Χρειάζομαι γνώμη για την ποιότητα του υπολογιστή που θέλω να αγοράσω

Video games για PC, On Line παιχνίδια και παιχνίδια για κονσόλες.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Vargof

Δημοσίευση από Vargof » 13 Απρ 2014 01:06

Καλησπέρα. Είμαι καινούριος στο φόρουμ και θέλω να κάνω μία ερώτηση και να μου δώσετε συμβουλές. Ο υπολογιστής που θέλω να αγοράσω έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

Turbo-X Cerberus AMD G3595

Γενικά
ΤύποςGaming
Επεξεργαστής
Κατασκευαστής ΕπεξεργαστήAMD
ΕπεξεργαστήςAMD FX
Ονομασία Επεξεργαστή6300
Ταχύτητα Επεξεργαστή3.50 GHz
Software
Λειτουργικό ΣύστημαWindows 8 64 Bit
Μνήμη
Μέγεθος Μνήμης8 GB
Τύπος ΜνήμηςDDR3
Ταχύτητα Μνήμης1333 MHz
Σκληρός Δίσκος
Χωρητικότητα Σκληρού Δίσκου500 GB
Ταχύτητα7200 rpm
Κάρτα γραφικών
ChipsetΑMD
Κάρτα ΓραφικώνAMD R7 260X
Μνήμη Κάρτας Γραφικών1 GB
Μητρική
Chipset ΜητρικήςAMD
Τύπος Chipset Μητρικής760G
Θήκη
Τύπος ΘήκηςMidi Tower
Τροφοδοτικό
Παρεχόμενη Ισχύς Τροφ. (Watts)550 W
Οπτικά μέσα
Οπτικό ΜέσοDVD±RW Double layer
Δικτύωση
Τύπος ΔικτύωσηςGigabit Ethernet
Ταχύτητα Δικτύου10/100/1000 Mbps
Wireless Lan (802.11a/b/g)WIFIABG
Ήχος
Κανάλια Ήχου5.1
Πληκτρολόγιο
ΠληκτρολόγιοΕνσύρματο
Κατασκευαστής ΠληκτρολογίουTurbo-X
Ποντίκι
Κατασκευαστής ΠοντικιούTurbo-X
ΠοντίκιΕνσύρματο

Προσωπικά μου φάνηκε καλός υπολογιστής και σε μία καλούτσικη τιμή. Αλλά το θέμα είναι ότι με όποιον φίλο μου το συζήτησα μου είπε να μην τον αγοράσω μόνο και μόνο επειδή είναι Turbo-x
Μου είπαν ότι η εταιρία αυτή φτιάχνει ότι χειρότερο υπάρχει στην αγορά και ότι θα δώσω τζάμπα τα λεφτά μου..

Τον υπολογιστή τον θέλω για να παίζω παιχνίδια περισσότερο (gaming pc)
Μπορείτε να μου πείτε την αλήθεια για τα turbo-x και ίσως να μου προτείνεται άλλους υπολογιστές με παρόμοιες επιδόσεις σε τιμή μέχρι 600 ευρώ (καλά και 650 να είναι δεν με χαλάει ;ρ )

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 13 Απρ 2014 02:18

Μου είπαν ότι η εταιρία αυτή φτιάχνει ότι χειρότερο υπάρχει στην αγορά και ότι θα δώσω τζάμπα τα λεφτά μου..
Εγώ έχω ένα netbook turbo-x 4-5 χρόνια(?) και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Αν εξαιρέσεις τους τελευταίους 5-6 μήνες, η χρήση ήταν καθημερινή και τουλάχιστον 5-6 ώρες κάθε μέρα.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 13 Απρ 2014 13:05

Στο πλαίσιο (όπως και στα media markt) υπάρχουν πολλά προϊόντα Β διαλογής που προέρχονται από 2 πηγές:

1) Κατευθείαν από τα εργοστάσια στην Κίνα (κυρίως μητρικές και κάρτες γραφικών), το μεγαλύτερο μέρος είναι στα προϊόντα που αναγράφουν πάνω Asus, Foxconn, Turbo-X και των laptop τους με κατασκευαστές την Clevo και την ECS. Τα εργοστάσια αυτά έχουν πάψει να χρησιμοποιούν "φρέσκες" πρώτες ύλες εδώ και μερικά χρόνια και χρησιμοποιούν ανακυκλωμένα υλικά τα οποία όμως δεν έχουν την ίδια ποιότητα με την ακατέργαστη πρώτη ύλη αλλά αυτό συμβαίνει λόγω κόστους. Το αποτέλεσμα αυτού είναι ένα μεγάλο μέρος της τελικής παραγωγής να μην περνάει τον ποιοτικό έλεγχο και να χαρακτηρίζεται ως Grade B. Αυτά λοιπόν βγαίνουν σε πλειστηριασμό σε OEM retailers όπως η HP, Sager, Medion, Πλαίσιο κ.ο.κ. και αυτοί μετά τα πουλάνε σε μας στο 4πλάσιο+ της τιμής αγοράς οπότε κάθε φορά που θα το πηγαίνεις πίσω σε εγγύηση να μην πληρώνουν την εγγύηση από την τσέπη τους.

2) Προϊόντα που έχεις επιστρέψει ως ελαττωματικά είτε στο Πλαίσιο είτε σε κάποια άλλη αντιπροσωπεία (ανεξαρτήτου μάρκας, όλοι το κάνουν πια) και είτε δεν είχε πρόβλημα το υλικό, ή πέρασε το 95% των τεστ (δηλαδή είναι 5% ελαττωματικό). Από αυτά λοιπόν ξεχωρίζονται σε Grade C όσα έχουν εμφανή σημάδια χρήσης (γρατζουνιές κλπ) και πάνε σε στοκατζίδικα και Grade B όσα μετά από καθάρισμα φαίνονται σαν καινούρια τα οποία ξαναπακετάρονται και πάνε πίσω στα ράφια.

Τέτοια προϊόντα πουλάει ως επι το πλείστον το Πλαίσιο και θέλει πολύ προσοχή, γνώσεις της αγοράς ή και τύχη για να ξεχωρίσεις το καλό από το σκάρτο.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 14 Απρ 2014 00:30

Συμφωνώ με τον Γιάννη.
Πριν 7 χρόνια πήρα το PC που έχω από τα Multirama και μέσα σε λίγους μήνες είχα τα πρώτα προβλήματα.
Αρχικά είχα γραμμές στην οθόνη μου από την κάρτα γραφικών και ύστερα δεν άνοιγε καθόλου.
Το πήγα 4 φορές για Service και τα τελευταία 3-4 χρόνια έχω θέματα με την motherboard και την κάρτα γραφικών μου όχι ότι πριν δεν είχα. Όλα τα άλλα δουλεύουν τζάμι ή σχεδόν τζάμι.

Δεν μπορώ να πω ότι έδωσα τα λεφτά μου τζάμπα μιας και κατάφερα να το ξεζουμίσω το μηχάνημα... αλλά μου έσπασε τα νεύρα το πάνε έλα και τα προβλήματα.
Έχω και φίλο άσχετο από υπολογιστές που πήρε ακριβώς το ίδιο μοντέλο και δεν είχε τα ίδια προβλήματα με μένα αλλά είχε άλλα. Θέλει τύχη το θέμα. Μπορεί να μην έχεις και ποτέ προβλήματα.

Τώρα σε θέμα gaming... Δεν είναι κακό αλλά το 1GB σε μνήμη κάρτας γραφικών μου φαίνεται οριακό για κάποια απαιτητικά παιχνίδια. Όπως λίγα μου φαίνονται και τα wat του τροφοδοτικού αλλά για να το βάλαν κάτι θα ξέρουν.

Πόσο κοστίζει και τι παιχνίδια θες να παίζεις πάνω κάτω?
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Games (PC, On Line, Console)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης