πετυχαίνονται με το 'Εμείς', και όχι με το 'Εγώ'!

gotham78

Δημοσίευση από gotham78 » 12 Φεβ 2014 16:24

Αυτο ηθελα να πω και εγω. Τα xp ειναι 13-14 ετων. Αιωνας για τα δεδομενα της τεχνολογιας. Ξερω οτι υπαρχουν πολλοι που αν βολευονται με ενα os δεν κανουν την μεταβαση. Και εγω ειμαι ενας απο αυτους. Κρατησα τα xp οσο πηγαινε και δεν ηθελα να παω στα vista και τα 7. Μεχρι που ειχα παρει νεο λαπτοπ που ειχε τα 7αρια μεσα οποτε και εφυγα απο τα xp. Βρηκα αρκετες αλλαγες που βαριομουν να τις μαθω απο την αρχη αλλα στην τελικη δεν με χαλασε κιολας.

Γραφω πιο πανω οτι εχω ακουσει οτι τα 8 ειναι πιο δυσκολα. Για αυτο το λογο δεν γουσταρω να παω στα 8 ακομα. Σιγουρα ομως καποια στιγμη για τον α,β λογο θα πρεπει να παω. Παντα ομως αυτο που δεν μου αρεσει πολυ (μερικοι το γουσταρουν τρελα) ειναι μεγαλες αλλαγες στο UI.

Τα 8 μου φαινονται καπως ξενα. Απιστευτα ομορφα αλλα ξενα. Και ας μπορεις να εχεις και την παλια επιφανεια. Ειχα να νιωσω ετσι απο την μεταβαση win 3.11 <-> win 95.

Εγω γενικα δεν εχω θεμα με την microsoft (χμμ... Δεν εχω δοκιμασει ομως linux), μια απορια ομως, τον καταραμενο τον browser της γιατι δεν τον φτιαχνει επιτελους? :roll: (εκτος και αν οι εκδοσεις οπως του 8 ειναι ενταξει)
Εικόνα

gotham78

Δημοσίευση από gotham78 » 12 Φεβ 2014 16:33

Και κατι αλλο. Οσο για της πωλησεις που λες οτι κυνηγαει η microsoft και η καθε microsoft. Πιστευω οτι το μεγαλυτερο κινητρό τους ειναι το ψαρεμα λογαριασμων. Με σκοπο την πωληση διαφημισεων. Δηλαδη περνας τα οχταρια και νιωθεις αμεσως μια επιτακτικη αναγκη για microsoft account που στα xp,vista,7 δεν την ειχες.

Αποψη μου παντα και φιλικα. Μπορει να κανω και λαθος 8)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
philos

Δημοσίευση από philos » 12 Φεβ 2014 18:54

Δεν ξέρω πολλά σχετικά με τους πυρήνες των διαφόρων λειτουργικών, αλλά θα ήταν καλύτερο να είναι εφικτή η αναβάθμιση μεταξύ Windows XP <-> 7,8. Δυστυχώς από XP σε 7 δε μπορείς να πας αμέσως, απ' όσο ξέρω. Βέβαια όταν αλλάζεις λειτουργικό καλύτερα να στείνεται το σύστημα από την αρχή, αλλά για κάποιους οργανισμούς και κάποιους απλούς χρήστες ίσως είναι καλύτερη η δυνατότητα αναβάθμισης.

Κι εγώ τράβηξα τα XP πολύ, αλλά όταν πήγα στα 7 δε μετάνιωσα καθόλου. Πρόσφατα όμως έβαλα XP σε ένα πολύ παλιό μηχάνημα γιατί πραγματικά δε σήκωνε 7ρια και έχω να πω ότι πράγματι τα XP είναι πλέον ένα λειτουργικό- μούμια.
Είναι κρίμα που μια εταιρία με επιρροή σαν τη Microsoft δε κάνει το βήμα να αφήσει πίσω ένα λειτουργικό, έστω και πολύ επιτυχημένο. Δεν παύει να είναι ΠΑΛΙΟ και κάποια στιγμή θα ξεπεραστεί. Τέτοιες κινήσεις δε βοηθάνε.

Αυτή τη στιγμή κάποια Κέντρα Αυτόματων Συναλλαγών της Alpha Bank αλλά και πολλοί υπολογιστές του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών όπου σπουδάζω (νομίζω όλο το βασικό εργαστήριο υπολογιστών), ακόμα XP τρέχουν!!

Ναι, έχει κόστος και δουλειά για πολλούς οργανισμούς η μετάβαση, αλλά τι θα γίνει;

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 12 Φεβ 2014 19:38

Στο καλό να πάνε και τα XP και το if lt IE 8 :lol:

ResilientAssault

Δημοσίευση από ResilientAssault » 12 Φεβ 2014 22:26

Μην το βλέπεις ως αντιπαράθεση, προφανώς πλησιάζουμε το θέμα από εντελώς διαφορετικές απόψεις, δες το λοιπόν σαν συνδιαμόρφωση άποψης, φίλε Dgeorge!

Δεν καταλαβαίνω την λογική σου. Τι σχέση έχει η οικονομική κρίση με την ανάπτυξη λογισμικού; Γιατί θα έπρεπε να αναπτυχθούν τα windows 3000xp και όχι τα windows 5-εκδόσεις-μετά-τα-xp;
Να συμπληρώσω εδώ ότι η κρίση που βιώνουν χώρες όπως η Αμερική δεν έχει καμία σχέση με την δική μας κατάσταση. Και να μην ξεχνάμε ότι σε πολλές χώρες υπάρχει οικονομική ανάπτυξη.

Εγώ αναφέρομαι στην τεχνολογική ανάπτυξη, σε κάθε τύπου τεχνολογική ανάπτυξη, μέρος τις οποίας είναι και η ανάπτυξη λειτουργικών αλλά και υλικού Η/Υ. Κομπιουτεριστικα, μεσούσης κρισάρας, εν Ελλάδι, η αγορά υπολογιστών βλέπω να ανθεί. Και ακόμα περισσότερο στο εξωτερικό το κοινό πεινάει για νέα πράγματα, δεν χορταίνει με τίποτα.
Η επανάσταση για την οποία μιλάς δεν νομίζω πως πρόκειται να συμβεί. Ίσως ο καταναλωτής βαρεθεί την συμπεριφορά μιας εταιρίας, θα μεταπηδήσει όμως σε προϊόντα άλλης εταιρίας ή ανοιχτού κώδικα, σιγά μην πάρει τους δαυλούς να κατέβει στα καταστήματα. Δεν το κάναμε να επιτεθούμε στην βουλή, δεν επιτεθήκαμε σε δικαστήρια, ανεχτήκαμε την ίδια συμπεριφορά από τον γείτονα μας και τώρα μας φταίει η Microsoft; Εταιρία είναι, θα πληρώσει με οικονομικές ζημίες για όποια λάθη κάνει, δεν υπάρχει λόγος για άλλου τύπου επιθέσεις. Έτσι το βλέπω εγώ.
Θα ήθελες να μου εξηγήσεις σε περισσότερο βάθος τις απόψεις σου;
Blood, sweat and beer

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες