Mba στα 28.! Αξίζει τον κόπο;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Dopecore

Δημοσίευση από Dopecore » 14 Μαρ 2014 20:55

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα τη γνώμη σας. Είμαι απόφοιτος ΤΕΙ και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το πτυχίο μου. Η επαγγελματική μου εξέλιξη ήταν στις πωλήσεις και μετά ως υπεύθυνος σε χώρους εστίασης. Μου είπαν στο Mediterranean οτι μπορώ να κάνω MBA πάνω στο management, 2 χρόνια. Έτσι θεωρητικά θα μπορούσα να συνδέσω το μέχρι τώρα βιογραφικό μου με σπουδές. Έτσι θα μπορούσα να δώσω και cv σε εταιρίες. Πιστεύεται οτι θα άξιζε τον κόπο αυτή η επένδυση; Και αν ναι έχετε ακούσει καλά λόγια για το συγκεκριμένο κολλέγιο;

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 15 Μαρ 2014 11:15

Γιατί δεν κάνεις ένα executive MBA σε κάποιο δημόσιο πανεπιστήμιο;

Dopecore

Δημοσίευση από Dopecore » 15 Μαρ 2014 15:05

Τύπου ΑΣΟΕΕ; Δεν το έχω ψάξει η αλήθεια είναι, πιστευα οτι θέλουν σχετικές σπουδές για να σε δεχτούν..

Dopecore

Δημοσίευση από Dopecore » 15 Μαρ 2014 15:20

Υπάρχει περίπτωση να ξέρεις αν ειναι θεωριτικά καλύτερο το δημόσιο απο αυτό του κολεγίου;

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 15 Μαρ 2014 16:08

Προσωπικά δυσκολεύομαι ακόμα και να δεχθώ ότι μπορεί να τεθεί τέτοιο ερώτημα ....

Αλλά, αν και έχω δει κόσμο και από τα 'δυο' και έχω σαφέστατη άποψη υπέρ του Πανεπιστημίου, η τελική επιλογή εξαρτάται και από το προφίλ και τις δυνατότητες του καθενός.

Dopecore

Δημοσίευση από Dopecore » 15 Μαρ 2014 16:27

Πάντως με μια πρόχειρη ερευνα βρημα μόνο ασοεε mba. Εχεις υπόψιν σου και καποιο άλλο πανεπιστήμιο να με βοηθήσεις;

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 15 Μαρ 2014 16:37

Δεν είμαι από Αθήνα και δεν ξέρω, αλλά το google έβγαλε και αυτά:
http://simor.mech.ntua.gr/studies/postgrad/athens-mba
http://www.mba-unipi.gr/
Πήγαινε στα δημόσια και στα ιδιωτικά και ενημερώσου να έχεις μια πληρέστερη άποψη

Dopecore

Δημοσίευση από Dopecore » 15 Μαρ 2014 16:55

Οκ, ευχαριστώ!

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 18 Μαρ 2014 23:14

Τα ιδιωτικά στην Ελλάδα είναι λίγο πληρώνω - παίρνω στα σίγουρα, οπότε έχουν και την ανάλογη αντιμετώπιση από τις εταιρείες.

Το MBA International του ΟΠΑ (πρώην ΑΣΣΟΕ) είναι το μόνο ελληνικό αναγνωρισμένο MBA από το διεθνή οργανισμό ΑΜΒΑ (Association of MBAs) που είναι είναι μέσα στα 10 καλύτερα στην Ευρώπη και στα 30 διεθνώς. (από το: http://www.dmst.aueb.gr/index.php/el/postgraduate/i-mba )
Όμως, κοστίζει αρκετά γύρω στις 10χιλ ευρώ αλλά πιστεύω είναι μια καλή επένδυση.

Από τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, μόνο για τα Deree-ALBA (Αθήνα) και City College-Sheffield (Θεσσαλονίκη) έχω ακούσει καλά λόγια να πω την πικρή αλήθεια. Μην το πάρεις ως δεδομένο, είναι καθαρά υποκειμενική άποψη.

Εν τέλει, συμφωνώ με τον προλαλήσαντα billt:
billt έγραψε:Αλλά, αν και έχω δει κόσμο και από τα 'δυο' και έχω σαφέστατη άποψη υπέρ του Πανεπιστημίου, η τελική επιλογή εξαρτάται και από το προφίλ και τις δυνατότητες του καθενός.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Μαρ 2014 11:33

emphasy έγραψε:Τα ιδιωτικά στην Ελλάδα είναι λίγο πληρώνω - παίρνω στα σίγουρα, οπότε έχουν και την ανάλογη αντιμετώπιση από τις εταιρείες.
όχι στο ALBA. :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 23 Μαρ 2014 16:59

I know Γιάννη, γι αυτό και το ανέφερα παρακάτω ως ένα από τα δύο ιδιωτικά στην Ελλάδα που έχω ακούσει καλά λόγια, έχουν πραγματικά κάτι να παρουσιάσουν και είναι ψηλά στην εκτιμησή μου! ;) Απλά είπα πως είναι η αποψή μου και δν είναι κάτι δεδομένο!

Όσο για το ΟΠΑ ανέβηκε στην εκτίμηση μου όταν παρακολούθησα ένα σεμινάριο για eBusiness / Startups / marketing από τον κ. Δουκίδη του Eltrun πριν 1-2 χρόνια (ο τύπος είναι πραγματικά guru) και μετά άρχισα να παρακολουθώ γενικά τη δουλειά του πανεπιστημίου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες