μπορώ να έχω βιντεο σε όλες τα devices;

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 03 Απρ 2014 13:11

Παιδιά καλησπέρα,

προσπαθώ εδώ και μερικές μέρες σε ένα site, να παίζει ένα home video σε όλες τις συσκευές και σε όλους τους browsers. Ψάχνοντας και διαβάζοντας κατάλαβα ότι μοιάζει αρκετά φιλόδοξο αν δεν το έχεις ξανακάνει. Το βίντεο στην home page θέλω να είναι:

1)embed
2)autoplay
3)loop
4)poster

παίζοντας με video και html5 δεν μπόρεσα να πλησίασω σε αυτό που ζητούσα. π.χ. iphone και lumia τα έπαιζαν με native player, το S4 δεν έκανε autoplay και διάφορα τέτοια..

Η απορία μου είναι: Υπάρχει τρόπος που να έχει χρησιμοποιήσει κάποιος, έτσι ώστε να έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα για όλες τις συσκευές..;

ευχαριστώ

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 03 Απρ 2014 14:36

Δοκίμασε jwplayer
http://www.jwplayer.com/
Είναι πολύ καλός αλλά στην έκδοση 6 για δωρεάν αφήνει logo, οπότε ίσως σε βολέψει ο 5.
https://github.com/thetutlage/jwplayer-5

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 03 Απρ 2014 15:06

βρε δάσκαλε εσύ..;

Λοιπόν...,

τις τελευταίες μέρες ασχολούμαι αρκετά με το εν λόγω post (για αυτό δεν έρχομαι στο μάθημα..) 8)

στις τόσες αναζητήσεις που έκανα έπεσα στον συγκεκριμένο player και όντως φαίνεται πολύ καλός... Τον έχω ήδη δοκιμάσει και τα αποτελέσματα που πήρα διαφέρουν από συσκευή σε συσκευή..

α) Το iPhone έκανε αναπαραγωγή σε native player της συσκευής.

β) lumia το ίδιο με iPhone

γ) Σε S4, αν θυμάμαι καλά, έπαιξε όπως ήθελα..

δ) Σε PC ok..

Ουσιαστικά αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι, για να πάρω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, πρέπει να πάω σε external player όπως o jwplayer και φυσικά να κάνω και τις ανάλογες παραδοχές για τις ιδιαιτερότητες που μπορεί να εμφανίζει στην κάθε συσκευή, για να έχω την κεφάλα μου ήσυχη...

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 06 Απρ 2014 21:55

Λοιπόοοοον ..

Μετά από αρκετές ημέρες δοκιμών δεν έμεινα ικανοποιημένος από τα mediaelement και jwplayer. Με διαφορά το δεύτερο καλύτερο από το πρώτο αλλά δεν κατάφερα να το στήσω να παίξει όπως εγώ ήθελα και ο λόγος είναι οι διαφορετικοί browsers και λειτουργικά στα mob – devices και πιθανόν και η «απειρία» μου. Σύμφωνα με τις ανάγκες πρέπει :

Να μην εμφανίζεται «κενό» το βίντεο με play button, αλλά να εμφανίζει «κάτι» με play button on top. Δοκίμασα το poster και είχα διαφορετικά αποτελέσματα.. Σε άλλες συσκευές δεν το αναγνώριζε και σε άλλες όταν τελείωνε το βίντεο δεν επανερχόταν το poster. Loop και autostart δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο θέμα και είναι διαθέσιμα μόνο για desktops και laptops. Embedded video δεν μπορείς να έχεις σε smartphones, προβλήματα με chrome στις mobile συσκευές και ας ενσωμάτωνα ogv και webm στην html5 μου. Firefox δεν δοκίμασα στα smartphones καθώς απογοητευόμουν από τα αποτελέσματα και δεν πήγαινα παρακάτω. Δοκίμαζα τόσες μέρες διάφορα και τελικά αφού σκέφτηκα αρκετά, αποφάσισα να το κάνω μόνος μου.. (θυμήθηκα και ένα ανέκδοτο).

Όταν θα είμαι έτοιμος θα ποστάρω τον κώδικα να δοκιμάσουμε για διαφορετικές συσκευές. Στις συσκευές που δεν θα μπορεί να αναπαραχθεί το βίντεο θα εμφανίζει απλά μία φωτογραφία με ένα play button και ας μην κάνει τίποτα..

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 12 Απρ 2014 09:40

παιδιά καλημέρα,

πειραματίζομαι με embedded code από youtube και θα ήθελα ένα feedback από iphone users καθώς δεν μπορώ να το τσεκάρω και οι online emulators είναι παντελώς άχρηστοι για το συγκεκριμένο τεστ.

Το site είναι michas-watches.gr και στην αρχική σελίδα υπάρχει ένα video. Πρέπει να εμφανίζει ένα ρολόϊ με ένα play button. Πατώντας το πρέπει να πηγαίνει στο native player της συσκευής και όταν τελειώσεi το βίντεο να ΜΗΝ εμφανίζει related (σχετικά) videos. Όταν κλείνει ο player της συσκευής να επιστρέφει στο site και να δείχνει το video έτοιμο να παίξει πάλι με το ρολόϊ και το play button.

Όποιο feedback από iphone θα με βοηθούσε πολύ. Αν και λογικά δεν πρέπει να έχει σημασία, κάτε τον κόπο αν θέλετε να αναφέρετε και από ποιο μοντέλο iphone έγινε η δοκιμή.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 12 Απρ 2014 17:57

dionisis71 έγραψε:παιδιά καλημέρα,

πειραματίζομαι με embedded code από youtube και θα ήθελα ένα feedback από iphone users καθώς δεν μπορώ να το τσεκάρω και οι online emulators είναι παντελώς άχρηστοι για το συγκεκριμένο τεστ.

Το site είναι michas-watches.gr και στην αρχική σελίδα υπάρχει ένα video. Πρέπει να εμφανίζει ένα ρολόϊ με ένα play button. Πατώντας το πρέπει να πηγαίνει στο native player της συσκευής και όταν τελειώσεi το βίντεο να ΜΗΝ εμφανίζει related (σχετικά) videos. Όταν κλείνει ο player της συσκευής να επιστρέφει στο site και να δείχνει το video έτοιμο να παίξει πάλι με το ρολόϊ και το play button.
Όλα τα άλλα έτσι είναι αλλά στο τέλος φαίνονται related videos.

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 12 Απρ 2014 18:20

σε ευχαριστώ allou για το feedback... Δεν έχω την συσκευή και είναι πραγματικά πονοκέφαλος... ξέρω όμως ότι άθελα μου γίνομαι πονοκέφαλος σε άλλους.. είναι pain in the ass..

έβγαλα όλες τις παραμέτρους και άφησα μόνο τον κώδικα όπως τον δίνει το youtube..

όποιος άλλος μπορεί να το τσεκάρει θα του ήμουν υπόχρεως..

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 12 Απρ 2014 18:52

dionisis71 έγραψε: έβγαλα όλες τις παραμέτρους και άφησα μόνο τον κώδικα όπως τον δίνει το youtube..
με μόνο μία παραμετρο no related videos

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 12 Απρ 2014 23:55

είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος... τόσο που το ανέβασα στην home page..

στις δοκιμές που έκανα στα ρημάδια τα emulators, απενεργοποίησα το autoloop γιατί ξεκινούσε από την αρχή και δεν μπορούσα να καταλάβω αν το rel=0 δούλευε... Όταν τελείωνει το video (στο emulator) δείχνει να με με πηγαίνει στην αρχή του βίντεο χωρίς related videos.. και ευελπιστώ να συμβαίνει και πραγματικά..

Αν τελικά δουλεύει ας κάνει κάποιος το κόπο να με ενημερώσει να πιω μια σούμα με την ησυχία μου.. plz.. για iphone ενδιαφέρομαι, για android θα το τσεκάρω.. Αν υπάρχει feedback και για windows phone καλοδεχούμενο..

ευχαριστώ

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 13 Απρ 2014 17:14

Εκεί που είπες ότι κάνεις τις δοκιμές, δεν υπάρχει video παρά μόνο ένα device / browser detection

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 13 Απρ 2014 20:00

Μαλιστα... :doh:

Στην δοκιμαστική σελίδα έβαλα νέο κώδικα με old embed code <iframe> αλλά και με <object>.

Ως παράμετροι, να κρύψει μόνο τα σχετικά βίντεο τίποτα άλλο, το χρησιμοποιώ στην πιο απλή του μορφή..

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 16 Απρ 2014 16:45

νέος κώδικας στο

michas-watches.gr/video/yt1.html

To πιασα για το iPhone? On click στην φωτο ξεκινάει το βίντεο και στο τέλος γυρνώντας στη σελίδα δείχνει πάλι τη φωτογραφία..

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 16 Απρ 2014 22:53

michas-watches.gr/video/iphone/index.html

Σε αυτήν τη σελίδα παρατήρησα ότι το iPhone έπαιζε το video αλλά στο τέλος δεν επανέφερε το poster. Επαιξα το video και σε android tablet και παρατήρησα ότι είχα το ίδιο πρόβλημα.. Επιτέλους μπορώ να πειραματιστώ με το tablet μου αφού αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα..

Διόρθωσα το πρόβλημα για το tablet και δοκίμασα με ένα build in browser της συσκευής. Το video έπαιξε ακριβώς όπως ήθελα και το δοκίμασα και με dolphin. Ο firefox έκανε κάτι κουλά αλλά το έπαιξε και chrome το έπαιζε αλλά δεν έδειχνε τίποτα. Πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα στο iphone το οποίο είναι και αυτό που με ενδιαφέρει...

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 17 Απρ 2014 08:39

Αν συνεχίσω έτσι..., σίγουρα θα φτάσω τα 256+ μηνύματα στο προφίλ μου..

:D

Καλημέρες!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες