Δοκιμαστικά accounts στη Skrill

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
philos

Δημοσίευση από philos » 30 Απρ 2014 20:47

Καλησπέρα! :)
Είναι να φτιάξω κάποια php εφαρμογή και για το λόγο αυτό θα χρειαστώ δοκιμαστικά accounts στην Skrill (για να τεστάρω "ζωντανά" τι δεδομένα κάνει return/post η Skrill στην php μετά από μια συναλλαγή).
Διάβασα σε ένα ανεπίσημο site που είχε οδηγίες, ότι πρέπει να φτιάξω τα accounts (2 στη προκειμένη, ένα απλό και ένα business) και στη συνέχεια να επικοινωνήσω με τη Skrill μέσω του κανονικού μου account και να ζητήσω να μου τα κάνουν δοκιμαστικά.
Επικοινώνησα εδώ και 1 εβδομάδα, αλλά δεν έχω λάβει καμία απάντηση. :-?

Κακώς, το Paypal έχει ήδη ολόκληρο site στημένο για δοκιμές.
Έψαξα πάντως στις ρυθμίσεις των λογαριασμών μου στη Skrill χωρίς να βρω κάποια ρύθμιση για μετατροπή σε δοκιμαστικό.

Έχει κανένας παρόμοια εμπειρία; Τι να κάνω;

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 01 Μάιος 2014 02:24

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τη συγκεκριμένη υπηρεσία, αλλά με βάση τα λεγόμενά σου, γιατί θες να χρησιμοποιήσεις πάση θυσία μια υπηρεσία η οποία δεν έχει σοβαρό documentation, δε σε αφήνει να κάνεις testing εύκολα, και ούτε έχει καλό/γρήγορο support ;

Άβαταρ μέλους
philos

Δημοσίευση από philos » 01 Μάιος 2014 15:16

Τελικά παιδιά σήμερα το πρωί απάντησαν λέγοντας ότι το αίτημά μου ολοκληρώθηκε και ότι λυπούνται για την καθυστέρηση να απαντήσουν. :)

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 02 Μάιος 2014 03:25

@philos συνεργαζομαι μαζι τους σε διάφορα στάδια στην Skrill Moneybookers και ειμαι χρονια και πελάτης τους. Για οτιδήποτε πάντα να τους καλείς ( εχουν δωρεαν υπηρεσία call me back ) καθως με email είτε είσαι απλός πελάτης είτε premium vip πελάτης κοιμούνται δυστυχώς. Μονο με το τηλεφωνο τους ( μερικες φορες εχει αναμονη αρκετη ωρα αλλες αμεσως ) βρισκεις λυση.
Η neteller εχει πολυ καλο support παντως, απο εναλλακτικα διαδικτυακα πορτοφολια.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
philos

Δημοσίευση από philos » 02 Μάιος 2014 18:08

Ευχαριστώ Spyrogatos. :)

Άλλη μια ερώτηση (αυτή τη στιγμή έχω τα test accounts) :
Με την ολοκλήρωση της συναλλαγής, τα στοιχεία της συναλλαγής επιστρέφονται (POSTάρονται) σε ένα PHP αρχείο.
Αυτό που θέλω να κάνω, είναι για κάθε συναλλαγή, να έχω και το ονοματεπώνυμο του πελάτη (First Name και Last Name).

Οι μεταβλητές $_POST['firstname'] και $_POST['lastname'] δεν περιέχουν δεδομένα όμως, στις δοκιμές που έκανα. :(

Το manual για gateway είναι εδώ:
http://www.moneybookers.com/merchant/gr ... manual.pdf

όπου λέει:
First name of the customer. This value will be pre-filled if the Merchant submits it via the `firstname’ parameter-
Τι σημαίνει αυτό; Μήπως ότι μόνο αν ο πελάτης πληρώσει με την αρχική φόρμα όπου συμπληρώνει και ονοματεπώνυμο, επιστρέφονται οι τιμές;

Πάντως το Paypal επιστρέφει κανονικά first_name και last_name, τα οποία τραβάει από το registered account του πελάτη, δηλαδή δε χρειάζεται να τα επανασυμπληρώσει κατά την παραγγελία.

Τι μου διαφεύγει; :idea:

Άβαταρ μέλους
jpk

Δημοσίευση από jpk » 02 Μάιος 2014 19:56

Όπως λες τα στοιχεία επιστρέφονται όταν γίνει επιτυχείς πληρωμή με post κάπου. Το κάπου είναι το θέμα.

Αυτά που σου λέω δεν είναι για το συγκεκριμένο API (μπορεί να λειτουργεί διαφορετικά ... αλλά για κάθε API)

Αφού μπορείς να το ορίζεις ανά transaction τότε μπορείς να έχεις ένα εσωτερικό μοναδικό κλειδί για αυτό π.χ. είσαι ο x πελάτης που περιμένω να μου κάνει την μεταφορά ... φτιάχνω ένα μοναδικό κλειδί για εσένα πχ. AsDSA3423FDSA2325 και το αποθηκεύω στην βάση για την συγκεκριμένη συναλλαγή. Ορίζω τότε ότι αν είναι επιτυχημένη η συναλλαγή μου επιστρέφεις στο
example.gr/paymentOk/AsDSA3423FDSA2325
με αυτό ξέρω ποια συγκεκριμένη συναλλαγή έγινε OK φυσικά θα ελέγξω και το referrer και ότι άλλο μπορώ ( την κλήση αυτή λογικά την κάνει ο client του api οπότε μπορεί και να μου στείλει και τίποτα παραπάνω σε post-<μπορεί>).

Το συγκεκριμένο api δεν το ξέρω επαναλαμβάνω αλλά σου λέω ένα γενικό δρόμο. Το ερώτημά μου είναι άλλο . Το site και η εταιρεία που λες έχει καλές τιμές, αλλά .... υπάρχει περίπτωση κανένας να αγοράσει μέσω αυτών την στιγμή που φοβούνται από το paypal μέχρι τα sites των ίδιων των τραπεζών τους ;

Πολύ θα ήθελα να ξέρω αν δουλεύει γιατί έχει πραγματικά καλές τιμές. Αλλά αν δεν το εμπιστεύεται κανείς στην Ελλάδα τότε είναι άχρηστο.

Άβαταρ μέλους
philos

Δημοσίευση από philos » 02 Μάιος 2014 20:01

Για να μπούμε πιο μέσα στο πρόβλημα, το Skrill/Moneybookers το έχει στα προεπιλεγμένα APIs το vBulletin στο οποίο δουλεύω.

Ένας πελάτης από εξωτερικό θέλει να ενεργοποιήσει και τη Skrill στους τρόπους πληρωμής, οπότε θέλουμε - όπως γίνεται και με το Paypal - να επιστρέφονται με POST και τα firstname/lastname.

Η Skrill δεν είναι ιδιαίτερα δημοφιλής, πάντως έχω ακούσει ότι η διαφορά της με το Paypal είναι ότι αυτή αναλαμβάνει και κάποια "πιο ύποπτα" sites (που η Paypal δε τα έχει δεχτεί, πχ music-bazaar.com).

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες