Περι δεοντολογιας κατασκευής ιστοσελίδων

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Filinisk

Δημοσίευση από Filinisk » 05 Μαρ 2014 15:08

Καλημερα στο forum.

Μπορω και φτιαχνω διαφορα sites χρησιμοποιωντας cms και ετοιμα δωρεαν templates ή με artisteer επεμβαινοντας οπου χρειαζεται και στα php ή css του site. Δεν εχω σπουδασει τιποτα ομως ουτε φτιαχνω και κατι πιο εξειδικευμενο ή custom.

Επειδη θελω να αρχισω να φτιαχνω και για πελατες θελω να κανω μερικες ερωτησεις.
Επειδη το επαγγελμα μου ειναι αλλο, και εχουν εισχωρισει ατομα που δουλευουν χωρις να ειναι επαγγελματιες και χαλανε την πιατσα. Πιστεύεται οτι το ιδιο θα γινει και με μενα και οτι θα εχω τετοια αντιμετωπιση απο τους επαγγελματιες κατασκευαστες ιστοσελιδων γυρω μου (και τους τοπικους και απο φορουμ)? Δηλαδη θα χαλαω και εγω την ¨πιατσα¨? Να πω ομως μερικες λεπτομεριες για το τι ακριβως θα κανω...

α) Θα γινει εναρξη επαγγελματος κανονικοτατα στην εφορια, ασφαλιση, λογιστης κλπ. Με εδρα το σπιτι μου. Θα κοβω τιμολογια για τα παντα.

β) Οτι δεν ειναι δωρεαν (template, plugin κλπ) θα το πληρωνω κανονικα.

γ) δεν θα πουλαω φυκια για μεταξωτες κορδελες. Θα ειμαι συνεπης στο τι θα φτιαξω, επειδη θα ξερω τι μπορω να φτιαξω. Δεν θα αναλαμβανω πραγματα που δεν ξερω και ξερω οτι δεν θα τα καταφερω. Θα ρωταω να μαθω για πραγματα που δεν ξερω και πιστευω οτι μπορω να τα μαθω. (Εδω υπολογιζω να με βοηθαει και το freestuff.) :D

δ) Δεν θελω να χαλασω την πιατσα με τις τιμες. Δεν νομιζω οτι μπορω να φτασω και τις ταριφες των μεγαλων κατασκευαστων, αλλα δεν θα το κανω και για ενα κομματι ψωμι.

Ποια ειναι η γνωμη σας σε αυτο το εγχειρημα? Ειναι αντιδεοντολογικο, παρανομο, σωστο,.....?
Αν πιστευετε οτι ειμαι ενταξει, θα μπορουσα να υπολογιζω στο φορουμ για βοηθεια ή ενας κατασκευαστης δεν επιτρεπεται να ρωταει δημοσια?
Εχετε να με συμβουλεψετε κατι?

Σας ευχαριστω πολυ και ανυπομονω για τις απαντησεις σας!

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 05 Μαρ 2014 16:42

Το webdesign δεν είναι ιατρική... δεν υπάρχουν πτυχία και μεταπτυχιακά παρά μόνο portfolio.

Αν είσαι καλός στη δουλειά σου θα βρεις δουλειές και θα μείνεις στο χώρο.

Τα περί δεοντολογίας είναι ψιλά γράμματα...
Ποιοι είναι αυτοί που θα σε κρίνουν; και με τι κριτήρια;
Από τη στιγμή που θα ακολουθήσεις το γράμμα του νόμου όπως κάθε άλλος επαγγελματίας του χώρου έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις.

Όλοι μας, ανεξαρτήτως επαγγέλματος, έχουμε πρόβλημα με τους αλεξιπτωτιστές που κάνουν αρπαχτές και όχι με όσους βάζουν το κεφάλι κάτω και δουλεύουν. Άλλωστε κανείς δεν γεννήθηκε με τις γνώσεις.

Οι τιμές δεν είναι κάτι στάνταρ... κι αποκλείεται να πουλήσεις κάτι σε εξευτελιστική τιμή από τι στιγμή που θα έχεις να πληρώσεις εφορία και ασφάλιση.

Το παρόν forum πιστεύω πως είναι γεμάτο από επαγγελματίες του χώρου που βοηθούν αλλά βοηθούνται κιόλας... άλλωστε αυτός είναι και ο σκοπός του.

Καλώς ήρθες στη γειτονιά!

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 05 Μαρ 2014 17:31

Άμα καταφέρεις να βρεις πελάτες που να πληρώνουν, welcome to the club!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 05 Μαρ 2014 19:43

andreaslll έγραψε:Άμα καταφέρεις να βρεις πελάτες που να πληρώνουν, welcome to the club!
+1 :D

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 05 Μαρ 2014 23:44

Πριν κάνεις οτιδήποτε καλό θα είναι να συμβουλευτείς τον λογιστή σου.Πρέπει να ενημερωθείς σχετικά με τα έξοδα που θα έχεις πριν πάρεις οποιαδήποτε απόφαση.

Ενδεικτικά θα γράψω μερικά από τα έξοδα του μήνα:
ΤΕΒΕ
ΤΗΛΕΦΩΝΟ
ΙΝΤΕΡΝΕΤ
ΚΙΝΗΤΟ
ΔΕΗ
ΕΝΟΙΚΙΟ
ΦΠΑ
ΛΟΓΙΣΤΗΣ
ΚΑΦΕΔΕΣ-ΠΟΤΑ-ΚΕΡΑΣΜΑΤΑ-DEPON

Και κάθε χρόνο:
Φόρο στα κέρδη σου+55%για τον επόμενο χρόνο
Φόρος επιτηδεύματος

Αν κατάλαβα καλά είσαι ήδη ελεύθερος επαγγελματίας, άρα αυτά που έγραψα ίσως πιάσουν τόπο σε κάποιον άλλον που θα διαβάσει το ποστ.

Filinisk

Δημοσίευση από Filinisk » 06 Μαρ 2014 15:53

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

Οσο αφορα τα εξοδα, εχω ηδη τεβε, εφορια κλπ απλα θα το επεκτεινω και σε αυτο το κομματι.

Μεχρι τωρα εφτιαχνα site δικα μου και πειραματιζομουνα. Επειδη θελω να επιλεγει ο πελατης αν θα θελει εξειδικευμενο design ή οχι, θελω να εχω και καποια fix προτυπα. Πως προτεινετε να το κανω?

Δηλαδη υπαρχει τροπος να στησω ενα wp με 2-3 προτυπα και ολα τα plugins που θελω και μετα να το κανω zip οποτε αν θελει καποιος πελατης το απλο προτυπο, να κανω εγκατασταση και να βαζω τα στοιχεια του απλα. Εννοω οταν αγοραζω καποιο template μου εχει και ενα ζιπ 10 mb που το κανω εγκατασταση και εχω ενα site οπως το demo. Μπορω να κανω εγω το ιδιο που οταν κανω νεα εγκατασταση να εχω ενα site ιδιο με αυτο που εχω φτιαξει εγω? Ενταξει υπαρχει και ο τροπος του backup σε site και βαση, εγκατασταση νεου wp και restore. Αλλα το θεωρω μπακαλιστικο.

Υ.Γ. Εσεις αν επιτρεπετε πως εχετε προετοιμασει/οργανωσει τα εργαλεια σας και πως στηνετε ενα site πελατη που δεν θελει κατι εξειδικευμενο?

Υ.Γ.2 Αξιζει να στησω ενα αρχικο wp multisite (επειδη δεν το εχω ψαξει καθολου) και να στηνω τα αλλα sites σαν υποσελιδες ή θα έχω πολλούς περιορισμούς?

Σας ευχαριστω και παλι

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 07 Μαρ 2014 12:54

Για τις αρχικές σου απορίες:

- Να αφήσεις τις τύψεις και τις ενοχές κατά μέρος, και αν αισθάνεσαι αρκετή αυτοπεποίθηση, πάρε βαθιά ανάσα και βούτα. Τίποτα αντιδεοντολογικό δεν κάνεις, και σίγουρα τίποτα παράνομο (πως σου πέρασε τέτοια ιδέα???). Απλά, όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, καλού-κακού μην αφήσεις την πρωινή σου δουλειά :wink:

- Οι σχέσεις σου με το κράτος δεν αφορούν κανέναν. Αν ανοίξεις βιβλία ή τα παίρνεις μαύρα, είναι δικό σου πρόβλημα (έμφαση στη λέξη πρόβλημα, either way).

- Αν πουλάς το ίδιο πράγμα με το διπλανό "μαγαζί" σε φθηνότερη τιμή, τότε η τιμή πρέπει να πέσει. Λέγεται υγιής ανταγωνισμός, και τα υπόλοιπα περί "χαλάω την πιάτσα" τα ακούω βερεσέ.

- Όλο το ζουμί είναι στο (γ). Αν καταφέρεις να κρατήσεις το επίπεδο που περιγράφεις, καλώς μας ήρθες.

- Σε αυτό και σε άλλα forums θα βρεις περισσότερη βοήθεια από όσο πιστεύεις. Αρκεί να μην είσαι το "κακομαθημένο που βαριέται να ψάξει και τα θέλει μασημένα και χωνεμένα". Επίσης, να διαβάζεις καλά τα forum rules. Άγνοια νόμου δεν επιτρέπεται! :D

Και μια που ανάφερες το wp, μπορείς να στήσεις ένα multisite και να φιλοξενείς πολλά sites με το ίδιο codebase και την ίδια ΒΔ.
Αλλά αυτό δεν θα σε καλύψει σε όλες τις περιπτώσεις καθώς οι πελάτες θα θέλουν να έχουν το δικό τους πάροχο και να φιλοξενούν το site τους εκεί.
Θα έχεις όμως ένα μέρος για τα δικά σου sites και αν θέλεις να "σηκώσεις" ένα demo ή το dev κάποιου project, θα μπορείς να το κάνεις εύκολα.

Για τα πρότυπα, θεωρώντας ότι εννοείς themes, ξέχνα τα 2-3. Για την ακρίβεια, ξέχνα και τα 20-30. Θα χρειαστείς πολύ περισσότερα. Και πολλαπλάσια plugins.

Για το duplication κάποιου site, σκέφτομαι κάτι σε export/import για το περιεχόμενο, αλλά για τα υπόλοιπα δεν είναι τόσο απλό.

Τέλος, η οργάνωση της εργαλειοθήκης σου είναι υποκειμενικό θέμα και ο τρόπος φαίνεται συνήθως στην πορεία, ανάλογα με το τι αναλαμβάνεις να κάνεις. Θυμάμαι, πάνω που θεωρούσα ότι είχα οργανωθεί, μου έκατσε δουλειά με CodeIgniter και έπρεπε να κάνω (κάποια) αναδιοργάνωση... Γι αυτό λέω, είναι ρευστό θέμα γενικά.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 07 Μαρ 2014 13:34

H λύση που προτείνει ο geomagas για wordpress multisite θα σε καλύψει για μικρά sites. Δεν θα την πρότεινα για sites με μεγάλη βάση. Καλύτερα το κάθε wordpress να έχει ξεχωριστή βάση μιας και διευκολύνει σε διαδικασία backup/restore της βάσης εάν κάποια στιγμή χρειαστεί.

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 07 Μαρ 2014 13:45

Συμφωνούμε. Προσωπικά, όσες φορές το έχω κάνει (συμπερ. των δυο sites της υπογραφής μου) ήταν ένα κεντρικό site και κάποια "δορυφορικά", για τους λόγους που ανέφερα.

Δεν έχω τολμήσει κάτι πιο ευρύ με multisite, αλλά όταν (και αν!) το κάνω, θα σας πω εντυπώσεις! :D

Filinisk

Δημοσίευση από Filinisk » 08 Μαρ 2014 16:22

Σας ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας. Οσο αφορα τις τιμες, οχι δεν προκειται να δουλεψω για ενα κομματι ψωμι, γιατι δεν θελω να κανω αρπαχτη και προχειροδουλειες. Προτιμω να φτιαξω 10 καλα sites ολοκληρωμενα παρα 500 φτηνιαρικα.

Οταν ολοκληρωσω την αρχικη μου σελιδα, θα σας στειλω να μου πειτε τη γνωμη σας και τις συμβουλες σας...

Καλο σας απογευμα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης