τι να κανω κατα την γνωμη σας?ποιο επαγγελμα να ακολουθησω?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
thodoris33

Δημοσίευση από thodoris33 » 12 Φεβ 2014 09:02

Καλημερα παιδια το ονομα μου ειναι Θοδωρης και ειμαι 21 ετων.Θελω να μου δωσετε τις συμβουλες σας για το ποιο επαγγελμα να ακολουθησω και γιατι.Σε ποιο να ψαξω και να προσπαθησω βασικα γιατι πλεον κανεις δεν μπορει να μας πει οτι θα βρουμε δουλεια.Λοιπον εχω παει μεχρι πρωτη λυκειου και μετα πηγα οαεδ και τελειωσα μηχανικος αυτοκινητων.Δεν εχω κατι αλλο απο πτυχιο και δεν θα ηθελα να ασχοληθω με τα συνεργεια.Θα πηγαινα σε καποια σχολη ειτε θα πηγαινα λυκειο απο την δευτερα λυκειου για να παρω απολητυριο λυκειου κανονικο αλλα οταν βλεπω ανεργους γιατρους-μαθηματικους δεν εχω το κουραγιο να βγαλω καποια σχολη η να ξαναπαω σχολειο.Εχω καποιες δουλειες στο μυαλο μου και θελω να μου πειτε τι ξερετε για την καθε μια στις ερωτησεις που εχω αν σας ειναι ευκολο.

Εμπορικο ναυτικο: απο οτι εμαθα πρεπει να μπω σε σχολη αεν και δεν μπορω με το απολητυριο του οαεδ σωστα?αν ειναι οντως ετσι για να μπω σαν επικουρος η κατι παρομοιο σε καποιο πλοιο χρειαζεται καποιο πτυχιο?με τα τατουαζ τι παιζει?αν εχεις τατουαζ δεν σε δεχονται?και εαν μετα απο τοσες δυσκολιες καταφερεις να μπεις εχω ακουσει οτι εχουνε μειωσει πολυ τους μισθους και ολα αυτα ΑΝ βρεις πλοιο να ταξιδεψεις...Οσοι ξερουν να μου απαντησουν παρακαλω

Ξενοδοχεια: υπαρχει ελπιδα να με παρουν σε ξενοδοχειο χωρις να εχω ειδικευση σε κατι?ασπουμε για λαντζα η για να καθαριζω δωματια και διαφορα τετοια η για αυτα προτιμουν μεγαλες κυριες??δεν μιλαω για ρεσεψιον και αυτα τα παρομοια που θελουν ξενες γλωσσες και πτυχια..(ξερω καλα γερμανια και μετρια αγγλικα αλλα δεν εχω καποιο πτυχιο)

Τενις: το τενις το αγαπω παιζω 3 χρονια και τον εναμισι χρονο εκανα ιδιαιτερα και ειμαι αρκετα καλος για το διαστημα που παιζω.Θα αξιζε ενω συνεχιζω ταυτοχρονα να προπονουμαι και γω να προσπαθησω να γινω κατι σαν προπονητης τουλαχιστον σε αρχαριους η παιδια?

τι πιστευετε οτι αξιζει να προσπαθησω απο ολα αυτα?η εχετε καποια ιδεα να μου προτεινετε?σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα εχω πολλες ερωτησεις..Καλως σας βρηκα

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 12 Φεβ 2014 10:10

Εχεις κάτι να δείξεις σε έναν υποψήφιο εργοδότη για να τον πείσεις να προτιμήσει να προσλάβει εσένα αντί κάποιον άλλο;
Να το κάνω ακόμα χειρότερο;
Έστω ότι αποφάσισες τι δουλειά να κάνεις.
Εχεις κάτι να δείξεις σε έναν υποψήφιο πελάτη για να τον πείσεις να αναθέσει σε σένα κάποια δουλειά αντί σε κάποιον άλλο;

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 12 Φεβ 2014 10:14

Εμπορικό ναυτικό: Είναι το πιο υποσχόμενο για μόνιμη απασχόληση. Αν το τατουάζ δεν είναι σε εμφανές σημείο δεν θα έχεις πρόβλημα, αν είναι σε κανα χέρι και φαίνεται ανάλογα τον εργοδότη (κυκλοφορούν ακόμα στραβόξυλα). Θα χρειαστείς ναυτικό φυλλάδιο (χρειάζεται και εκεί κάποια μαθήματα σεμιναριακά) ενώ αν σου αρέσει η θάλασσα βοηθάνε πολύ τα μαθήματα για skipper σε ιστιοπολοϊκά (ρώτα σε ιστιοπλοϊκό σύνδεσμο ή σε καμιά μεγάλη μαρίνα).

Ξενοδοχείο: Αν εννοείς τουριστικό ξενοδοχείο (πχ νησιά) είναι καθαρά εποχιακή δουλειά (για μόνιμους παίρνουν μόνο ντόπιους), σε τόσο χαμηλόμισθο πόστο δεν μπορείς να καλυφθείς πιστεύω οικονομικά από εκεί για ολόκληρο το χρόνο. Σε κεντρικό ξενοδοχείο που "λειτουργεί" όλο το χρόνο πιστεύω είναι κάπως δύσκολο να μπεις.

Τένις: Αν δεν έχεις κερδίσει κάποιο πρωτάθλημα/μετάλλιο δεν μπορείς να πάρεις άδεια για διδασκαλία. Υπάρχει ειδικότητα ΙΕΚ για προπονητής αθλημάτων (συμπεριλαμβάνει τένις, μπάσκετ και κανα2 άλλα) μπορείς να το ψάξεις σαν έξτρα, έτσι κι αλλιώς τα ΙΕΚ είναι δωρεάν.

Και τέλος σαν τεχνολογικό φόρουμ απλά να επισημάνω την τεράστια ζήτηση που υπάρχει παγκοσμίως για προγραμματιστές όπου εκεί το πτυχίο δεν παίζει και τόσο ρόλο αλλά εκτός αν είσαι ταλέντο και έχεις λαμπρές ιδέες θα αργήσεις λίγο να βγάλεις καλά χρήματα από αυτό. Μερικές δημοφιλής γλώσσες είναι οι Java, Ruby και HTML+PHP+CSS για δημιουργία ιστοσελίδων.

Σημασία έχει να βρεις τι σου αρέσει και να ακολουθήσεις αυτό, ακόμα κι αν είναι ο χορός ή η ζωγραφική. Το να κάνεις μια δουλειά που δεν σε ευχαριστεί από αγγαρεία συνεπάγεται ότι δεν θα είσαι και τόσο καλός στην δουλειά αυτή επειδή δεν θα προσπαθείς όσο πρέπει.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

ResilientAssault

Δημοσίευση από ResilientAssault » 12 Φεβ 2014 14:55

Για εμπορικό να ναυτικό ουσιαστικά έχεις δύο επιλογές. Αξιοματικός ή απλός νάυτης.
Για αξιοματικός θα πρέπει να τελιώσεις το λύκειο και να μπεις μέσω πανελληνίων σε σχολη πλοιάρχων ή μηχανικών.
για απλός νάυτης θα χρειαστείς μόνο ναυτικό φύλαδιο, αν δεν κάνω λάθος θα χρειαστέι να παρακολουθίσεις για δυο βδομάδες σωστικά στον ασπρόπυργο και το βγάζεις, άλλα μετά θα πρέπει να βρείς εταιρία που να θέλει να σε προσλάβει και για τέτοιες θέσεις έχεις για ανταγωνισμό Κινέζους, Φιλιπινέζους κλπ, οπότε υποθέτω πως τα λεφτά δεν είναι πολλά.
Για τα τατουάζ δεν ξέρω αν θα αποτελέσουν πρόβλημα.

Σε ξενοδοχεία μπορούν να σε πάρουν για πολλές δουλίες, τα λεφτά όμως δεν είναι καθόλου καλά. Αν στο μέρος που ζείς έχει ξενοδοχία στείλε σε όλα βιογραφικό και θα αν τους ενδιαφέρεις θα επικοινωνίσουν οι ίδιοι μαζί σου για την θέση που θέλουν να σε βάλουν. Θα πληρώνεσε με λίγα λεφτά, άλλα τουλάχιστων θα βγάζεις κάτι. Αν σκέφτεσε να πας σε ξενοδοχείο σε άλλο μέρος μόνο για να εργαστείς για 6-8 μήνες, κοίτα μόνο για εξωτερικό, εντός Ελλάδας θα σου κοστίσει περισσότερο από όσα θα πληρωθείς.

Για αθλήματα δεν γνωρίζω καθόλου.
Προσωπική μου συμβουλή είναι να πας να πάρεις κανα πτυχείο σε Αγγλικά και Γερμανικά αφου λές ότι ξέρεις αρκετά καλά, για να μπορείς να αποδείξεις την γνώση σου, δεν είναι πλέον κάποιο σημαντικό χαρτί, αλλά είναι καλύτερο από το τίποτα.

Γενιότερα χωρίς απολυτίριο λυκείου δεν ξέρω κατα πόσο μπορείς να βρεις κάποια μόνιμη δουλεία. Στην θέση σου θα κοιτούσα είτε σε ευκαιριακές δουλιές, είτε σε δουλίες πολύ συγκεκριμένου ενδιαφέροντος (πχ ταξί/ φορτηγά) είτε θα φρόντιζα να πάρω ένα απολυτίριο λυκείου.
Blood, sweat and beer

thodoris33

Δημοσίευση από thodoris33 » 12 Φεβ 2014 20:59

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια..οχι δεν εχω να δειξω καποιο πτυχιο για να με προτιμησει ενας εργοδοτης για τον φιλο/φιλη που ρωτησε.Γιαυτο σκεφτομαι τι να κανω.Θα αξιζε να παω λυκειο απο την δευτερα εστω τεχνικο και να παρω απολητυριο λυκειου και μετα να μπω εμπορικο ναυτικο?η πληροφορικη αξιζει? θα εχω καποια δουλεια μετα?να παω σε καποια σχολη ρε παιδια να παρω καποιο πτυχιο αλλιως δεν γινεται..αλλα πρεπει να ξερω προσ το παρον τουλαχιστον τι εχει καλυτερη αποκατασταση αργοτερα..ειμαι σε ασχημη κατασταση και δεν ξερω τι να κανω.Εχει περασει απτο μυαλο μου να τα παρατησω και ολα γιατι πιθανον δεν θα καταφερω κατι στην χωρα που ζουμε...Ευχαριστω και παλι που μου απαντησατε παιδια οποια αλλη ιδεα εχετε πειτε μου

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 12 Φεβ 2014 21:14

Έχοντας κουμπάρο ναυτικό, δεν θα το σκεφτόμουν καν σαν λύση.
Ένα βήμα πριν τα 30, β' καπετάνιος, έχει γυρίσει όλο τον κόσμο, δεν έχει πραγματικούς φίλους και το παιδί του (~2 ετών) δεν τον πολυσυμπαθεί.

Παράλληλα ο άντρας μιας ξαδέρφης μου, πριν λίγα χρόνια, στα 35 του παράτησε την θάλασσα (α΄μηχανικός) και έχει ανοίξει σουβλατζίδικο.

Η θάλασσα είναι σκληρή και κάνει μόνο για σκληρούς. Αν δεν είσαι σκληρός, θα σε κάνει με το ζόρι.

ResilientAssault

Δημοσίευση από ResilientAssault » 12 Φεβ 2014 21:32

Φιλαρακι τιποτα δεν αξιζει και συγχρονος ολα αξιζουν....
Δυστιχος δεν μπορει να σου δωσει κανεις μας την λυση στο προβλημα σου. Πρεπει να διαλεξεις εναν δρομο και να τον ακολουθισεις, ειτε αυτος ειναι του μηχανικου, ειτε του ναυτικου ειτε της πληροφορικης ειτε οτιδηποτε αλλο.
Ευκολη ζωη δεν θα σου χαρισει τιποτα, απλος διαλεγεις ποιο παιχνιδι θες να παιξεις ελπιζοντας να σου κατσει.
Blood, sweat and beer

thodoris33

Δημοσίευση από thodoris33 » 14 Φεβ 2014 01:30

θα αξιζε κατα την γνωμη σας να κανω εγγραφη απο την νεα χρονια σε τεχνικο λυκειο για να παρω το απολυτηριο?απο την στιγμη που χρειαζεται οτι και να κανω?και μετα να μπω σε καποιο ιεκ ασπουμε σκεφτομαι ιεκ ακμη προπονητης τεννις..Μετραει απο το ιεκ ακμη το πτυχιο? η απλα εχεις ενα χαρτι?Να σας πω επισης οτι σκεφτομαι να δωσω και για πτυχιο στα γερμανικα αντιστοιχο με το lower των αγγλικων αν αποφασισω να παρω τον δρομο για να ξαναπαω σχολειο..Ποιο πολυ με ενδιαφερει αν μετραει το πτυχιο απο το ιεκ ακμη.Περιμενω τις γνωμες σας παιδια .Ευχαριστω

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 14 Φεβ 2014 09:09

Φιλαράκι είμαστε σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία από εσένα, ίσως έχουμε πτυχία και μεταπτυχιακά, ίσως έχουμε ήδη δουλειά που δε μας πληρώνει καλά (έως καθόλου), και πάλι μας βασανίζουν τα ερωτήματα: Που να ψάξω για δουλειά, ποιον επαγγελματικό τομέα να ακολουθήσω, τι να σπουδάσω για να έχω μεγαλύτερες πιθανότητες να βρω αξιοπρεπή δουλειά.

Δεν είσαι μόνος σου, η μισή Ελλάδα σκέφτεται όπως εσύ. Μην περιμένεις όμως να βρεις λύση στο πρόβλημα σου μέσα από forum.

thodoris33

Δημοσίευση από thodoris33 » 14 Φεβ 2014 11:19

το ξερω φιλε απλα θελω γνωμες γιαυτο ανοιξα το θεμα..Πηρα τηλεφωνο στην σχολη οαεδ που εβγαλα και μου ειπανε με το πτυχιο που πηρα μπορω να μπω σε ιδιωτικο ιεκ.Παιζει τετοια περιπτωση ρε παιδια?

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 14 Φεβ 2014 11:47

Το "πτυχίο" του ΕΠΑΣ είναι αντίστοιχο των παλιών ΤΕΕ άρα μετράει σαν απολυτήριο τεχνικού λυκείου (δευτεροβάθμια εκπαίδευση) άρα μπορείς να γραφτείς σε οποιοδήποτε ΙΕΚ (δημόσιο ή ιδιωτικό) και να κάνεις μόνο το 2ο έτος σπουδών (3ο-4ο εξάμηνο) για παρεμφερή ειδικότητα με αυτό που τελείωσες στο ΕΠΑΣ ή κανονικά 2 χρόνια για οποιαδήποτε άλλη ειδικότητα. Η πιστοποίηση από το ΙΕΚ είναι μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση, αυτό που στο εξωτερικό λένε college, και σε όλα τα ξένα πανεπιστήμια (ναι στα ελληνικά δεν ισχύει ακόμα αλλά υπάρχουν παραρτήματα ξένων πανεπιστημίων σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη αν φυσικά αντέχεις το κόστος) μπορείς να κάνεις αίτηση για εισαγωγικές και να πας για bachelor.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης