μικρή κοπάνα

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

μικρή κοπάνα

Δημοσίευση από Hermeia » 03 Μάιος 2014 17:04

Τις προάλλες έκανα μια μικρή κοπάνα από την εαυτή μου και τις υποχρεώσεις, πήγα μια γκαζιά στο θαλασσόσπιτο
(μη ζηλεύεις φίλε, απλά κάντο κι εσύ - ντουζίνες επιστήμονες της αυξησης παραγωγικόττας της νέας τάξης κλπ.. έχουν αποδείξει πως κάτι τέτοιες μικρές απολαύσεις αυξάνουν τρομερά την παραγωγικότητά μας για το επόμενο διάστημα - αρκεί ναναι συντομες.
Είναι το ίδιο που λέγανε οι παλιοί πρόγονοι 'βίος ανεόρταστος, μακράν οδός απανδόκευτος' - σε σκοτώνει στην κουραση αδερφέ χωρίς μικρά διαλείματα..
κι είναι παρόμοιο με τις μικρές μας επισκεψεις εδώ στο φιλικό μας φόρουμ, μόνο λιγάκι πιο έντονη/ξεκούραστη/γεμιζο-μπαταριακή)

.. πάνω απο 24 ώρες απο τις 32 που έμεινα εκεί, έβρεχε!
Το καλό είναι που μου έκανε λαμπίκο το αυτοκίνητο που ήτανε πολύ λασποβροχομένο..
Το άλλο καλό είναι που είχα άφθονο χρόνο να καταγράψω τί χρειάζεται το σπίτι και να τσεκάρω ημ/νίες λήξης στις προμήθειες μακράς διαρκείας, το μόνο ληγμένο που βρήκα ήταν ένα κιλό ρεβύθια Φεβρουαρίου - τα ληγμένα ρεβίθια τα τσεκάρεις μην έχουν μαμουνάκια, τα μουσκεύεις λόγο παραπάνω, πάνω απο 12 ώρες αντί για μόνο 6-8, δεν ξεχνάς τη σόδα, και πάντα τα βράζεις 1 ωρίτσα πριν τα μαγειρέψεις κανονικά. Ετσι είναι μια χαρά βραστερά ρεβύθια. Χτες τελείωσε λοιπον το τελευταίο δείγμα απο τη νησιώτικη ρεβυθάδα μου, και τώρα ψάχνω συνταγη καλή/εύκολη για ρεβυθοκεφτέδες για το άλλο μισό κιλό - αλλα οι συνταγές είναι άλλο θέμα.

Αλλο ένα καλό είναι που δεν κοψομεσιάστικα να βοτανίζω - βεβαια τα αγριόχορτα με περιμένουν για την επόμενη φορά, ειδικά στην ανηφορίτσα που πρέπει να μπει το αυτοκίνητο (ξερεις πώς γλυστανε τα άτιμα!), αλλα δεν μπορείς να τα έχεις όλα τέλεια..

Είχα επίσης αρκετό χρόνο να παίξω με το χαζοκούτι και τις επιλογές του - φυσικά χωρίς τις οδηγίες χρήσης, απλά πατάς όλα τα κουμπιά με τη σειρά και βλέπεις τι κρύβουν και δεν το λένε..

πχ. ειναι μια παλια ΤΒ 14αρα, με ενσωματωμένο βίντεο-που-δεν-παίζει, κι η φίλη που τη χάρισε (αντι ανακύκλωσης) είναι της άποψης "όλα τα χαρτιά, νάυλον, φενιζόλ κι άλλα σπουπίδια συσκευασίας, τα πετάμε στην ανακύκλωση μαζί με τις κούτες, μόλις βγάλουμε τη συσκευή και το κοντρόλ της.
Ασε που κι αν δεν τα πέταγε, τόσα χρόνια δεν θα τα έβρισκε ούτε ο αστυνόμος Σαϊνης. 'Ολα τα κουμπάκια του βιντεο συνήθως απαντουν 'δεν εχει κασέτα' φυσικά.. κι αν βάλεις κασέτα και πατήσεις Play, πετάει ενα "αναπαραγωγή βίντεο" και ατενίζεις ένα υπέροχο γκρι φόντο ..
Το σπαστικό με αυτή (την έχω 3 προηγούμενα καλοκαίρια), είναι που κάθε φορά που της δίνεις ρεύμα, ανάβει στη μεγαλύτερη φωτεινότητα που μπορείς να φανταστείς ποτέ για ΤΒ καθοδικού σωλήνα, και με χρώματα τόσο έντονα που αντισταθμίζουν και τη χειρότερη αχρωματωψία (και δακρύζουν στα διπλανά τους), η δε ένταση φωνής να ακούγεται μέχρι μισό μίλι μεσα στη θάλασσα.. τη ρυθμίζεις βέβαια απο το μενού, και το θυμάται τουλάχιστο όσο είναι στο standby, αλλά στην επόμενη μπόρα έρχεται η παραδοσιακή μίνι-διακοπή ρεύματος, κι αντε πάλι απο την αρχή..
Απο παιδί θυμάμαι ότι αυτό το είδος τβ είχε πάντα μια δυνατότητα να τις διαφεντέψεις να θυμούνται τις προτιμήσεις σου, κι η δωρήτρια μου είπε ότι 'εχει κι ένα άλλο μενού, πατάς κάποια κουμπάκια μαζί..', αλλα δεν θυμάται ποια κουμπάκια πατάς, κι οι ενδείξεις τους δεν δενουν καμιά σοβαρή υποψία..
Αφου δοκίμασα λοιπον όλους του συνδυασμούς (ενα & 2 κουμπάκια μαζί με το 'μενού') εις μάτην .. άρχισα και 2-2 τα κουμπάκια του κοντρολ χωρίς μενού.. κι έκανα την υπέρβαση!
τα 2 πλαϊνά βελάκια λιπον είναι το μυστικό, βγάζει το μενού διαχείρισης, όπου μπορείς να βάλεις κανάλια στο χέρι ή αυτόματα, και δυο άλλες μυστήριες επιλογές, η μια απο τις οποίες λέει "save PVR" - θα σε γελάσω για τα 3 τελ. γράμματα, δεν θυμάμαι, αλλα δεν μου λένε τίπτα έτσι κι αλλιώς [μαλλον το PVR κάτι σημαίναι κάπου αλλού, & κάπως του μοιάζει αλλα δεν είναι αυτό..]
Και ώ του θαύματος! στην επόμενη πτώση τάσης, απλά ξαναπήγε στο κανάλι 1, χωρίς να με τυφλώσει ούτε να με κουφάνει με τις αυτόματες ρυθμίσεις που συνήθιζε!!!

Μετά απο αυτή την επιτυχία δεν είχε άλλη πλάκα αυτή η συσκευή κι επιασα να παιξω με τον αποκωδικοποιητή..

Ενας φτηνούλης είναι [30 ευρώ περσι, με υποστήριξη hd παρακαλώ!], αλλα με φτιάχνει καλύτερα απο την 'καινουρια ψηφιακή τβ της μαμας, που δεν υποστηρίζει προγραμματισμό παρακαλώ!!!
Στο φτηνούλι μου, όταν βλέπεις στο 'πρόγραμμα' των καναλιών-EPG μια εκπομπή που δεν θέλεις να χάσεις (πχ. "Ερωτας με επιδότηση ΟΓΑ", κάθε πρωι στις 7..), πατάς το ΟΚ πάνω της, σε βγάζει ενα αναδυόμενο να επιβεβαιώσεις κανάλι (με όνομα/συχνότητα!), ώρα εναρξης και λήξης, κι αν θα'ναι μόνο μια φορά, ή θα επαναλαμβάνεται κάθε βδομάδα [καθε Πέμπτη πχ), ή θάναι όλες τις μέρες .. (το πιο παλιό εχει κι επιλογή μόνο καθημερινές ή Σαββατοκύριακα.. όσο προχωράμε πάμε πίσω θαρρώ..), επίσης διαλέγεις αποθήκευση (της εκπομπής, αν έχεις βάλει δίσκο φυσικά), ή μόνο εμφάνιση.
Αν η συσκευή είναι στο standby, ανοιγει αυτόματα την ωρα του αποθηκευένου προγράμματος στο σωστό κανάλι!
Ε λοιπόν αυτη της απλούστατη διαδικασία προγραμματισμού δεν την έχει η καινούρια πανασόνικ.. έχω φάει τα μανουαλ ελληνικά κι αγγλικά, τυπωμα κι ονλάιν κι έχω δοκιμάσει όλους τους συνδυασμούς πλήκτρων, αλλα τζίφος..
Το έφερα λοιπόν μαζί μου το φτηνούλι αποκωδικοποιητή, γιατί χωρίς αυτό τον πρωινό επιδοτούμενο έρωτα, συνήθως παρακοιμάμαι τα πρωινά..
(ναι, όταν ακουω κάτι που μ'αρέσει, ξυπνάω πιο εύκολα/γρήγορα και με πολύ καλυτερη διάθεση απο όλα τα ξυπνητήρια.. μια εναλλακτική είναι να βάλω στο κινητό τη γαλάζια του Γκέρσουιν σαν ήχο ξυπνητηριου - και να βρω πώς να δυναμώσω λιγάκι τον ήχο του [το κινητό μέσα σε καλό κρυστάλινο βάζο, μέσα σε ταψί, πάνω σε κάτι άλλο μεταλικό .. αρκεί να μην περάσει κανεις και τα ρίξει - δηλ. μόνο όταν είμαι μόνη στο σπίτι!]

Να μην στα πολυλογώ, βρήκα κι ένα usb στικάκι μέσα στη μαγική μου τσάντα
(όσο κι αν δείχνει γεμάτη, πάντα χωράει κάτι ακόμα, κι αν την αναποδογυρίσεις παθαίνεις πλάκα με το τί έχεις ξεχάσει μέσα.. πλάτης τύπου γυμνασιακού πόλο είναι, αλλα το τί χωράει! - κι όταν είναι βαριά μου ξεκουράζει την πλάτη!)

.. κι έτσι δοκίμασα και θαύμασα ακόμα..
την ώρα που αναπαράγει μουσικη απο το στικάκι, μπορείς να επιστρέψεις στο μενουδάκι 'usb-media' [προσοχή! όχι ακύρωση/exit, μόνο 2-3 επιστροφές], και να διαλέξεις εικόνες, κι να βάλεις slide-show απο άλλο φάκελο του ίδιου usb..
Δεν δοκίμασα την αντίστροφη σειρά, αλλα πρέπει να λειτουργεί.
Το στικάκι περιείχε αυτά που πάω κατα καιρούς για εκτύπωση - σημείωσε την άλλη φορά να μην έχει φωτό πλαγιαστές παρακαλώ, και λίγα τραγούδια που αγαπάω τρο-με-ρά!

Φυσικά και ψυλλιάστηκα σοβαρά να ετοιμάσω για την επόμενη οικογενειακή μάζωξη.. τις παλιές οικογενειακές φωτό που σκανάραμε περσι [πώς αλλιώς να μοιράσεις σε 7 εγγόνια τις 5 μοναδικές φωτό του παππού, παλληκάρι, φαντάρο, στο γάμο του, και εκεινη την άψογη που στέκεται στιβαρή κολώνα αρχαία θαρρείς πίσω απο τη νεαρή του οικογένεια.. με τη μαμά 7χρονή με τον τεράστιο φιόγκο στα μαλάκια της..),
και με τραγούδια που αγαπάνε οι elders της οικογένειας (ελληνικά 50s και πριν, έντεχνα χορευτικά παρακαλώ - κι η Βέμπο δεν τους αρέσει όσο εμένα..)
Περιτό να σου πω ότι η καινουρια (καθολου φτηνη!) τβ, όταν παιζει slideshow, έχει αυτόματα κάποια απαίσια αυτόματη μουσική να επαναλαμβάνεται ατέρμονα.. κι οι 3 εναλλακτικές της είναι η μια χειρότερη απο την άλλη.. κι όποιο κουμπάκι κι αν τολμήσεις όταν διαβάζει μουσική ή εικόνες, αυτόματα σε πετάει ξανά στο αρχικό μενού και τα ακυρώνει όλα, ή χειρότερα (υπάρχει και το κουμπάκι που κλείνει φυσικά).
Το καλό όμως είναι ότι αυτή ή όχι-φτηνή τβ, είναι 32 ίντσες [το ελάχιστο αξιοπρεπές μεσοαστικό μέγεθος θαρρώ..) κι έχει συνδεση σκαρτ!!!
Αν ερθουνε αύριο τα αδέρφια της μαμάς δεν προλάβαινω να τοιμάσω.. αλλα εντός του μηνός κάτι θα γίνει..

να θυμηθώ να αγοράσω ένα καλώδιο σκαρτ..

με τα παιχνίδια λοιπον, έκανα και μια εγγραφή - 10 λεπτά ελληνικής ταινίας που έπαιζε κυριακή μεσημέρι..
σαν πρώτη δοκιμη.. το αποτέλεσμα είναι ένα αρχείο μεγέθους 87423Κ και τύπου .mts

Δοκίμασα αν μπορούσε να το παίξει η όχι-φτηνή (τη θεωρούσα καλη αγορά, γιατί υποστηρίζει ένα τόνο είδη αρχείων μουσικής και βίντεο για ανάγνωση..),
μα έσπασα τα μουτρα μου, καθώς δεν βλέπει το στικάκι !
κινγστον, 1G, fat32 !!!

για το είδος αρχείου .mts ειδ. για λινουξούδες/λινουξάδες βλέπε και .. http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=67961
Στα γρήγορα: αναφέρεται ότι το παίζει το vlc

να είστε καλά
να το φροντίζετε
ειναι πολύ σημαντικό να βάλετε στο πρόγραμμα και μικροπράγματα που σας ανεβάζουν !

καλό Μάη & καλό καλοκαίρι

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες