e-shop ή website

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
thpon

e-shop ή website

Δημοσίευση από thpon » 11 Απρ 2014 13:07

Καλησπέρα.

Είμαι σε συζήτηση με επαγγελματία για στήσιμο εμπορικής ιστοσελίδας με 100+ προϊόντα. Όλοι οι επαγγελματίες που έχω μιλήσει ως τώρα μου προτείνουν το e-shop ως καλύτερη λύση επειδή θέλω να βάλω περιγραφές σε όλα τα προϊόντα αλλά με ανενεργή την λειτουργία ηλεκτρονικής αγοράς, δηλαδή σε μορφή web. Έχω κάποιες απορίες.

1) Όντως χρειάζομαι e-shop πλατφόρμα;
2) Η custom πλατφόρμα είναι υπερβολική για μια μικρή εταιρεία; Τι πρέπει να προσέξω στις έτοιμες πλατφόρμες;
3) Wordpress, joomla ή κάτι άλλο; Θέλω να είναι κυρίως όμορφο και να μπορώ να το διαχειρίζομαι πολύ εύκολα.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

e-shop ή website

Δημοσίευση από korgr » 11 Απρ 2014 13:20

Αυτό που θέλεις είναι ένα product catalog

Η καλύτερη λύση είναι να υλοποιηθεί με e-shop ώστε να είσαι έτοιμος ανά πάσα στιγμή για την αναβάθμιση του σε πραγματικό ηλεκτρονικό εμπόριο.

Αν δεν θελήσεις ποτέ να το αναβαθμίσεις μελλοντικά σε πραγματικό e-shop, θα σου στοιχίσει πιο φτηνά να το κάνεις μόνο κατάλογο προϊόντων!

thpon

e-shop ή website

Δημοσίευση από thpon » 11 Απρ 2014 13:28

korgr έγραψε:Αυτό που θέλεις είναι ένα product catalog

Η καλύτερη λύση είναι να υλοποιηθεί με e-shop ώστε να είσαι έτοιμος ανά πάσα στιγμή για την αναβάθμιση του σε πραγματικό ηλεκτρονικό εμπόριο.

Αν δεν θελήσεις ποτέ να το αναβαθμίσεις μελλοντικά σε πραγματικό e-shop, θα σου στοιχίσει πιο φτηνά να το κάνεις μόνο κατάλογο προϊόντων!
Εννοείς ψηφιακό κατάλογο pdf;
Έχω ζητήσει να υπάρχει ενότητα ''προϊόντα'' με 6-7 κατηγορίες και μετά πιθανές υποκατηγορίες και όλα τα προϊόντα με περιγραφές και τεχνικές προδιαγραφές αφού κάνεις click πάνω του.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

e-shop ή website

Δημοσίευση από giannis17 » 11 Απρ 2014 13:54

e-shop χωρίς καλάθι και παραγγελίες = κατάλογος προϊόντων

Και απλά θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα ότι είναι προτιμότερο να στηθεί σε πλατφόρμα e-shop με απενεργοποιημένες τις λειτουργίες του καλαθιού ώστε όταν μετέπειτα θες να το κάνεις e-shop να γίνει πολύ εύκολα, γρήγορα και φθηνά.

Όσον αφορά την πλατφόρμα υπάρχουν πραγματικά εκατοντάδες, άλλες δωρεάν άλλες επί πληρωμή και η κάθε μία με τα συν και τα πλην της.

Από προσωπική πείρα για κάτι μικρού μεγέθους που θες εσύ (μέχρι 1000 προϊόντα) και να είναι εύκολα διαχειρίσιμο, σχεδόν δωρεάν (λέω σχεδόν γιατί μπορεί να αγοράσεις το θέμα ή κάποιο plugin) και ευπαρουσίαστο είναι το WooCommerce μέσω Wordpress.

Αν αυτός που θα το αναλάβει σου προτείνει κάτι άλλο (προφανώς επειδή το γνωρίζει καλύτερα) πες μας ποιο είναι να σου πούμε απόψεις.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

thpon

e-shop ή website

Δημοσίευση από thpon » 11 Απρ 2014 13:57

Αυτό ακριβώς θέλω χωρίς καλάθι αγορών. Αρκετοί που έχω μιλήσει μαζί τους μου πρότειναν το wordpress για αυτή την δουλειά.

thpon

e-shop ή website

Δημοσίευση από thpon » 11 Απρ 2014 17:45

Υπάρχει περίπτωση να βρω custom e-shop κάτω από τα 1000 ευρώ; Το θεωρώ υπερβολικό να μου ζητάνε 600+ για έτοιμα templates και σκέφτομαι μήπως ανέβω λίγο στην τιμή.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

e-shop ή website

Δημοσίευση από giannis17 » 11 Απρ 2014 17:48

1: όχι
2: αν σου παρέχουν υποστήριξη είναι πολύ καλά.
– Milt Bryce

thpon

e-shop ή website

Δημοσίευση από thpon » 11 Απρ 2014 17:59

Πολλοί μου λένε για να μειώσω το κόστος πως θα κάνουν τα αρχικά (φώτο, περιγραφές κτλ) θα μου δείξουν πως γίνεται (έτοιμα templates) και μετά μόνος μου θα κάνω τα υπόλοιπα ισχυριζόμενοι πως είναι πολύ απλό. Ισχύει; Η custom λύση είναι ακόμα πιο εύκολη στην διαχείριση;

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

e-shop ή website

Δημοσίευση από giannis17 » 11 Απρ 2014 18:19

Custom λύση είναι όπως την παραγγείλεις αλλά αν βρεις custom e-shop κάτω από 2 χιλιάρικα πες το μας και μας.

Αν σου φαίνονται αυτά ακριβά τότε καλύτερα ψάξε λύσεις website builder(πχ ΟΤΕ επιχειρείν, skroutz store...) όπου το φτιάχνεις όλο μόνος σου και πληρώνεις την ύπαρξη της ιστοσελίδας σου με το μήνα σαν ενοίκιο
– Milt Bryce

thpon

e-shop ή website

Δημοσίευση από thpon » 11 Απρ 2014 18:35

Θεωρώ υπερβολικό να μου ζητάνε 200 για έτοιμο template (απλά την πλατφόρμα, όχι την μετέπειτα σχεδίαση) όταν τις βρίσκεις στον ίντερνετ από 0 μέχρι 30.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

e-shop ή website

Δημοσίευση από korgr » 11 Απρ 2014 19:13

Επειδή τα ζω κάθε μέρα, να ξέρεις πως με όλους αυτούς που πουλάνε φτηνά e-shops (έτοιμες πλατφόρμες με έτοιμα templates), υπάρχει κίνδυνος να μπλέξεις ανάλογα το άτομο.

Εννοώ να στο στήσουν για τα πολύ βασικά και μετά αν θελήσεις κάποια πιο εξειδικευμένη παραμετροποίηση για τις δικές σου ανάγκες, να σηκώσουν τα χέρια ψηλά!

Αυτό συμβαίνει επειδή τώρα με την κρίση και την ανεργία που έπεσε, προσπαθεί να πουλήσει e-shop (και γενικότερα sites) o κάθε "αλεξιπτωτιστής" στο χώρο. Όσοι ήταν λίγο "κομπιουτεράκηδες" έμαθαν το πολύ βασικά στο στήσιμο (αυτό που σου λένε "εύκολο είναι, το κάνεις και μόνος σου") και βγήκαν στην αγορά σαν τάχα μου επαγγελματίες!

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

e-shop ή website

Δημοσίευση από giannis17 » 11 Απρ 2014 19:18

Δεν έχει καμία διαφορά από τον γιατρό που θα σου πάρει 50 ευρώ για να σου κάνει μια διάγνωση των 10 λεπτών και να σου γράψει 2 φάρμακα. Αναλογικά με την ώρα που θα σου αφιερώσει ο καθένας πιο φτηνά σου βγαίνει ο web designer.

Το οτι υπάρχει τρόπος να γίνει τελείως τσάμπα (φτιάχνεις μόνος σου μια σελίδα στο facebook ή στο blogspot) δεν αναιρεί το γεγονός πως ζήτησες την γνώμη ενός επαγγελματία και για να πάρεις ένα επαγγελματικό αποτέλεσμα οπότε πρέπει κι αυτός να πληρωθεί ανάλογα.

Αν υποθέσουμε πως προσπαθήσεις να κάνεις την δουλειά του επαγγελματία μόνος σου και ξεκινάς από το 0 θα χρειαστείς 25€ για το domain, περίπου 50€ το χρόνο για φιλοξενία, 2-3 μέρες να καταφέρεις να σετάρεις το wordpress, άλλες τόσες να βρεις template που να σου κάνει και περίπου 2 μήνες να παραμετροποιήσεις και να μεταφράσεις το σύνολο των plugin που θα ανακαλύψεις πως χρειάζεσαι. Όλο αυτό ένας επαγγελματίας το βγάζεις σε μερικές μέρες, το πολύ βδομάδα.
– Milt Bryce

geomagas
Επικοινωνία:

e-shop ή website

Δημοσίευση από geomagas » 11 Απρ 2014 19:40

thpon έγραψε:Υπάρχει περίπτωση να βρω custom e-shop κάτω από τα 1000 ευρώ; Το θεωρώ υπερβολικό να μου ζητάνε 600+ για έτοιμα templates και σκέφτομαι μήπως ανέβω λίγο στην τιμή.
Εγώ τώρα έχω την εντύπωση ότι, στις μέρες που ζούμε, μπορεί και να βρεις. Και δεν θα είναι και προχειροδουλειά. Αλλά θα πρέπει να το ψάξεις.

Η ερώτηση η δική μου είναι, γιατί το θέλεις custom; Θα έχει κάποια λειτουργικότητα τόσο εξειδικευμένη που δεν καλύπτεται απο ένα -ας το πούμε- mainstream στήσιμο;

Με άλλα λόγια, τι είναι αυτό για το οποίο δεν θα σε καλύψει ένα *cart ή ένα cms με κάποιο e-commerce plugin;

Και μία δεύτερη ερώτηση: Τα 600 τι ακριβώς περιλαμβάνουν αναλυτικά, και με τι επιμέρους κόστος το καθένα; (αυτά θα τα λένε σίγουρα οι προσφορές που πήρες, έτσι δεν είναι;)

thpon

e-shop ή website

Δημοσίευση από thpon » 11 Απρ 2014 19:41

Την έχω πάθει από ''web developer'', προσπαθώ να είμαι προσεκτικός πλέον στην επιλογή. Πρόσεξα πως ο καθένας υποστηρίζει τις δικές του περιέργειες αλλά το χειρότερο είναι πως έχω μιλήσει με 10 επαγγελματίες . . και οι 10 λένε πως είναι πολύ εύκολο στη διαχείριση είτε το joomla, είτε το wordpress είτε το custom e-shop που θα φτιάξουν για μένα. Από εμπειρία πάντως και ο προηγούμενος έτσι μου έλεγε για το site (joomla) και μόνο κείμενα μπορούσα να επεξεργαστώ, όλα τα υπόλοιπα ήταν κώδικες.

thpon

e-shop ή website

Δημοσίευση από thpon » 11 Απρ 2014 19:47

Έχω πάρει γύρω στις 6-7 προσφορές και δεν τις έχω μπροστά μου αυτή την στιγμή για να στην αναλύσω.
Δεν είμαι σχετικός και γιαυτό ρωτάω αν αξίζει custom ή όχι; Τα πλεονεκτήματα τα έχω διαβάσει κατά καιρούς. Υπάρχουν μειονεκτήματα; Και αν ναι, ποια τα κυριότερα;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες