Dart - Angular - Polymer

Κώδικας, πληροφορίες, ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την JavaScript.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MarSam
Επικοινωνία:

Dart - Angular - Polymer

Δημοσίευση από MarSam » 13 Φεβ 2014 15:06

Η Dart (https://www.dartlang.org/) έφτασε αισίως την έκδοση 1.1. Ποια είναι η γνώμη σας για τη νέα γλώσσα της Goolge; Από τη μεριά μου παρατηρώ αξιόλογη κινητικότητα και ενδιαφέρον. Επίσης, το AngularJS (αλήθεια, πόσοι ασχολούνται μαζί του;) μεταφέρθηκε σε Dart. Εδώ στην Ελλάδα υπάρχει ενδιαφέρον από τους developers; Βέβαια, μην ξεχνάμε και την Typescript της Microsoft (http://www.typescriptlang.org/). Περιμένω να διαβάσω τις γνώμες σας...

ΥΓ: Ανοίγω το thread στο forum της Javascript, λόγω της μεγάλης συνάφειας και επειδή δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία συζητήσεων για Dart.

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Dart - Angular - Polymer

Δημοσίευση από alou » 14 Φεβ 2014 14:02

Έχω ασχοληθεί λίγο με Angular και το μόνο που έχω καταλάβει είναι ότι φτιάξανε και το dart.Angular αρχικά μεταφέροντας το όπως ήταν και στην πορεία κάνοντας άλλους πειραματισμούς.

Το Dart φαίνεται ένα πολύ ενδιαφέρον project (δεν έχω ασχοληθεί επί της ουσίας καθόλου) που όσο εξαρτάται από το cross-compilation με javascript για να υπηστηρίζει mozilla και explorer ακυρώνει την ύπαρξή του, νομίζω, αν έχω καταλάβει σωστά και ισχύουν αυτά που είχα διαβάσει και εδώ:
http://news.cnet.com/8301-1023_3-575849 ... avascript/

Επειδή χάνεται η μπάλα με τις καινούργιες js τεχνολογίες πολύ θα ήθελα και εγώ να ακούσω γνώμες και εμπειρίες...

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Dart - Angular - Polymer

Δημοσίευση από Kainourios » 14 Φεβ 2014 16:16

Δεν έχω ιδέα από dart, έχω δει λίγο angular αλλά είμαι πιο πολύ προς το ember.js όσον αφορά τα MVC frameworks. Αν και είναι δεύτερο σε κόσμο, εμένα μου φαίνεται ότι έχει καλύτερες βάσεις. Το dirty checking του angular μου φαίνεται ύποπτο σαν μεθοδολογία και σύντομα στο ember θα μπει το htmlbars που από performance φαίνεται πολύ δυνατό. Από την άλλη σύντομα θα γίνουν αλλαγές στους browsers και θα φέρουν καινούρια features που θα βοηθάνε το angular και το performance του.

Επίσης το ember μου φαίνεται πιο production ready αυτή τη στιγμή, πιο feature complete και σε performance τα πάει καλύτερα. Αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι τι γίνεται από θέμα SEO, google bots, accessibility κλπ. και εκεί χρειάζεται extra δουλειά όταν διαλέγεις γενικότερα js MVC framework.

Πάντως ξεκάθαρος νικητής δεν υπάρχει ακόμα. Εγώ "ποντάρω" στο ember και κάνει μια χαρά αυτά που θέλω. Εδώ μια ωραία συζήτηση και γνώμες και από τις δύο πλευρές angular vs ember.

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Dart - Angular - Polymer

Δημοσίευση από alou » 14 Φεβ 2014 17:44

Kainourios έγραψε:Εδώ μια ωραία συζήτηση και γνώμες και από τις δύο πλευρές angular vs ember.
Εξαιρετική η παρουσίαση που κάνει ο Tom Dale και να σου πω την αλήθεια με ψιλοέπεισε...
Edit:
Διαβάζοντας και τις υπόλοιπες απαντήσεις, συνειδητοποίησα ότι το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλουμε πολύ καιρό ακόμα για να κρίνουμε σε τι θα ήταν καλύτερο να επενδύσεις χρόνο και να μάθεις... προσωπικά, θα συνεχίσω να παίζω με το Angular σε κάθε ευκαιρία (μάλλον :lol: )
Kainourios έγραψε:Δεν έχω ιδέα από dart, έχω δει λίγο angular αλλά είμαι πιο πολύ προς το ember.js όσον αφορά τα MVC frameworks. Αν και είναι δεύτερο σε κόσμο, εμένα μου φαίνεται ότι έχει καλύτερες βάσεις. Το dirty checking του angular μου φαίνεται ύποπτο σαν μεθοδολογία και σύντομα στο ember θα μπει το htmlbars που από performance φαίνεται πολύ δυνατό. Από την άλλη σύντομα θα γίνουν αλλαγές στους browsers και θα φέρουν καινούρια features που θα βοηθάνε το angular και το performance του.

Επίσης το ember μου φαίνεται πιο production ready αυτή τη στιγμή, πιο feature complete και σε performance τα πάει καλύτερα. Αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι τι γίνεται από θέμα SEO, google bots, accessibility κλπ. και εκεί χρειάζεται extra δουλειά όταν διαλέγεις γενικότερα js MVC framework.
Εγώ δεν έχω ιδέα από Ember, αλλά:

-είναι 100% σίγουρο ότι δεν πρέπει να θεωρείς το Angularjs απολύτως σταθερό (δεν θυμάμαι ακριβώς που, αλλά πριν κάποιους μήνες το λέγαν και οι ίδιοι σε κάποιο κομμάτι του documentation, αναφέροντας και το jQuery σαν εναλλακτική πρόταση - οκ προφανώς και δεν είναι, αλλά μάλλον δεν θέλαν να αναφέρουν πραγματικές εναλλακτικές), οπότε λογικά έχεις δίκιο περί production ready
-το dirty checking ναι, ακούγεται περίεργα αλλά 2.000 bindings είναι μάλλον εκτός πραγματικότητας. Κάτω από ιδιαίτερες συνθήκες μόνο θα ένιωθα την ανάγκη να το ψάξω παραπάνω.

Το θέμα του SEO απαντιέται εν μέρει. Χρησιμοποιείς javascript MV* frameworks τέτοιου είδους σε one page apps, backend, ή μελετάς και τις εναλλακτικές phantomjs και brombone που είδα ότι υπάρχουν και δεν έχω επίσης δοκιμάσει καθόλου... και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάτι ανάλογο θα κάνει και η ίδια η google, πολύ σύντομα γιατί έχει και το μαχαίρι και το καρπούζι.

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Dart - Angular - Polymer

Δημοσίευση από Kainourios » 14 Φεβ 2014 18:21

Υπάρχει ήδη τρόπος για το SEO, ο κλασικός που κάνεις handle τα ajax requests, λέγεται ?_escaped_fragment_= δες εδώ και αυτό το άρθρο. Προτείνει ότι πρέπει να ρυθμίσεις τον server, με headless browser (π.χ. phantomJS) το κατεβάζεις και το testάρεις και καλό είναι να φτιάξεις και sitemap για να είσαι σίγουρος. Γενικά είναι παραπάνω δουλειά και εξαρτάται και λίγο από την app σου. Αν τσεκάρεις τα περισσότερα web apps που έχουν βάλει MVC JS, δεν ασχολούνται :roll:

Το όριο των 2000 bindings δεν είναι τόσο δύσκολο να ξεπεραστεί, τυχαίνει και δουλεύω μια τεράστια web app αυτό τον καιρό και παίζει να το έχουμε ξεπεράσει. Το ember είναι stable από τον Σεπτέμβρη και έχει και documentation πια αλλά και guides. Πριν από τον Σεπτέμβρη ήταν λίγο χάλια η κατάσταση και είχε bugs, ειδικά αυτό το ember-data... Καλά και memory leaks είχαμε και άντε βρες τα, ειδικά όταν φαίνονται μετά από ώρες χρήσης της εφαρμογής. Τέλος πάντων, τώρα δουλεύουν όλα ρολόι και όλα αυτά τα θυμάμαι σαν έναν κακό εφιάλτη. :)

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Dart - Angular - Polymer

Δημοσίευση από alou » 15 Φεβ 2014 09:42

Ήξερα για το phantomjs αλλά όχι τη διαδικασία, το παράδειγμα ήταν όσο περιγραφικό χρειαζόταν για να δικαιολογήσεις το ότι δεν ασχολούνται οι περισσότεροι :)

Άβαταρ μέλους
MarSam
Επικοινωνία:

Dart - Angular - Polymer

Δημοσίευση από MarSam » 24 Μαρ 2014 22:32

Άνοιξα ένα θέμα και μετά το εγκατέλειψα! Η αλήθεια είναι ότι όλο αυτό το διάστημα πειραματιζόμουν (και συνεχίζω να πειραματίζομαι) με την Dart. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι το εγχείρημα έχει μέλλον. Υποστηρίζει και τον client και τον server, αλλά χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να αποδώσει τα αναμενόμενα. Έχω φτιάξει μια πειραματική εφαρμογή σε Dart που μπορείτε να βρείτε εδώ (http://myprojectlab.gr/experimental/gre ... lotto.html). Χρησιμοποιήστε Firefox ή Chrome. Δεν παίζει σε IE.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Dart - Angular - Polymer

Δημοσίευση από cpulse » 25 Μαρ 2014 23:25

Μην ανησυχείς, και η ίδια η Google δεν ξέρει αν θα το συνεχίσει ή θα το εγκαταλείψει. Ετοιμάζουν αυτό το καλοκαίρι πουσάρισμα στο Dart, και την ίδια στιγμή διατηρούν μια χαρά και το Android το οποίο είναι ανταγωνιστής.

Άβαταρ μέλους
MarSam
Επικοινωνία:

Dart - Angular - Polymer

Δημοσίευση από MarSam » 26 Μαρ 2014 10:27

Μάλλον εννοείς το Google Web Toolkit. Όσον αφορά στην Dart, δε νομίζω ότι θα την εγκαταλείψει. Το εγχείρημα έχει πολλές περισσότερες προεκτάσεις από το να εμφανίσει έναν ανταγωνιστή της Javascript. Ακόμα και αν το δούμε αποκλειστικά από την οπτική γωνία του browser, η Dart και το Polymer υπόσχονται κάτι που λείπει από τα σημερινά frameworks: Υλοποίηση custom components με encapsulation. Φτιάχνεις ένα αυθαίρετο client control το οποίο επικοινωνεί με τον έξω κόσμο ΜΟΝΟ με τον τρόπο που εσύ έχεις ορίσει. Δεν επιτρέπεται ούτε CSS bleeding. Κι αυτό σε HTML5. Το inheritance είναι στις προδιαγραφές της Dart.

Βεβαίως και υπάρχουν προβλήματα, αλλά η συγγραφή βιβλιοθηκών γίνεται με πυρετώδεις ρυθμούς. Απλά, δεν έχει ολοκληρωθεί. Προσωπικά, περιμένω στο άμεσο μέλλον browser wars, γιατί όλ' αυτά τα καλά θα έχουν κόστος και, βεβαίως, "θύματα".

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Dart - Angular - Polymer

Δημοσίευση από alou » 26 Μαρ 2014 13:45

MarSam συμμερίζομαι απόλυτα τον ενθουσιασμό να ψαχτείς σε νέες προσεγγίσεις με περισσότερες / διαφορετικές δυνατότητες, νέες τεχνολογίες κλπ αλλά έχω ένα πολύ μεγάλο ερωτηματικό αν είναι - σήμερα που μιλάμε - σωστή η επένδυση χρόνου σε Dart...

Προφανώς έχεις ασχοληθεί παραπάνω και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου. Ξεκινάς ένα web app που θα παίξει με javascript σε όλα τα επίπεδα, crud, animations, φόρμες κλπ. Θα πρότεινες dart για production τώρα?

Άβαταρ μέλους
MarSam
Επικοινωνία:

Dart - Angular - Polymer

Δημοσίευση από MarSam » 26 Μαρ 2014 15:46

Προσπαθώντας ν' απαντήσω στην ερώτηση, έγραψα πολλά κι έσβησα πολλά... Γι' αυτό θ' απαντήσω λακωνικά: Άμεσα ΤΩΡΑ, ΟΧΙ! Σε μερικούς, όμως, μήνες οι συνθήκες πιθανόν να είναι είναι εντελώς διαφορετικές. Βέβαια, όποιος μείνει στη Javascript δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Dart - Angular - Polymer

Δημοσίευση από alou » 26 Μαρ 2014 16:05

MarSam έγραψε:Προσπαθώντας ν' απαντήσω στην ερώτηση, έγραψα πολλά κι έσβησα πολλά... Γι' αυτό θ' απαντήσω λακωνικά: Άμεσα ΤΩΡΑ, ΟΧΙ! Σε μερικούς, όμως, μήνες οι συνθήκες πιθανόν να είναι είναι εντελώς διαφορετικές. Βέβαια, όποιος μείνει στη Javascript δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.
Επομένως, με την προϋπόθεση ότι δεν ασχολείσαι με development από χόμπι, το να επενδύσεις χρόνο σε Dart είναι τζόγος με πιθανό κέρδος ένα προβάδισμα από άλλους devs σε χρόνο (που και πάλι σε ένα μη σταθερό σύστημα ίσως να είναι μηδαμινό γιατί θα αλλάξουν - ίσως - αρκετά πράγματα) και (πολύ πιο) πιθανό χάσιμο τον ίδιο το χρόνο σου.

MarSam, γνώμη μου φυσικά, αυτά είναι για "ακαδημαϊκούς" developer :D

Άβαταρ μέλους
MarSam
Επικοινωνία:

Dart - Angular - Polymer

Δημοσίευση από MarSam » 26 Μαρ 2014 16:23

Το R&D πάντα έχει έναν ακαδημαϊκό "αέρα".

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Dart - Angular - Polymer

Δημοσίευση από alou » 26 Μαρ 2014 21:21

Ναι, εσύ απλά άνοιξες την κουβέντα για Dart - και καλά έκανες βέβαια - ενώ ο δικός μου προβληματισμός ήταν κατά πόσο αξίζει να ασχοληθεί κανείς σήμερα που μιλάμε.

Και προβληματίστηκα επειδή τα έβαλες όλα μαζί στο θέμα, όμως το Angular (όπως αντίστοιχα και το ember) είναι ~ ώριμα για production και εξυπηρετούν κάποιους συγκεκριμένους σκοπούς στο σημερινό development, ενώ το Polymer είναι κάτι τελείως διαφορετικό (από το οποίο ίσως επωφεληθούν και τα υπόλοιπα js frameworks κάποια στιγμή) που επίσης για production δεν συζητιέται και για το Dart τα είπες και τα ξέρεις καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
MarSam
Επικοινωνία:

Dart - Angular - Polymer

Δημοσίευση από MarSam » 26 Μαρ 2014 21:44

Το AngularDart έχει βάλει πλώρη για την τελική έκδοση (http://blog.angulardart.org/). Υπάρχουν κάτι θεματάκια που ακόμα τους απασχολούν (https://docs.google.com/document/d/1wVO ... hl=1&pli=1), αλλά όλοι τρέχουν! Μέχρι τις... εκλογές θα έχουμε κάτι θεαματικό (προφητεία?!).

Απάντηση

Επιστροφή στο “JavaScript και Frameworks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης