Ζητείτε pixel artist / graphic designer 2d για παιχνίδι

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
seeder

Δημοσίευση από seeder » 18 Μαρ 2014 20:39

Καλησπέρα .
Ψάχνω κάποιο άτομο που να ξέρει να δουλεύει σε γραφικά 2D για να συνεργαστούμε στην δημιουργία παιχνιδιού που θα τρεχει σε web browser , android και iOS.

Εγώ ασχολούμαι με το προγραμματιστικό κομμάτι το οποιο είναι σε actionScript 3.0 με την χρήση του starling framework.

Απαραίτητα χρειάζεται να υπάρχει καποιο δείγμα σχετικό με την δουλεία.

Το project που δουλεύω ονομάζεται iBALL και προκειτε για ενα παιχνιδακι 2d, πλατφόρμα με Up Scrolling πρωτοποριακό αλλα ευκολο χειρισμό με ποντικι ή πληκτρολόγιο ή touch screen.

Προκειμένου να ξεχωρίσει και να γίνει εθιστικό, κατ' επέκταση, θα χρειαστεί όμορφα γραφικά για αυτό επέλεξα να συνεργαστώ με κάποιον που μπορει να ασχοληθεί αποκλειστικά με αυτό το κομμάτι .

Ενα PreDemo μπορείτε να δείτε στο παρακάτω λίνκ :

http://dea.gr/images/html/iball/index.html

Ειναι βεβαια σε πολυ πρώιμο στάδιο και στην ουσία υπάρχει μόνο η βασική κίνηση της μπάλας , που ειναι ο ηρωας του παιχνιδιού.

Ο συνεργάτης που αναζητάω θα πρεπει να εχει φαντασία και να δημιουργήσει τα UI , κουμπάκια , logo , εχθρους , στοιχεία παιχνιδιού (Items) , τα backgrounds και ολα τα σχετικά γραφικά.

To παιχνίδι 8α βγεί αρχικά δωρεάν προκειμένου να δημιουργηθεί το απαραίτητο κοινό ώστε να γίνει viral και στην συνέχεια εφόσον πετύχει θα υπάρχει μια λογική τιμή.
Η δωρεαν εκδοση θα σερβίρεται μεσα απο το δικτυο mochi και θα μπορει να το βαλει οποιοσδήποτε επιθυμεί στο site του και με τις διαφημίσεις θα κερδίζει χρηματα και αυτός αλλά και εμείς που το διανέμουμε. Το ποσό αρχικά μπορεί να είναι μικρό αλλά αν υπάρξει επιτυχία φυσικά θα αυξηθεί.

Το ποσοστό του συνεργάτη θα συζητηθεί και θα καθοριστεί ανάλογα με την συνεισφορά του στο έργο. Αν πχ ειναι καταπληκτικός στην δημιουργία αλλά μπορεί και να προσφερει σε κατι αλλο πχ. προώθηση ή διαφήμιση θα μπορέσω να του δώσω και το 50 % περίπου.

θα υπάρχουν 2 εκδόσεις με Ελληνικά και Αγγλικά .

Ενα δείγμα παλιότερης δουλείας μου είναι το http://jaz.gr/angrygreeks

Όποιος θελει να επικοινωνήσει μαζί μου μπορεί να με με βρεί στο facebook
https://www.facebook.com/seed3r

ή να μου στείλει eMail στο
spir72[papaki]gmail.com

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 28 Μαρ 2014 12:53

Άσχετα με αυτό που ψάχνεις, ένα μικρό σχόλιο:
seeder έγραψε:Προκειμένου να ξεχωρίσει και να γίνει εθιστικό, κατ' επέκταση, θα χρειαστεί όμορφα γραφικά (...)
Κατά τη γνώμη μου (ως χρόνιος gamer) για να γίνει εθιστικό ένα παιχνίδι χρειάζεται πάνω απ' όλα καλό gameplay, το οποίο σε κάποια είδη παιχνιδιών είναι άμεσα συνυφασμένο με την ιστορία/υπόθεση του παιχνιδιού.

Φυσικά, παίζουν ρόλο τα γραφικά καθώς και ο ήχος (σε κάποια παιχνίδια περισσότερο από άλλα) ώστε να σε βοηθήσουν να "μπεις" στην ατμόσφαιρα του παιχνιδιού, αλλά αν το παιχνίδι έχει κακό χειρισμό ή είναι απλά βαρετό ως concept, τα γραφικά δε θα το σώσουν.

Αντίθετα, μπορείς να συγχωρήσεις τα μέτρια γραφικά σε ένα παιχνίδι το οποίο αν το δοκιμάσεις δε σου πάει η καρδιά να σταματήσεις να παίζεις.

seeder

Δημοσίευση από seeder » 28 Μαρ 2014 23:49

Εχεις απολυτο δικαιο burnmind σε αυτα που λες.

Η δουλεια του Indy developer ειναι αρκετα δυσκολη και στην Ελλαδα ακομα δυσκολοτερη.
Δυστηχως δεν υπαρχει κανενας καταξιομενος εδω, απο οσο γνωριζω και ευχωμαι να κανω λαθος.

Επισης δεν εχω βρει μεχρι τωρα σε οσες αναγκελιες που εχω κανει καποιον που να ασχολειτε με τετοια γραφικα . Πραμα που σημαινει οτι μαλλον θα τα κανω εγω.

Ασχολουμε πολλα χρονια με τα games και ξερω αρκετα πραματα αλλα σιγουρα οποιαδυποτε βοηθεια θα ηταν σημαντικη διοτι ενα μιαλο παντα κολλαει οταν πρεπει να ασχοληθει με πραματα που ειναι αρκετα αντιθετα μεταξυ τους , οπως ειναι απο την μια τα γραφικά και το εικαστικό κομματι και απο την αλλη ο κωδικας.

Αυτος ειναι σημαντικοτερος λογος που ξεκινισα την αναζητηση συνεργατη.
Ηθελα εναν ανθρωπο με το δικο του τροπο σκεψης που θα μπορουσα να μαζι του αναπτυξουμε κατι που θα εχει ως σκοπο το να γινει εθιστικο.

Αν θες να δωσεις καμια ιδεουλα εσυ ή οποισδυποτε παρακολουθει το συγκεκριμενο θεμα θα ηταν πραγματικα πολυ σημαντικό για το εργο μου !!!!

Το concept του παιχνιδιου είναι μια μπαλα που πρεπει να ανεβει τις πιστες προς τα πανω.

Οι εχθροι ειναι κυριως σκατζοχοιροι.

H μπαλα μεταμορφωνετε και αλλαζει ιδιοτητες , πχ : μπασκετ , φουτμπολ, βολευ κτλ.
Με καθε ιδιοτητα θα πρεπει να περασει νεα εμποδια και γριφους ωστε να ανεβει..

Στο τελος αφου ανεβει πανω το ταμπλο θα γινεται κατι σαν Φλιπερακι και θα κερδιζει ποντους με καθε χτυπημα .. μεχρι να κατεβει στον πατω οπου τελιωνει και το επιπεδο.

Ολα εξεταζωντε απο την πλευρα της διαχειρισης των πορων ετσι ωστε να ειναι ελαφρη και να φοριετε σε κινητα και ταμπλετες..

Αν περισευουν ποροι και μνημη θα μπουνε επιπλεων ιδιοτητες ... αν απο την αλλη ειναι πολυ βαρη θα πρεπει να κοπει κατι...

Οπως και να χει αν καπιος εχει καποια ιδεα και μπορει να φανει χρησιμος θα μπορεσω να ανταποδωσω με λινκ συνησφορας στα credits ή με οποιοδυποτε αλλο τροπο μπορω ..!!!

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 29 Μαρ 2014 12:18

Προσπάθησα να δοκιμάσω το demo για να σου δώσω feedback πριν ακόμα γράψω το προηγούμενο μήνυμα, αλλά ομολογώ πως δεν κατάφερα να καταλάβω με ποιον τρόπο μπορώ να παίξω το παιχνίδι. Κάνω διάφορα clicks από 'δώ κι από 'κει (δοκίμασα και με το πληκτρολόγιο), αλλά οι κινήσεις της μπάλας δε φαίνεται να συμφωνούν με τα clicks μου.

Υποθέτω πως το ίδιο πρόβλημα θα το έχουν και άλλοι, οπότε θα πρότεινα να κάνεις κάτι για επεξήγηση, είτε μέσα στο παιχνίδι (αν και τώρα είναι ένα πολύ πρώιμο demo, στο τέλος θα χρειαστείς κάτι τέτοιο) ή εκτός.

ΥΓ: Μια και αναφέρεις το όνομα, η mochi media κλείνει σε 2-3 μέρες.

seeder

Δημοσίευση από seeder » 29 Μαρ 2014 16:41

burnmind σε ευχαριστω για το feedback !!!

O χειρισμός ειναι αληθεια οτι δεν ηταν ευκολα κατανοητος λογω του οτι ειναι εντελως καινουργιος και δεν τον εχω δει εγω σε κανεναν παιχνιδι εως τωρα.

Παρόλα αυτα ή λογική του ειναι παρα πολυ απλη .
Εβαλα και ενα μινι tutorial στην εισαγωγη προκειμενου να γινει κατανοητος.

Σε γενικες γραμμες οταν κλικαρεις δεξια της μπάλας παει δεξια και αντιστοιχα αριστερά.

Το προβλημα ειναι οτι πρεπει ταυτοχρονα και παραλληλα να μπορει να παιζει με ποντικι , βελακια και touchPad.
Aυτο δυσκολευει λίγο τα πραματα στον κωδικα καθως ειναι και τα 3 τους εντελως διαφορετικα σε λογικη.
Για αυτό το λογο καπου κολαει η μπαλα προς το παρον καθως και τα πληκτρα δεν εχουν ενεργοποιηθει πληρως σε ολες τις μορφες του ήρωα ( πχ. κανόνι).

.................

το mochi ειναι αλληθια πως κλεινει στο τελος του μηνα (κρίμα) . Το ειδα αμεσως μετα το αρχικό ποστ μου.

Άβαταρ μέλους
martkonsta
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από martkonsta » 29 Μαρ 2014 20:47

Δεν είναι βολικός ο χειρισμός δυστυχώς.Τουλάχιστον σε αυτό το στάδιο.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης