Τον Απέθαντο δείχνουν να έχουν τα Windows XP!!!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 13 Φεβ 2014 10:26

Πολλή Καλημέρα σου φίλε ResilientAssault.
ResilientAssault έγραψε:Μην το βλέπεις ως αντιπαράθεση, προφανώς πλησιάζουμε το θέμα από εντελώς διαφορετικές απόψεις, δες το λοιπόν σαν συνδιαμόρφωση άποψης, φίλε Dgeorge!
Αν οι διαφορετικές αυτές απόψεις, έχουν ως βάση την τσέπη σου και την τσέπη μου, και όχι την Κοινή Λογική, τότε -καταλαβαίνεις- ότι δεν μιλάμε για 'Σύνθεση' απόψεων, αλλά για 'Αντιπαράθεση' απόψεων.
ResilientAssault έγραψε:....Δεν καταλαβαίνω την λογική σου. Τι σχέση έχει η οικονομική κρίση με την ανάπτυξη λογισμικού; Γιατί θα έπρεπε να αναπτυχθούν τα windows 3000xp και όχι τα windows 5-εκδόσεις-μετά-τα-xp; .....
Ίσως δεν ήμουν σαφής γράφοντας περί windows 3000xp... Εννοούσα 'Service Pack 3000', το οποίο -όπως και όλα τα υπόλοιπα- θα ήταν δωρεάν προς τους χρήστες-πελάτες της.
Εδώ είναι, που έχει παρέμβη, κι εξακολουθεί, να παρεμβαίνει η Οικονομική Ύφεση/Κρίση:
DGeorge έγραψε:....Θέλουν να επιβάλουν/πουλήσουν νέα Λειτουργικά Συστήματα, που τα παράγουν σαν κουρ@δες πλέον.... Υπάρχει ακόρεστη δίψα για υπερκέρδος, άσχετα αν θα μπορέσουν οι χρήστες-πελάτες να αγοράσουν/ψωνίσουν -ή όχι!!......
Και να σου κάνω την ερώτηση κάπως αντίστροφη: Γιατί -άραγε- η ανάπτυξη λογισμικού να συνοδεύεται -υποχρεωτικά- και από εγκατάλειψη υποστήριξης ενός τόσο παρωχημένου και παμπάλαιου λογισμικού, όπως τα Windows XP;
ResilientAssault έγραψε:....Κομπιουτεριστικα, μεσούσης κρισάρας, εν Ελλάδι, η αγορά υπολογιστών βλέπω να ανθεί. Και ακόμα περισσότερο στο εξωτερικό το κοινό πεινάει για νέα πράγματα, δεν χορταίνει με τίποτα......
Θα μπορούσε, λοιπόν, ανετότατα, η Microsoft να εξακολουθήσει την υποστήριξη των Windows XP. Ταυτόχρονα, για όλα τα υπερ-πλήθη (εντός κι εκτός Ελλάδος), όλα τα εκατομμύρια χρηστών-πελατών, οι οποίοι διψούν να πληρώσουν (και μάλιστα αδρά) για Νέα Τεχνολογία, θα μπορούσε η Microsoft να παράγει και από ένα Λειτουργικό Σύστημα ανά Μήνα (για να μην πω σε βραχύτερο χρονικό διάστημα), ώστε να τους έχει όλους Up-to-date, και να τους αρμέγει κανονικά! Και μάλιστα, για να καλύψει και τα κόστη Έρευνας, Δοκιμών BETA :hammer: :lol: :lol: κλπ, θα μπορούσε ειδικά σε αυτά τα υπερπλήθη να παρέχει τα ολοένα νεώτερα Λειτουργικά Συστήματά της σε φιλικότατη-διπλάσια Τιμή!!!
Αφού δεν υπάρχει σύνδεση της παραγωγής λογισμικού με την Κρίση, ενώ αντίθετα υπάρχουν υπερπλήθη που διψούν να προμηθευτούν Νέα Τεχνολογία, αυτά τα υπερπλήθη ας επωμιστούν και το Κόστος για την Τεχνολογική Πρόοδο. Γιατί πρέπει υποχρεωτικά-εκβιαστικά να συμπορευτώ (και στα έξοδα) και εγώ, όπως και κάποιοι-αρκετοί άλλοι, μαζί με τους 'τρελλά διψασμένους για Τεχνολογική Εξέλιξη'; Θα βρω τον τρόπο μου να επιβιώσω και με πανάρχαιο-παρωχημένο Λ.Σ., ακόμα και στο Internet.... Εκτός κι αν μου προκύψουν ιοί από 'παλληκάρια' που γνωρίζουν πολύ καλά τα κενά στην άμυνα/οχύρωση του Λ.Σ. μου.......
Σε κάποια τέτοια περίπτωση, που δεν την θεωρώ καθόλου απίθανη, θα επιστρατεύσω ό,τι μέσα και διασυνδέσεις, που ίσως έχω, ώστε αυτά τα 'παλληκάρια' να αποκτήσουν Servers με πρωτοβουλίες (αυτοκαταστροφές, αυτοδιαγραφές, και άλλες Rockιές).
ResilientAssault έγραψε:...Η επανάσταση για την οποία μιλάς δεν νομίζω πως πρόκειται να συμβεί. ......σιγά μην πάρει τους δαυλούς να κατέβει στα καταστήματα....
Δεν έγραψα ότι -υποχρεωτικά- θα συμβεί κάτι τέτοιο! Έγραψα ότι θα συμβεί -σίγουρα- κάτι μεγάλο! Θα μπορούσε να είναι και αυτό:
DGeorge έγραψε:....Το τελικό αποτέλεσμα θα είναι: Οι λεβέντες της Microsoft τυφλωμένοι από την ακόρεστη απληστία για Υπερκέρδη -πάση θυσία-, θα φέρουν τους πελάτες τους σε τέτοια απόγνωση, ώστε θα γυρίσουν στο LINUX (π.χ.) τόσοι, όσοι θα φτάσουν για να φέρουν τις πωλήσεις του Κολοσσού σε Κατακόρυφη-Ελεύθερη-Ανεξέλεγκτη Πτώση!
Θα μείνουν οι λεβέντες να παράγουν και να πουλάνε Windows μεταξύ τους..... Μέχρι να αποφασίσουν σε ποιούς, και πώς, και πότε θα 'Πουλήσουν' την ΚοσμοΞακουστή Microsoft, ποιός ξέρει για πόσα δολλάρια!!!!!!...
ResilientAssault έγραψε:....Δεν το κάναμε να επιτεθούμε στην βουλή, δεν επιτεθήκαμε σε δικαστήρια......
Κι εδώ -μάλλον- σφάλλεις.... Η Βουλή και τα Δικαστήρια είναι κτήρια, που ανήκουν και σε εμένα! Γιά ό,τι πάθουν, θα κληθώ και εγώ να το πληρώσω, μέσω αυξημένης φορολογίας. Ποιός άλλος νομίζεις ότι θα πλήρωνε τα 'σπασμένα' εκτός από εσένα, εμένα, και όλους εδώ-γύρω;
Χώρια που, το πρόβλημα με τη Βουλή δεν αφορά στο κτήριο, αλλά στο περιεχόμενό του.....
Εκεί, έχω κουραστεί χαρακτηριστικά να λέω στο περιβάλλον μου, ότι ανά ~4ετία έχουν την ευκαιρία να εκφράσουν-εμπράκτως άποψη!!!!
Εγώ τα λέω....Εγώ τα ακούω!
Οπότε, τα κτήρια και να καιγόντουσαν, οι υπεύθυνοι δεν θα ίδρωναν ούτε στο αυτί.....
Δηλαδή, αν καθόμουνα και τα έκαιγα, στην τελική θα έβγαινα "Και Κ@ρ@τ@ς και Γ@μ@μ@νος!!!!" προς μεγάλη χαρά των εργολάβων τεχνικών έργων, και των μιζαδόρων.
ResilientAssault έγραψε:....ανεχτήκαμε την ίδια συμπεριφορά από τον γείτονα μας.......
Τον γείτονά μου, όμως, δεν τον ανέχτηκα! Ήμουν, είμαι, και προσπαθώ να είμαι τυπικότατας (και με το παραπάνω) απέναντι σε όλους! Όταν όμως από το επάνω διαμέρισμα, μου ήρθε τρελλή υγρασία, με επόμενα προβλήματα στα ταβάνια, τοίχους, μέχρι και σε βιβλία στο πατάρι μου, και ο γείτονας (επάνω) δεν μου άνοιγε την πόρτα να μου εξηγήσει τι συνέβαινε.......... Τότε κάλεσα την Άμεση Δράση!
Ακόμα και αυτοί, η Άμεση Δράση, ύστερα από Νομιμότατη Απειλή μου, ήρθαν και διευθετήθηκαν τα πράγματα.
ResilientAssault έγραψε:....και τώρα μας φταίει η Microsoft; Εταιρία είναι, θα πληρώσει με οικονομικές ζημίες για όποια λάθη κάνει, δεν υπάρχει λόγος για άλλου τύπου επιθέσεις. Έτσι το βλέπω εγώ.......
Μιάς και δεν ανέχτηκα ούτε τον γείτονα, για αγά πάνω στο σβέρκο μου, δεν βλέπω έναν καλό λόγο, γιατί να ανεχτώ την όποια Microsoft! Επειδή είναι Εταιρεία, τι σημαίνει αυτό; Όπως κάθε Εταιρεία, δεν πουλάει μόνο προϊόντα, αλλά και 'πολιτικές'.
Διαφορετικά, δεν θα υπήρχε αυτός ο καταιγισμός των διαφημίσεων από την Α, την Β, κλπ Εταιρεία, ότι: "Εμείς ενδιαφερόμαστε για τους πελάτες μας! Γι'αυτό........μπλα μπλα μπλα".

Αν ερχόταν ο ολιγοπωλιακός μπακάλης της γειτονιάς μου να μου πουλήσει πατατοκεφτέδες, στη διπλή τιμή από τα παρωχημένα μακαρόνια (που σταμάτησε να φέρνει), θα του έλεγα ότι -ίσως- δεν 'παίζουν' με τη δίαιτα που μου έχει επιβάλει ο γιατρός μου!
Αν αντιμετώπιζα αδιαφορία εκ μέρους του, τότε θα έκανα ό,τι νόμιμο περνούσε από το χέρι μου, ώστε να του κάνω ζημιά! ........Αν 'δεν παίρνει από λόγια', σίγουρα 'θα πάρει από έργα'!!!!!

Όπως, πολύ σωστά, γράφεις:
ResilientAssault έγραψε:...θα πληρώσει με οικονομικές ζημίες για όποια λάθη κάνει...
Αυτό ισχύει παγοσμίως, και εφόσον τηρούνται τουλάχιστον τα προσχήματα. Διότι αν ορθωθεί κάποιος σαν Γίγαντας Νταής φωνάζοντας (σε κώδικα) προς τον κόσμο: "Εγώ είμαι αυτός που είμαι, και σας γ@μώ όλους σας!" τότε δεν τηρούνται ούτε τα προσχήματα.... Τότε αρχίζει ο Πόλεμος! ....Χαρακωμάτων θα είναι; ....Φθοράς θα είναι; ....Πόλεων θα είναι; ....Internetικός θα είναι; Αυτό θα είναι κάτι, που σίγουρα θα το δείξει η Ιστορία!
Θα είναι ωστόσο -επίσης σίγουρα- Πόλεμος!!!!

Υ.Γ. Τα περί Βουλής, Δικαστηρίων κλπ, καλό θα είναι να μην αναφέρονται σε posts, καθώς ο χώρος μας είναι δημόσιος. Φυσικά και τα δικά μου γραφόμενα, εφόσον κρίνουν και επιθυμούν οι αρμόδιοι του Freestuff ας τα δαγράψουν, και μάλιστα, με την πλήρη συναίνεσή μου!!!
....
Απαγορεύεται αυστηρά κάθε είδους πολιτική ή θρησκευτική συζήτηση.

Όποια συζήτηση κρίνεται ως τέτοια αυτομάτως θα κλειδώνεται και θα διαγράφεται.
...
από εδώ: Όροι Χρήσης, Κανονισμοί Συμμετοχής

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 13 Φεβ 2014 12:05

Αγαπητέ DGeorge,
αν διαμαρτυρόσουν για το ότι η Microsoft σταματάει την υποστήριξη των Win 7 επειδή βγήκαν τα 8.1 θα έλεγα "μαζί σου".

Είναι απόλυτα λογικό να σταματάει την υποστήριξη στα win xp (και άργησε μάλιστα), από την στιγμή που έχουμε hardware με 64bit αρχιτεκτονική και διαχείριση RAM > 4gb.

Όποιος δεν θέλει να πάει σε win8 μπορεί άνετα να βρει τον αντικαταστάτη των XP στα Win7 τα οποία είναι απείρως ανώτερα από τα XP και σε σταθερότητα και σε δυνατότητες!

Άβαταρ μέλους
Khronos

Δημοσίευση από Khronos » 13 Φεβ 2014 13:13

Εγώ καταλαβαίνω (μπορεί λανθασμένα), ότι το πρόβλημα το DGeorge δεν είναι τόσο η παύση της υποστήριξης των xp αλλά το ότι κάποια στιγμή θα αναγκαστεί να πληρώσει για να αγοράσει τα 7 ή 8! :P

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 13 Φεβ 2014 14:12

Όσοι απορείτε γιατί ο (επιχειρηματικός) κόσμος έχει πρόβλημα με τη μετάβαση, σας διαφεύγει μία σημαντικότατη πληροφορία:

> Software γραμμένο για τις pro-Vista εκδόσεις, δεν τρέχει (ή παρουσιάζει προβλήματα) τη μετα-Vista εποχή.

Για να τρέξει, χρειάζεται τουλάχιστον recompile. Σε πολλές περιπτώσεις και αλλαγές στο source. Έλα όμως που στο "Software" συμπεριλαμβάνονται και οι compilers. Συνεπώς, θα πρέπει να αγοραστεί και νέο toolset. Αυτό, φυσικά, εάν ο developer είναι ακόμη ενεργός και διατεθειμένος να υποστεί το κόστος της αναβάθμισης.

Εχω 2-3 εφαρμογές με διεθνή κυκλοφορία και άλλες τόσες για την εγχώρια αγορά, φτιαγμένες σε διάφορες εποχές. Άντεξαν μέχρι και τα XP. Όταν βγήκαν τα Vista πήρα την απόφαση να παρατήσω τα Windows και να στραφώ αποκλειστικά στο Web. Όχι γιατί δεν ήξερα τι και πως, αλλά γιατί τα πήρα στο κρανίο :D. Αργότερα φάνηκε πως δεν ήμουν ο μόνος... Αρκετά μαγαζιά κλείσαν καθώς χιλιάδες εφαρμογές γίναν obsolete.

Η ουσία είναι πως επιχειρήσεις και οργανισμοί των οποίων η λειτουργία βασίζεται σε custom software η legacy εφαρμογή, είναι εγκλωβισμένοι στην οποιαδήποτε έκδοση αυτή υποστηρίζει. Για παράδειγμα, πελάτης μου (πολυεθνική με 30+ αυτοματοποιημένα εργοστάσια ανά τον κόσμο) στηρίζεται σε εφαρμογή (όχι δική μου) που τρέχει μόνο σε Windows 95. Αυτός που την έφτιαξε δεν υπάρχει. Διακοπή λειτουργίας της εφαρμογής και άρα του εργοστασίου, μεταφράζεται σε εκατομμύρια δολάρια. Έχουν μαζέψει ότι MFM δίσκο υπάρχει στην αφορά και γενικώς παλιό hardware που βρίσκουν στα σκουπίδια, για να έχουν άμεσο backup σε περίπτωση βλάβης.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 13 Φεβ 2014 14:29

Καλέ μου korgr γειά και χαρά σου! :D
Δεν διαφωνώ στο να παράγει και ένα Λ.Σ. ανά εβδομάδα.
Δεν διαφωνώ στο γεγονός ότι τα Windows7 μπορεί να υποστηρίζουν συσκευές τηλεπάθειας :P
Ούτε στο ότι υποστηρίζουν μνήμη RAM > 4GB.

Σε όποιον μου λέει επιτακτικά, ότι οφείλω να εκσυγχρονιστώ Τεχνολογικά, του απλώνω -σαν ζητιάνος- το χέρι, και του λέω: "Δώσε μου το κεφάλαιο, ή το υλικό/λογισμικό!"
Εκεί κάνουν όλοι -μα όλοι- πίσω! Εκεί θυμούνται (ως δια μαγείας) την Κρίση, και ότι δεν έχουν λεφτά ούτε για τους ίδιους.... Πόσω μάλλον για τον δικό μου Τεχνολογικό Εκσυγχρονισμό!!!
Κάνω περίφημα τη δουλειά μου, όπως και όλη η Εταιρεία όπου δουλεύω, με τα Windows XP.
Όταν λέω/γράφω περίφημα, εννοώ με απόλυτη άνεση και αποτελεσματικότητα.
Αν τα Windows XP ονομαζόντουσαν Windows 1821, θα μου έκανε το ίδιο.
Κανένας απολύτως δεν παραπονιέται, ούτε για αργοπορεία, ούτε για κάποιο άλλο πρόβλημα.
Αν κάποτε-κάποτε πέφτει δραματικά η ταχύτητα του Internet, αυτό θα συνέβαινε και με Windows 45000-Humanoid SP2000, καθώς η αιτία είναι τελείως ξένη προς τα Λειτουργικά Συστήματα.
Οπότε, καταλαβαίνεις, ότι και ως υπεύθυνος IT, δεν θα αφήσω εύκολα τα XP.
Μ' αρέσει να είμαι σωστός στη δουλειά μου, άσχετα αν αυτό αμείβεται -επίσης σωστά- ή όχι!
Πώς θα το έβλεπες, καλέ μου φίλε korgr, με τον εαυτό σου στη θέση της Διοίκησης.....:
1) Να απολύουν προσωπικό από τη μιά,
2) Να έχουν να μου δώσουν ίχνος αύξησης από το 2009, και
3) Να πηγαίνω εγώ να τους πω να ξηλώσουν, σχεδόν τα πάντα, από μηχανογράφηση, ώστε να το 'ρίξουν' στα Windows7, και στην 64bitη τεχνολογία, ώστε να "εκσυγχρονιστούν".
Ο σωστός εργοδότης, βλέποντάς το καθαρά ως επένδυση, θα ρωτούσε -πού φυσιολογικά-νομίζω-: "Καλά, όλα αυτά... Έτσι όπως είμαστε, έχουμε κάποιο πρόβλημα απόδοσης;"

Πες μου, καλέ μου φίλε korgr, σε μιά τέτοια, και τόσο απλή ερώτηση, εγώ τι απαντάω;
Φυσικά υπάρχει πάντα κι η πασίγνωστη-υπέροχη ατάκα/κλισέ του Πολύδωρα: "Σας ευχαριστώ πολύ για την πολύ καλή σας ερώτηση, προχωρήστε στην επόμενη!.... :o :o :o "
Όμως τότε ήταν Υπουργός Τύπου και μπορούσε να την πει... Αν θ'απαντήσω έτσι στο αφεντικό, θα μου πει κι αυτός, με τη σειρά του: "Σας ευχαριστώ πολύ για τη συνεργασία μας, προχωρήστε προς το Λογιστήριο!" :wink:

Φίλε μου Khronos, το PC στο σπίτι, το χρησιμοποιώ για ν'ακούω μουσική, την ώρα που παίζω φοβερά DOS-παιχνίδια, ή πασιέντζα, ναρκαλιευτή κλπ. Επίσης το χρησιμοποιώ για να επικοινωνώ μαζί σας, και με άλλο ένα Forum (Ηλεκτρονικών, Ηλεκτρολόγων, κλπ). Αυτά!!
Δεν σερφάρω ώστε να κινδυνεύω (έχω XP), ούτε χρειάζομαι καμμιά τρελλή ενημέρωση.
Ίσως να μου έκαναν και τα Windows2000 SP4....
Οπότε, καταλαβαίνεις, ότι από εμένα -προσωπικά- θα αργήσει πολύ η Microsoft να δει λεφτούλια.

Το πρόβλημά μου είναι ως IT (αλλά στο Topic μου έγραψα ότι εκφράζω και απόψεις, που έχω ακούσει από Τεχνικό περιβάλλον μου): Αν μπορούσαν π.χ. τα Windows7 να υποστηρίξουν τον Scannerάκο (στη δπυλειά) EPSON GT-9000 που έχω, και που λειτουργεί ακόμα σαν καλοκουρδισμένο Ελβετικό Ρολόι (τα μηχανικά του :P ), δεν θα είχα πρόβλημα.
Όπως επίσης αν υποστήριζαν κάποιους άλλους Scanners (στη δουλειά), όπως και κάτι παλιούς εκτυπωτές, που όλα λειτουργούν άψογα, πάλι δεν θα είχα πρόβλημα.

Όταν όμως μου λένε να τα βάλω όλα 'εκεί που ξέρω', εκφράζοντας παράλληλα την ολόψυχη συμπάθειά τους, επειδή τα Windows7 δεν τα υποστηρίζουν, και να πάρω καινούργια.....

Τα αφεντικά, θα μπορούσαν σιγά-σιγά να αντέξουν έναν εκσυγχρονισμό λογισμικού. Όμως εκ βάθρων, ταυτόχρονο, και μαζικό εκσυγχρονισμό..... Υλικού και Λογισμικού........ (Το έχω γράψει πολλές φορές!!!! ) Δεν τον βλέπουν με καθόλου καλό μάτι!! Και πολύ δικαίως .....Πάντα κατ' εμέ!

Φίλε μου Khronos, μπορεί να φαντάζω -ίσως- τζαμπατζής στα μάτια πολλών! Ωστόσο, δεν θα είχα, απολύτως κανένα πρόβλημα, να αγοράσω και τις μισές μετοχές της Microsoft, αν κάποιος μου χάριζε τα Κεφάλαια.

Όπως σέβομαι, το πόσο δύσκολα βγάζει ο καθένας μας το μεροκάμματο, έτσι απαιτώ και από τον καθένα να σεβαστεί και το πόσο δύσκολα βγάζω κι εγώ το μεροκάμματό μου.
Σε περιπτώσεις κινήσεων, ψευτονταήδων, να βάλουν χέρι στο πορτοφόλι μου, έχω φυλαγμένο, στην πάντα, ένα καλοακονισμένο μπαλνταδάκι, και το χεράκι κόβεται!!!

Με τον nbc δεν είμαι συνεννοημένος.... :P Γράφει πάρα πολύ πιο τεκμηριωμένα αυτά που προσπαθώ να πω/γράψω σχετικά με τους επαγγελματίες, και τις επιχειρήσεις χρήστες (users). Άραγε, η NASA και οι Τράπεζες, που αναφέρθηκαν σε προηγούμενο post, ως 'επίμονοι χρήστες των Windows XP', να μην θέλουν τον εκσυγχρονισμό;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 13 Φεβ 2014 14:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Khronos

Δημοσίευση από Khronos » 13 Φεβ 2014 14:39

Λογικά τα επιχειρήματα σου, αλλά όπως και να το κάνουμε, αφού προχωράει η τεχνολογία κάθε μέρα, δεν γίνεται να υπάρχει backwards compatibility επ' αόριστον.

Μετά από κάποιο σημείο γίνεται πολύ δύσκολο και ασύμφορο για οποιαδήποτε εταιρεία ασχολείται με software development.

Άρα όλοι πρέπει να κάνουν υποχωρήσεις και συμβιβασμούς.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 13 Φεβ 2014 14:42

Ας ξεκινήσουν οι Γίγαντες, οι Κολοσσοί λοιπόν, τον χορό των υποχωρήσεων και των συμβιβασμών, και άσε το πόπολο, την πλέμπα, να ακολουθήσει....

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 13 Φεβ 2014 15:09

Συγνώμη, όταν η Microsoft σταματήσει την υποστήριξη, θα σταματήσουν να λειτουργούν και τα XP?
Όποιος θέλει (επειδή δεν θέλει να βάλει το χέρι στην τσέπη) συνεχίζει με XP για να τρέχει παλαιό λογισμικό και να συνδέει παλαιές συσκευές. Δεν μπορείς όμως να υποχρεώσεις την Microsoft να "πληρώνει" για να συνεχίζεις εσύ να είσαι ασφαλής στο διαδίκτυο με τα αυτόματα updates.

Απλά δικό σου το ρίσκο και η ευθύνη :)

Άβαταρ μέλους
Khronos

Δημοσίευση από Khronos » 13 Φεβ 2014 15:13

Ακριβώς!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 13 Φεβ 2014 16:16

korgr έγραψε:....Δεν μπορείς όμως να υποχρεώσεις την Microsoft να "πληρώνει" για να συνεχίζεις εσύ να είσαι ασφαλής στο διαδίκτυο με τα αυτόματα updates.

Khronos έγραψε:Ακριβώς!
Ίσως δεν προσέξατε αυτό:
DGeorge έγραψε:...2) Σχετικά με θέμα προστασίας στο Internet, και απροστάτευτοι στο Internet, καθώς π.χ. H Panda Security θα συνεχίσει να παρέχει υποστήριξη anti-malware για τα Windows XP
Βλέποντας να χάνεται χρήμα 'ζεστό' Τα Windows 8.1 αυξάνουν το μερίδιό τους, τα XP ψηλά 2 μήνες πριν σταματήσει η υποστήριξή τους κάνουν τα μεγαλο-κεφάλια του Κολοσσού στροφή επιτόπου ~180 μοίρες, και: "Η Microsoft θα ανανεώνει τα προγράμματα ασφαλείας για Windows XP μέχρι τον Ιούλιο του 2015"
Πηγή: PC Magazine...
από εδώ
Φαίνεται, τελικά, ότι μαζευτήκαμε πάρα πολλοί 'Εσύ' στη Σκακιέρα.... :P

Υ.Γ. Παρακαλώ, τη προσωπική μου ανάγκη, στάση κλπ τα εξέθεσα και τελείωσε.
Όμως όταν αναφερόμαστε σε τόσες χιλιάδες επιχειρήσεις, όπως αυτή όπου εργάζομαι, ας μην το επιστρέφουμε -πάλι-το θέμα- στο εσύ.
Γίνεται ψιλοκουραστική αυτή η 'τακτική'....
Εγώ δεν αναφέρομαι με το εσύ, ή το εσείς....

Άβαταρ μέλους
Khronos

Δημοσίευση από Khronos » 13 Φεβ 2014 16:31

Το "εσύ" φαντάζομαι είναι γενικό και αναφέρεται στον οποιοδήποτε.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 13 Φεβ 2014 16:32

Συγνώμη DGeorge!
Με το εσύ εννοούσα τον εκάστοτε χρήστη των XP αλλά το διατύπωσα πολύ λάθος :)

Επίσης μια διευκρίνηση για το Panda.
Άλλο το να βρίσκει τα malware και άλλο το να αντιμετωπίσει τον χάκερ που θα μπει από την τρύπα ασφαλείας του λειτουργικού όταν αυτή ανακαλυφθεί μετά τον τερματισμό του support της μικρομαλακής :p
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος korgr την 13 Φεβ 2014 16:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 13 Φεβ 2014 16:34

korgr έγραψε:Συγνώμη, όταν η Microsoft σταματήσει την υποστήριξη, θα σταματήσουν να λειτουργούν και τα XP?
Όποιος θέλει (επειδή δεν θέλει να βάλει το χέρι στην τσέπη) συνεχίζει με XP για να τρέχει παλαιό λογισμικό και να συνδέει παλαιές συσκευές. Δεν μπορείς όμως να υποχρεώσεις την Microsoft να "πληρώνει" για να συνεχίζεις εσύ να είσαι ασφαλής στο διαδίκτυο με τα αυτόματα updates.

Δυστυχώς όχι, δεν μπορούμε να υποχρεώσουμε την Microsoft να το κάνει.
Ηθικά όμως είναι υποχρεωμένη.
Γιατί πληρώνεται, δεν διακινεί δωρεάν τα προϊόντα της.
Εγώ αγόρασα τα XP. Όχι τα 98 ή τα Vista.
Και τα αγόρασα για να κάνω τη δουλειά μου. Εχω λοιπόν την απαίτηση να μπορώ να τα χρησιμοποιώ για όσο καιρό κρίνω εγώ.
Οταν λοιπόν έρχεται η ίδια η εταιρεία που την πλήρωσα και μου τα καταστά ανενεργά με το έτσι θέλω και η μόνη εναλλακτική είναι η "πλήρωσε να πάρεις το καινούργιο OS", τότε κάτι ύποπτο* υπάρχει στην όλη λογική.
Υπ' όψην οτι δεν μιλάμε για προϊόν που υπόκειται σε φθορά από άλλους παράγοντες (π.χ. χρόνος, φυσικές καταστροφές κ.λ.π.) όπως συμβαίνει με πολλά άλλα προϊόντα που χρησιμοποιούμε.

* Καθόλου ύποπτο βέβαια. Κονόμα λέγεται και είναι πασιφανέστατο. Και πολύ ξεδιάντροπο.

Υ.Γ. 1
Είναι γνωστό οτι το σκεπτικό που ακολουθεί κατά κόρον η εταιρεία είναι του εγκλωβισμού του πελάτη στα προϊόντα της.
Γι αυτό και έχει κατηγορηθεί για πρακτικές μονοπωλίου.

Υ.Γ. 2
Το να βάλεις το χέρι στην τσέπη δεν είναι πάντα τόσο απλό.
Οταν μιλάμε για εκατοντάδες/χιλιάδες νέες άδειες OS κάθε 5 χρόνια, τότε πρέπει να έχεις απύθμενη τσέπη.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 13 Φεβ 2014 16:40

Δηλαδή βρε Αποστόλη, και ένα αυτοκίνητο επειδή το αγόρασες και θες να το συντηρείς και να το κυκλοφορείς 50 χρόνια, είναι υποχρεωμένη η εταιρεία να σου παρέχει ανταλλακτικά;

Δεν είμαι υπέρ της εταιρείας με τα παραθυράκια, απλά αν δεις τα πράγματα χωρίς γυαλιά, έχει και η άλλη πλευρά τα δίκια της...

ΥΓ 12 χρόνια στην πληροφορική = 50 χρόνια αυτοκίνητο :p

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 13 Φεβ 2014 17:26

Βασικά όλοι μας έχουμε την απαίτηση αυτή :D

Ξέχωρα όμως από αυτό:
- όπως προέγραψα, το software δεν φθείρεται οπότε δεν υπάρχει και η ανάγκη για ανταλλακτικά. Ο εξαναγκασμός για ανανέωση λειτουργικού προέρχεται από 2 παράγοντες
α) είναι επιλεγμένη πολιτική της εταιρείας
β) υπαγορεύεται από την ανεξέλγκτη πρόοδο/αναβάθμιση του hardware.
Θέλω να πιστεύω πως δεν είμαι ο μόνος που έχει την αίσθηση πως οι δύο αυτοί πόλοι των υπολογιστών (μεγάλες εταιρείες software και hardware) "τα έχουν κάνει πλακάκια".
Συνήθως δεν είμαι υπέρ των θεωριών συνομωσίας.

- οι καλες εταιρείες αυτοκινήτου σου παρέχουν αυτά τα ανταλλακτικά. Για πολύ περισσότερο από 40-50χρόνια.
Η Microsoft αναλογικά είναι από τις κορυφαίες εταιρείες στο χώρο της. Δεν παρέχει όμως αντίστοιχες υπηρεσίες.

- επειδή γίνεται δεν σημαίνει οτι είναι σωστό.
Φαντάσου με αυτή τη λογική να έπρεπε κάθε 50 χρόνια να ξαναχτίζουμε τα σπίτια μας αντί να τα συντηρούμε.
Τη βάψαμε.

Σαφώς και η Microsoft έχει κάποια δίκια.
Αλίμονο.
Δυστυχώς όμως είναι λίγα, ή λιγότερο σημαντικά, και η ζυγαριά γέρνει μονόπαντα εναντίον της.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες