kinhto.gr/kinhto.net

απόψεις και αξιολογήσεις για domains που έχουμε ή είχαμε στην κατοχή μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
braindebug

kinhto.gr/kinhto.net

Δημοσίευση από braindebug » 11 Φεβ 2014 19:37

Μόλις κατοχύρωσα το kinhto.gr/kinhto.net
Έχω κάποιες γενικές ιδέες αλλά δεν ξέρω ακόμα πως θα κινηθώ.
Θα ήθελα τα σχόλια σας για το domain.

Άβαταρ μέλους
lefta4klik
Επικοινωνία:

kinhto.gr/kinhto.net

Δημοσίευση από lefta4klik » 11 Φεβ 2014 21:01

Εφαρμογές android και ios...

braindebug

kinhto.gr/kinhto.net

Δημοσίευση από braindebug » 11 Φεβ 2014 21:18

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό που εννοείς από ότι κατάλαβα είναι ένα blog με παρουσιάσεις και reviews εφαρμογών, ελληνική κοινότητα για developers κλπ?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

kinhto.gr/kinhto.net

Δημοσίευση από EneMe » 12 Φεβ 2014 21:18

Εγώ που είμαι της παλιάς σχολής, το βλέπω "ανορθόγραφο" στην ηχογραφική γλώσσα (που είναι και τα greeklish).

Το "kinito" σαν greeklish είναι πιο σωστό από το "kinhto", ενώ αν το γράψεις KINHTO.gr μπορεί κάποιος να το γράφει στα ελληνικά και να του βγάζει error.
Μήπως πρέπει να το ψάξεις λίγο καλύτερα πριν προχωρήσεις;
Ήδη έχεις ένα πακέτο (2) domain. Είναι πλήρες; Είναι σωστό;

braindebug

kinhto.gr/kinhto.net

Δημοσίευση από braindebug » 12 Φεβ 2014 23:33

έχεις δίκιο στο πρώτο κομμάτι αλλά στο δεύτερο νομίζω κάνεις λάθος. Αυτός είναι ακριβώς ο λόγος που το έκλεισα. Από ότι έχω διαβάσει και να με διορθώσεις αν κάνω λάθος το ΚΙΝΗΤΟ.gr είναι ακριβώς το ίδιο είτε το γράψεις με ελληνικούς χαρακτήρες είτε με αγγλικούς.
Για αυτον το λόγο όταν συμπίπτουν έχεις κ τα 2 domain. Εγω έκλεισα αυτά τα 2 και έτσι έχω και το κινητο.gr, κινητο.net

ΥΓ. εννοείται ότι θα το ψάξω καλύτερα για αυτό άλλωστε ζήτησα και απόψεις και πολύ καλά κάνεις και μου εκφράζεις τις αμφιβολλλίες σου. Απλά το έκλεισα επειδή μου άρεσε και χωρίς να έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου. Μπορεί να μην το χρησιμοποιήσω καν αν δεν βρω ένα ολοκληρωμένο concept ή να κάνω κάτι hobbistiko καθώς μου αρέσει ο τομέας αυτός.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

kinhto.gr/kinhto.net

Δημοσίευση από webdevgr » 13 Φεβ 2014 09:00

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο...
πρώτον δεν υπάρχει .net domain με Ελληνικούς χαρακτήρες
και δεύτερον αυτό που λες ότι κλείνοντας το ένα παίρνεις αυτόματα και το άλλο ισχύει μόνο στα domain με Ελληνικούς χαρακτήρες και μόνο στα τονισμένα. Δηλαδή κλείνοντας το κινητό.gr παίρνεις αυτόματα και το κινητο.gr καθώς και το ΚΙΝΗΤΟ.gr
Στην περίπτωση σου, έχει κλείσει το domain με λατινικούς χαρακτήρες και έχεις μόνο αυτό.

Προσωπικά πιστεύω ότι domain με Ελληνικούς χαρακτήρες καθώς και τα domain με λατινικούς χαρακτήρες που χρησιμοποιούν h για η και w για ω δεν έχουν καμιά αξία...

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

kinhto.gr/kinhto.net

Δημοσίευση από burnmind » 13 Φεβ 2014 12:56

[offtopic]
EneMe έγραψε:Εγώ που είμαι της παλιάς σχολής, το βλέπω "ανορθόγραφο" στην ηχογραφική γλώσσα (που είναι και τα greeklish).

Το "kinito" σαν greeklish είναι πιο σωστό από το "kinhto"...
Διαφωνώ. Κατά την άποψή μου (και τα όσα θυμάμαι από το μακρινό πλέον 90-φεύγα), τα Greeklish προέκυψαν λόγω της αδυναμίας κάποιων προγραμμάτων να διαβάσουν Ελληνικούς χαρακτήρες, αλλά και επειδή μπορεί να βρισκόσουν σε υπολογιστή που δεν είχε Ελληνικά (και δεν ήταν τόσο γρήγορο όσο σήμερα για να τα ενεργοποιήσεις).

Δεν την είδα ποτέ ως "ηχογραφική γλώσσα"*, ούτε η πλειοψηφία του κόσμου εκείνη την εποχή (απ' ότι θυμάμαι τουλάχιστον). Θέλαμε να γράψουμε Ελληνικά, δε μπορούσαμε είτε για τον Χ τεχνικό λόγο, ή λόγω συνήθειας (και βαρεμάρας - που να πατάς alt + shift/enter συνέχεια), και απλά γράφαμε με Αγγλικούς χαρακτήρες μεν, απόλυτα ορθογραφημένα δε.

*Υπάρχει ο όρος "ηχογραφική γλώσσα", ή μήπως θα έπρεπε να είναι "φωνητική γραφή", ή κάτι τέτοιο; Όπως και να 'χει, όταν γράφεις κάτι φωνητικά, κατά την άποψή μου το κάνεις για να καταφέρει το διαβάσει κάποιος άσχετος με τη γλώσσα (ή έστω που τη μαθαίνει), όχι για να εκφραστείς πραγματικά.

Χωρίς όμως να υπάρχει επίσημο "αλφάβητο" και κανόνες, ο καθένας έκανε ό,τι ήθελε, οπότε αρκετός κόσμος (ιδιαίτερα όταν το internet άρχισε να γίνεται πιο mainstream και να γεμίζει με κόσμο) επέλεξε να σταματήσει να ανησυχεί για το αν έγραψε μια λέξη σωστά, να απλοποιήσει τη γραφή του εσκεμένα και να επιλέξει να το κάνει μέσω των Greeklish που ήταν πολύ πιο αποδεκτό από το να το έκανε γράφοντας με Ελληνικούς χαρακτήρες.

Αυτή η τακτική έβγαλε και το κακό όνομα στα Greeklish και φώναζαν κάποτε κάποιοι τυχάρπαστοι στα κανάλια πως "η γραφή του (σ.σ.: διαβολικού) internet κάνει τα παιδιά μας να ξεχνάνε πώς να γράφουν σωστά". Όχι, λέω εγώ, τα παιδιά σας είτε θα είναι ανορθόγραφα (χωρίς να εξετάζω αν είναι κακό) παντού, ή πουθενά. Αν θες να γράψεις ορθογραφημένα, γράφεις. Απλά τα πράγματα. :)

Ακόμα και σήμερα πάντως, όταν διαβάζω Greeklish και κάποιος γράψει ανορθόγραφα (αυτό που ορίζω εγώ ως ανορθόγραφο τουλάχιστον) μου χτυπάει όσο άσχημα στο μάτι όσο και αν το διάβασα με Ελληνικούς χαρακτήρες.

[/offtopic]

Άβαταρ μέλους
neundex
Επικοινωνία:

kinhto.gr/kinhto.net

Δημοσίευση από neundex » 14 Φεβ 2014 13:34

gigenis έγραψε:Προσωπικά πιστεύω ότι domain με Ελληνικούς χαρακτήρες καθώς και τα domain με λατινικούς χαρακτήρες που χρησιμοποιούν h για η και w για ω δεν έχουν καμιά αξία...
συμφωνώ. το h και w ενδεχομένως όμως να εξυπηρετούν κάποιον αν δεν υπάρχουν διαθέσιμα τα άλλα, αλλά σαν πρώτη επιλογή θα πήγαινα με αυτό που θεωρεί πιο συνηθισμένο ο χρήστης, στην προκειμένη i & o. Από την άλλη αν καταφέρεις και στήσεις ένα σώστο brand πάνω σε κάτι ακόμα κι ανορθόγραφο, στο τέλος ο χρήστης δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να το γράψει, θυμηθει κτλ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains μου - απόψεις και αξιολογήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες