Νέα Σύνθεση PC.

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Nikos124

Νέα Σύνθεση PC.

Δημοσίευση από Nikos124 » 01 Απρ 2014 04:24

Καλησπέρα σας. Ετοιμάζομαι να στήσω ένα νέο PC και θα ήθελα τη βοήθειά σας σε 2-3 πραγματάκια.

Η σύνθεση μέχρι τώρα είναι η παρακάτω:
Κουτί: AEROCOOL V3X ADVANCE MIDI TOWER EVIL GREEN EDITION BLACK/GREEN
Motherboard: Asrock Fatal1ty 990FX Killer
Επεξεργαστής: AMD FX 8320
Κάρτα γραφικών: Gigabyte Radeon R9 270 2GB WindForce 2X OC
Μνήμη: Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600MHz
SSD: Samsung 840 Series Evo 120GB
Σκληρός Δίσκος: 1TB Seagate 7200rpm 64MB
DVD-R: CDW Samsung SH-224DB/BEBE bulk black

Θα ήθελα την βοήθειά σας στην εύρεση του σωστού τροφοδοτικού για την παραπάνω σύνθεση, και αν θα χρειαστεί κάποια εξτρά ψήκτρα. (Δεν είμαι 100% σίγουρος, αν το συγκεκριμένο κουτί τα χωράει όλα).

Παραθέστε μου σχόλια ή και προτάσεις.

Σας ευχαριστώ, εκ των προτέρων!

Φιλικά
Nikos124

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νέα Σύνθεση PC.

Δημοσίευση από giannis17 » 01 Απρ 2014 09:49

Για τους AMD FX τελευταίας γενειάς όπως αυτός που μου δείχνεις 2 πράγματα έχω μάθει με τον δύσκολο τρόπο.

1) Η ψύχτρα που δίνουν μαζί είναι για πέταμα, κάνει θόρυβο και δεν ψύχει καθόλου
2) Θα παίξουν σωστά μόνο σε μητρική gigabyte. Τόσο οι asrock όσο και οι Asus έχουν τρελά θέματα με αυτούς τους επεξεργαστές και έμεινα πολύ απογοητευμένος μέχρι να χρησιμοποιήσω gigabyte και δεν αναφέρομαι σε 1 pc μιλάω για καμιά 20αριά μηχανήματα καθώς κάνω μεταπώληση. Σημείωση: Αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις SLi/Crossifre βάλε με το 970 chipset όχι το 990, δεν έχουν άλλη ουσιαστική διαφορά και γλυτώνεις αρκετά χρήματα.

Ψύχτρα οποιαδήποτε κι αν βάλεις του εμπορίου ακόμα και αυτές με 8-10 ευρώ καλυμμένος είσαι, είναι πολύ καλοί επεξεργαστές και δεν ανεβάζουν θερμοκρασίες.

Τροφοδοτικό ουσιαστικά από 500watt και πάνω σε καλύπτει. Απλά αν βάλεις κάποιο κινέζικο που δεν το ξέρει η μάνα του εκεί υπολόγισε 650watt και πάνω καθώς κλέβουν πολύ στον υπολογισμό. Επίσης αν χρησιμοποιείς αρκετές συσκευές που τραβάνε ρεύμα από usb (εξωτερικούς σκληρούς, usb scanner κλπ) τότε πρόσθεσε μερικά watt παραπάνω.

Ενδεικτικά η δική μου σύνθεση έχει τον FX-8350, GTX-650Ti,3xHDD,1xSSD και χρησιμοποιώ ένα Corsair 620watt modular. Τροφοδοτικό και κουτί έχω τα ίδια εδώ και 5 χρόνια. Ενώ σε αντίστοιχες συνθέσεις με την δική σου χρησιμοποιώ 650watt της Approx που είναι και φθηνά.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Nikos124

Νέα Σύνθεση PC.

Δημοσίευση από Nikos124 » 01 Απρ 2014 12:07

Giannis17

Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντησή σου.

Μετά τα όσα μου είπες κατέληξα σε Gigabyte μητρική, και συγκεκριμένα την Gigabyte GA-990XA-UD3. Επέλεξα τροφοδοτικό Approx 650W και ψήκτρα CoolerMaster Hyper TX3 EVO.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νέα Σύνθεση PC.

Δημοσίευση από giannis17 » 01 Απρ 2014 12:12

Χαρά μου που βοήθησα. Θα το καταευχαριστηθείς το pc.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες