Σχόλια χρηστών

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
CheapTrips
Επικοινωνία:

Σχόλια χρηστών

Δημοσίευση από CheapTrips » 19 Μαρ 2014 13:10

Καλημέρα! Έχω φτιάξει ένα website, το www.cheaptrips.gr με σκοπό να παρουσιάζω στους επισκέπτες προσφορές για ταξίδια, δικές μου ιδέες και προτάσεις και ταξιδιωτικά νέα γενικότερα. Το κύριο περιεχόμενο (άρθρα) το έχω δομήσει σε 6 κατηγορίες (Προσφορές Ελλάδα, Προσφορές Εξωτερικό, Γενικές Προσφορές, Ιδέες & Προτάσεις, Travel News, Διαγωνισμοί).
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας είναι κατά πόσο θα πρέπει να επιτρέπω σχόλια των επισκεπτών και αν ναι, να το κάνω σε όλο το site ή σε κάποιες από τις κατηγορίες μόνο (και σε ποιες) ή επιλεκτικά σε κάποια άρθρα? Αυτή τη στιγμή είναι τελείως απενεργοποιημένα τα σχόλια. Ποιά θεωρείτε ότι είναι τα υπέρ και τα κατά αυτής της δυνατότητας? Υπάρχει κάποιο ρίσκο?
Θα ήθελα οι επισκέπτες να έχουν τη δυνατότητα να αλληλεπιδρούν με το site μου και να λένε τη γνώμη τους αλλά φοβάμαι μη γεμίσω με απρεπή ή άσχετα σχόλια ή μη γίνεται "πόλεμος" σχολίων μεταξύ των χρηστών, όπως βλέπω σε άλλα (κυρίως ειδησιογραφικά) sites.
Ευχαριστώ
http://www.cheaptrips.gr - Εδώ οργανώνεις φθηνά ταξίδια!

geomagas
Επικοινωνία:

Σχόλια χρηστών

Δημοσίευση από geomagas » 19 Μαρ 2014 13:29

WordPress με MesoColumn... Από τους αγαπημένους μου συνδυασμούς! :D

Ναι, να επιτρέπεις σχόλια, για να γίνεται λίγο "τζερτζελές". Καλό θα κάνει στο site.
Μάλιστα, για ορισμένους τύπους περιεχομένου (όπως πχ προορισμούς) μπορείς να σκεφτείς και κάποιο σύστημα rating.

Για τα ανεπιθύμητα, μην ανησυχείς, το WP έχει moderation, χειροκίνητο αλλά και ημι-αυτόματο.
Υπάρχει και το Akismet, και (υποθέτω) άλλα plugins που μπορούν να σου κάνουν auto spam filtering.

Καλή αρχή!

CheapTrips
Επικοινωνία:

Σχόλια χρηστών

Δημοσίευση από CheapTrips » 19 Μαρ 2014 13:51

@ geomagas: ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, θα κοιτάξω το plugin που μου λες για auto spam filtering. Για rating ξέρεις κάποιο Plugin να μου προτείνεις?

Είναι η πρώτη μου απόπειρα για site, το mesocolumn το λάτρεψα κι εγώ, πιστεύω ότι έχει πολλές δυνατότητες και μου αρέσει πολύ που οι κατηγορίες είναι χρωματιστές, κάνει το site πιο χαρούμενο :D

Επειδή στόχος μου είναι το site να γίνει κάποια στιγμή σημείο αναφοράς για άτομα που αναζητούν προσφορές και εκπτώσεις για ταξίδια, και επειδή φυσικά, όσο και να ψάχνω εγώ στο web, δεν υπάρχει περίπτωση να βρίσκω όλες τις προσφορές για να τις προβάλλω στο site μου, πιστεύετε ότι εκτός από τα σχόλια θα ήταν καλό να βάλω (μελλοντικά βέβαια) κι ένα forum για να μπορούν οι ίδιοι οι χρήστες να καταχωρούν ότι προσφορές πέφτουν στην αντίληψή τους ή τις εμπειρίες τους από ταξίδια που έχουν κάνει κι έχουν βρει π.χ. φθηνά εστιατόρια, ευκαιρίες κλπ, ή όχι? Βέβαια, υπάρχει και το tripadvisor... Ξέρω γω....

geomagas
Επικοινωνία:

Σχόλια χρηστών

Δημοσίευση από geomagas » 19 Μαρ 2014 14:09

CheapTrips έγραψε:@ geomagas: ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, θα κοιτάξω το plugin που μου λες για auto spam filtering. Για rating ξέρεις κάποιο Plugin να μου προτείνεις?
Προσωπικά χρησιμοποιώ το GD Star Rating. Βέβαια, τελευταία το βλέπω λίγο "παρατημένο"...
CheapTrips έγραψε:Επειδή στόχος μου είναι το site να γίνει κάποια στιγμή σημείο αναφοράς...

Don't we all... :)
CheapTrips έγραψε:...πιστεύετε ότι εκτός από τα σχόλια θα ήταν καλό να βάλω (μελλοντικά βέβαια) κι ένα forum για να μπορούν οι ίδιοι οι χρήστες να καταχωρούν ότι προσφορές πέφτουν στην αντίληψή τους ή τις εμπειρίες τους από ταξίδια που έχουν κάνει κι έχουν βρει π.χ. φθηνά εστιατόρια, ευκαιρίες κλπ, ή όχι? Βέβαια, υπάρχει και το tripadvisor... Ξέρω γω....
Νομίζω ότι αυτό θα εξαρτηθεί από την κίνηση στα σχόλια. Η ανάγκη θα προκύψει από μόνη της.
Κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχουν forum plugins για το WP που θα τα έλεγες "καλά". Εγώ έχω συμβιβαστεί με το συνδυασμό BuddyPress/bbPress και με λίγο custom κώδικα. :roll:

CheapTrips
Επικοινωνία:

Σχόλια χρηστών

Δημοσίευση από CheapTrips » 19 Μαρ 2014 21:48

Έχεις δίκιο, δεν πρέπει να ενθουσιάζομαι, καλύτερα ένα βήμα τη φορά. Πάντως κι εγώ αν το τολμήσω για forum μάλλον θα χρησιμοποιήσω το BuddyPress, καθώς είναι συμβατό με το Mesocolumn theme.

geomagas
Επικοινωνία:

Σχόλια χρηστών

Δημοσίευση από geomagas » 19 Μαρ 2014 21:52

Μικρή διόρθωση: Το bbPress είναι το forum plugin. Το BuddyPress απλά είναι community functionality.
(επειδή είμαι και λίγο "ψείρας"... :D )

CheapTrips
Επικοινωνία:

Σχόλια χρηστών

Δημοσίευση από CheapTrips » 28 Μαρ 2014 10:28

Ακόμη δεν κατάφερα να ενεργοποιήσω τα σχόλια. Παιδεύομαι με την μετάφραση ορισμένων λεκτικών. Η δημιουργός του template μου ανέφερε το εξής "this should be wp core default using comment_form()" αλλά επειδή δεν ξέρω από κώδικα, φοβάμαι μην πειράξω τίποτα που δεν πρέπει.
Ξέρει κανείς να βοηθήσει?

Τα λεκτικά μπορείτε να τα δείτε στην εξής εικόνα:

http://www.cheaptrips.gr/wp-content/upl ... lation.jpg

Ευχαριστώ

geomagas
Επικοινωνία:

Σχόλια χρηστών

Δημοσίευση από geomagas » 28 Μαρ 2014 11:06

Εννοείται ότι δεν θα πειράξεις κώδικα!

Επίσης, γιατί χρειάζεται να μεταφράσεις τη διαδικασία σχολιασμού; Αν θυμάμαι καλά, το mesocolumn χρησιμοποιεί επί το πλείστον τις διαδικασίες του core. Δεν έχεις το WordPress στα Ελληνικά;

Άβαταρ μέλους
martkonsta
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σχόλια χρηστών

Δημοσίευση από martkonsta » 28 Μαρ 2014 11:52

CheapTrips έγραψε:Έχεις δίκιο, δεν πρέπει να ενθουσιάζομαι, καλύτερα ένα βήμα τη φορά. Πάντως κι εγώ αν το τολμήσω για forum μάλλον θα χρησιμοποιήσω το BuddyPress, καθώς είναι συμβατό με το Mesocolumn theme.
Αν μπορούσες πάντως καλύτερο για μένα θα ήταν να χρησιμοποιήσεις το phpBB(το οποιο ειναι δωρεαν) και το plugin WP-United το οποίο σου κάνει merge τους λογαριασμούς.Το bbPress εμενα τουλάχιστον δεν με βόλεψε.
Εικόνα

geomagas
Επικοινωνία:

Σχόλια χρηστών

Δημοσίευση από geomagas » 28 Μαρ 2014 12:30

Η αλήθεια είναι, όπως είπα και παραπάνω, ότι δεν υπάρχουν αξιοπρεπή forum plugins για το WordPress.
Αλλά και η λύση του bridging μου φαίνεται ακόμα χειρότερη. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να πάει στραβά όταν αναγκάζεις δύο "ξένα" συστήματα να συνεργαστούν.

Τουλάχιστον το bbpress βρίσκεται συνέχεια σε active development, και έχουν αναπτυχθεί και πολλά δορυφορικά plugins κατά καιρούς. Οπότε κι εγώ, πήγα προς τα εκεί...

CheapTrips
Επικοινωνία:

Σχόλια χρηστών

Δημοσίευση από CheapTrips » 28 Μαρ 2014 13:28

geomagas έγραψε:Εννοείται ότι δεν θα πειράξεις κώδικα!

Επίσης, γιατί χρειάζεται να μεταφράσεις τη διαδικασία σχολιασμού; Αν θυμάμαι καλά, το mesocolumn χρησιμοποιεί επί το πλείστον τις διαδικασίες του core. Δεν έχεις το WordPress στα Ελληνικά;
είναι στα αγγλικά (en_US). Τι γίνεται τώρα, μπορώ να κάνω κάπως την αλλαγή ή όχι?

geomagas
Επικοινωνία:

Σχόλια χρηστών

Δημοσίευση από geomagas » 28 Μαρ 2014 14:28

Λοιπόν, να σου πω τι κάνω εγώ πάντα, και δεν χρειάζεται να ασχοληθώ πιο "βαθιά":

Εγκαθιστώ το polylang χωρίς δεύτερη σκέψη, ακόμα κι αν το site δεν χρειάζεται να είναι πολυγλωσσικό εξ αρχής.
Προσθέτω μία γλώσσα (τα Ελληνικά), την κάνω default και μετά πάω στις ρυθμίσεις (του polylang) και του λέω να μεταφέρει όλο το "ορφανό" περιεχόμενο σε αυτή τη γλώσσα (θα το λέει με κόκκινα γράμματα).
Ρυθμίζω τις τοποθεσίες των menus διότι εκεί τα πράγματα θα έχουν αλλάξει ελαφρώς...

Μετά από αυτό, το WordPress μου μιλάει Ελληνικά ...από core! Το μόνο που μένει είναι να κάνω τις μεταφράσεις για plugin- και theme- specific γραμματοσειρές, χρησιμοποιώντας πχ τον poedit.

Δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι, αλλά καλό θα ήταν να κάνεις μία "πρόβα" στο dev site σου, πριν κάνεις οτιδήποτε στο production. Επειδή κι εγώ, ένα μυαλό χειμώνα-καλοκαίρι... Μη σε πάρω στο λαιμό μου! :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες