Τι γίνεται όταν ο developer αντιδρά;

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
geomatical04

Δημοσίευση από geomatical04 » 27 Απρ 2014 14:44

Ποια είναι η θέση του project manager όταν ο senior developer της εταιρίας αρνείται να κάνει τις αλλαγές που του ζητούνται καθώς έχει υλοποιήσει ήδη μια λειτουργία στο ui με τον τρόπο που πιστεύει αυτός; ΄

Πως δουλεύετε εσείς προκειμένου να επικοινωνείτε πιο αποδοτικά με τους συνεργάτες σας σε σχέση με τα requirements που τους ζητάτε;

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 27 Απρ 2014 23:01

Εξαρτάται από την περίπτωση.

Για παράδειγμα το ui δόθηκε σε κάποιον designer και έπειτα στάλθηκε στον developer ή στάλθηκε απευθείας ένα υποτυπώδες briefing σε αυτόν;

Επίσης αυτά που ζητήθηκαν από τον developer είναι εφικτά; για παράδειγμα εγώ μπορεί να σκέφτομαι στο μυαλό μου ότι το ui θέλω να είναι με τον Χ τρόπο. Αυτό δεν σημαίνει ότι προγραμματιστικά μπορεί να υλοποιηθεί.

Άβαταρ μέλους
MarSam
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MarSam » 28 Απρ 2014 23:36

Πρόκειται για δυστροπία που πηγάζει από αδιαφορία (τώρα ό,τι έγινε, έγινε) ή για αντικειμενική αδυναμία υλοποίησης του αιτήματος; Κάνε πρώτα μια συζήτηση για να διαπιστώσεις την αιτία της άρνησης...

@alexisitsios
Ακόμα κι αν ο developer δεν είχε ενημερωθεί επαρκώς (ή/και καθόλου), έχει το δικαίωμα να μην υλοποιεί τις αλλαγές, εφόσον πρόκειται για κάτι εφικτό; Προσοχή, δεν αναφέρομαι σε αλλαγές του πελάτη τις οποίες αρνείται να πληρώσει, αλλά καθαρά στη σχέση προϊσταμένου - υφισταμένου. Όσες φορές στη ζωή μου είχα αφεντικό, αυτό που ζητούσε έπρεπε να γίνει όπως εκείνος ήθελε να γίνει. Αν "ξέφευγα", απλά το ξανάκανα (όσο κι αν δε μου άρεσε).

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 29 Απρ 2014 02:52

εγώ πάλι όταν κάτι είχε ήδη γίνει και μετά ξαφνικά ο εργοδότης ήθελε "αλλαγές" για να μη δυσαρεστήσει τον πελάτη οι οποίες θα μου τρώγανε 15 ώρες δουλειάς (άσε τον ήδη χαμένο χρόνο...), πολύ απλά έλεγα "ναι αλλά θα χρειαστώ +3 μέρες" γιατί αλλιώς με περίμεναν 15 ώρες απλήρωτης υπερωρίας για το καλό της..εταιρίας..

άσε που και πληρωμένες να ήταν, έχω και προσωπική ζωή, δεν είμαι κανενός σκλάβος ούτε γλύφτης :P
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

Άβαταρ μέλους
MarSam
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MarSam » 29 Απρ 2014 11:40

@gdimi
Και πολύ καλά έκανες! Το να ενημερώσεις τον εργοδότη για κάτι που δεν γίνεται ή για το χρόνο που απαιτούν ενδεχόμενες αλλαγές είναι στο πλαίσιο του επαγγελματισμού. Η απόφαση πάντα είναι δική του, όπως και η υποχρέωσή του να σε πληρώσει.

Για να μην παρεξηγηθώ, αν κατάλαβα καλά από το αρχικό post, στη συγκεκριμένη περίπτωση τίθεται θέμα δυστροπίας. Αυτά που έγραψα παραπάνω, δεν αποτελούν απλά αξίωμα στην εργασία. Αποτελούν αξίωμα γενικότερα στη ζωή. Στη θέση του προϊσταμένου βάλτε όποια φιγούρα θέλετε (γονέας, δάσκαλος, καθηγητής, διοικητής, ή ακόμα και... τη σύζυγο!). Το να ξανακάνεις κάτι που δεν έχει γίνει όπως πρέπει είναι πολλές φορές το λιγότερο. Τις περισσότερες φορές ΚΑΙ το ξανακάνεις, αλλά ΚΑΙ υφίστασαι συνέπειες που είναι πιο επώδυνες από μια κατσάδα!

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 30 Απρ 2014 02:41

ΑΠΟΛΥΣΗ!

Τώρα θα μου πεις ποιανού απόλυση; Αν ο senior developer είναι ξεροκέφαλος ή βαριέται ή ο,τιδήποτε άλλο αντικειμενικά στραβό, τότε πρέπει να αντικατασταθεί άμεσα. Αν ο project manager δεν έχει βαθειά γνώση του αντικειμένου και ζητάει απίθανα πράγματα με αποτέλεσμα να έχει χάσει τον σεβασμό των developers τότε εκείνος είναι που πρέπει να αντικατασταθεί άμεσα.

Αν υπάρχει ακόμα επικοινωνία μεταξύ τους, το καλύτερο θα ήταν να γίνει μια ανάλυση της δουλειάς και να πει ο ένας και ο άλλος τα επιχειρήματα του για το πως πρέπει να διορθωθεί η κάθε επι μέρους λεπτομέρεια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης