Πρότυπο ανάρτησης στο wordpress

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hliast

Δημοσίευση από hliast » 19 Μαρ 2014 19:04

Στο blogger στης ρυθμισης εχει την επιλογη του Πρότυπο ανάρτησης

σε εκεινο το σημειο εγω
εβαζα το κωδικα adsense πανω και κατω και στην μεση ειχα κενο για να γραφω το αρθο που ηθελα ετσι ηθελα να γραψω ενα αρθο επελεγα νεα αναρτηση και εγραφα στο κενο που ειχα αναμεσα στο κωδικα

κατι παρομιο μπορω να κανω στο wordpress?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hliast την 19 Μαρ 2014 19:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hliast

Δημοσίευση από hliast » 19 Μαρ 2014 19:05

hliast έγραψε:Στο blogger στης ρυθμισης εχει την επιλογη του Πρότυπο ανάρτησης

σε εκεινο το σημειο εγω
εβαζα το κωδικα adsense πανω και κατω και στην μεση ειχα κενο για να γραφω το αρθο που ηθελα ετσι ηθελα να γραψω ενα αρθο επελεγα νεα αναρτηση και εγραφα στο κενο που ειχα αναμεσα στο κωδικα

κατι παρομιο μπορω να κανω στο wordpress?

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 19 Μαρ 2014 19:32

Το WordPress έχει templates. Αλλά τα templates γενικά εξαρτώνται απο το theme που χρησιμοποιείς.

Αν θέλεις να προσθέσεις πχ banners ή να προσθέσεις/αλλάξεις templates σε site-wide έκταση και όχι σε συγκεκριμένα posts, το καλύτερο θα ήταν να τροποποιήσεις το child theme σου.

Για να βάζεις "έτοιμο" κώδικα μόνο σε ορισμένα posts ή σελίδες, δες το post snippets.

Για κώδικα html σε widget χρησιμοποίησε το text widget.

Μπορείς να βάλεις και χύμα κώδικα html σε post/page από τον editor, επιλέγοντας την καρτέλα text.

Δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι... :D

Άβαταρ μέλους
hliast

Δημοσίευση από hliast » 19 Μαρ 2014 20:19

geomagas έγραψε:Το WordPress έχει templates. Αλλά τα templates γενικά εξαρτώνται απο το theme που χρησιμοποιείς.

Αν θέλεις να προσθέσεις πχ banners ή να προσθέσεις/αλλάξεις templates σε site-wide έκταση και όχι σε συγκεκριμένα posts, το καλύτερο θα ήταν να τροποποιήσεις το child theme σου.

Για να βάζεις "έτοιμο" κώδικα μόνο σε ορισμένα posts ή σελίδες, δες το post snippets.

Για κώδικα html σε widget χρησιμοποίησε το text widget.

Μπορείς να βάλεις και χύμα κώδικα html σε post/page από τον editor, επιλέγοντας την καρτέλα text.

Δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι... :D

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου αλλα γενικα με το wordpress δεν εχω καμια σχεση ! ασχολουμε καιρο με το blogger το εχω σινιθιση εχω συνδεση 3 ονοματα με δωρεαν φιλοξενια στο blogger , και ειπα να κοιταξω λιγο το wordpress Μηπως με εξιπιρετι καλητερα
αλλα δεν εχω και της απαιτουμενες γνωσης γιατι το blogger ειναι σχετικα ευκολο σε σχεση με το wordpress ή τουλαχιστον ετσι τα βλεπω εγω οπου δεν εχω σχεση !

στην εταιρια που εχω αγοραση τα ονοματα δινουν την δυνατοτιτα να συνδεσο τα ονοματα
και με το wordpress και σου δινουν και την δυνατοτα να ''δουλεψης '' το προτυπο σου οπως θελεις σε εικονικο περιβαλον πριν συνδεσης την σελιδα με το ονομα ! ετσι συνδεσα το blogger με το wordepress μεταφερα οτι ειχα στο blogger και αρχιζω το ψαχνω !
αλλα αρχιζο να μπερδευομαι , αλλα αφου το ξεκινισα ειπα να το παω μεχρη τελος να μην τα παρατισο να μαθο και το wordpress , γιατι να μη το μαθο ?

ετσι αυτο που απαντησες δεν με βοηθεια αφου δεν γνωριζο πολλα
επισεις απο το προσθετα ενεργοποιησα το Fb contact form αλλα δεν γνωριζο πως να το εφαρμοσο σε μια σελιδα δηλαδη να εχω μια ξεχωριστη σελιδα π.χ επικοινωνιστε και μεσα την φορμα

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 19 Μαρ 2014 20:47

Ωραία, να τα πάρουμε ένα-ένα.

Στην επεξεργασία της ανάρτησης (post/page) ο editor πάνω δεξιά έχει ένα tab που λέει "Text". Αν το επιλέξεις, βλέπεις την ανάρτησή σου σε μορφή html. Εκεί προφανώς, μπορείς να τη διαμορφώσεις όπως θέλεις εσύ, άρα και να κάνεις copy/paste τον κώδικα που θα πάρεις από το adsense.

Αυτό είναι το πιο απλό που μπορείς να κάνεις, απλά θα πρέπει να το κάνεις σε κάθε ανάρτηση.

Δοκίμασέ το, δημιουργώντας μία νέα ανάρτηση, και πηγαίνοντας στο Text κάνε paste ον κώδικά του adsense. Μετά κάνε Publish και View.

Καλά ως εδώ;

Άβαταρ μέλους
hliast

Δημοσίευση από hliast » 19 Μαρ 2014 21:14

geomagas έγραψε:Ωραία, να τα πάρουμε ένα-ένα.

Στην επεξεργασία της ανάρτησης (post/page) ο editor πάνω δεξιά έχει ένα tab που λέει "Text". Αν το επιλέξεις, βλέπεις την ανάρτησή σου σε μορφή html. Εκεί προφανώς, μπορείς να τη διαμορφώσεις όπως θέλεις εσύ, άρα και να κάνεις copy/paste τον κώδικα που θα πάρεις από το adsense.

Αυτό είναι το πιο απλό που μπορείς να κάνεις, απλά θα πρέπει να το κάνεις σε κάθε ανάρτηση.

Δοκίμασέ το, δημιουργώντας μία νέα ανάρτηση, και πηγαίνοντας στο Text κάνε paste ον κώδικά του adsense. Μετά κάνε Publish και View.

Καλά ως εδώ;
αρχικα να πω πως ισως διαστικα να πω για το contact form μπροστα μου ητανε αλλα λογο πιεσης να προλαβω και κουρασης δεν το εβλεπα το ελυσα αυτο
τωρα για την copy pasτe ειναι μια λυση και αυτο αλλα ελεγα κατι που να ητανε μονιμο να μην κανω σε καθε ποστ και copy paste το κωδικα

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 19 Μαρ 2014 21:27

Δηλαδή θέλεις να γίνεται αυτό σε κάθε post ανεξαιρέτως;

Άβαταρ μέλους
hliast

Δημοσίευση από hliast » 19 Μαρ 2014 22:20

geomagas έγραψε:Δηλαδή θέλεις να γίνεται αυτό σε κάθε post ανεξαιρέτως;
ναι , στο blogger εχεις την επιλογη να εχεις ενα προτυπο σταθερα αμα θελεις που στο wordpress δεν βρισκω κατι παρομιο

δηλαδη να εχεις καποιο banner ή καποιο κωδικα adsense

φυσικα καπιοι το εβαζαν μεσα στα templates εγω ειχα βρει το ευκολο και το εβαζα εκει
με μια απλη κινιση εκανα , ρυθμισης - αναρτησης και σχολια - προτυπο αναρτησης το εβαζες αποθυκευση τελος ! :D εδω ?

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 19 Μαρ 2014 22:42

Εδώ θα πρέπει να πειράξεις το theme σου.
Και για να μην πειράζεις το ίδιο το theme, θα πρέπει πρώτα να φτιάξεις ένα child theme.

Μετά, ανάλογα που θέλεις να βάλεις το banner, πειράζεις το αντίστοιχο template/part.

Π.χ:
- αν θέλεις να το βάλεις στο header, πειράζεις το header.php
- στο footer, αντίστοιχα footer.php
- για single posts μόνο, στο single.php
- για pages μόνο, στο page.php
κλπ

Άβαταρ μέλους
hliast

Δημοσίευση από hliast » 19 Μαρ 2014 22:50

geomagas έγραψε:Εδώ θα πρέπει να πειράξεις το theme σου.
Και για να μην πειράζεις το ίδιο το theme, θα πρέπει πρώτα να φτιάξεις ένα child theme.

Μετά, ανάλογα που θέλεις να βάλεις το banner, πειράζεις το αντίστοιχο template/part.

Π.χ:
- αν θέλεις να το βάλεις στο header, πειράζεις το header.php
- στο footer, αντίστοιχα footer.php
- για single posts μόνο, στο single.php
- για pages μόνο, στο page.php
κλπ

σε ευχαριστω πολυ , αν δυσκολευτο πουθενα θα ξαναρωτισο παλι ευχαριστω !

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 21 Μαρ 2014 09:26

Για κάποιο λόγο μου φαίνεται πως αναζητάς πρότυπο για τις αναρτήσεις και όχι αλλαγές στο θέμα. Ίσως σε βοηθήσει το Duplicate Post. Σε κάθε άρθρο ή σελίδα αφού το εγκαταστήσεις θα βγάλει από κάτω επιλογή "clone" οπότε μετά αλλάζεις μόνο τα σημεία που θες στο κλώνο και τα υπόλοιπα τα παίρνει από το ήδη υπάρχων post.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

ptiper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ptiper » 28 Μαρ 2014 01:46

ή για να μην πειραξεις τιποτα απο το theme ή από κώδικα γενικά, κατέβασε το free plugin : quick adsense και βαλε οτι κώδικα ή διαφήμιση θέλεις κάτω από την φώτο ή μετά την πρώτη παράγραφο ή στο τέλος του άρθρου ή οπου αλλου θέλεις μόνιμα, χωρίς να προσθέτεις τιποτα σε καμία ανάρτηση. Επίσης μπορείς να βάλεις και 2-3 διαφημίσεις και να εναλλάσονται στον ίδιο χώρο ή αλλού!

Πιστεύω να σε κάλυψα! :hammer:

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες