δεν διαβαζει επιλεκτικα ο σκληρος!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 23 Απρ 2014 14:57

Γεια σας κυριοι. Ακομα ένα περιεργο και ηλιθιο πρόβλημα που δεν ξερω που μπορει να οφείλεται... Εχω έναν εσωτερικο σκληρο τον οποιο όμως τον μετατρεπω σε εξωτερικο με το αναλογο deck station (ετσι λεγεται νομιζω). Είναι 1tb Western digital blue.
Από τα 980gb που εχει ,εγω εχω ελευθερα τα 150. Δεν εχει κοκκινησει,ειναι ακομα μπλε,''αναπνεει'' ακομα καλα.
Οταν παω να μεταφερω αρχεια από αυτόν τον δισκο σε οποιοδήποτε άλλο pc αντιμετωπίζω τις περισσοτερες φορες το πρόβλημα του ότι δεν μπορει να κανει την μεταφορα αρχειων και κολλαει. ''Υπολογιζει'' για καμποση ωρα και αν ποτε σταματησει να ''υπολογιζει'' τοτε μπορει να κανει και 20 ωρες (δε το εχω αφησει τοσο....απλα τοσο γραφει) για την μεταφορα μιας φωτο και μονο. Θελω να μεταφερω ας πουμε 100 φωτογραφιες. Σε καποια από τις 100 θα βρει έναν λογο μυστηριο φυσικα και θα κολλησει σε μια από αυτές ,η οποια θα είναι και ο λογος να λυγισει ο σκληρος και να μη κανει τιποτα. Εν τω μεταξυ αν εχω 50 φακελους και στον καθενα από 100 φωτογραφιες ,ε θα βρει σχεδόν σε κάθε φακελο από τους 50 εστω και μια φωτογραφια τετοια που θα κολλησει και δε θα κανει μεταφορα. Εχω πιασει μια - μια φωτο για να μεταφερω και βρισκω αυτην που κολλαει.Μεταφερω ολες τις άλλες και αφηνω αυτές που κολλανε στους φακελους τους. Ξερω επισης ότι ολες οι φωτο πριν μεταφερθουν σε αυτόν τον σκληρο ηταν μια χαρα και δεν ειχαν πρόβλημα. Εχει κανεις ιδεα τι γινεται; Τα νευρα μου;

lousifer231
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lousifer231 » 28 Απρ 2014 00:34

καλησπέρα για δοκίμασε το teracopy και δες εκεί τι γίνεται

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 03 Μάιος 2014 18:09

απο όσα αναφέρεις φίλε devilfw, δεν ξέρουμε αν φταίει ο δίσκος

ειναι πολλα που μπορεί να συμβάλλoυν στην καθυστερηση, όπως πχ.

αν μια απο τις συνδέσεις usb του υπολογιστή ή του καλωδίου ή του κουτιού-δίσκου είναι παλιά και αργή - ή παλιά/βρώμικη/ελλατωματική

αν δεν υπάρχει στο δίσκο και στο λειτουργικό/υπολογιστή αρκετό buffer/cache που να διευκολύνει την ταχύτητα της αντιγραφής

αν το πρόγραμμα που κάνει την αντιγραφή δεν εκμεταλεύεται σωστά τα υπάρχοντα buffer/cache

αν κάτι από το hardware H software δεν είναι καλά συμβατο με το είδος filesystem του δίσκου .. και με το είδος hardware του δίσκου

γι αυτό θα δοκίμαζα πρώτα
- να κάνω την αντιγραφή σε άλλο υπολογιστή (με νεότερο λειτουργικό, με ταχύτερη usb θυρα)
- το αυτό με καινούριο καλώδιο σύνδεσης [σίγουρα γρήγορο]
- το αυτό με καινούριο κουτί/δίσκου [εξακριβωμένα συμβατό & γρήγορο]
ή/και αν θα μπορούσα να συνδέσω το δίσκο ως εσωτερικό

.. αν όλα αυτά αποτύχουν, τότε πας για έλεγχο του δίσκου
- πρώτα με τα smart-tools του κατασκευαστή του
και βεβαια ελέγχεις τι συμβουλεύει η κατασκευάστρια για παρόμοια προβλήματα

νομιζω, αν ο δίσκος είναι scsi, o πλέον αδύναμος κρίκος μπορεί ναναι το καλώδιο scsi, - παλιό, φθαρμένο ή κακής ποιότητας..

σε κάθε περίπτωση, αν κάποια σύνδεση είναι χαλαρή ή δεν έχει κουμπώσει καλά, είναι ο βασικός γνωστός-αγνωστος (και μπορεί να σου κάψει το δίσκο) - κι εδώ μετράνε όλα τα καλώδια data και τροφοδοσίας

καλη επιτυχία

.. αν όλα τα παραπάνω αποτύχουν, μπορείς ακόμα να βαζεις να αντιγραφει μια φωτό κάθε βράδυ .. φυσικά με αυξημένα buffer/cache
KAI με απενεργοποιημένα ΟΛΑ τα προγράμματα, συσκευές και εξωτερικές συνδέσεις που δεν είναι απαραίτητα για την αντιγραφη
[πχ. σε Safe Mode, αντιγραφή με εντολή copy απο DOS-παράθυρο]

εννοείται ότι και ο δίσκος υποδοχής του αντιγράφου πρέπει ναχει αρκετό χώρο και ναναι σχετικά τακτοποιημένος..
[γενικά, ελαχιστοποιείς οτιδήποτε συμβάλει στην καθυστέρηση)

καλη επιτυχία
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες