Εμφάνιση Δεδομένων που είναι καταχωρημένα στην MySql

WordPress Plugins

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
harrison

Δημοσίευση από harrison » 29 Μαρ 2014 02:55

Αναζητώ κάποιο plugin το οποίο θα αντλεί δεδομένα απο την βαση δεδομένων (πίνακα που έχω φτιάξει) και θα τα εμφανίζει σε μία ιστοσελίδα σύμφωνα με προεπιλεγμένα κριτίρια.

Το ζητούμενο είναι να μπορεί να εμφανίσει σε κάθετη μορφή τις εγγραφές (μια κάθε φορά) και όχι σε οριζόντια όπως συνήθως.

Υπάρχει κάτι σχετικό

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 29 Μαρ 2014 11:21

Θες να πεις αν υπάρχει κάποιο έτοιμο plugin που να διαβάζει δεδομένα από έναν πίνακα που έχεις φτιάξει εσύ, και επομένως δεν είναι σε θέση να γνωρίζει την ύπαρξή του;

...Μόνο αν το φτιάξεις εσύ. Σαν τον πίνακα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geomagas την 29 Μαρ 2014 13:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 29 Μαρ 2014 12:55

Αυτό που ζητάς το κάνει το Odyssey CMS εδώ και δύο χρόνια από την έκδοση 2.8
Δημιουργείς από το admin panel τον custom πίνακά σου με ό,τι (και όσα) πεδία θέλεις και μετά κάνοντας χρήση της δυνατότητας αυτόματου controller & view, τα δεδομένα παρουσιάζονται στο front-end χωρίς να χρειαστεί καν να δημιουργήσεις δικό σου template παρουσίασης.
Σχετικό video:
https://www.youtube.com/watch?v=aC1PW4eRmTI

harrison

Δημοσίευση από harrison » 29 Μαρ 2014 21:33

korgr δυο ερωτηματα

1. αυτο το cms ειναι ενα περιβαλλον τυπου wordpress?

2. εχεις ενα link για ενα webπρογραμμα Εσοδα-Εξοδα μήπως ειναι δικό σου?

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 29 Μαρ 2014 23:11

Όσον αφορά το wordpress λύνει κυριολεκτικά τα χέρια το php-text-widget το οποίο σου επιτρέπει να γράψεις κώδικα php σε απλό widget κειμένου.

Έπειτα χρησιμοποιώντας την $wpdb μπορείς να κάνεις όποια λειτουργία επιθυμείς στους πίνακες της βάσης σου.

Δεν πιστεύω πως υπάρχει γενικό plugin που να σου επιτρέπει να διαχειρίζεσαι τη βάση μέσω του WP. Αν μας πεις ακριβώς τι θες να κάνεις ίσως σου βρούμε κάποιο plugin βασισμένο στα taxonomies που να μπορείς να χρησιμοποιήσεις χωρίς καθόλου κώδικα.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 29 Μαρ 2014 23:57

Εγώ έχω την περιέργεια να μάθω τι ακριβώς ήταν αυτό που δημιούργησε την ανάγκη σε κάποιον να φτάσει τόσο βαθιά όσο η ΒΔ ενός προϊόντος σαν το WordPress...

Πραγματικά!

harrison

Δημοσίευση από harrison » 29 Μαρ 2014 23:57

Ισως θα έπρεπε να δώσω μερικές πληροφορίες ακόμα τόσο για το επίπεδο των γνώσεων μου όσο και για το τι θέλω να πετύχω.

Αρχικά σας λέω οτι δεν είμαι προγραμματιστής και κατά δεύτερον δεν έχω ιδέα από κώδικα.

Αυτό που παλεύω να φτιάξω είναι ενα "σύστημα" πληροφόρισης των πελατών του γραφείου μας

Η βασική δομή έχει να κάνει
1. Με το να υπάρχει μια σελίδα απο την οποία θα εισέρχετε ο εχων κωδικούς συνεργάτη γραφείου και θα κάνει καταχωρήσεις διαφόρων στοιχείων (με δικαίωμα εισαγωγής, αλλαγής διαγραφής)
Μερικά απο τα στοιχεία είναι σταθερά (δεδομένα εταιρείας πχ επωνυμία κτλ κτλ) αλλα είναι μεταβλητά σε βάθος ετών (πχ στοιχεία μισθώσεων ακινήτων και τα μισθωτήρια κτλ) και άλλα θα είναι μηνιαίας ενημέρωσης πχ δηλώσεις υποχρεώσεις για πληρωμή κτλ κτλ.
2. Ο κάθε πελάτης θα έχει δικούς του κωδικούς εισόδου και θα μπορεί να βλέπει μόνο τα δικά του στοιχεία που φυσικά φιλτράρονται κατα ενα μοναδικό στοιχείο.

Ελυσα τα περισσότερα προβλήματα και μπορώ να σας αναφέρω ποιά plugin χρησιμοποίησα.

1. Για να μπορώ να έχω εισοδο σε εξατομικευμένο ιστοχώρο το
PrivateContent - Multilevel Content Plugin (αγορά απο Codecanyon)
2. Λόγο της ύπαρξης ενωτήταν θεώρησα οτι είναι πρακτικό να έχω tabs και έκανα χρήση του
Tabby Responsive Tabs (free)
3. Για την καταχώρηση των περιοδικών στοιχείων (δηλώσεις υποχεώσεις κτλ) χρησιμοποίησα το
wpDataTables (αγορά απο Codecanyon)
4. Για τη βελτιστοποίση της εμφάνισης το
Shortcodes Ultimate (free)
με το οποίο έφτιαξα (accordιons, spoilers κτλ)
5. για τη δημιουργία σταθερών πινάκων αρχικά το
Websimon Tables
και εδώ στο 5 είναι το θέμα για το οποίο ξεκίνησα το πόστ

στο Websimon Tables, όπως και σε κάθε ανάλογο εργαλείο, πρέπει για κάθε πελάτη πχ να καταχωρείς
τα ίδια σταθερά στοιχεία πχ την λέξη επωνυμία, τη λέξη διεύθυνση κτλ κτλ και αυτό ξανα και ξανα,
εάν λοιπόν στην αριστερή στήλη υπήρχαν αυτά και απλά στη δεξιά εμφανίζονταν τα μοναδικά στοιχεία του κάθε πελάτη (στο δικό του ιδιαίτερο χώρο), τα οποία μαζικά θα είχε καταχωρήσει ενας συνεργάτης θα είχαμε λύσει το πρόβλημα μας.

το wpdataTables που κάνει εισαγωγή δεδομένων σε εναν πίνακα εμφανίζει τα πάντα με τον ίδιο τρόπο σε οριζόντιο πίνακα με τους τίτλους απο πάνω και κατω σε οριζόντιες γραμμές τα δεδομένα.
αυτό ειναι χρήσιμο μόνο για τα περιοδικώς καταχωρημένα στοιχεία και όχι για τα σταθερά.

Αναζητώ λοιπόν ενα τέτοιο εργαλείο (δεν με πειράζει αν ειναι δωρεάν η επι πληρωμή)
Επίσεις μπορώ να σας ανεβάσω ενα παράδειγμα αλλα δεν ξέρω πως να το κάνω εδω

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 30 Μαρ 2014 10:49

harrison έγραψε:korgr δυο ερωτηματα

1. Ναι αλλά με μια δική του φιλοσοφία προσαρμοσμένη στην ελληνική πραγματικότητα
2. Ναι

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 30 Μαρ 2014 12:01

Αυτό που θες να φτιάξεις λέγεται CRM (Customer Relations Management) και υπάρχουν plugin που κάνουν όλα αυτά που θες σε 1 plugin.

Δεν μου έχει χρειαστεί να στήσω CRM σε wordpress αλλά με μια πρόχειρη αναζήτηση πιστεύω πως το Paupress θα σε κάλυπτε (στην Pro έκδοση σίγουρα, δες την free για αρχή και μετά αποφασίζεις).

Ο τρόπος που το ξεκίνησες δυστυχώς είναι λάθος (θα βάλω αυτό το plugin για αυτό, μετά εκείνο για το άλλο...και στο τέλος θέλω να κάνουν και κάτι εξτρά χωρίς να γράψω κώδικα...). Πρώτα καταγράφεις τις απαιτήσεις του project σου και έπειτα κάνεις έρευνα για το ποιο εργαλείο θα σε βοηθήσει καλύτερα να το ολοκληρώσεις.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

harrison

Δημοσίευση από harrison » 30 Μαρ 2014 16:38

korgr έγραψε:
harrison έγραψε:korgr δυο ερωτηματα

1. Ναι αλλά με μια δική του φιλοσοφία προσαρμοσμένη στην ελληνική πραγματικότητα
2. Ναι
Korgr
Θα ασχοληθώ περισσότερο πε το εργαλείο Εσοδα Εξοδα σήμερα
διοτι πιστεύω οτι ειναι κάτι που αναζητώ εδώ και καιρό
Ηδη χρησιμοποιώ της Zoho εδω και χρόνια.
Μπορω να σε ενοχλήσω αν χρειαστώ κάτι?
εννοώ οχι απο εδώ μέσα

harrison

Δημοσίευση από harrison » 30 Μαρ 2014 16:43

giannis17 έγραψε:Αυτό που θες να φτιάξεις λέγεται CRM (Customer Relations Management) και υπάρχουν plugin που κάνουν όλα αυτά που θες σε 1 plugin.

Δεν μου έχει χρειαστεί να στήσω CRM σε wordpress αλλά με μια πρόχειρη αναζήτηση πιστεύω πως το Paupress θα σε κάλυπτε (στην Pro έκδοση σίγουρα, δες την free για αρχή και μετά αποφασίζεις).

Ο τρόπος που το ξεκίνησες δυστυχώς είναι λάθος (θα βάλω αυτό το plugin για αυτό, μετά εκείνο για το άλλο...και στο τέλος θέλω να κάνουν και κάτι εξτρά χωρίς να γράψω κώδικα...). Πρώτα καταγράφεις τις απαιτήσεις του project σου και έπειτα κάνεις έρευνα για το ποιο εργαλείο θα σε βοηθήσει καλύτερα να το ολοκληρώσεις.
Gianni
Εχεις δίκιο σ αυτό που λές αλλα όπως ανέφερα είμαι άσχετος απο προγραμματισμό.

Ο σχεδιασμός υπάρχει, απλά έκανα την κίνηση να χρησιμοποιήσω διάφορα εργαλεία
γιατι δέν έβρισκα εκείνο που θα μου έκανε ακριβώς τη δουλειά μου
και επειδή δεν μπορούσα ούτε κωδικα να γράψω
αλλα ούτε να καταβάλω μια καλή αμοιβή σε εναν προγραματιστή να μου το φτιάξει

Σ ευχαριστώ για το εργαλείο που προτείνεις, θα το δοκιμάσω σήμερα κιόλας
Κάθε πρόταση είναι δεκτή

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 30 Μαρ 2014 19:49

harrison έγραψε:
Korgr
Θα ασχοληθώ περισσότερο πε το εργαλείο Εσοδα Εξοδα σήμερα
διοτι πιστεύω οτι ειναι κάτι που αναζητώ εδώ και καιρό
Ηδη χρησιμοποιώ της Zoho εδω και χρόνια.
Μπορω να σε ενοχλήσω αν χρειαστώ κάτι?
εννοώ οχι απο εδώ μέσα
Φυσικά
Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου με όλους τους τρόπους που αναφέρονται στο http://www.korinthorama.gr/new/contact.php

harrison

Δημοσίευση από harrison » 31 Μαρ 2014 01:37

giannis17 έγραψε:Αυτό που θες να φτιάξεις λέγεται CRM (Customer Relations Management) και υπάρχουν plugin που κάνουν όλα αυτά που θες σε 1 plugin.

Ασχολήθηκα σήμερα με το Paupress αλλα
ισως επειδή δέν μπορώ να καταλάβω τη φιλοδοφία του
ισς επειδή δεν γνωρίζω πως να το φέρω στα μέτρα μου
δεν κατάφερα να αποκτήσω μια εικόνα για τι πως θα με βοηθούσε ως εργαλείο

μηπως έχεις δει κάποια εφαρμογή του σε κάποιο sait ??????

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress Plugins”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες