Firefox 29 Sucks

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Μάιος 2014 18:52

Είναι εδώ και μερικά χρόνια όπου ο Firefox συμμετέχει σε ένα φεστιβάλ ηλιθιότητας.
Ανέχτηκα αρκετές ηλιθιότητες από την έκδοση 4 και μετά, αλλά η έκδοση 29 ξεχείλισε το ποτήρι για μένα.

Πόσο στόκος (για να μην πω τίποτα χειρότερο) μπορεί να είναι ο όποιος υπεύθυνος γιαυτό το έκτρωμα για να έχει το θάρρος να το βγάλει public;

Πρέπει να πίνουν πολλά μπάφα εκεί στην Mozilla και ξεχάσανε τα moto τους που μας διατυμπανίζουν. Πλέον είναι ξεκάθαρο πως όλα γίνονται για τα λεφτά ακόμα και στην Mozilla και δεν μας βλέπουν ως ανθρώπους που τιμάμε την δουλειά που είχαν ρίξει μέχρι την καταπληκτική έκδοση 3.5 του Firefox αλλά μας βλέπουν ως απλούς αριθμούς σε στατιστικές και μόνο μέλημα τους πλέον είναι το πως θα αυξήσουν τα νούμερα τους (aka πως θα πάρουν πίσω τον κόσμο που έχασαν στον Chrome) και πως θα βγάλουν κανένα εξτραδάκι από ads.

Από την έκδοση 4 αργά αλλά σταθερά ο Firefox έχει μεταμορφωθεί σε ένα έκτρωμα τύπου Chrome. Και αργά αλλά σταθερά χάνουν και όλο περισσότερους χρήστες αφού όσοι θέλουν Chrome UI απλά βάζουν τον Chrome και ησυχάζουν! Αν θες Chrome γιατί να χρησιμοποιήσεις τον Chrome wannabe Firefox;

Ας ξεκινήσουμε με την εξυπνάδα του Rapid release cycle. Πριν αρχίσει αυτό το πράγμα, Update στον firefox βλέπαμε μία στο τόσο και ήταν σχεδόν σίγουρο πως δεν έσπαγε τίποτα μετά. Περιείχαν πραγματικά fixes και δεν τολμούσε κανείς να αγγίξει το UI του FF. Ήταν το ιερό δισκοπότηρο που έκανε τον FF αυτό που είναι. Άψογα usable UI με δυνατότητα παραμετροποίησης μέχρι αηδίας.
Ακόμα και να μην είναι απόλυτα usable (δεν είμαι UX expert) μετά από 10 χρόνια καθημερινής χρήστης ότι και να είναι αυτό πλέον δεν μιλάς με όρους usability αλλά με όρους muscle memory και eficiency της τάξεως των milisecond. Δηλαδή για όσους δεν καταλαβαίνουν μιλάμε για καθαρά θέμα συνήθειας που είναι πιο ισχυρή από κάθε usability monkey.
Ότι ακριβώς παίζει και με τα Windows. Μόλις ξήλωσαν το start menu μετά από πόσα χρόνια που το έμαθε μέχρι και η γιαγιά μου, φάγανε το κράξιμο της αρκούδας και δειλά δειλά πάνε να το επαναφέρουν μπας και μπορέσουν να πουλήσουν κανένα License :lol: (αυτή η κατάντια περιμένει τον FF αν δεν συμμορφωθεί η mozilla και δεν σταματήσει τον αποδεκατισμό του)

Για κάποιον παντελώς ηλίθιο λόγο, που ακόμα και οι devs της mozilla κράζουν, υιοθέτησαν το μοντέλο του Chrome με major version updates κάθε 2 μήνες.
Πέρα από το ότι δεν υπήρχε λόγος για τόσο συχνά updates, ο firefox δεν είχε καν την υποδομή για να υποστηρίξει αυτό το μοντέλο.
Ο Chrome σχεδιάστηκε from the ground up με αυτό το μοντέλο αναβάθμισης και γιαυτό δουλεύει εκεί. Αλλά στον firefox το μοναδικό πράγμα που κατάφεραν είναι να διαλύσουν την λειτουργικότητα του με άχρηστα/ανούσια Updates που δεν προσέφεραν το παραμικρό στον end user.
Και το κυριότερο απόλα (που ήταν και το ατού του FF - και γιαυτό ακόμα τον χρησιμοποιώ) είναι τα Plugins του. Μόλις άρχισαν αυτό το f@ckfest με τις διμηνιαίες αναβαθμίσεις ήταν σχεδόν σίγουρο πως αν όχι στην επόμενη, στην μεθεπόμενη έκδοση θα σου έσκαγε κάποιο plugin. Και έτσι άρχισαν όλοι να σταματάνε να κάνουν τα αυτόματα updates αφού αντί να λύνουν προβλήματα δημιουργούσαν.

Μετά έχουμε την απόλυτη στιγμή ιδιοφυΐας! Την αφαίρεση της status bar!
Όταν έγινε αυτό το γύρισαν από χόρτο σε κόκα εκεί στην Mozilla και τα βλέπανε όλα τρισδιάστατα οπότε τα 15pixel που έτρωγε από το κάτω μέρος της οθόνης η status bar ήταν τόσα πολλά που έπρεπε απλά να ξηλωθεί γράφοντας στις παπάρες τους τους πάντες.
Ένας λόγος που με την μία έριξα άκυρο στον chrome (παρότι αποδεδειγμένα πιο γρήγορος) ήταν η έλλειψη status bar. Ήταν τόσο άκυρο για μένα όπου δεν χρησιμοποίησα ποτέ Chrome πέρα του να δοκιμάσω πως φαίνεται κανένα site σε αυτόν.
Ένιωθα σαν να είμαι σε αμάξι και να μην έχει κοντέρ. Απλά εξωφρενικό.
Πως μπορείς να αγνοείς χιλιάδες web developers που χρησιμοποιούν τον firefox ως εργαλείο δουλειάς και όχι για να μπαίνουν facebook να ανεβάζουν selfies και να βγάζεις ένα από τα πιο σημαντικά κομμάτια του UI ενός browser;
Η Google μπορεί να θέλει να έχει τους πιο ηλίθιους χρήστες (ή να θέλει να ηλιθιοποιήσει τους έξυπνους που για κάποιο λόγο χρησιμοποιούν το spyware της) για να μπορεί να τους χειραγωγεί όπως θέλει με τον browserάκο τους. Η Mozilla ξεκίνησε με ένα Userbase που ήξερε γιατί δεν ήθελε τον IE (τότε).
Αυτό το userbase το πέρασε σε laptops και desktop γνωστών και φίλων που δεν είναι του χώρου και έτσι ξαφνικά όλοι χρησιμοποιούσαν FF παρόλο που ο IE ήταν προεγκατεστημένος παντού!
Αυτό το πράγμα δεν είναι εύκολο. Για την ακρίβεια θεωρώ πως είναι κάτι που γίνεται πολύ σπάνια στον χώρο της πληροφορικής. Είναι πάρα πολύ δύσκολο να πείσεις εκατομμύρια χρήστες να μην χρησιμοποιούν κάτι που έχουν έτοιμο αλλά να πάνε να κατεβάσουν κάτι άλλο εναλλακτικό. Και χωρίς τα @@ της MS ή της Google έτσι! Η μόνη που το κατάφερε αυτό είναι η Google κάνοντας τα τέτοια μας τσουρέκια σπαμάροντας ΠΑΝΤΟΥ για τον super duper spyware browser που η μόνη ουσιαστική διαφορά (πέρα το να σε φακελώνει) ήταν η ταχύτητα του. Και φυσικά ποιους μάζεψε; Τους dummy users για τους οποίους προορίζεται ο Chrome. Ως γνωστόν οι dummy users πατάνε σε ότι ηλιθιότητα δουν μπροστά τους. Πέτα τους ένα μήνυμα στο google.com ότι αν βάλουν Chrome θα κατεβάζουν 300 φορές ποιο γρήγορα και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
Πίσω στο θέμα της status bar όμως. Η status bar είναι απαραίτητη για όποιον web dev σέβεται τον εαυτό του, τις ώρες εργασίας του και τα νεύρα του! Αν δεν έχεις την μπάρα να βάλεις εκεί κάτω τα plugins σου που σκατά θα τα έχεις; Πάνω στην address bar; Λες και είμαστε σε IE 5.5 του 2003; :hammer:

Πάμε παρακάτω. κάποια στιγμή - δεν θυμάμαι πότε - βγάλανε αυτά τα 'tiles' στην αρχική οθόνη του firefox. 100% Rip off από τον chrome φυσικά. Δεν έχω να πω πολλά γιαυτό μιας και μία που το είδα και μία που το εξαφάνισα. Μου προσβάλει την νοημοσύνη να μου λένε πως τα κουτάκια νηπιαγωγείου για να μπω στις σελίδες που θέλω είναι καλύτερα γιατί... έτσι. Τόσα χρόνια δουλειάς για τελειοποίηση της address bar σε συνδυασμό με το history του browser καθώς και με τα άψογα bookmarks πήγαν down the toilet γιατί... Chrome. Και χωρίς να είμαι σίγουρος (μιας και δεν το χρησιμοποίησα ΠΟΤΕ) κάπου πήρε το μάτι μου ότι παίζουν και Ads εκεί; Δεν λέω αν θέλει να βγάλει χρήματα η Mozilla για την δουλειά της ας βγάλει. Κάπως πρέπει να ζήσουν όλοι. Αλλά μην μου βγαίνεις λες και είσαι ο Ρομπέν των δασών και πίσω από την πλάτη μου κανονίζεις με τον βασιλιά που έκλεψες τι μερίδιο θα πάρεις. Πες το μου στα ίσια τι κάνεις να ξέρω με τι οργανισμό έχω να κάνω.
Σε κάθε περίπτωση η αντιμετώπιση της Mozilla είναι ότι έχει να κάνει με πρόβατα και αν δεν ακολουθήσει τον δρόμο που χάραξε ο αρχιβοσκός Google τότε θα ψοφήσει ο firefox.
Μόνο που θα ψοφήσει με τις μ******ς που κάνουν. ΑΝ ΘΕΛΑΜΕ Chrome ΘΑ ΒΑΖΑΜΕ Chrome.-

Συνεχίζουμε λοιπόν,
Κάπου μέσα σε όλη αυτή την αναμπουμπούλα με άχρηστες προσθήκες κλεμμένων features, άδικα ξηλώματα απαραίτητων features κάποιος είχε την ιδέα ότι πρέπει να καταργηθεί το κλασσικό Windows (και pretty much όλα τα OS) UI με την Title bar πάνω πάνω από κάτω το menu και από κάτω ο browser και θα πρέπει να πάμε σε chrome wannabe εμετό για άλλη μια φορά.
Ξέχνα το usability ξέχνα τα κοντά 10 χρόνια που ο κόσμος είχε μάθει που είναι τι. Στα παπάρια μας, εμείς θα τα αλλάξουμε όλα να σου κάνουμε καψόνι! Γιατί; Γιατι... chrome.
Πάλι καλά (να πούμε και κάτι θετικό) που βάλανε κάπου σε 4-5 υπομενού πιο κάτω την επιλογή να επαναφέρει την menu bar χωρίς να χρειαστεί ΚΑΙ ΑΥΤΟ plugin για να επανέλθει.

Άλλη εξυπνάδα που μου έρχεται στο μυαλό είναι η αλλαγή της address bar όσον αφορά τις σελίδες με SSL.
Παλιά όταν ήσουν σε σελίδα με SSL ήταν αδύνατο να ΜΗΝ το προσέξεις. Η μπάρα ήταν χρωματιστή και ήξερες αν είσαι safe η όχι χωρίς να ψάχνεις σε εικονιδιάκια 16x16px.
Τώρα οοοοοχι, αν θες ένα δείγμα χρωματιστής μπάρας θα πρέπει να πληρώσεις γαμησιάτικα σε κάποιον CA για να σου βγάλει EV Cert. Βέβαια. Γιατί αν δεν είναι EV cert τότε δεν είναι encrypted τα δεδομένα σου. Πάνε να αλλάξουν τα πάντα στον βωμό της ηλιθιοποίησης του τελικού χρήστη! Και φυσικά στον βωμό της μάσας και του χρήματος.
Κλειδάκι; Είσαι τρελός; μ******ς μας μαθαίνανε τόσα χρόνια (ακόμα και στο Λύκειο!) ότι όταν έχεις κλειδάκι στον browser τότε έχεις ασφαλή σύνδεση.
Μάλλον την είδαν πολύ κυνικοί. Δεν υπάρχει καθόλου ασφάλεια, οι hackers μας κάνουν πισωκολλητά οπότε ποιος ο λόγος να ενημερώνουμε τον end user αν έχει secure σύνδεση ή όχι;
Κάθε έκδοση και λιγότερη εικόνα για το που είσαι και τι συμβαίνει. Είσαι ασφαλής; Σου τον ακουμπάνε; Τι γίνεται; Δεν έχουμε ιδέα σε vanilla FF.

Παράλληλα με αυτό από κάποια έκδοση και μετά πέρσι όλοι οι browsers υιοθέτησαν μία άλλη εξυπνάδα/ηλιθιότητα! Αν μπεις σε σελίδα με https και πάει να καλέσει ένα asset (εικόνα, js, whatever) από μη https url τότε το κόβει απλά. Και πως το καταλαβαίνεις; ΔΕΝ το καταλαβαίνεις αφού η μόνη ειδοποίηση είναι ένα 16χ16 εικονίδιο αριστερά του URL, εκεί που έχουν καταχωνιάσει και το εικονίδιο αν θες να αποθηκεύσεις το password για κάποια φόρμα. Πρέπει να έχουν προσλάβει τα μεγαλύτερα μυαλά εκεί στην Mozilla (και στους άλλους) για να σχεδιάσουν κάτι ΤΟΣΟ άσχημα.
Δεν λέω καλό είναι αυτό το feature του να κόβει μη secure assets, αλλά ρε κουφάλα βγάλε μου ένα warning να το βλέπω να ξέρω τι μου γίνεται να μην ψάχνομαι σαν τον μαλάκα!
Και πέρα από αυτό υπάρχουν legit sites που πρέπει να καλέσουν non https urls. Βάλε ένα ignore this url forever ρε καραγκιόζη. Δεν είμαστε όλοι dummy chrome users. :hammer:

Και μέχρι στιγμής δεν έχω αγγίξει καν το θέμα της απόδοσης. Κάθε version και χειρότερα. Δεν έχω να πω κάτι πέρα του ότι θες τα κέρατα σου σε RAM απλά για να ανοίξει ο FF.
Είναι δεδομένο πως ο FF είναι από τους πιο αργούς browsers. Το ατού του είναι τα Plugins του και το customizable UI του. Αλλά αν είναι σε κάθε έκδοση να θέλω και από 4-5 Plugins για να επαναφέρω το UI όπως ήταν τα τελευταία 10 χρόνια, τότε σκατά στα μούτρα τους. Περιμένω πως και πως να γίνει ένα fork του FF 3.5 να τους διαολοστείλω όπως είναι αν δεν συμμορφωθούν και δεν κάνουν τον FF πάλι Browser.

Μετά έχουμε θέματα privacy. Καλά και ωραία τα sync και όλα αυτά, αλλά δεν πρόκειται με την καμία να εμπιστευτώ καμία Mozilla να στέιλω το history ή τα bookmarks μου στους servers της. Σέβομαι τα προσωπικά μου δεδομένα και δεν θα τα μοιράσω σε κανέναν. Πάλι καλά που δίνουν και private sync server αλλά το documentation είναι άθλιο.
Νομίζω πλέον το άλλαξαν, παλιότερα κάποιες επιλογές για tracking κλπ ήταν by default ενεργές. Κατά τα άλλα ο firefox είναι φτιαγμένος για εμάς τους ανθρώπους, με μία δόση φακελώματος από εταιρίες και κυβερνήσεις. Παπάτζα εις το τετράγωνο δηλαδή.

Και έρχομαι στο αποκορύφωμα! Το χέσιμο κατούρημα και εμετό σε πακέτο του ενός με την ονομασία Australis!
Το νέο theme (ή ότι σκατά είναι) του Firefox στην έκδοση 29!
Μιλάμε για την απόλυτη, κάκιστη, κακάσχημη και δύσχρηστη αντιγραφή του Chrome. Για 25 εκδόσεις η chromeοποίηση του FF γίνοταν σιγά σιγά, λάου λάου που λέμε.
Ένα chrome feature τώρα άλλο ένα μετά από 4 εκδόσεις, οπότε μόνο όσοι παίρνανε στα σοβαρά τις αλλαγές (μιας και ενοχλούσαν την αποδοτικότητα) το είχαν καταλάβει.
Πλέον μας τον βγάλανε έξω και μας τον κουνάνε πέρα δώθε! Δεν υπάρχει πλέον αμφισβήτηση ότι ο CEO της Mozilla πάσχει από οξεία μαλάκινση χρωμίου στο κεφάλι.
Και βεβαίως βεβαίως αφού όσοι ενδιαφέρονται για την αποδοτικότητα τους τους κράξανε με όλη τους την δύναμη, η απάντηση ήταν έτοιμη!
Ο Firefox φημίζεται για το customization του οπότε σε όποιον δεν αρέσει ο chrome εμετός που ονομάσαμε Australis μπορεί να βάλει το τάδε Plugin για να τον επαναφέρει.
Ρε πούστη, ρε όργιο, ρε κατεστραμένε. ΚΙΑΛΛΟ plugin; ΠΟΣΑ ΑΚΟΜΑ; Για κάθε μαλακία που κάνετε θα βάζουμε και από 5 Plugins για να επαναφέρουμε την λειτουργία του FF;
Πάτε καλά;

Συμπέρασμα;
Η Mozilla δεν είναι τίποτα παραπάνω από μία εταιρία τελικά που κοιτάει το κέρδος. Ξεχάστε όλες τις μαρκετινίστικες παπάτζες που μας τσαμπουνάει στο site της. Είναι ολα ΨΕΜΑΤΑ!
Don't take my word for it. Απλά ακολουθήστε τις εξελίξεις, δείτε τις αντιδράσεις του κόσμου σε κάθε μαλακία τους και δείτε κατά πόσο τους (μας) υπολόγισαν και κατά πόσο κοίταξαν πως θα βγάλουν άλλη μία έκδοση που θα φέρνει ακόμα περισσότερα σε chrome εμετό!

Ο Firefox ΔΕΝ είναι ο browser του κόσμου όπως θέλουν να μας λένε. Και το λέω με λύπη γιατί ένιωθα πως σε ένα web ολοένα και περισσότερο corporate τουλάχιστον υπήρχε κάτι το οποίο είχε κάποιες αξίες. Τα @@ μας κουνιούνται δηλαδή. Σκατά ακόμα και στην Mozilla.

Μπράβο Mozilla. Συνέχισε έτσι και σε μερικές εκδόσεις ακόμα ο FF θα είναι ο επόμενος Netscape και εσύ θα ψάχνεις να πουλήσεις τους servers σου αφού το κλείσεις το μαγαζί.

ΥΓ: Τα είπα και ξαλάφρωσα. Let the flame begin, ετοιμάζω pop corn :lol:
ΥΓ2: Όσοι χρησιμοποιούν chrome και προσβλήθηκαν από τους χαρακτηρισμούς μου... καλά να πάθετε που χρησιμοποιείτε spyware tools :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από giannis17 » 14 Μάιος 2014 19:22

Όλα όσα είπες ισχύουν, μη σου πω είπες λίγα μιας και είμαι Mozilla fan.

Όπως τα windows πάνε άπατο έτσι θα ακολουθήσουν και όλα τα υπόλοιπα project που προορίζονται για πιθηκοειδή που θέλουν να βλέπουν μόνο λίγα μεγάλα κουμπιά στην οθόνη.

Παρ' όλα αυτά αυτοκράξου σε παρακαλώ επειδή θες να θεωρείς τον εαυτό σου σοβαρό IT expert/developer/133t και δεν χρησιμοποιείς το Seamonkey
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Μάιος 2014 19:32

Να πω την αμαρτία μου δεν έχω ψάξει για εναλλακτικές.
Το Seamonkey πρέπει να το χρησιμοποίησα πριν μερικά χρόνια σε κάποιο ubuntu ή fedora για λίγο, αλλά πέρασε στα απαρατήρητα (τότε ήταν κορυφαίος ο FF οπότε δεν σκεφτόμουν καν για alternatives :) )
Thanks θα το ψάξω.

Δεν προσπαθώ να εμφανίσω τον εαυτό μου ως expert, αλλά ξέρω πως με τους χαρακτηρισμούς μου αυτό φαίνεται. Well I don't care! I just want my old firefox back! :kaloe:

Ξέχασα να κράξω και την όλη προπαγάνδα με τις touch οθόνες!
Έχουν ξεσκίσει όλα τα UI σε όλα τα applications για την βλακεία που λέγεται touch!

Ήθελα ναξερα μία κουφάλα εκεί στην Microsoft αν έχει προγραμματίσει έστω και μία γραμμή κώδικα σε tablet ή σε κινητό ή σε desktop με touch οθόνη!
Μιλάμε για το θέατρο του παραλόγου. Αποδεκατισμός κάθε είδους αποδοτικότητας για να διευκολυνθούν όπως πολύ ωραία το είπες, τα πιθηκοειδή που μάθανε το idernet και ανεβάζουν φωτογραφίες στο facebook και ακούνε όλη μέρα μουσική στο youtube (που είναι η ΑΕΠΙ btw να κλείσει το Youtube; f**** υποκριτές λαμόγια :hammer: )

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Μάιος 2014 19:33

Ξέρεις αν τα Plugins του FF παίζουν στο seamonkey by any chance;

Με έψησε full το UI του λίγο που είδα screenshots!! :D

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από korgr » 14 Μάιος 2014 19:41

Νευράκια;
Δεν είναι τίποτα!
Βάλε ένα plugin και θα περάσουν.
Fire...τι;
Αχαχαχα τον πέταξα μαζί με το τσιγάρο θυμάμαι...

Α και πού 'σαι, αν θες privacy στο internet, κλείσε το PC και πάρε τα βουνά χοχοχο!
:kaloe:

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από giannis17 » 14 Μάιος 2014 19:48

@Cha0s τα περισσότερα plugin του FF (τα χρήσιμα τουλάχιστον) υπάρχουν και σε έκδοση για το Seamonkey, η Mozilla το hostάρει κι αυτό αλλά το development είναι από άλλη ομάδα.

@korgr αν πιάνει σήμα το κινητό στο βουνό ούτε κι εκεί σώζεσαι!
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Μάιος 2014 20:02

korgr έγραψε:Νευράκια;
Δεν είναι τίποτα!
Fire...τι;

Α και πού 'σαι, αν θες privacy στο internet, κλείσε το PC και πάρε τα βουνά χοχοχο!
Ναι όταν μου δημιουργούν πρόβλημα στην δουλειά μου έχω νεύρα μαζί τους.
Αλλαγές τόσο σοβαρές θα έπρεπε το λιγότερο να έχουν εμφανές warning πριν το upgrade ότι ο firefox μετά το update θα είναι firechrome. Do you want to join the suckfest?

Όχι σου βγάζω ένα Update ίδιο με όλα τα υπόλοιπα εμφανισιακά και μόλις κάνεις restart τον FF να νομίζεις ότι άνοιξες άλλο browser.

Φαντάζεσαι να έκανες windows update στα win7 σου και ξαφνικά με το επόμενο reboot να μπεις σε windows 8 χωρίς start menu;

Όσα software μείνανε πιστά στο UI τους και είχαν πρακτική αξία έχουν θριαμβεύσει και αποτελούν αναπόσπαστα εργαλεία το καθένα στο είδος του.
Φαντάζεσαι το Photoshop στην επόμενη έκδοση να έχει UI σαν το GIMP;
Φαντάζεσαι το Skype (παρόλο που το απεχθάνομαι θα το χρησιμοποιήσω για παράδειγμα :P ) στο επόμενο update του να είχε UI σαν το mIRC;

Το UI είναι το πρώτο πράγμα που βλέπει ο end user. Είναι διανόητο να το αλλάζεις για οποιοδήποτε βλαμμένο λόγο έχεις στο μυαλό σου. Προδίδεις και προσβάλεις όλους όσους συνεχίζουν να χρησιμοποιούν τον πιο βαρύ browser της αγοράς.

Privacy δεν είναι μόνο τα spyware του facebook και του twitter (που λύνονται με τα σωστά plugins και ΝΑΙ μπορείς να έχεις privacy - αν ξέρεις τι κάνεις).
Privacy θεωρώ και το να έχεις εικόνα του που βρίσκεσαι, τι συμβαίνει και αν είσαι ασφαλής. Το γεγονός ότι είσαι σε μία σελίδα από μόνο του είναι privacy πρόβλημα. Αν δεν έχεις πλήρη εικόνα του τι σου γίνεται, τότε δεν έχεις εικόνα για το privacy σου. Δες το διαφορετικά. Αν από default σου εξηγούσε ο browser τι ακριβώς πληροφορίες στέλνει για σένα όταν μπαίνεις σε μία σελίδα (αντί να ψάχνεις Plugins να κόψεις αυτές τις πληροφορίες) τότε αυτομάτως έχεις σοβαρότερη εικόνα του privacy σου. Είναι άλλο να νομίζεις ή να μην νομίζεις ότι έχεις privacy και άλλο να ξέρεις από την αρχή ακριβώς τι πληροφορίες μοιράζεις.

Επίσης δεν νοείται σοβαρός browser να μπαίνει σε SSL σελίδα και να μην έχεις ιδέα αν είσαι με https ή όχι αν δεν τσεκάρεις στο url ένα 's' (το οποίο είναι πόσο 3pixel; )μετά το http και ένα εικονίδιο πιο διάφανο και από τα τζάμια του AΖΑΧ.

Ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ δικαιολογίες για όσα έχουν κάνει. Μιλάμε ότι χάλασαν λειτουργικά features ή τα εξαφάνισαν. Όχι δεν υπήρχαν και τα υλοποίησαν κακά. Υπήρχαν, δούλευαν άψογα και για λόγους... chrome... απλά τα διέλυσαν.

Ρε σκατά στα μούτρα τους λέμεεεε :hammer:

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 14 Μάιος 2014 21:38

Cha0s συμφωνώ σε όσα λες. Εγω προσοπικα εχω να χρησιμοποιησω το FF απο την ver. 3.5.x.
Μετα πήγα σε safari, μετα σε chrome και τώρα πάλι safari στο mac λογο τρομερης speed και μικρης κατανάλωσης ram (δε κλεινω σχεδων ποτε τα windows toy browser). Αυτη τη στιγμή εχω 60+ windows ανοιχτα

Εικόνα

Για μενα ο browser, η δουλεια του ειναι να κανει view τα sites και τιποτε άλλο. Ουτε να ανοιγει pdfs ουτε να κανει ενα σωρό βλακείες.

Να ειναι γρηγορος, να μπορω να εχω προσβαση σε ενα ιστορικο, να κραταει ανοιχτα τα windows χωρις να καταναλώνει πορους.

Αυτα ολα για μενα καλύτερα τα κανει ο safaris.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από cpulse » 14 Μάιος 2014 22:21

Κόννορα, δεν είμαι 100% σίγουρος γι αυτό, αλλά νομίζω ο Safari έχει καλή διαχείρηση μνήμης μόνο στο OS X Maverics, γιατί εκεί έχουν φτιάξει ένα γενικότερο σύστημα που συμπιέζει την αχρησιμοποίητη μνήμη.

Σχετικά με τα άλλα, ρε Βαγγέλη, γιατί ταυτίζεσαι με τέτοια; Εννοείται οτι κάπου στο δρόμο θα κάναν και τέτοιες βλακείες. Είναι θέμα χρόνου για οποιοδήποτε μεγάλο project.

Η γνώμη μου είναι οτι το internet όπως το ξέραμε αργοσβήνει, μεταμορφώνεται σε ένα εντελώς διαφορετικό πράγμα. Νομίζω οτι σε πολύ λίγο καιρό το internet θα είναι μια ωραία βάση για APIs και για παλαίμαχους σαν κι εμάς για να θυμούνται τα παλιά. Κάτι σαν το IRC ας πούμε σε σύγκριση με Skype και τέτοια.

Ο κόσμος πλέον αγοράζει κινητά και ταμπλέτες και δεν αγοράζει desktop PCs/Macs. Στα κινητά και τις ταμπλέτες ό,τι θες το κατεβάζεις από το αντίστοιχο app store. Άρα η νέα ιστοσελίδα είναι το app. Επίσης, στο άμεσο μέλλον η αγορά συσκευών θα επεκταθεί από τα smartphones/tablets σε ρολόγια, γυαλιά, wearables και ποιος ξέρει τι άλλο παρόμοιο. Και σε αυτά ο κόσμος θα κατεβάζει apps. Το internet όπως το ξέρουμε μέχρι και σήμερα θα γίνει μια γλυκιά παρένθεση μεταξύ των Windows Desktop applications και των apps νέας μορφής. Εκεί πάμε.

Έτσι εξηγούνται πολλά πράγματα. Γιατί ας πούμε δεν την ενδιαφέρει την Google πλέον ο διαχωρισμός μεταξύ address bar και search bar, και με την επόμενη έκδοση του Chrome η ολική εξαφάνιση του address bar. Πάμε για μια αρμονική συγχώνευση με τα apps. Καλό ή κακό, για μένα είναι παντελώς αδιάφορο. Όσο αδιάφορο μου ήταν και η μετάβαση από την μούρλα των windows desktop applications προς την πώρωση με τις ιστοσελίδες. Γιατί, απλά μπαίνουμε σε άλλη εποχή. Και σε λίγα χρόνια πολύ πιθανό να υπάρχει μιά άλλη νέα εποχή που πάλι τα apps θα σταματήσουν να κυριαρχούν.

Έτσι το βλέπω, και γι αυτό το λόγο νομίζω κι εγώ οτι αν ήταν κάπως έξυπνοι στη Mozilla, θα έπρεπε να σκεφτούνε να κρατήσουν μια καθαρή γραμμή στο παλιό καλό www, για όσο αυτό κρατήσει.

Άβαταρ μέλους
Khronos

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από Khronos » 15 Μάιος 2014 11:18

korgr έγραψε:Νευράκια;
Δεν είναι τίποτα!
Fire...τι;

+1

Και όποιος ΕΙΝΑΙ developer, με το inspect element μια χαρά δουλειά κάνει!

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 15 Μάιος 2014 12:26

kati ypothike gia ton seamonkey ....
poly kalytera ola ...
ektos apo to close tab pou einai pano deksia ... afou mpo se afto....
gia afto ton eixa afisei ... kai molis ekana anavathish kai ksanampika akoma etc einai :(

akoma psaxno enalaktikh ...
allos enas enoxlimenos apo FF pou psaxnei pou na paei edo...
opera episeis simpatho .... mou kanei kati koula ki afto to team me ksafnikes alages sto UI
kai me trelenei

platongr
Επικοινωνία:

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από platongr » 15 Μάιος 2014 13:24

Μία από τα ίδια...

Εδώ και καιρό προσπαθώ να γυρίσω σε όπερα, αλλά από συνήθεια ανοίγω ακόμη τον ff που με έχει βολέψει τόσα χρόνια.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 15 Μάιος 2014 16:04

Κόννορα, δεν είμαι 100% σίγουρος γι αυτό, αλλά νομίζω ο Safari έχει καλή διαχείρηση μνήμης μόνο στο OS X Maverics, γιατί εκεί έχουν φτιάξει ένα γενικότερο σύστημα που συμπιέζει την αχρησιμοποίητη μνήμη.
Γενικα στο OS X ο Safari-ς παιζει καλυτερα απο οποιονδηποτε άλλο browser, αλλα στα windows μπορω να πώ οτι ο chrome παίζει καλύτερα.
Ειχα και στα windows τον safari αλλα τωρα χρησμοποιω εκει τον chrome λογο καλυτερης απόδοσης.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

ResilientAssault

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από ResilientAssault » 15 Μάιος 2014 19:34

Εδω και καιρο εχω απογοητευτει οχι μονο απο τον FF, αλλα και απο τον Opera. Τον opera ειδικα τον ειχα ερωτευτει, ητανε ακριβος αυτο που φανταζομουν για εναν browser! Ωσπου μια ωραια πρωΐα εχει εξαφανιστει το status bar, εχουν καταργιθει τα bookmarks και εχει αλλαξει γενικοτερα το UI....
Αναγκαστικη επιστροφη στον FF (ο οποιος με ειχε διωξει πριν καποια χρονια, αλλα ουτε που θυμαμε τον λογο) με ενα σορο addons, αλλα και παλι να μην ειναι αυτο που θελω, ωσπου μια ωραια πρωΐα νομιζα οτι χωρις να το καταλαβω ειχα κατεβασει, εγκαταστισει και ανοιξει τον chrome...
Και οταν χρηστες κανουν παραππονα οι devs να επιμενουν οτι ειναι καλυτερο, πιο βολικο, πιο γρηγορο και οτι πρεπει απλα να πολεμισουμε το muscle memory και να αποκτισουμε νεες συνιθιες... Δεν μπορω να το δεχτω, δεν θελω να το δεχτω...! Θελω τα bookmarks μου, θελω καποιες συντομευσεις που χρησιμοποιω, και δεν θελω να μαθω η να συνιθισω καινουργια πραγματα. Δεν ειμαι ιδικος, δεν το χρησιμοποιω για την δουλεια μου, αλλα για αυτο ακομα περισσοτερο δεν βλεπω τον λογο να γινει πιο δυσκολο να κανω καποια απλα πραγματα που κανω για την πλακα μου!
Θα δοκιμασω και τον seamonkey που συζητατε, δεν τον ειχα ξαναπετυχει πουθενα. Αλλα πλεων δεν τρεφω ελπιδες... Οτι και αν κανω θα ειναι καπως αβολο...
Blood, sweat and beer

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από cpulse » 19 Μάιος 2014 20:31

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες