Αναβάθμιση irmware σε tablet

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 24 Απρ 2014 23:21

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!
Ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να κάνω αναβάθμιση στο tablet μου το Firmware ώστε να έχει νέες λειτουργίες, χωρίς όμως να ρισκάρω να χάσω το tablet. Είδα τη διαδικασία της αναβάθμισης σε βίντεο [ α)κατεβάζεις drivers για Windows, β) κατεβάζεις firmware update και γ) κατεβάζεις το flash tool ].
Ποια είναι όμως η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω πριν από αυτά;

Κάπου διάβασα για backup με Framarout, αλλά δεν ξέρω τι κάνει και πώς δουλεύει και κάπου αλλού διάβασα για ένα φάκελο που έχει το ΙΜΕΙ.
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με κατατοπίσει τι είναι αυτά, πώς δουλεύουν και τι βήματα πρέπει να κάνω τελικά για την αναβάθμιση του tablet μου;

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 26 Απρ 2014 12:47

Χρειάζεται (συνήθως) το πρόγραμμα Odin (version 3.07 και άνω) και το απόλυτα κατάλληλο firmware/λειτουργικό για το tablet.
Με ένα λάπτοπ ή υπολογιστή και καλώδιο usb η αναβάθμιση χρειάζεται 10-15 λεπτά.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 27 Απρ 2014 07:27

To odin είναι μόνο για τα samsung. Ανάλογα με την μάρκα (για τα κινέζικα ανάλογα με τον επεξεργαστή) χρειάζεται διαφορετικό software και αλλάζει και λίγο η διαδικασία.

Σε γενικές γραμμές οποιοδήποτε tablet/κινητό που έχει ανοιχτό bootloader (κλειστό συνήθως έχουν τα htc, sony, acer) δεν μπορείς να το χαλάσεις, πάντα υπάρχει ένα direct download mode στο οποίο μπορείς να περάσεις πάλι το εργοστασιακό firmware. Αν όμως πας να πειράξεις συσκευή με κλειστό bootloader χωρίς να το ξεκλειδώσεις πρώτα ναι εκεί μετά το τρως συνήθως.

Δώσε μας ακριβώς το μοντέλο του tablet να σου πούμε τόσο την διαδικασία αλλά και την καλύτερη rom που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Όσον αφορά το backup, εφόσον οι φωτογραφίες είναι σε κάποια κάρτα sd ή τις έχεις μεταφέρει στο pc και οι εφαρμογές/επαφές συγχρονίζονται στο google account σου, το backup δεν πρόκειται να σε βοηθήσει κάπου.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 28 Απρ 2014 10:42

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!
Το μοντέλο είναι της Lenovo το A3000. Το αγόρασα γιατί μου είπαν ότι έχει λειτουργία τηλεφώνου, αλλά στα ευρωπαϊκά κομμάτια τελικά δεν την περιλαμβάνει.
Είδα αυτό εδώ, αλλά επειδή δεν έχω κάνει ποτέ κάτι παρόμοιο, διστάζω.

Κάλεσα στη Lenovo και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάποια αναβάθμιση δική τους επίσημα, αλλά ότι υπάρχει μία ανεπίσημη αναβάθμιση.
Οι βασικές μου ερωτήσεις είναι:
α)Είναι ασφαλές να προχωρήσω τη διαδικασία ή θα κλαίω το ταμπλετάκι...;
β)Πρέπει να κάνω κάτι πριν προχωρήσω με το βίντεο;
Μου φαίνονται λίγο "κινέζικα", με την έννοια ότι διαβάζοντας το thread μπερδεύτηκα αρκετά.
Κάπου λέει ότι μετά την εγκατάσταση χάνεις το Google Play, κατάλαβα σωστά;
Επίσης λέει κάτι για Recovery & Gapps. Μου χρειάζεται εμένα αυτό; Εκεί αναφέρει και το Framroot.
Τέλος, κάποιοι αναφέρουν μείωση χώρου μετά την εγκατάσταση του Update σε 1 GB για εφαρμογές (κάτι σαν partition αν κατάλαβα σωστά), αλλά και μείωση απόδοσης του tablet. Ισχύουν αυτά ή αναφέρονταν σε συγκεκριμένο update;

Έχω μπερδευτεί ειλικρινά. Εγώ απλά θέλω το ταμπλετάκι όπως είναι με τις λειτουργίες που έχει ήδη, αλλά να κάνω και κλήσεις...Γίνεται;

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 02 Μάιος 2014 16:27

Το βασικό που πρέπει να απαντήσεις, είναι: τι παραπάνω περιμένεις να κάνεις με την πειραγμένη ROM?
Αν σου δίνει κάποια έξτρα δυνατότητα, καλώς να πάρεις το όποιο ρίσκο.
Αν όχι, τότε κάτσε εκεί που είσαι.

Απότι βλέπω, δεν υπάρχει κάποια εναλλακτική ROM από τις γνωστές για το tablet σου (πχ Cyanogenmod), αλλά αυτή είναι μια έκδοση της ίδιας της Lenovo, με άλλη έκδοση firmware.
Δηλαδή, θα σου δώσει αυτή η έκδοση πρόσβαση στα τηλέφωνα; Μήπως είναι θέμα hardware?

To Gapps εγκαθιστά τις εφαρμογές της google, σε Rom που δεν έχουν την google πιστοποίηση και δεν τις περιέχουν!

Για εμένα, διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες και αν βλέπεις ότι τα καταλαβαίνεις ΟΛΑ και περιμένεις κάποια βελτίωση, τότε κάνε το!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 02 Μάιος 2014 20:08

Η τελευταία έκδοση android που υποστηρίζει τον επεξεργαστή του συγκεκριμένου tablet (ΜΤ8165) είναι η 4.2.2 και είναι αυτή ακριβώς που βρήκες κι εσύ στο xda-developer forum. Μπορείς να την περάσεις άφοβα, δεν αφαιρεί τίποτα από τις λειτουργίες και ίσα ίσα προσθέτει και τις τηλεφωνικές κλήσεις όπως το ήθελες.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 04 Μάιος 2014 22:15

mechpanos έγραψε:Το βασικό που πρέπει να απαντήσεις, είναι: τι παραπάνω περιμένεις να κάνεις με την πειραγμένη ROM?
Αν σου δίνει κάποια έξτρα δυνατότητα, καλώς να πάρεις το όποιο ρίσκο.
Αν όχι, τότε κάτσε εκεί που είσαι.

Απότι βλέπω, δεν υπάρχει κάποια εναλλακτική ROM από τις γνωστές για το tablet σου (πχ Cyanogenmod), αλλά αυτή είναι μια έκδοση της ίδιας της Lenovo, με άλλη έκδοση firmware.
Δηλαδή, θα σου δώσει αυτή η έκδοση πρόσβαση στα τηλέφωνα; Μήπως είναι θέμα hardware?

To Gapps εγκαθιστά τις εφαρμογές της google, σε Rom που δεν έχουν την google πιστοποίηση και δεν τις περιέχουν!

Για εμένα, διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες και αν βλέπεις ότι τα καταλαβαίνεις ΟΛΑ και περιμένεις κάποια βελτίωση, τότε κάνε το!
Σε ευχαριστώ. Η βελτίωση που ανέφερα και πιο πάνω είναι οι κλήσεις τηλεφώνου.
giannis17 έγραψε:Η τελευταία έκδοση android που υποστηρίζει τον επεξεργαστή του συγκεκριμένου tablet (ΜΤ8165) είναι η 4.2.2 και είναι αυτή ακριβώς που βρήκες κι εσύ στο xda-developer forum. Μπορείς να την περάσεις άφοβα, δεν αφαιρεί τίποτα από τις λειτουργίες και ίσα ίσα προσθέτει και τις τηλεφωνικές κλήσεις όπως το ήθελες.
Γιάννη ευχαριστώ! Θα επιχειρήσω αύριο το απόγευμα να κάνω αναβάθμιση Firmware εφόσον δεν υπάρχει κίνδυνος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες