Καινούργιος

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Orion16
Επικοινωνία:

Καινούργιος

Δημοσίευση από Orion16 » 02 Μαρ 2014 14:54

Καλησπέρα φιλοι.Ειμαι καινούργιος στο φορουμ και λιγο αρχαριος στο χωρο των υπολογιστων.Αρχισα να ενημερώνομαι σχετικα με τις διευθυνσεις ip και να πω την αληθεια τα καταλαβα.Θα ηθελα την βοηθεια σας,να μπω σιγα σιγα στο χωρο και το κλιμα των υπολογιστων.Θα μπορούσατε να μου δειξετε ιστοσελίδες για μαθηση σε διαφορους τομεις των υπολογιστων.Τελος,απο το ονομα μου,πιστευω μπορειτε να καταλάβετε ότι ασχολουμε με την ερασιτεχνικη αστρονομια.Αν θελετε μπορειτε να πατησετε ένα Like στην σελιδα μου στο φβ.Ευχαριστω πολύ εκ των προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα.

Φιλικα,
Γιωργος Λεκκας. :)

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Καινούργιος

Δημοσίευση από giannis17 » 02 Μαρ 2014 15:32

μια τεράστια πηγή γνώσεων είναι η wikipedia, τόσο στα ελληνικά αλλά αν ξέρεις αγγλικά είναι προτιμότερο να διαβάσεις τα αγγλικά άρθρα (πιο ενημερωμένα, πιο πολλές παραπομπές κλπ). Εκεί λοιπόν αν γράψεις απλές έννοιες όπως computer networks, operating system, programming languages κ.α., μέσω των παραπομπών θα μπορείς να διαβάζεις για πολλές μέρες.

Πιο συγκεκριμένα για web προγραμματισμό υπάρχει μια online πλατφόρμα που σε μαθαίνει βήμα βήμα πως να προγραμματίζεις στις πιο διαδεδομένες γλώσσες προγραμματισμού που χρησιμοποιούνται στο internet: www.codecademy.com

Αν από την άλλη σε ενδιαφέρει περισσότερο το μηχανικό κομμάτι μπορείς να αγοράσεις ένα arduino kit από το ebay (περίπου 50ευρώ, το baseboard, μερικοί σένσορες, μερικά ρελέ, μερικά μοτεράκια κλπ) και να φτιάξεις και να προγραμματίσεις το δικό σου ρομποτάκι, και αφού σου αρέσει η αστρονομία του κοτσάρεις πάνω ένα τηλεσκόπιο (απλό, όχι ψηφιακό, δεν πρόκειται να βρεις ποτέ drivers για το arduino), και μια κάμερα για το arduino και έχεις ένα τηλεκατευθυνόμενο τηλεσκόπιο που τραβάει φωτογραφίες και στις στέλνει στο κινητό σου...μετά από πολύ δουλειά φυσικά.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Orion16
Επικοινωνία:

Καινούργιος

Δημοσίευση από Orion16 » 04 Μαρ 2014 22:07

Καλησπέρα φιλε και ευχαριστω πολύ για την απαντηση σου.Οντως το wikipedia ςιναι ενας πολύ καλος τροπος να μαθω αρκετα πραγματα αλλα περιεχει πολλα πραγματα σκορπια και σιγουρα καπου θα χαθω...εχεις να μου προτείνεις από που να ξεκινησω?
Οσων αφορα αυτό που μου εδειξες για το τηλεσκοπιο,φαινεται πολύ ωραιο αλλα δεν είμαι διατεθμενος ακομα να βαλω το χερι στην τσεπη.Οπως και αν εχει σε ευχαριστω πολύ και θα το εχω υποψιν.

Φιλικα,
Γιωργος Λεκκας
Η σελίδα μου στο Facebook,αν θέλετε πατήστε μου ένα Like :) https://www.facebook.com/AstronomiaEllada

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες