Καλώς Ήλθατε στο Elxis CMS

Συζητήσεις για το Ελληνικό Elxis CMS

Συντονιστές: webgift, WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση

Έχετε εμπειρία με το Elxis CMS;

Ναι
8
36%
Όχι
14
64%

Σύνολο ψήφων: 22

Άβαταρ μέλους
webgift
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webgift » 03 Ιουν 2014 16:43

Πρώτα από όλα θα ήθελα να ευχαριστήσω προσωπικά την κοινότητα του Freestuff.gr που μας επέτρεψε και μας έδωσε το βήμα για να μπορούμε να πούμε 2 κουβέντες για την προσπάθεια που έχει αρχίσει από το 2006 και συνεχίζεται μέχρι και σήμερα... για το Elxis CMS.

Σε αυτό το θέμα θα ήθελα να μιλήσουμε για την εμπειρία σας πάνω στα CMS για το τι προτιμάτε καθώς επίσης για το αν έχετε δοκιμάσει το Elxis CMS στο παρελθόν, το δουλεύεται τώρα ή έχετε σκοπό να το δοκιμάσετε στο μέλλον.

Στο άμεσο μέλλον θα προσθέτω πληροφορίες σχετικά, νέα και ανακοινώσεις. Προς το παρών μπορείτε να δείτε την κύρια σελίδα μας εδώ: http://www.elxis.org καθώς επίσης και το φόρουμ μας εδώ: http://forum.elxis.org

Άβαταρ μέλους
webgift
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webgift » 04 Ιουν 2014 18:06

Καλό είναι να αναφέρουμε ότι αν προσπαθείτε να εισαχθείτε στο επίσημο φόρουμ της κοινότητας και δεν μπορείτε αυτό συμβαίνει γιατί χρησιμοποιείτε Gmail.

Πρόσφατα η ομάδα αναγκάστηκε να αποτρέψει τις εγγραφές από χρήστες που χρησιμοποιούν το Gmail μιας και είχαμε μεγάλο όγκο SPAM εγγραφών.

Ενδεικτικό θεωρείται το γεγονός ότι από τότε και μετά έχει ησυχάσει το κεφάλι μας :D

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 04 Ιουν 2014 18:21

Πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι; αν είναι κόψτε τελείως τις εγγραφές να μην ζορίσεστε καθόλου.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 04 Ιουν 2014 18:32

Να κάνω μια απλή ερώτηση;
Γιατί το Elxis είναι τόσο παρόμοιο με το Joomla?
Αυτός ήταν ο λόγος που το απέρριψα πριν 4 χρόνια όταν έψαχνα ένα CMS να συστρατευθώ.
Τελικά δεν βρήκα κανένα και αποφάσισα να στραφώ στην δημιουργία νέου CMS...

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 04 Ιουν 2014 18:55

Μια και ρωτάς αυτό, η δική μου απορία είναι αφού τουλάχιστον στο ξεκίνημά του ήταν ένα Joomla fork (δεν έχω ιδέα πως έχει εξελιχθεί), ποια επιχειρήματα υπάρχουν στο να μην επιλέξεις το σημερινό Joomla και να πας στο Elxis;

Νομίζω είναι το πιο εύλογο ερώτημα που μπορεί να κάνει κάποιος.

Άβαταρ μέλους
webgift
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webgift » 04 Ιουν 2014 19:18

Καλησπέρα παίδες,
@korgr To Elxis όπως και το Joomla άρχισαν έχοντας ως βάση το Mambo CMS. Συγκεκριμένα ως αφορά το Elxis αρχικά ήταν μια τροποποιημένη έκδοση του Mambo CMS v.4.5.2.3. Σήμερα το Joomla έχει παραμείνει στην ίδια βάση. Δοκίμασε αν θέλεις την τελευταία έκδοση 4.1 του CMS και θα δεις τι λέω.
Κατέβασέ το, αποσυμπίεσω το και άνοιξε 2-3 αρχεία για πλάκα.

@alou Δεν μπορώ να μιλήσω δυστηχώς αντικειμένικα οπότε μου είναι δύσκολο να σου απαντήσω. Εμένα με κέρδισε η απόδοση του κώδικα (πλήρης αντικειμοστραφής), η συνέπεια, η καθαρότητα και το ότι είναι μια απόλυτα Ελληνική προσπάθεια. Έτσι αποφάσισα πριν από 7 χρόνια να ασχοληθώ με το Elxis. Τώρα με το Framework που έχει αναπτυχθεί στην 4η γενιά μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Όπως καταλαβαίνεις είναι υποκειμενική η επιλογή. Τέλος άλλος ένας λόγος ήταν η αμεσότητα στην επικοινωνία με την ομάδα του Elxis CMS. Με την ομάδα που αναπτύσσει το CMS. Το ωραίο ήταν ότι με τον χρόνο έγινα μέλος της ομάδας αυτής!

Άβαταρ μέλους
DataHellas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από DataHellas » 04 Ιουν 2014 20:07

Κατ' αρχάς χαιρετώ και εγώ, ως μέλος της ομάδας ανάπτυξης του Elxis.
alou έγραψε:Μια και ρωτάς αυτό, η δική μου απορία είναι αφού τουλάχιστον στο ξεκίνημά του ήταν ένα Joomla fork (δεν έχω ιδέα πως έχει εξελιχθεί), ποια επιχειρήματα υπάρχουν στο να μην επιλέξεις το σημερινό Joomla και να πας στο Elxis;
Αν ήταν έτσι θα υπήρχε 1 cms, 1 λειτουργικό σύστημα, 1 λογιστικό πρόγραμμα, κλπ. Η ποικιλομορφία και ο υγιής ανταγωνισμός είναι που μας βελτιώνει και μας ωθεί να παράγουμε ιδέες και να δημιουργούμε.

Στο Elxis ποτέ δεν ακολουθήσαμε κάποια μόδα ή κάποια εφήμερη τάση. Είμαστε παντελώς ανεξάρτητοι από μεγάλο-εταιρίες, επιχορηγήσεις, εκδοτικές κλίκες, συμφέροντα, κλπ. Ένα αμιγώς σύστημα ανοικτού λογισμικού που παράγεται από μία ομάδα φίλων με πάθος για το ανοικτό λογισμικό χωρίς κανένα σπρώξιμο, διαφήμιση, κλπ. Δημιουργούμε καινοτόμες λύσεις χωρίς να ακολουθούμε την πεπατημένη. Πολλές από τις ιδέες που έχει εφαρμόσει το Elxis έχουν εκ των υστέρων υιοθετηθεί από το joomla. Όποιος μπορεί να κατανοήσει τον πηγαίο κώδικα ας συγκρίνει την ποιότητα του Elxis και του joomla και θα καταλάβει. Από την έκδοση 4.0 και μετά το Elxis βασίζεται σε δικό του Framework και πλέον δεν έχει καμία σχέση με το mambo/joomla εκτός από οπτική ομοιότητα (που διατηρήθηκε εξεπίτηδες λόγω συνήθειας των χρηστών). Ο κώδικας τρίτων στο elxis είναι ελάχιστος, λιγότερος από το 1% του cms.

Και στο forum του Elxis και εδώ όποιος έχει οποιαδήποτε απορία ή πρόβλημα σχετικά με το Elxis με χαρά θα βοηθήσουμε.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 04 Ιουν 2014 20:25

Δύσκολα θα το δοκίμαζα γιατί δεν γουστάρω το joomla.

Ίσως του έδινα μια ευκαιρία αν μάθαινα πχ ότι είναι 20% πιο ελαφρύ και γρήγορο. Όμως δεν βλέπω κάποιο χαρακτηριστικό που να το κάνει να ξεχωρίζει.

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 04 Ιουν 2014 20:32

DataHellas έγραψε:Κατ' αρχάς χαιρετώ και εγώ, ως μέλος της ομάδας ανάπτυξης του Elxis.
Γεια :)
DataHellas έγραψε:
alou έγραψε:Μια και ρωτάς αυτό, η δική μου απορία είναι αφού τουλάχιστον στο ξεκίνημά του ήταν ένα Joomla fork (δεν έχω ιδέα πως έχει εξελιχθεί), ποια επιχειρήματα υπάρχουν στο να μην επιλέξεις το σημερινό Joomla και να πας στο Elxis;
Αν ήταν έτσι θα υπήρχε 1 cms, 1 λειτουργικό σύστημα, 1 λογιστικό πρόγραμμα, κλπ. Η ποικιλομορφία και ο υγιής ανταγωνισμός είναι που μας βελτιώνει και μας ωθεί να παράγουμε ιδέες και να δημιουργούμε.
Μα φυσικά, συμφωνώ 1000%, όμως λόγω κοινού προγόνου, μοιραία θα υπάρχει η σύγκριση με το Joomla και το δίλημμα για ποιό λόγο να πας στο Α ή το Β. Αυτή ήταν η ερώτησή μου και σε ένα ποσοστό τουλάχιστον απαντήθηκε.

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σας.

edit:
andreaslll έγραψε: Ίσως του έδινα μια ευκαιρία αν μάθαινα πχ ότι είναι 20% πιο ελαφρύ και γρήγορο. Όμως δεν βλέπω κάποιο χαρακτηριστικό που να το κάνει να ξεχωρίζει.
Μια τέτοια σύγκριση θα ήθελαν να ακούσουν οι περισσότεροι χρήστες CMS νομίζω και αυτός ακριβώς ήταν και ο λόγος που έκανα τη συγκεκριμένη ερώτηση.

Άβαταρ μέλους
DataHellas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από DataHellas » 04 Ιουν 2014 20:43

Θες σύγκριση; Πάρτη: Elxis 4.0 vs Joomla 2.5 benchmark test
Τεχνικά στοιχεία και requests που εκτελέστηκαν εδώ.

Ο έλεγχος είναι παλιός, και τα δύο cms ήταν με την default εγκατάστασή τους το δε Elxis σε κατάσταση alpha (ούτε καν Beta, το 4.1+ είναι ακόμα πιο γρήγορο, στο υπό ανάπτυξη 4.2 έχουμε βελτιώσει τον javascript/css minifier με αποτέλεσμα η φόρτωση css/js στον browser να είναι εξαιρετικά γρήγορη).

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 04 Ιουν 2014 20:56

Αυτή η πανάρχαια ιστορία με το «έλα να τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε», δεν με αγγίζει καν.
Εγώ όταν απέρριψα τα γνωστά CMS, δεν με ενδιέφεραν τα ms αλλά η βασική λειτουργικότητα.
Σημασία έχει πόσο εύκολα δημιουργείς νέες δομές, πόσων ειδών custom πεδία έχεις διαθέσιμα, αν διαθέτει ευέλικτη πολυγλωσσικότητα στον πυρήνα κλπ κλπ

Επίσης σταματήστε να μας καλείτε στο forum σας, γιατί αυτό δεν δείχνει κανένα σεβασμό στο παρών forum που σας αφιέρωσε σχετική ενότητα (άσε που έχω gmail).

Άβαταρ μέλους
DataHellas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από DataHellas » 04 Ιουν 2014 21:07

Νομίζω ότι έβγαλες λάθος συμπέρασμα αλλά το δέχομαι. Στο παρόν φόρουμ είμαι μέλος από το 2005, 3 χρόνια πριν από εσένα, δεν ήρθα σήμερα. Προσωπικά σας αφήνω, ευχαριστώ για την φιλοξενία. Όσο για το gmail δες ποιοι κάνουν spam εδώ και θα καταλάβεις γιατί το έχουμε μπλοκάρει.

Άβαταρ μέλους
jim_sdtv

Δημοσίευση από jim_sdtv » 04 Ιουν 2014 23:00

Ορισμένα από τα χαρακτηριστικά του elxis CMS βρίσκονται στο άρθρο του παρακάτω συνδέσμου...

Μετάβαση στο άρθρο

Πιστεύω πως αξίζει να το δοκιμάσετε...

Άβαταρ μέλους
webgift
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webgift » 05 Ιουν 2014 09:30

Καλώς ήλθατε παίδες από την κοινότητα. Σκοπός της δημιουργίας του εν λόγω χώρου είναι να παρουσιάσουμε την εναλλακτική επιλογή όπου για άλλη μια φορά ευχαριστώ προσωπικά το Freestuff που μας έδωσε βήμα.

@jim_sdtv Χαρά μου θα ήταν αν παράθετες σε θέματα στην περιοχή της κοινότητας μας εδώ άρθρα που έχεις όμορφα αναπτύξει στην ιστοσελίδα σου έτσι θα μπορούμε να σχολιάσουμε ανάλογα του θέματος για παράδειγμα Ασφάλεια, Στατιστικά, Μηχανές αναζήτησης, Ταχύτητα, Επεκτάσεις κτλ ;)

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 05 Ιουν 2014 23:17

Η αφορμή για να γνωρίσω το Elxis CMS πριν 8 περίπου χρόνια, ήταν το Freestuff.gr :) όλα από εδώ μέσα ξεκίνησαν, όταν έπεσα σε σχετική δημοσίευση!

Όσο για το γνωστό: "το elxis μοιάζει/είναι ίδιο με το joomla" έχω να πω ότι η καραμέλα αυτή έχει λιώσει, από την έκδοση 4.x και έπειτα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Elxis CMS”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες