Κομπλεξικοί Επαγγελματίες Άσχετοι με το Αντικείμενό τους

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Μαρ 2014 10:30

Πολύ Καλημέρα σε όλη την παρέα! :D
Το Θέμα αυτό είναι συνέχεια-γενίκευση από το Θέμα του EneMe Δεν κάνουν όλοι οι γραφίστες για όλες τις δουλειές! Τέλος!
Πολύ σωστά επισημάνθηκε εδώ:
alou έγραψε:...... αλλά αυτό δεν είναι το θέμα και δεν έχει κανένα νόημα να γυρίσει σε κόντρα η κουβέντα. Καλοί και άσχετοι υπάρχουν παντού, η συμπεριφορά και το ύφος είναι θέμα ανθρώπου όχι επαγγέλματος, μην τρελλαινόμαστε.......
και εδώ:
Banavas έγραψε:Πολλές φορές το "υφάκι" έρχεται για να καλύψει (στα μάτια του άλλου) την έλλειψη γνώσης, όμως έτσι που το έθεσες φάνηκε σαν προνόμιο του γραφίστα ενώ πρακτικά συμβαίνει σε όλους τους τομείς και σε όλα τα επαγγέλματα.
Μολονότι έχω γνωρίσει κι εγώ κομπλεξικό γραφίστα (και όχι μόνον ένα), έχω γνωρίσει κομπλεξικό λογιστή (επίσης - και όχι μόνον ένα), όπως και κομπλεξικό γραμματέα (εδώ ειδικά αρκετους, λόγω πολύ μεγαλύτερου πληθυσμού σε σχέση με τα προηγούμενα επαγγέλματα)

Οι προβληματικές κατηγορίες από τις οποίες προέρχονται οι 'κομπλξικοί' είναι -κατά σειρά σπουδαιότητας- 1) Οι Τεμπέληδες! 2) Οι Ημιμαθείς! και 3) Οι Αμαθείς!

1) Οι Τεμπέληδες, αν έφτασαν σε κάποιο Γνωστικό Επίπεδο, βαριούνται θανάσιμα να εξελιχθούν έστω και κατά ένα βήμα! Όταν οι καταστάσεις (Γνώσεις, Τεχνολογία, κλπ) τους ξεπερνούν, τότε προκειμένου να καλύψουν την ανεπάρκεια και το κόμπλεξ τους οχυρώνονται πίσω από το 'Ύφος' του Αδιαμφισβήτητου Παντογνώστη. Το επίπεδο συνεννόησης/επικοινωνίας μαζί τους είναι από Τελείως Βασικό έως Μηδενικό!
2) Οι Ημιμαθείς, είτε συμπτωματικά, είτε μετά από κάποιον-ελάχιστο κόπο σε κάποιο Γνωστικό Επίπεδο. Αυτοί επίσης αρνούνται να εξελιχθούν, όχι όμως επειδή βαριούνται θανάσιμα, αλλά επειδή πιστεύουν ότι γνωρίζουν -κατά τι λιγότερα (ίσως και περισσότερα :P ) από τον Θεό! Οπότε δεν υπάρχει πλέον περιθώριο Εξέλιξης.
3) Οι Αμαθείς. Αυτοί είναι οι λιγότερο (αν όχι και καθόλου) προβληματικοί, καθώς σε μεγάλο ποσοστό πληθυσμού τους είναι συνειδητοποιημένοι. Επιπλέον δε, αρκετό ποσοστό από αυτούς, ρωτούν, ανησυχούν, ψάχνουν, ώστε να 'μάθουν', να 'προχωρήσουν', να 'εξελιχούν σε επόμενο Γνωστικό Επίπεδο'. Οπότε, στην κατηγορία αυτή υπάρχει και το μικρότερο ποσοστό κομπλεξικών. :wink:

Όμως και οι τρεις κατηγορίες ενδημούν σε κάθε επάγγελμα, σε κάθε κλάδο... Απλώς διοότι είναι Κατηγορίες Ανθρώπων και όχι (απλώς και μόνο) Επαγγελματιών.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 11 Μαρ 2014 14:38

Έχω γνωρίσει περισσότερους από έναν κομπλεξικούς αρχιτέκτονες, δεν ξέρω αν είναι γενικευμένο το πρόβλημα.

Μεγάλο θέμα υπάρχει και με τις γραμματείς των γιατρών, συνήθως έχουν ύφος διευθυντή κλινικής και βάλε.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Μαρ 2014 15:07

Βλέπεις.... Δεν είναι θέμα του Χ-Υ-Ζ επαγγέλματος! Είναι θέμα ανθρώπων.
Αν θα λέω για παράδειγμα: "Οι μαστόροι είναι σκάρτοι!", ενώ δίπλα μου μπορεί να κάθεται ένας Τεχνίτης αξιότατου και εντιμότατου χαρακτήρα..... Μπορεί να έλθει κι η στιγμή η δική μου, όταν κάποιος 'οδοστρωτήρας' θα πάρει κι εμένα, ενώ είμαι αθώος. Και τότε δεν θα έχω το δικαίωμα της διαμαρτυρίας...... :naughty:

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 14 Μαρ 2014 11:00

Έτσι ειναι το εργασιακό περιβάλλον.

Πετυχημένος επαγγελματίας ειναι αυτος που καταφέρνει να κάνει τη δουλειά του στο παρε - δώσε με τέτοιους αν χρειαστεί.

Οπως με τη γραφίστρια. Το λάθος δεν ειναι της γραφίστριας αλλα του άλλου που δεν τις εξήγησε τα πίξελ απο τη στιγμη που ειναι αναγκασμένος να συνεργαστεί με την γραφίστρια που δεν ξέρει μονάδα μετρησης οθόνης.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 16 Μαρ 2014 17:35

gaucho έγραψε:Έτσι ειναι το εργασιακό περιβάλλον.

Πετυχημένος επαγγελματίας ειναι αυτος που καταφέρνει να κάνει τη δουλειά του στο παρε - δώσε με τέτοιους αν χρειαστεί......
Ίσως να έχεις κάποιο δίκιο... Ωστόσο, με δέκα πράγματα, που μου μάθανε εδωμέσα, δεν έγινα και Τεχνικός Υπολογιστών!!!!!!!
Κατ'εμέ: Πετυχημένος επαγγελματίας ειναι αυτός, που -πρώτα απ'όλα- σέβεται το επάγγελμά του!
gaucho έγραψε:.......Οπως με τη γραφίστρια. Το λάθος δεν ειναι της γραφίστριας αλλα του άλλου που δεν τις εξήγησε τα πίξελ απο τη στιγμη που ειναι αναγκασμένος να συνεργαστεί με την γραφίστρια που δεν ξέρει μονάδα μετρησης οθόνης.
Όπως σε κάθε επάγγελμα, έτσι κι εδώ, υπάρχουν 'γραφιστριούλες/ξερόλες' και Γραφίστριες με κάτι 'α@@@α Να!'
Οι δεύτερες, έχοντας ήδη αρκετή~μεγάλη γνώση, συνειδητοποιούν πανεύκολα το "πόσα ακόμα δεν γνωρίζουν!" Οι πρώτες (όπως και οι αντίστοιχες/χοι τους σε κάθε επάγγελμα) είναι που 'χαλάνε την 'πιάτσα', έχοντας λιγότερη από βασική γνώση, και ενεργόντας σαν να είχαν τη Γνώση του Σύμπαντος.
Αν εγώ φίλε gaucho, σου βγάλω άγνοια των βασικών-στοιχειωδών, την ώρα που εσύ θα μου ανέθετες κάποιο έργο, θα είχες άραγε:
1) Τον χρόνο
2) Την ηρεμία-υπομονή
3) Την επιμονή-καρτερικότητα
4) Τα ψυχικά αποθέματα
ώστε να μου κάνεις ξανά μάθημα στα όσα -εγώ το ντουβάρι-, για Χ-Λόγους, δεν έμαθα στην όποια Σχολή μου, όταν έπρεπε;

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 16 Μαρ 2014 18:08

Βλέπω το θέμα να περνάει από τους κομπλεξικούς επαγγελματίες στους κομπλεξικούς πελάτες...και πίστεψέ με είναι περισσότεροι :hammer:
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Μαρ 2014 08:08

Πολλή Καλημέρα και Καλή Εβδομάδα σε όλους!! :D :D
Φίλε μου Γιάννη, εννοείται ότι ο κάμπος έχει από όλων των ειδών τα 'φρούτα'. Όμως, αν θέλεις/μπορείς, προσδιόρισε (και με κάποιο παράδειγμα), το: Πώς ορίζεις την έννοια 'Κομπλεξικός Πελάτης'; :question: :question: :P

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 17 Μαρ 2014 09:11

Μα δεν υπάρχει καλύτερος πελάτης από τον: το θέλω τώρα, θέλω να κάνει τα πάντα και φυσικά να είναι τζάμπα!!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 24 Μαρ 2014 23:46

gigenis έγραψε:Μα δεν υπάρχει καλύτερος πελάτης από τον: το θέλω τώρα, θέλω να κάνει τα πάντα και φυσικά να είναι τζάμπα!!!
Αναφέρεσαι, φίλε μου, στο αντίπαλο δέος, για το προϊόν, το οποίο βγαίνει μιά φορά, κάθε που μαλλιάζουνε τα αυγά, δεν κάνει -μα απολύτως- τίποτα, και κοστίζει ~μιά περιουσία!! :lol: :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης