Προκύρηξη ΝΕΡΙΤ για το σύνολο της web παρουσίας σε WordPress

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 20 Μαρ 2014 11:03

koutsompolis έγραψε:
geomagas έγραψε:
platongr έγραψε:Εγώ το μόνο παράδοξο που βλέπω είναι ότι έχουν μέσα στον οργανισμό με μισθό 2 developers και 1 designer και θέλουν να δώσουν 35 χιλιάρικα σε εταιρεία έξω.

Γιατί δεν παίρνουν άλλον 1 designer και άλλους 2 developers με μια σύμβαση και να το φτιάξουν in house ?
...Τι να πάρουν;;; Εδώ κοιτάζουν τι θα διώξουν!

Outsourcing λέγεται, και είναι πολύ της μόδας στο δημόσιο.
Καλά τώρα, δύο έμπειροι developers και ένα designer θα μπορούσαν από το καλοκαίρι να είχαν φτιάξει τη σελίδα με όλα όσα ζητάει η προσφορά

Σωστά. Και θα τη συντηρούσαν και οι ίδιοι, και θα ήταν και υπόλογοι, και δεν θα χρειαζόταν ο οργανισμός να ψάχνει συμβόλαια συντήρησης με άλλες "φωτογραφικές προκηρύξεις" όταν θα έληγε η σύμβαση με τον ανάδοχο.
koutsompolis έγραψε:χωρίς να απευθυνθούν σε εξωτερική εταιρία.
Δηλαδή έτσι νομίζεις ότι δουλεύει; Το δημόσιο κάνει outsourcing επειδή δεν έχει τα μέσα (ανθρώπινα και υλικά) για να καλύψει τις ανάγκες του; Αυτό πιστεύεις εσύ;
koutsompolis έγραψε:Αλλά επειδή είναι δημόσιοι υπάλληλοι... καταλαβαίνετε...
..Όχι...
koutsompolis έγραψε:Αν ήταν ιδιωτικοί υπάλληλοι θα είχαν ήδη τελειώσει με τη ΝΕΡΙΤ και θα ασχολιόντουσαν με άλλα project. (και επίσης θα πληρωνόντουσαν τα μισά από τους "δημόσιους")
Το συζητάμε αν θες.

koutsompolis

Δημοσίευση από koutsompolis » 20 Μαρ 2014 13:40

geomagas έγραψε:
koutsompolis έγραψε:χωρίς να απευθυνθούν σε εξωτερική εταιρία.
Δηλαδή έτσι νομίζεις ότι δουλεύει; Το δημόσιο κάνει outsourcing επειδή δεν έχει τα μέσα (ανθρώπινα και υλικά) για να καλύψει τις ανάγκες του; Αυτό πιστεύεις εσύ;
Πιστεύω ότι κάνει outsourcing γιατί οι υπάλληλοι που έχει και πληρώνει δεν βγάζουν τη δουλειά που βγάζει ο ιδιωτικός υπάλληλος. Ακόμη και να μην έχουν κάποιο λαμόγιο υπ'όψιν τους για να του αναθέσουν την δουλειά, πάλι θα χρειαστούν ένα έντιμο outsourcing για να βγεί η δουλειά.
koutsompolis έγραψε:Αλλά επειδή είναι δημόσιοι υπάλληλοι... καταλαβαίνετε...
geomagas έγραψε:..Όχι...
Οι δημόσιοι υπάλληλοι με ελάχιστες εξαιρέσεις πληρώνονται πολλά και κάνουν πολύ λίγα γιατί δεν έχουν ούτε τον φόβο της απόλυσης ούτε έχουν να ελπίζουν σε προαγωγές και υψηλότερους μισθούς που θα τους κερδίσουν με την αξία τους. Επίσης δεν φοβούνται μήπως ο εργοδότης βρεί κάποιον φθηνότερο που κάνει τη δουλειά καλύτερα. Το πόσο καλός θα είναι στη δουλειά του ο δημόσιος υπάλληλος εξαρτάται μόνο από πόσο ηθικός και φιλότιμος είναι. Αν και μετά από λίγα χρονάκια πολλοί φιλότιμοι αποφασίζουν ότι δεν θα είναι αυτοί τα κορόιδα και κάνουν ό,τι και οι άλλοι συνάδελφοί τους. Μπορώ να πω πολλά ακόμα αλλά πιστεύω ότι απλά η σημερινή κατάσταση του Ελληνικού δημοσίου με δικαιώνει.

koutsompolis έγραψε:Αν ήταν ιδιωτικοί υπάλληλοι θα είχαν ήδη τελειώσει με τη ΝΕΡΙΤ και θα ασχολιόντουσαν με άλλα project. (και επίσης θα πληρωνόντουσαν τα μισά από τους "δημόσιους")
geomagas έγραψε:Το συζητάμε αν θες.
Στον Ελληνικό ιδιωτικό τομέα που δουλεύω έτσι είναι τα πράγματα. Επίσης: Με το ζόρι οι υπερωρίες ή ανύπαρκτες, 500αράκια το μήνα οι μισθοί, επιδόματα και άλλες βλακείες δεν υπάρχουν και καμμία σιγουριά ότι θα έχεις δουλειά τον άλλο μήνα. Ακόμα και αν είσαι κορυφαίος, μπορεί να φουντάρει η εταιρία στην οποία δουλεύεις και να ψάχνεις για δουλειά σε μια χώρα με την ανεργία στα ύψη. Ο δημόσιος υπάλληλος θα είναι σπίτι του από τις 3 το μεσημέρι και αν έχει όρεξη θα κάνει και καμμιά 2η δουλίτσα ή θα ασχοληθεί με την οικογένειά του ενώ ο ιδιωτικός θα τρώει ένα γρήγορο μεσημεριανό από το μπολάκι και θα συνεχίσει να δουλεύει μέχρι αργά το απόγευμα ή το βράδυ γιατί ο εργοδότης έχει να πληρώσει φόρους, φπα και ΙΚΑ και ΟΑΕΕ για να πληρωθεί ο δημόσιος υπάλληλος. Anyway, άστο με την έννοια δημόσιο δεν έχω καλές σχέσεις, μη φεύγουμε και από το θέμα μας!

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 20 Μαρ 2014 13:57

Καλά, την εμπειρία σου από τον ιδιωτικό τομέα δεν έχω λόγο να την αμφισβητήσω, και ξέρω κι εγώ πως είναι τα πράγματα. Γνωρίζω τόσο ιδιωτικούς υπαλλήλους, όσο και δημοσίους, όσο και ελεύθερους επαγγελματίες. Κι επειδή το θέμα με ενδιέφερε πάντα, φροντίζω να ενημερώνομαι για το πως πάνε τα πράγματα και στους τρεις τομείς.

Άλλωστε, για το τελευταίο, εννοούσα αν θέλεις το συζητάμε σε κάποιο άλλο thread, γιατί είναι ένα βιβλίο από μόνο του.

Για τα άλλα δύο: Δεν με ενδιαφέρει να μου πεις ποια είναι η άποψή σου, νομίζω είναι εύκολα κατανοητό: Είναι ακριβώς η ίδια με του μέσου Έλληνα.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να τη στηρίξεις. Πως έφτασες να πιστεύεις ότι είναι έτσι;
Υπήρξες δημόσιος υπάλληλος; Κάποιος άλλος κοντινός σου είναι, και σε κατατόπισε; Κάτι άλλο;

Με άλλα λόγια, έχεις σκεφτεί ποτέ αν σου έχουν παρουσιάσει "κάπως" την κατάσταση, και εσύ απλά αναμεταδίδεις την προπαγάνδα;

(Ας αφήσουμε έξω το θεϊκό "έντιμο outsourcing" και τη γενίκευση ότι "η κατάσταση του Ελληνικού δημοσίου σε δικαιώνει"...)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 20 Μαρ 2014 14:16

koutsompolis έγραψε: Οι δημόσιοι υπάλληλοι με ελάχιστες εξαιρέσεις πληρώνονται πολλά και κάνουν πολύ λίγα γιατί δεν έχουν ούτε τον φόβο της απόλυσης ούτε έχουν να ελπίζουν σε προαγωγές και υψηλότερους μισθούς που θα τους κερδίσουν με την αξία τους. Επίσης δεν φοβούνται μήπως ο εργοδότης βρεί κάποιον φθηνότερο που κάνει τη δουλειά καλύτερα. Το πόσο καλός θα είναι στη δουλειά του ο δημόσιος υπάλληλος εξαρτάται μόνο από πόσο ηθικός και φιλότιμος είναι. Αν και μετά από λίγα χρονάκια πολλοί φιλότιμοι αποφασίζουν ότι δεν θα είναι αυτοί τα κορόιδα και κάνουν ό,τι και οι άλλοι συνάδελφοί τους. Μπορώ να πω πολλά ακόμα αλλά πιστεύω ότι απλά η σημερινή κατάσταση του Ελληνικού δημοσίου με δικαιώνει.
+1

Και ναι έχω πολλούς γνωστούς που δουλεύουν στο δημόσιο και μου το έχουν επιβεβαιώσει ΟΛΟΙ τους. Και μάλιστα με την καθιερωμένη καζούρα του πόσο χαζοί είμαστε οι απ' έξω.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 20 Μαρ 2014 14:18

Α, και για να μην παρεξηγηθώ, αν ήμουν στη θέση τους το ίδιο θα έκανα!

koutsompolis

Δημοσίευση από koutsompolis » 20 Μαρ 2014 14:51

geomagas έγραψε: Δεν με ενδιαφέρει να μου πεις ποια είναι η άποψή σου, νομίζω είναι εύκολα κατανοητό: Είναι ακριβώς η ίδια με του μέσου Έλληνα
Αν έχω και μια άποψη που τη συμμερίζεται ο μέσος Έλληνας τι σημαίνει αυτό;
Και τι πάει να πεί μέσος Έλληνας τέλος πάντων;
Είναι η πλειοψηφία των Ελλήνων;
Είναι ο μεσαίου μεγέθους μισθός;
Είναι του χαμηλού IQ;
geomagas έγραψε: Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να τη στηρίξεις
Την άποψή μου τη στήριξα με επιχειρήματα σε 4-5 γραμμές και αν θες παραπάνω εδώ είμαι.
geomagas έγραψε: Πως έφτασες να πιστεύεις ότι είναι έτσι;
Υπήρξες δημόσιος υπάλληλος; Κάποιος άλλος κοντινός σου είναι, και σε κατατόπισε; Κάτι άλλο;
Με άλλα λόγια, έχεις σκεφτεί ποτέ αν σου έχουν παρουσιάσει "κάπως" την κατάσταση, και εσύ απλά αναμεταδίδεις την προπαγάνδα;
Αδερφέ ζω και γεννήθηκα στην Ελλάδα, είμαι 30 και έχω δει πολλά. Προφανώς και έχω κοντινούς μου πολλούς δημόσιους υπάλληλους (και ποιός δεν έχει χαχα)
Και για ποια προπαγάνδα μιλάς; Σε διαφορετικές χώρες ζούμε;;
geomagas έγραψε: Γνωρίζω τόσο ιδιωτικούς υπαλλήλους, όσο και δημοσίους, όσο και ελεύθερους επαγγελματίες. Κι επειδή το θέμα με ενδιέφερε πάντα, φροντίζω να ενημερώνομαι για το πως πάνε τα πράγματα και στους τρεις τομείς.
Τι είναι ποδόσφαιρο ή αρχαία ιστορία για να ενημερωθείς; Εδώ τα ζούμε καθημερινά όσοι εργαζόμαστε και μιλάμε με ανθρώπους γύρω μας.
geomagas έγραψε:και τη γενίκευση ότι "η κατάσταση του Ελληνικού δημοσίου σε δικαιώνει"...)
Γιατί ψέματα είναι;

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 20 Μαρ 2014 15:10

koutsompolis έγραψε:
geomagas έγραψε: Δεν με ενδιαφέρει να μου πεις ποια είναι η άποψή σου, νομίζω είναι εύκολα κατανοητό: Είναι ακριβώς η ίδια με του μέσου Έλληνα
Αν έχω και μια άποψη που τη συμμερίζεται ο μέσος Έλληνας τι σημαίνει αυτό;
Ότι σκέφτεσαι όπως η πλειοψηφία. Ή η άποψή σου είναι ίδια με την κρατούσα. Είναι προφανές.
koutsompolis έγραψε:Και τι πάει να πεί μέσος Έλληνας τέλος πάντων;
Είναι η πλειοψηφία των Ελλήνων;
Είναι ο μεσαίου μεγέθους μισθός;
Είναι του χαμηλού IQ;
Στατιστικός όρος είναι. (Μην τρελαθούμε τώρα...)
koutsompolis έγραψε:
geomagas έγραψε: Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να τη στηρίξεις
Την άποψή μου τη στήριξα με επιχειρήματα σε 4-5 γραμμές και αν θες παραπάνω εδώ είμαι.
Που είναι τα επιχειρήματα; Εγώ μόνο 4-5 γραμμές απόψεις είδα. Μπορείς να με βοηθήσεις;
koutsompolis έγραψε:
geomagas έγραψε: Πως έφτασες να πιστεύεις ότι είναι έτσι;
Αδερφέ ζω και γεννήθηκα στην Ελλάδα, είμαι 30 και έχω δει πολλά. Προφανώς και έχω κοντινούς μου πολλούς δημόσιους υπάλληλους (και ποιός δεν έχει χαχα)
Και για ποια προπαγάνδα μιλάς; Σε διαφορετικές χώρες ζούμε;;
Δηλαδή στην Ελλάδα δεν υπάρχει τέτοια έννοια; Αυτό θέλεις να πεις;
Α, και στο προφίλ σου γράφει 41. Λες κι άλλα ψεματάκια;
koutsompolis έγραψε:
geomagas έγραψε: Γνωρίζω τόσο ιδιωτικούς υπαλλήλους, όσο και δημοσίους, όσο και ελεύθερους επαγγελματίες. Κι επειδή το θέμα με ενδιέφερε πάντα, φροντίζω να ενημερώνομαι για το πως πάνε τα πράγματα και στους τρεις τομείς.
Τι είναι ποδόσφαιρο ή αρχαία ιστορία για να ενημερωθείς; Εδώ τα ζούμε καθημερινά όσοι εργαζόμαστε και μιλάμε με ανθρώπους γύρω μας.
...Ενημερώνεσαι για την αρχαία ιστορία; Έχει εξελίξεις δηλαδή;;; Καθημερινές;;;; :D :D :D
Και ωραία, μιλάς με ανθρώπους. Τι σου λένε; Άντε, επιτέλους να δούμε τις πηγές σου!
Και, που' σαι! Την αλήθεια, ε; Όχι όπως την ηλικία! ;)
koutsompolis έγραψε:
geomagas έγραψε:και τη γενίκευση ότι "η κατάσταση του Ελληνικού δημοσίου σε δικαιώνει"...)
Γιατί ψέματα είναι;
Όχι, αλλά δεν αποδεικνύεται κιόλας.
Επειδή η κατάσταση είναι "τέτοια", εσύ έχεις δίκιο για τις αιτίες;;;
Από που κι ως που;

koutsompolis

Δημοσίευση από koutsompolis » 20 Μαρ 2014 16:12

geomagas έγραψε: Ότι σκέφτεσαι όπως η πλειοψηφία. Ή η άποψή σου είναι ίδια με την κρατούσα. Είναι προφανές.
Και αυτό είναι κακό ε; Ειδικά όταν μιλάμε για την εργατικότητα των δημοσίων υπαλλήλων.

geomagas έγραψε:Που είναι τα επιχειρήματα; Εγώ μόνο 4-5 γραμμές απόψεις είδα. Μπορείς να με βοηθήσεις;
Μέσα στις οποίες εξήγησα την κατάσταση και το λόγο που οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Δεν είδα κανένα αντεπιχείρημα από εσένα.

Άσχετο, είσαι μήπως δημόσιος υπάλληλος; Γιατί ξέρεις τι λένε: ποτέ μη δαγκώνεις το χέρι που σε ταϊζει!
geomagas έγραψε:Δηλαδή στην Ελλάδα δεν υπάρχει τέτοια έννοια; Αυτό θέλεις να πεις;
Το ότι το ελληνικό δημόσιο είναι χάλια μαύρα δεν είναι προπαγάνδα. Είναι καθημερινή διαπίστωση. Διαμένεις στην Ελλάδα;
geomagas έγραψε: Α, και στο προφίλ σου γράφει 41. Λες κι άλλα ψεματάκια;
Δεν σου είπα κανένα ψέμα και στο προφιλ μου γράφει 41 γιατί τυχαία αυτό έβαλα όταν το δημιούργησα. Εσένα γράφει 0. Δεν ήξερα ότι μίλαγα σε νεογέννητο.
geomagas έγραψε:Γνωρίζω τόσο ιδιωτικούς υπαλλήλους, όσο και δημοσίους, όσο και ελεύθερους επαγγελματίες. Κι επειδή το θέμα με ενδιέφερε πάντα, φροντίζω να ενημερώνομαι για το πως πάνε τα πράγματα και στους τρεις τομείς.
Το σχολίασα γιατί ακούγεται λίγο παιδιάστικο ότι "φροντίζεις να ενημερώνεσαι" για το πως πάνε τα πράγματα στους τομείς του δημοσίου και ιδιωτικού. Το έχω ξανακούσει από άτομα που δεν ήξεραν ούτε ποιος κυβερνάει αυτό τον τόπο. Ο καθένας μπορεί να το πει αυτό.
geomagas έγραψε:Επειδή η κατάσταση είναι "τέτοια", εσύ έχεις δίκιο για τις αιτίες;;;
Από που κι ως που;
Μα κυρίως για την κατάσταση διαφώνησες μαζί μου. Να τι έγραψες:
geomagas έγραψε: Με άλλα λόγια, έχεις σκεφτεί ποτέ αν σου έχουν παρουσιάσει "κάπως" την κατάσταση, και εσύ απλά αναμεταδίδεις την προπαγάνδα;
Προφανώς εσύ δεν σκέφτεσαι όπως ο μέσος Έλληνας και πιστεύεις ότι είναι προπαγάνδα αυτά που είπα για τους δημόσιους υπαλλήλους.

Επίσης για να μην παρεξηγούμαι: Προφανώς και δεν είπα ότι ευθύνονται οι δημόσιοι υπάλληλοι για όλα τα δεινά της χώρας. Αλλά ότι δεν βγάζουν δουλειά αντίστοιχη με τις απολαβές τους.

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 20 Μαρ 2014 17:07

koutsompolis έγραψε:
geomagas έγραψε: Ότι σκέφτεσαι όπως η πλειοψηφία. Ή η άποψή σου είναι ίδια με την κρατούσα. Είναι προφανές.
Και αυτό είναι κακό ε; Ειδικά όταν μιλάμε για την εργατικότητα των δημοσίων υπαλλήλων.
Δεν είπα κάτι τέτοιο. Μην βάζεις στο στόμα του άλλου λόγια που δεν είπε. Είδες η προπαγάνδα που λέγαμε;
koutsompolis έγραψε:
geomagas έγραψε:Που είναι τα επιχειρήματα; Εγώ μόνο 4-5 γραμμές απόψεις είδα. Μπορείς να με βοηθήσεις;
Μέσα στις οποίες εξήγησα την κατάσταση και το λόγο που οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Δεν είδα κανένα αντεπιχείρημα από εσένα.
Εννοείς την άποψή σου για την κατάσταση και την άποψή σου για τους λόγους.
Χωρίς επιχείρημα, πως να υπάρξει αντεπιχείρημα;
koutsompolis έγραψε:Άσχετο, είσαι μήπως δημόσιος υπάλληλος; Γιατί ξέρεις τι λένε: ποτέ μη δαγκώνεις το χέρι που σε ταϊζει!
Έχεις δίκιο, άσχετο. Τι είναι και τι δεν είναι ο καθένας είναι δικός του λογαριασμός.
Και, αν διαβάσεις από την αρχή το thread, ε... όλο και κάτι ψιλοδαγκώνω κι εγώ...
koutsompolis έγραψε:
geomagas έγραψε:Δηλαδή στην Ελλάδα δεν υπάρχει τέτοια έννοια; Αυτό θέλεις να πεις;
Το ότι το ελληνικό δημόσιο είναι χάλια μαύρα δεν είναι προπαγάνδα. Είναι καθημερινή διαπίστωση. Διαμένεις στην Ελλάδα;
Μιλάω για την εντύπωση ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι στην πλειοψηφία τους "τα παίρνουν" και κάθονται.
Και δεν είπα ότι είναι σίγουρα προπαγάνδα, ρώτησα αν ποτέ αμφισβήτησες εσύ ο ίδιος την άποψη αυτή (ή την κατάπιες αμάσηση).

Όσο και να με βάζεις να επαναλαμβάνω τα αυτονόητα, εγώ θα συνεχίσω να περιμένω απάντηση. Παλιό το κόλπο, και έχω ανοσία...
koutsompolis έγραψε:
geomagas έγραψε: Α, και στο προφίλ σου γράφει 41. Λες κι άλλα ψεματάκια;
Δεν σου είπα κανένα ψέμα και στο προφιλ μου γράφει 41 γιατί τυχαία αυτό έβαλα όταν το δημιούργησα. Εσένα γράφει 0. Δεν ήξερα ότι μίλαγα σε νεογέννητο.
Θα έχεις διαβάσει βέβαια τους κανόνες του forum... ή όχι;
koutsompolis έγραψε:
geomagas έγραψε:Γνωρίζω τόσο ιδιωτικούς υπαλλήλους, όσο και δημοσίους, όσο και ελεύθερους επαγγελματίες. Κι επειδή το θέμα με ενδιέφερε πάντα, φροντίζω να ενημερώνομαι για το πως πάνε τα πράγματα και στους τρεις τομείς.
Το σχολίασα γιατί ακούγεται λίγο παιδιάστικο ότι "φροντίζεις να ενημερώνεσαι" για το πως πάνε τα πράγματα στους τομείς του δημοσίου και ιδιωτικού. Το έχω ξανακούσει από άτομα που δεν ήξεραν ούτε ποιος κυβερνάει αυτό τον τόπο. Ο καθένας μπορεί να το πει αυτό.
Δεν παραλείπεις να μου πεις από ποιούς έχεις ακούσει το συγκεκριμένο.
Αλλά από ποιούς έχεις ακούσει αυτά που σε ρώτησα, επιεικώς σιγή ιχθύος! Γιατί βρε παιδί μου; Τι φοβάσαι;
koutsompolis έγραψε:
geomagas έγραψε:Επειδή η κατάσταση είναι "τέτοια", εσύ έχεις δίκιο για τις αιτίες;;;
Από που κι ως που;
Μα κυρίως για την κατάσταση διαφώνησες μαζί μου. Να τι έγραψες:
geomagas έγραψε: Με άλλα λόγια, έχεις σκεφτεί ποτέ αν σου έχουν παρουσιάσει "κάπως" την κατάσταση, και εσύ απλά αναμεταδίδεις την προπαγάνδα;
Καααλά... Επειδή τα γραπτά μένουν, όποιος διαβάσει το original και όχι το απόκομμα που παρέθεσες, θα καταλάβει τι εννοούσα.
Οπότε, αυτό ήταν απλά wasted keystrokes.

Αλλά επιμένω: Από πού κι ως πού έχεις δίκιο για τις αιτίες, μόνο και μόνο διαπιστώνοντας το αποτέλεσμα;
koutsompolis έγραψε:Προφανώς εσύ δεν σκέφτεσαι όπως ο μέσος Έλληνας και πιστεύεις ότι είναι προπαγάνδα αυτά που είπα για τους δημόσιους υπαλλήλους.
Προφανώς;
koutsompolis έγραψε:Επίσης για να μην παρεξηγούμαι: Προφανώς και δεν είπα ότι ευθύνονται οι δημόσιοι υπάλληλοι για όλα τα δεινά της χώρας. Αλλά ότι δεν βγάζουν δουλειά αντίστοιχη με τις απολαβές τους.
Γενικεύσεις... Για την ταμπακιέρα;;; Τίποτα;;;

Να σου υπενθυμίσω την ερώτηση:
Από πού αποκόμισες εσύ την εντύπωση για τους λόγους για τους οποίους υπολειτουργεί το Ελληνικό δημόσιο; Ότι φταίνε δηλαδή οι υπάλληλοι που τα ξύνουν;
(περιληπτικά το λέω, αλλά μπορείς να γυρίσεις πίσω και να δεις ποια ακριβώς πράγματα σου ζήτησα να δικαιολογήσεις).

koutsompolis

Δημοσίευση από koutsompolis » 20 Μαρ 2014 17:53

geomagas έγραψε: Δεν είπα κάτι τέτοιο. Μην βάζεις στο στόμα του άλλου λόγια που δεν είπε. Είδες η προπαγάνδα που λέγαμε;
Έλεος, εδώ το έγραψες:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 801#600801
geomagas έγραψε: Έχεις δίκιο, άσχετο. Τι είναι και τι δεν είναι ο καθένας είναι δικός του λογαριασμός.
Ε δε φαντάζομαι να υπάρχουν πολλοί ιδιωτικοί υπάλληλοι που να θελουν να γράψουν κατεβατά για να υπερασπιστούν τους σκληρά εργαζόμενους δημόσιους υπάλληλους.
geomagas έγραψε:Θα έχεις διαβάσει βέβαια τους κανόνες του forum... ή όχι;
:lol: :lol: :lol: Τιμωρήστε με για τη λάθος ηλικία! :hammer: Εσύ δε μου είπες, είσαι νεογέννητο τελικά;
geomagas έγραψε:Εννοείς την άποψή σου για την κατάσταση και την άποψή σου για τους λόγους.
Καλά εσύ μπορείς να καταλαβαίνεις ό,τι θες.

geomagas έγραψε:Αλλά από ποιούς έχεις ακούσει αυτά που σε ρώτησα, επιεικώς σιγή ιχθύος! Γιατί βρε παιδί μου; Τι φοβάσαι;
Στο παραλήρημα που θα το ζήλευε και η Τρέμη σου απαντάω ότι τα γνωρίζω αυτά που λέω από δημόσιους υπαλλήλους που έχω ρωτήσει αλλά και έχω δει στους χώρους εργασίας τους. Κατάγομαι από σόι δημόσιων υπαλλήλων αλλά αρνήθηκα να είμαι μέρος αυτής της λαίλαπας που λυμαίνει τη χώρα.
geomagas έγραψε:Να σου υπενθυμίσω την ερώτηση:
Από πού αποκόμισες εσύ την εντύπωση για τους λόγους για τους οποίους υπολειτουργεί το Ελληνικό δημόσιο; Ότι φταίνε δηλαδή οι υπάλληλοι που τα ξύνουν;
(περιληπτικά το λέω, αλλά μπορείς να γυρίσεις πίσω και να δεις ποια ακριβώς πράγματα σου ζήτησα να δικαιολογήσεις).
Έχεις προφανώς πολύ ελεύθερο χρόνο για να γράφεις με τις ώρες. Συνέχισε έτσι μόνος σου.
Ελπίζω μόνο κάποτε αυτή η χώρα να αρχίσει να ζει αξιοπρεπώς παράγοντας περισσότερα απ' ότι καταναλώνει, πράγμα που δεν γίνεται με ορδές δημοσίων κηφήνων.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 20 Μαρ 2014 18:32

Περίμενα διαμάχη μεταξύ opensource cms και custom cms και μας προέκυψε διαμάχη μεταξύ δημόσιου και ιδιωτικού τομέα... τελικά πρέπει πάντα να βρίσκουμε αφορμές!

Δεν πρόκειται να μπω σε μια συζήτηση χωρίς τέλος, απλά να θυμίσω πως οι ταμπέλες και το τσουβάλιασμα δεν μας προσφέρουν ποτέ τίποτα... όπως και η λογική "να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα" γιατί εγώ δεν έχω.

Η ανεργία στον ιδιωτικό τομέα έχει χτυπήσει ΚΟΚΚΙΝΟ... αλλά υπάρχει και ένα πολύ μεγάλο ποσοστό από αυτούς, που επιβιώνουν γιατί στην οικογένεια τους υπάρχει "ακόμη" ένας δημόσιος υπάλληλος, που είναι και ο μοναδικός εργαζόμενος... και σίγουρα δεν θα βελτιωθεί η ζωή τους, ούτε θα βρουν δουλειά, αν απολυθεί κι αυτός.

Τελικά μήπως καλύτερα να φτιαχτεί σε drupal η σελίδα της ΝΕΡΙΤ;

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 20 Μαρ 2014 18:46

koutsompolis έγραψε:
geomagas έγραψε: Δεν είπα κάτι τέτοιο. Μην βάζεις στο στόμα του άλλου λόγια που δεν είπε. Είδες η προπαγάνδα που λέγαμε;
Έλεος, εδώ το έγραψες:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 801#600801
"Δεν είπα κάτι τέτοιο" == "Δεν είπα ότι είναι κακό".
Σκέψου λίγο, δεν είναι δύσκολο...
...Είδες η προπαγάνδα που λέγαμε;
koutsompolis έγραψε:
geomagas έγραψε: Έχεις δίκιο, άσχετο. Τι είναι και τι δεν είναι ο καθένας είναι δικός του λογαριασμός.
Ε δε φαντάζομαι να υπάρχουν πολλοί ιδιωτικοί υπάλληλοι που να θελουν να γράψουν κατεβατά για να υπερασπιστούν τους σκληρά εργαζόμενους δημόσιους υπάλληλους.
Δηλαδή για σένα, όποιος δεν είναι δημόσιος υπάλληλος είναι ιδιωτικός, έτσι;
Έτσι τα έχεις τακτοποιημένα στον ευρύ νου σου;
koutsompolis έγραψε:
geomagas έγραψε:Θα έχεις διαβάσει βέβαια τους κανόνες του forum... ή όχι;
:lol: :lol: :lol: Τιμωρήστε με για τη λάθος ηλικία! :hammer: Εσύ δε μου είπες, είσαι νεογέννητο τελικά;
Αναφερόμουν στο σημείο που προστατεύει το δικαίωμα κάποιου να μην αποκαλύπτει προσωπικές του πληροφορίες αν δεν θέλει.
Δηλαδή στη δική μου ηλικία στο προφίλ μου, και όχι στη δική σου. Να το συλλαβίσω;
koutsompolis έγραψε:
geomagas έγραψε:Εννοείς την άποψή σου για την κατάσταση και την άποψή σου για τους λόγους.
Καλά εσύ μπορείς να καταλαβαίνεις ό,τι θες.

geomagas έγραψε:Αλλά από ποιούς έχεις ακούσει αυτά που σε ρώτησα, επιεικώς σιγή ιχθύος! Γιατί βρε παιδί μου; Τι φοβάσαι;
Στο παραλήρημα που θα το ζήλευε και η Τρέμη σου απαντάω ότι τα γνωρίζω αυτά που λέω από δημόσιους υπαλλήλους που έχω ρωτήσει αλλά και έχω δει στους χώρους εργασίας τους. Κατάγομαι από σόι δημόσιων υπαλλήλων αλλά αρνήθηκα να είμαι μέρος αυτής της λαίλαπας που λυμαίνει τη χώρα.
Α μάλιστα. Δηλαδή το σόι σου (η λαίλαπα...) έκατσε και σου είπε ότι καθονται και τα ξύνουν και σε συμβούλευσαν να κάνεις κι εσύ το ίδιο.
Δηλαδή μου λες ότι γενίκευσες κάτι που μπορεί να είναι και θέμα ...γονιδίων!
Κάνω κι εγώ την προπαγάνδα μου, σαν παιδί κι εγώ...
koutsompolis έγραψε:
geomagas έγραψε:Να σου υπενθυμίσω την ερώτηση:
Έχεις προφανώς πολύ ελεύθερο χρόνο για να γράφεις με τις ώρες. Συνέχισε έτσι μόνος σου.
Ελπίζω μόνο κάποτε αυτή η χώρα να αρχίσει να ζει αξιοπρεπώς παράγοντας περισσότερα απ' ότι καταναλώνει, πράγμα που δεν γίνεται με ορδές δημοσίων κηφήνων.
Τώρα αν σου πω ότι έτρεφα και ελπίδες για απάντηση, ψέματα θα πω.

Τελικά οι δημόσιοι υπάλληλοι στην Ελλάδα έχουν Αθηναϊκές πινακίδες... (σχετ. φρίκι)
Και δεν το λέω εγώ μόνο, το λέει και ο Μπάμπης ο Σουγιάς κι ο Κώστας ο Γκοτζίλας.
Που δεν τους αμφισβήτησε ποτέ κανείς, και δεν είναι τυχαίο αυτό... 8)

...Τι δεν καταλαβαίνετε;;;;

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 20 Μαρ 2014 19:49

gigenis έγραψε:Περίμενα διαμάχη μεταξύ opensource cms και custom cms και μας προέκυψε διαμάχη μεταξύ δημόσιου και ιδιωτικού τομέα... τελικά πρέπει πάντα να βρίσκουμε αφορμές!

Δεν πρόκειται να μπω σε μια συζήτηση χωρίς τέλος, απλά να θυμίσω πως οι ταμπέλες και το τσουβάλιασμα δεν μας προσφέρουν ποτέ τίποτα... όπως και η λογική "να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα" γιατί εγώ δεν έχω.

Η ανεργία στον ιδιωτικό τομέα έχει χτυπήσει ΚΟΚΚΙΝΟ... αλλά υπάρχει και ένα πολύ μεγάλο ποσοστό από αυτούς, που επιβιώνουν γιατί στην οικογένεια τους υπάρχει "ακόμη" ένας δημόσιος υπάλληλος, που είναι και ο μοναδικός εργαζόμενος... και σίγουρα δεν θα βελτιωθεί η ζωή τους, ούτε θα βρουν δουλειά, αν απολυθεί κι αυτός.

Τελικά μήπως καλύτερα να φτιαχτεί σε drupal η σελίδα της ΝΕΡΙΤ;
Απ' ότι βλέπεις, η συγκεκριμένη συζήτηση τέλειωσε (ελπίζω...)

Απλά είπα να σου απαντήσω, για να πω ότι, αυτά που λες είναι αυτά που δεν προλάβαινα να πω.
Το τσουβάλιασμα, οι ταμπέλες, ακόμα και η "κατσίκα του γείτονα" είναι λέξεις που μου πέρασαν από το μυαλό όσο προσπαθούσα να απαντήσω.

Ο κόσμος όμως δεν έχει καταλάβει ποιούς ρίχνει στην πυρά, και πόσο συμφέρει κάποιους να σπέρνουν τόσο διχαστικές νοοτροπίες, και να αφήνουν τον κάθε (δικαίως) αγανακτισμένο overworked-and-underpaid να ξεσπά στο γείτονα και την κατσίκα του...

Που όπως λες κι εσύ, μπορεί κι αυτός να έχει ακόμα κατσίκα, αλλά η κακομοίρα κοντεύει να πεθάνει κι αυτή από ασιτία...

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 20 Μαρ 2014 23:36

Γενικά ως Έλληνες πρέπει να τσακωνόμαστε συνεχώς απ' ότι κατάλαβα...

Παρόλα αυτά, να πω και εγώ τη άποψη μου όπως την καταλαβαίνω.

Έρχεται ένας πελάτης και έχει το site του σε wordpress. Αν θέλει κάποια έξτρα features, θα πάει λογικά σε μία εταιρεία που ασχολείται με wordpress ή μπορεί να αναλάβει wordpress sites. Αυτό στον ιδιωτικό τομέα είναι η defacto λογική. Τώρα που γίνεται στη Νερίτ γιατί υπάρχει πρόβλημα;

Σχετικά με φωτογραφίες προς συγκεκριμένες εταιρείες μιας και είμαστε στην Ελλάδα δεν χρειάζεται συνήθως καν πρόσχημα για να δοθεί σε συγκεκριμένα άτομα. Το γεγονός ότι θέλουν να βελτιώσουν κάποια χαρακτηριστικά της πλατφόρμας που ήδη χρησιμοποιούν και που απευθύνεται στις περισσότερες ελληνικές εταιρείας (μιας και η μεγαλύτερη μερίδα wordpress) χρησιμοποιεί, θα έπρεπε να μας χαροποιεί.

Πέρα από το παραπάνω όμως, στέκομαι στο γεγονός ότι έχουν στήσει κάτι ήδη σε wordpress, οπότε τι πιο λογικό και θεμιτό να σου λένε θέλω αυτές τις αλλαγές... Τι θα έπρεπε να πουν δλδ, επειδή δεν βολεύει τον τάδε developer ή την τάδε εταιρεία, να αλλάξουμε cms? Τότε θα ήταν σίγουρο ύποπτο και φωτογραφισμένο.

Από εκεί και πέρα το ποσό των 35.000 είναι πραγματικά αστείο σε σχέση με τα ποσά που έτρωγαν στο παρελθόν. Το outsourcing θα τους κοστίσει πολύ λιγότερα από το να έπαιρναν ομάδα ατόμων για να τους το κάνει. Πέρα από ότι είνια δημόσιο, να πω από την εμπειρία μου ότι συνεργάστηκα πέρυσι με μεγάλο όμιλο, ο οποίος είχε inhouse ομάδα 50 ατόμων για να του κάνει το site, το οποίο ήταν σε joomla 3.0...

Αν δούμε λοιπόν ότι ιδιωτικός οργανισμός που έχουμε την εντύπωση ότι εργάζεται συνήθως πιο σωστά, ήθελε για να φτιάξει ένα site (που σε όγκο και λογική είναι μικρότερο απο αυτό την nerit), ξόδεψε στο τέλος ένα πραγματικά τεράστιο ποσό και στο τέλος έκλεισε το τμήμα και το site αναγκάστηκε αν το δώσει outsource σε μικρή ομάδα που ήξεραν τη δουλειά τους οι άνθρωποι, τότε τα 35k είναι πταίσμα.

Από εκεί και πέρα για τις αναφορές που γίνονται ότι έχουν 3 άτομα προσωπικό και γιατί δεν το κάνουν, είναι σαν να λες γιατί ο ευαγγελάτος δεν πήρε απλά 3 άτομα για it - web να του κάνουν το newsit. Αντ' αυτού πήγε σε εταιρεία και τα έσκασε και πιθανότατα να έχει και it-web άτομα αποκλειστικά για αυτό. Αν σκεφτούμε τώρα τη ΝΕΡΙΤ που απασχολεί εκατοντάδες άτομα και ο όγκος εργασιών που έχει, σιγά μην φτάνουν 3 άτομα, να τα ξέρουν όλα και να συμφέρουν. Μου θυμίζει την αγγελία που είδα τις προάλλες με απαραίτητα προσόντα developer, γραφίστα, seoist, sys admin και προαιρετικά ios & android developer. Πλάκα κάνουμε; Αν έχουν 3 άτομα προσωπικό μόνο για το web κομμάτι και έχουν φτιάξει το site μέχρι εδώ, τότε πραγματικά βραβείο θα έπρεπε να πάρουν.

Η petas για παράδειγμα έχει 2 - 3 άτομα προσωπικό στο συγκεκριμένο κομμάτι και την ανάπτυξη του site την έκανε η atcom. Αυτοί γιατί δεν έβαλαν τους developer τους να στήσουν την πλατφόρμα; Να τονίσω ότι απαραίτητα προσόντα στην αγγελία τους ήταν να ξέρεις το cms της atcom...

Με λίγα λόγια αντίστοιχα παραδείγματα βλέπουμε καθημερινά σε ιδιωτικές εταιρείες και δεν έχουμε πρόβλημα. Τώρα έγινε μία προκύρηξη που από πλευράς κόστους είναι σε πολύ λογικά επίπεδα, το εύρος των εταιρειών που ξέρουν wordpress είναι τεράστιο και εδώ υπάρχει πρόβλημα...

Πρόβλημα θα ήταν κατά τη γνώμη μου αν είχε φτιαχτεί σε συγκεκριμένη πλατφόρμα κάποιου κολλητού και η εξέλιξη αναγκαστικά θα έπρεπε να είναι σε εκείνη την πλατφόρμα και οι ενδιαφερόμενες εταιρείες να ξέρουν μόνο αυτή.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 20 Μαρ 2014 23:45

Πολύ σωστά αυτά που λες... αλλά παρέλειψες κάτι πολύ βασικό!

Η ΝΕΡΙΤ δεν είναι μια απλή εταιρεία, είναι ένα έκτρωμα που δημιουργήθηκε από το κλείσιμο της ΕΡΤ (και ΕΡΤ δεν ήταν μόνο η τηλεόραση, αλλά δεκάδες ραδιόφωνα, ορχήστρα, αρχείο και γενικά πολιτισμός) με το πρόσχημα της οικονομίας, της συρρίκνωσης του σπάταλου δημοσίου και της πάταξης των βολεμένων... αντ' αυτού βλέπουμε και πάλι βόλεμα κολλητών και σπατάλη δημοσίου χρήματος.

Θα ρωτήσω για ακόμη μια φορά... τι έχει η παλιά σελίδα της ΕΡΤ; Δεν μπορούσαν να κάνουν με αυτή τη δουλειά τους;

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης