Γινετε να συνδεσω την TV με το PC με HDMI

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Leonard V

Δημοσίευση από Leonard V » 03 Μαρ 2014 01:57

Καλησπερα, θελω να ρωτησω αν μπορω να χρησιμοποιησω ανεξαρτητα την Τηλεοραση μου απο τον υπολογιστη, αυτα συνδεωντε με Hdmi καλωδιο.
Λοιπον αν θελω να δω μια ταινια Online απο τον υπολογιστη στην Τηλεοραση, η ενα παιδικο που το εχω στο κομπιουτερ μου, θα μπορουσα συγχρονος να δουλευω στον υπολογιστη ενω στην Τηλεοραση παιζει η ταινια η το παιδικο;;
Ρωταω διοτι πολλες φορες η μικρη μου θελει να βλεπει καποια παιδικα που τα εχω στο κομπιουτερ, αλλα εγω εχω καποια εργασια να κανω και ετσι γινετε "πολεμος" καθε φορα που τυχαινει να θελουμε και οι δυο να χρησιμοποιησουμε τον υπολογιστη, ετσι αποφασησα να παρω ενα καλωδιο HDMI διοτι πιστευα οτι μπορουσα να τα λειτουργισω ανεξαρτητα με αποτελεσμα να ειμασταν και οι δυο μια χαρα, αλλα μεχρει σημερα ακομα συνεχισεται ο "πολεμος".
Αν υπαρχη καποιος τροπος πειτε μου παιδια , θα με "σωσετε" :D

Ευχαριστω
Εικόνα

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 03 Μαρ 2014 11:27

Η διαδικασία διαφέρει ανάλογα με τον τρόπο αναπαραγωγής: online vs media playing.

1) Online

Για online playback (προφανώς με browser), θα πρέπει να κάνεις extend το desktop, και να μετακινήσεις τον browser στο 2ο display. Στα windows 7, γίνεται (εύκολα):

- Πατώντας "Windows key + P" επιλέγεις extend.
- Στη συνέχεια, μετακινείς τον browser με "Windows key + Shift + Left/Right arrow", ή με το ποντίκι.

2) Media Player

Χρησιμοποιώ τον mpc-hc, τον οποίο και προτείνω ανεπιφύλακτα. Αυτός, έχει στις ρυθμίσεις του τη δυνατότητα αναπαραγωγής full-screen σε όποια οθόνη θέλεις. Εναλλακτικά, δέχεται command line option, πχ "/monitor 2", ώστε να ξεκινά απευθείας εκεί (μπορείς, δηλαδή, να φτιάξεις ένα shortcut με αυτό το option).

Στην τελική, μπορείς να εφαρμόσεις την τεχνική (1) και στην περίπτωση του media playback, ανεξάρτητα από το εάν ο player υποστηρίζει 2ο display.

Και ενώ τα περί εικόνας είναι σχετικά απλά, δυστυχώς ο ήχος δεν έχει την ίδια ευελιξία. Αν και εξαρτάται από το σύστημά σου, το πιθανότερο είναι να μην μπορείς να έχεις αυτονομία. Θα πρέπει να πας στις ρυθμίσεις του ήχου και να κοιτάξεις τα περί digital output. Συνήθως, μπορείς να επιλέξεις ταυτόχρονη έξοδο σε speakers και HDMI / οπτική, το οποίο και θα προτιμήσεις ώστε να μην ασχολείσαι κάθε φορά μαζί του.

Άβαταρ μέλους
Leonard V

Δημοσίευση από Leonard V » 04 Μαρ 2014 01:43

Ευχαριστω Πολυ, φιλε μου, με "εσωσες" Ευχαριστωωωωωωωω.. .
Εκανα τον πρωτο τροπο και πετυχε, τωρα προσπαθω να κανω και τον δευτερο τροπο αυτο με το clasic media player.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες