Σύνθεση καινούργιου PC

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σύνθεση καινούργιου PC

Δημοσίευση από Zizo » 09 Απρ 2014 00:31

Γεια σας παιδιά,
προσπαθώ εδώ και ένα μήνα να κάνω μια λίστα με κομμάτια για υπολογιστή που θέλω επιτέλους να συνθέσω.
Έκανα μια έρευνα αλλά δεν πρόκειται να πω ότι ξέρω από hardware οπότε θα ήθελα βοήθεια σε θέματα συμβατότητας MoBo, ram κτλπ. όπως και ταχύτητες ή τι συμφέρει και τι όχι.

Λίστα αναγκαστικά από amazon.de
MotherBoard: Asus Z87-C
CPU: Intel Core i7 4770
RAM: Corsair Vengeance 16GB (4x4GB) DDR3 1600 MHz
Graphics Card: Asus 90YV04H0-M0NA00 NVIDIA GeForce GTX 780
SSD: Samsung 840 Pro Series 256GB
HardDrive: Western Digital WD1003FZEX 1TB
PSU: EVGA SuperNOVA NEX650G (650 Watt)
Case: Fractal Design Define R4 with Window Black Pearl Silent ATX Mid Tower
Τιμή γύρο στα 1.568€ με την κάρτα γραφικών να κάνει από μόνη της 500€.

Το pc θα χρησιμοποιείται στο σπίτι για οποιοδήποτε λόγο, από παιχνίδια μέχρι και 3D rendering και διάφορα προγράμματα της Adobe.
Ξεκίνησα με την ιδέα ότι θέλω τον συγκεκριμένο επεξεργαστή και ναι χωρίς OverClocking.
Έψαξα και βρήκα ότι από MoBo θέλω Η87 ή Ζ87 σειρά μοντέλων. Ξεκίνησα με την ASRock H87 μέχρι που είδα ότι η Asus Z87-C δεν έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή + παίρνω και κάποια μάρκα.

Για την RAM δεν είμαι σίγουρος, σίγουρα είδα πολύ καλά reviews, έμαθα ότι είναι κλάσης 9 ή όπως λέγετε και στα 1,5volt μιας και το συνιστούν πολλοί να μη το ξεπεράσεις. Όπως είδα όμως και σε πολλά reviews, δεν θα δω τρομερή διαφορά αν ξεπεράσω τα 1600Mhz.

Από κάρτα γραφικών είμαι σίγουρος ότι θέλω την GTX 780 μια και τα πάει καλά από θέμα cuda και premiere + gaming και είναι τοποθετημένη ακριβώς κάτω από την nVidia Titan σε διάφορα θέματα. Αλλά σκάλωσα στους manufacturers. Είδα πολλούς να την έχουν από default σε overclocked κτλπ. Δεν θέλω να μπλέξω με liquid cooling, να κάνω monitoring κάθε τόσο για θερμοκρασίες και ταχύτητες των fan όλου του κουτιού κτλπ κτλπ. κάνοντας τα ίδια βαριά πράματα που κάνω στο αρχάριο PC μου που δεν νιώθει και πολύ. Έτσι νομίζω διάλεξα την κατάλληλη, αλλά νομίζω! Καλή ταχύτητα με 2 ανεμιστήρες, δεν ξεπερνάει τα 500€ και φτάνω σε σημείο να έχω 2 Asus προϊόντα μέσα... αν έχει να κάνει κάτι αυτό.

Τα SSD και HDD είναι το γνωστό combo που έχω βομβαρδιστή τα τελευταία χρόνια με Western Digital Black 1TB και Samsung Pro ή Evo...
Από τροφοδοτικό δεν βρήκα καλύτερη λύση από αυτό το φθηνό αλλά και καλό full modular PSU.

Προτελευταίο έρχεται το κουτί με καλή μάρκα, ωραίο εσωτερικό για cable managment και airflow αν βγάλω τις μισές θήκες για HDD που δεν θα χρησιμοποιώ. Μόνο που για ATX εγώ διάλεξα το medium κουτί αντί για μεγάλο που φτάνει το μισό μέτρο σε ύψος. Και πάλι χωράει μέσα ATX motherboard αλλά φοβάμαι μήπως θα έπρεπε να διαλέξω το μεγάλο κουτί για διάφορα θέματα. Εγώ βέβαια στο κουτί μου τώρα που είναι το μεγάλο δεν το βλέπω βολικό σε μέγεθος και είναι πολύ άδειο μέσα χωρίς λόγο εκτός αν θεωρηθεί ότι υπάρχει καλύτερη ψύξη στο μεγάλο κουτί.

Και τέλος μέχρι χθες δεν ήξερα τις διαφορετικές εκδώσεις των windows που υπάρχουν και νόμιζα μόνο η ultimate αξίζει για 64bit. Τελικά τα 64bit ξεκινάν από τα Windows Home Premium και όλες οι παραπάνω εκδώσεις δεν με αφορούν καθόλου.

Τώρα όμως δεν ξέρω πόσο καλά πέτυχα τον στόχο μου. Θεωρητικά είμαι ικανοποιημένος με την λίστα και την τιμή. Έχω κάνει κάνα χοντρό λάθος? Έκατσα και έψαξα όλες τις Z87 motherboard της Asus και η Z87-C είναι ακριβώς εκεί που θα θελα. Βέβαια δεν θα με χαλούσε να είχε και Bluetooth + Wifi και διάφορα τέτοια.. αλλά κλάιν μάιν.

Τι λέτε? Το στήσιμο θα το κάνω μόνος κάποια στιγμή αυτόν τον μήνα ή τον επόμενο.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σύνθεση καινούργιου PC

Δημοσίευση από giannis17 » 09 Απρ 2014 09:31

2 μόνο παρατηρήσεις:

1) Γιατί κιτ των 4 RAM x 4GB και όχι 2 x 8GB? Να έχεις και 2 ελεύθερες θέσεις, ποτέ δεν ξέρεις.

2) Αξίζει τόσα χρήματα για την κάρτα γραφικών; Μπορείς να βάλεις μια GTX760 και να γλυτώσεις 250€. Στα παιχνίδια δεν έχει διαφορά (δεν υπάρχουν τόσο απαιτητικά παιχνίδια ούτε θα βγουν στο κοντινό μέλλον ακόμα κι αν παίζεις full hd 3D), στο rendering ναι θα είναι ίσως και 2 λεπτά πιο αργή από την 780 σε βαριές σκηνές αλλά who cares.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σύνθεση καινούργιου PC

Δημοσίευση από Zizo » 09 Απρ 2014 16:40

Για το 2 έχεις δίκαιο. Το σκέφτηκα και γω... Απλά την θεώρησα πιο future proof από την 760 αλλά μαζί με λίγο yolo swag και ψυχολογία 12χρονου την έχω βάλει στόχο μιας και μια φορά θα την αγοράσω για να μου μείνει μερικά χρόνια και να μην έχω στόχους για upgrade ή SLΙ/Crossfire κτλπ.

Για το 1 Έλεγα να πάω στα 32GB ram αλλά μετά σκέφτηκα πως δεν έχω καμία εμπειρία από τόσο πολύ ραμ. Τώρα έχω 4GB ddr2 και μου φαίνεται πως 8GB ddr3 θα ήταν πολύ καλά, πόσο μάλλον 16GB... και έτσι μου φαίνεται υπερβολή τα 32GB. Μόνο σε fluid/smoke simulations σε 3D προγράμματα έχω δει σε χρίση τέτοια μεγάλα ποσά.

Έτσι αφού κατέληξα σε 16GB διάβασα ότι οι MoBos χρησιμοποιούν καλύτερα ή πιο γρήγορα την ram αν είναι μοιρασμένη σε όλες τις 4 θύρες από το να έχεις πχ 32GB ή 16GB σε 2 slots.
Είναι λάθος αυτό? Πιστεύεις ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα λέω μακάρι να είχα άλλες 2 slots ώστε να κάνω τα 16GB σε 32?
Αν όντως δεν έχει κάποια μεγάλη διαφορά τότε ναι, θα ήταν καλύτερα να έχω 2 x 8 GB ώστε για οποιοδήποτε λόγο να φτάσω τα 32.

Άλλες 2 συμβουλές που θα ήθελα είναι αν είναι αρκετά τα 650w για τροφοδοτικό και αν όντως είναι υπερβολή πάνω από 1600Mhz σε ram.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σύνθεση καινούργιου PC

Δημοσίευση από giannis17 » 09 Απρ 2014 19:00

Με λίγα λόγια επειδή είμαι από κινητό.

Η διάφορα σε ταχύτητα είναι αμελητέα από μονό dual channel σε διπλό οπότε καλύτερα να αφήσεις περιθώριο για κι άλλη μνήμη.

Τα 650watt είναι οριακά αν έχεις αρκετούς σκληρούς και usb συσκευές. Για την ταχύτητατων μμνημών διάβασε περί xmp profiles
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σύνθεση καινούργιου PC

Δημοσίευση από Zizo » 10 Απρ 2014 05:32

Σε ευχαριστώ Γιάννη για την βοήθεια.
Τα 650w νομίζω είναι αρκετά, ποτέ δεν έχω έξτρα συσκευές πάνω στο pc χωρίς να τις χρησιμοποιώ.
Και από αποθηκευτικές συσκευές από 2 που έχω maximum να πάνε στις 3.

Σύμφωνα με το www.pcpartpicker.com και αυτό το site μου λένε ότι το pc χρειάζεται λιγότερο από 600wat αλλά συνιστάτε να ανέβω για ασφάλεια και έτσι διάλεξα τα 650. Ναι θα μπορούσα να πω ότι είναι οριακά αλλά με ασφάλεια οριακά, εκτός αν ξεπεράσω τους 3 σκληρούς και βάλω και δεύτερη κάρτα που δεν το κόβω να γίνετε.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σύνθεση καινούργιου PC

Δημοσίευση από Zizo » 10 Απρ 2014 13:28

Θέλω να περάσω σε ένα δεύτερο θέμα που έχει να κάνει με το amazon και τις εγγυήσεις.
Ξέρετε τι παίζει?
Έμαθα ότι για τον πρώτο καιρό που θες να επιστρέψεις κάποιο χαλασμένο ή λάθος προϊόν τότε πολύ απλά εκτυπώνεις 2 κομμάτια χαρτί από την σελίδα του amazon που το ένα πάει μέσα στο κουτί και το άλλο απέξω που λέει την διεύθυνση και απλά το πας στο ταχυδρομείο.
Τα μεταφορικά τα πληρώνω εγώ φαντάζομαι, σωστά?

Επίσης, οι εγγυήσεις είναι 2? Μία από το κατάστημα (άμα σου δώσουν) που πρόκειται για ελάχιστα χρόνια αν πληρεί τις προδιαγραφές και η άλλη είναι από την κατασκευάστρια εταιρία?
Αν έχω 2 χρόνια από το κατάστημα και 2 από την κατασκευάστρια τότε έχω πάλι 2 ή 4? Ενεργοποιείτε η εγγύηση της κατασκευάστριας ή ξεκινάει από την ημερομηνία αγοράς του προϊόν που θα έχει η απόδειξη?

Έχω δει χαρτί εγγύησης μέσα σε προϊόντα από την κατασκευάστρια εταιρία αλλά πότε δεν τα χρησιμοποίησα. Αν χρειαστεί πως δουλεύει το συγκεκριμένο? Πρέπει να στείλω το προϊόν σε κάποια διεύθυνση που αναφέρετε πάνω στο χαρτί? Ελπίζω να έχει οδηγίες.

Αν δεν έχω εγγύηση ούτε από το κατάστημα ούτε μέσα στο κουτί από την εταιρία τότε μπορώ τουλάχιστον να κάνω την επιστροφή τον πρώτο καιρό αν το προϊόν είναι χαλασμένο?
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σύνθεση καινούργιου PC

Δημοσίευση από giannis17 » 10 Απρ 2014 13:36

Αυτά τα ρωτάς στον εκάστοτε πωλητή. Δεν ακολουθούν όλοι τις ίδιες πολιτικές. Συνήθως αν κάτι το παραλάβεις ελαττωματικό η σπασμένο δεν πληρώνεις έξοδα αποστολής. Τέλος οι εγγυήσεις δεν δουλεύουν αθροιστικά. Αν έχεις 2 έτη απο το κατάστημα και 2 απο την αντιπροσωπία έχεις σύνολο 2 απλά μπορείς να το στείλεις είτε στον ένα είτε στον άλλο.
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες