Το πρόβλημα είναι με μια πράξη διαίρεσης

Συζητήσεις για την γλώσσα C και C++

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
AlexFreestuff

Δημοσίευση από AlexFreestuff » 30 Μαρ 2014 16:58

Γεια σας Κυριακή μέρα ξεκούρασης επειδή έχω ένα μικρο κενάκι στη σκέψη μου μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

Το πρόβλημα είναι με μια πράξη διαίρεση π.χ 5:2=2,5

Το πρώτο ερώτημα είναι έχω 5 αντικείμενα και θέλω να τα μοιράσω σε δυο άτομα αν διαιρέσω το 5:2 θα πάρουν 2 ο καθένας και υπόλοιπο σε μένα 1....εντάξει.
Το δεύτερο είναι έχω ποσότητα που διασπάτε, 500 γραμμάρια ζάχαρη και θέλω να τη δώσω σε δυο πρόσωπα τότε θα πάρουν 500:2=250 γραμμάρια ο καθένας
Εγώ έχω αγοράσει την ζάχαρη από ένα μέρος που το ένα κιλό βάρος έχει μονάδα 820 οπότε επειδή θέλω να κρατήσω και εγώ λίγη ζάχαρη θα δώσω δυο μερίδια σε αυτούς για να μην χαθούμε και θα κρατήσω 1 άρα θα πάρουν από 328 γραμμάρια ο καθένας και θα κρατήσω εγώ 164 δηλαδή όταν μοιράσω την ζάχαρη στην Ελλάδα 500:2=2+1/5(του 500) που νομίζω ότι είναι ο σωστός τρόπος να κάνεις διαίρεση..

Τώρα είναι το κενό μου με τα μαθηματικά μου έχει περισσέψει ένα αντικείμενο και 100 γραμμάρια ζάχαρη ή 164 κατι τέλος πάντων και θέλω αυτά τα δυο υπόλοιπα να τα προσθέσω τη κάνω.
Ευχαριστώ για της απαντήσεις

για να μην σας αποσυντονίσω το βρήκα αυτό το πρόβλημα όταν ήθελα να κάνω μια βιβλιοθήκη στη C νομίζω ....

AlexFreestuff

Δημοσίευση από AlexFreestuff » 02 Απρ 2014 06:39

Δεν πειράζει το βρήκα συσκευασία ζάχαρης ευχαριστώ

Απάντηση

Επιστροφή στο “C, C++”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες