Μεταφορά υπολογιστή σε άλλο δωμάτιο - Ethernet?

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnMorf » 02 Ιουν 2014 11:03

Καλησπέρα! Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Θέλω να μεταφέρω τον υπολογιστή μου από το σαλόνι του σπιτιού μου στο γραφείο μου που βρίσκεται σχετικά μακριά από τον χώρο που βρίσκεται τώρα ο υπολογιστής. Εκτός του ότι η σύνδεση θα ήταν ασθενής έτσι και αλλιώς ο υπολογιστής μου δεν έχει δυνατότητα σύνδεσης wifi (και αποκλείω να προσθέσω κάτι τέτοιο). Υπάρχει κάποιος τρόπος να χρησιμοποιήσω ethernet στον χώρο που θα μεταφέρω τον υπολογιστή χωρίς να μετακινήσω το ίδιο το router;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
Του Μπι ορ νοτ του μπι; Δατς δε κουέστιον...

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 02 Ιουν 2014 14:03

Σύμφωνα με το standard, το ehthernet μπορεί να φτάσει τα 100 μέτρα, χωρίς πρόβλημα ή απώλειες.

Συνεπώς, θα χρειαστείς μακρύτερο καλώδιο.

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnMorf » 02 Ιουν 2014 14:20

και πως θα έχω το καλώδιο 2-3 δωμάτια μακρυά χωρίς αυτό να φαίνεται;
Του Μπι ορ νοτ του μπι; Δατς δε κουέστιον...

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 02 Ιουν 2014 16:47

Αν δεν θέλεις καλώδιο, ούτε και wi-fi, τότε το μόνο που απομένει είναι η λύση του powerline/homeplug (ethernet over power).

Πέραν του ότι είναι ακριβή, και ότι για να δουλέψει έχει κάποιες προϋποθέσεις, έχε κατά νου πως - σύμφωνα με αναφορές χρηστών σε διάφορα φόρα - η πραγματική ταχύτητα είναι το ~1/6 της ονομαστικής. Δηλαδή, αν θέλεις 100άρα σύνδεση, αγοράζεις 500άρι και κάνεις το σταυρό σου. Αν δεν είσαι σε δίκτυο, και άρα σε ενδιαφέρει μόνο το max της adsl γραμμής σου, τότε μάλλον και το 100άρι σου κάνει.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από δαύτα. Ψάξτο και μόνος σου.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 02 Ιουν 2014 21:28

Αν έχεις πρίζες τηλεφώνου στα δωμάτια και είσαι σε σχετικά καινούργια οικοδομή, που έχει καλώδιο δικτύου στις γραμμές τηλεφώνου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα 4 καλώδια από τα 8 για το δίκτυο.

ibizakias

Δημοσίευση από ibizakias » 03 Ιουν 2014 09:45

Να προσθέσω κάτι ακόμα για το σύστημα powerline/homeplug (ethernet over power). Οι πρίζες στις οποίες θα εγκατασταθούν θα πρέπει να είναι στην ίδια "φάση" στον πίνακα ρεύματος του σπιτιού ή διαμερίσματος γιατί σε αντίθετη περίπτωση δεν παίζει. Δηλαδή η πρίζα του ενός δωματίου με την πρίζα του άλλου να πρέπει να είναι στην ίδια "φάση" του ηλεκτρικού πίνακα.

Το wifi δεν το θέλεις λόγω ακτινοβολίας;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
webgift
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webgift » 03 Ιουν 2014 17:36

Και εγώ φαν του καλωδίου. Τώρα αν δεν βολεύει όπως προτείνει και ο @ibizakias ως καλή εναλλακτική είναι το Powerline.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 03 Ιουν 2014 21:21

Απλά να σημειώσω κάποιες αναλήθειες: Τα powerline τον τελευταίο χρόνο λειτουργούν κανονικά και σε 3-φασικές εγκαταστάσεις (τουλάχιστον τα τελευταία μοντέλα της TP-link και της D-Link που έχω δοκιμάσει), οι ταχύτητες μεταγωγής κυμαίνονται πάνω από το μισό της ονομαστικής ταχύτητας και σε σωστές ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις (χωρίς διαρροές, θόρυβο κλπ) δεν έχουν κάποιο πρόβλημα.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

ibizakias

Δημοσίευση από ibizakias » 04 Ιουν 2014 08:13

giannis17 πάει σίγουρα πάνω από χρόνο που είχα κάνει τέτοια εγκατάσταση. Είναι πολύ καλό πιστεύω το γεγονός ότι το διόρθωσαν αυτό. Είναι μία πολύ καλή λύση για κάποιον που δεν θέλει wifi.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες