Διαγωνισμος στην σελιδα μου

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
sinikos

Δημοσίευση από sinikos » 02 Μάιος 2014 21:22

Ρε παιδια δεν ηξερα που μπορουσα να βαλω την ερωτηση και την εβαλα εδω.

Θελω να κανω ενα διαγωνισμο στην σελιδα μου οπου ο καθε ενας που θα παρει μερος να εχει τον εξης τροπο για συμμετοχη.

α) με καθε follow στο twitter θα εχει μια συμμετοχη
Β) με καθε like στην funpage στο fb θα εχει μια συμμετοχη
Γ) με καθε εγγραφη στο forum του site μου θα εχει 3 συμμετοχες
Δ) για καθε 10 μηνυματα στο forum θα εχει και μια συμμετοχη (αυτο δεν ξερω ακομα αν θα το κανω)

Πως μπορω να βαλω τις συμετοχες κατα τους παραπανω τροπους και να κανω ενα αξιοκρατικο διαγωνισμο? φυσικα να μπορει να δει και ο κοσμος την ποιοτητα του διαγωνισμου?

Εχετε να πειτε καποιο τροπο?

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 26 Μάιος 2014 23:02

Θες απάντηση επιπέδου "Χαλαρά κι Ανάλαφρα" ;
:P

Γ) με καθε εγγραφη στο forum του site μου θα εχει 3 συμμέτοχες
τύπου MLM είναι αυτό ή απλά θες spam εγγραφών ;
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

sinikos

Δημοσίευση από sinikos » 27 Μάιος 2014 03:06

Rapid-eraser έγραψε:Θες απάντηση επιπέδου "Χαλαρά κι Ανάλαφρα" ;
:P

Γ) με καθε εγγραφη στο forum του site μου θα εχει 3 συμμέτοχες
τύπου MLM είναι αυτό ή απλά θες spam εγγραφών ;
Δεν καταλαβαίνω? Γιατί MLM ή Spam? Απλά όποιος γραφτεί τον επιβραβεύω με 3 συμμετοχές...
MLM θα ήταν να έλεγα στα μέλη μου οτί για κάθε έναν που θα γράφουν αυτοί, θα παίρνουν και συμμετοχές.
Spam που? Στο δικό μου site?

Δηλαδή σε ένα διαγωνισμό πριν από 2-3 χρόνια του Αριελ (νομίζω) έβγαζες την ετικέτα και δήλωνες ένα κωδικό στο site της και κέρδιζες μια συμμετοχή ενώ αν έκανες εγγραφή (ή νομίζω απλά email subscription) κέρδιζες 5 συμμετοχές. Δεν καταλαβαίνω που το πρόβλημα. Που είναι το παράνομο ή ανήθικο?

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 27 Μάιος 2014 10:34

sinikos έγραψε:Δεν καταλαβαίνω που το πρόβλημα. Που είναι το παράνομο ή ανήθικο?
den einai paranomo h anithiko ....
apla (ego toulaxiston) den nomizo na thes na gemiseis
meloi pou den tha symetexoun pote sto foroum sou

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 27 Μάιος 2014 11:51

sinikos καλημέρα ,

Καταρχήν είσαι στο "Χαλαρά κι Ανάλαφρα" οπότε χαλάρωσε :)

Κάνω quote για δεύτερη φορά όπως ακριβώς το έγραψες
Εγώ από αυτό καταλαβαίνω ότι μπορώ να γραφτώ όσες φορές θέλω και να πάρω 3 extra συμμετοχές ή μπορώ να προτείνω κάποιον να μπει και κατά συνέπεια να σου εγγράψω πολλά account (MLM) και να πάρω bonus 3 συμμετοχές για κάθε account.

Πρόσεχε γιατί η διατύπωση σε ένα διαγωνισμό έχει πολύ μεγάλη σημασία (γιαυτό και στους σοβαρούς διαγωνισμούς τους όρους τους καταθέτουν σε συμβολαιογράφο)

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι από εμάς τι ζητάς ;

Ψάχνεις κάποιο έτοιμο tool που να κάνει αυτή την δουλεία;
Θες να σου δείξουμε το api από το FB ή το TW ή του αγνώστου φόρουμ που χρησιμοποιήσεις
για το πως να φτιάξεις κώδικα για ένα τέτοιο διαγωνισμό,
θες να έχουμε μία χαλαρή συζήτηση για το πως θα γίνει ποιοτικός ένας τέτοιος διαγωνισμός ή πως θα τον κάνεις αξιοκρατικό;
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

sinikos

Δημοσίευση από sinikos » 03 Ιουν 2014 01:53

Rapid-eraser έγραψε:sinikos καλημέρα ,

Καταρχήν είσαι στο "Χαλαρά κι Ανάλαφρα" οπότε χαλάρωσε :)
Παιδια συγνώμη αν έδωσα την εντυπωση οτι θίχτηκα, τσαντιστηκα κλπ... Μπορεί να εκφράστηκα με λάθος τρόπο :D

Rapid-eraser έγραψε:
Κάνω quote για δεύτερη φορά όπως ακριβώς το έγραψες
Εγώ από αυτό καταλαβαίνω ότι μπορώ να γραφτώ όσες φορές θέλω και να πάρω 3 extra συμμετοχές ή μπορώ να προτείνω κάποιον να μπει και κατά συνέπεια να σου εγγράψω πολλά account (MLM) και να πάρω bonus 3 συμμετοχές για κάθε account.
Πιστέυω οτι και με την ιδια λογική που θα γραφτεις παραπάνω φορές, είναι σαν να κάνεις και like με παραπάνω λογαριασμούς FB.
Rapid-eraser έγραψε:
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι από εμάς τι ζητάς ;

Ψάχνεις κάποιο έτοιμο tool που να κάνει αυτή την δουλεία;
Θες να σου δείξουμε το api από το FB ή το TW ή του αγνώστου φόρουμ που χρησιμοποιήσεις για το πως να φτιάξεις κώδικα για ένα τέτοιο διαγωνισμό,
θες να έχουμε μία χαλαρή συζήτηση για το πως θα γίνει ποιοτικός ένας τέτοιος διαγωνισμός ή πως θα τον κάνεις αξιοκρατικό;
Εγώ (μπορεί να κάνω και λάθος με τον τρόπο που σκέφτομαι), έχω ένα φορουμ μιας συγκεκριμένης κατηγορίας. Για να μπεί όμως κάποιος στην διαδικασία ομως να γράψει την απορία/προβλημα/ιδεα του φαντάζομαι οτι πρέπει να βλέπει και λίγο κόσμο. Και ας απαντάμε τις απορίες 4-5 άτομα άμεσα...

Εγώ αν έμπαινα σε ένα φορουμ π.χ. http://cocktails.gr και έβλεπα "εγγεγραμένα μέλη: 35", δεν ξέρω αν θα έμπαινα στην διαδικασία να γραφτώ και να γράψω την απορία μου για ένα κοκταιλ εκεί. Πιο πιθανό είναι να το έγραφα στο "χαλαρα και ανάλαφρα" του freestuff.

Για αυτό το λόγο είπα να προσελκύσω λίγο κόσμο με το "εύκολο (με ένα κλικ απο την μερια του χρήστη) Like ή follow" και με 3 συμμετοχές για την πιο "χρονοβόρα (ας είναι 30 δευτ.)" εγγραφή στο forum. Για αυτό βάζω σαν κίνητρο τις 3 συμμετοχές.

Η ερώτηση μου λοιπόν αρχικά ήταν για το πως μπορεί να γίνει ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ αυτή η διαδικασία. Δεν θα έχω και τίποτα δώρα πανάκριβα βέβαια, αλλά δεν θέλω να υπάρχει και η παραμικρή αμφιβολία στα μέλη μου οτι ο διαγωνισμός ήταν σικέ.

Τώρα όμως, όποιος θέλει και έχει όρεξη ας μου πει την αποψή του για το σκεπτικό μου και αυτό τον τρόπο προώθησης. Γιατί μπορεί να το σκέφτομαι και τελείως λάθος (και δεν το λέω με καμία δόση ειρωνίας. Πραγματικα μπορεί να κάνω λάθος)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες